Бог не е креаторот на светот?

Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Содома и Гомора не беа уништени зашто сите таму беа срцки невидени, туку развратници.
Нешто ми касни со: Лас Вегас, Бангкок..итн...:pos2:
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
Нешто ми касни со: Лас Вегас, Бангкок..итн...:pos2:
Кај се брзаш па ти? Иди прво посети го, па после ќе го чекаме Судниот Ден. Тогаш не само тие, туку и други ќе бидат збришани.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Кај се брзаш па ти? Иди прво посети го, па после ќе го чекаме Судниот Ден. Тогаш не само тие, туку и други ќе бидат збришани.
А верниците што живеат во тие градови. Дали и тие ќе бидат жртвувани заедно со грешните ?
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Ама си ти паметен. Џабе ли се верници? Бог си ги познава своите.
Ако Бог испрати метеор, цунами, земјотрес или песочна бура цел милионски град да биде збришан а само грст верници да преживеат.
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
Ако Бог испрати метеор, цунами, земјотрес или песочна бура цел милионски град да биде збришан а само грст верници да преживеат.

Бог е семоќен, така да ова уопште не е проблем. Ти ич да не се секираш. Туку, читни нешто од Откровението на Јован пред да ме масираш со банални прашања.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Бог е семоќен, така да ова уопште не е проблем. Ти ич да не се секираш. Туку, читни нешто од Откровението на Јован пред да ме масираш со банални прашања.
Не е банално прашање. Некој се моли цел живот, добар верник припадник на вистинската Господова вера, дојде време да платат неверниците и грешниците и тој го наебе по грешка.

Ако сакаш пастирај некој поконкретен дел.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Бог е семоќен, така да ова уопште не е проблем. Ти ич да не се секираш. Туку, читни нешто од Откровението на Јован пред да ме масираш со банални прашања.
Не е баш семоќен
После шестиот ден од творење бог седнал да отпочине
значи се уморил, се исцрпил., и тој има свои граници и нему му е потребен одмор да обнови сили.
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
Не е баш семоќен
После шестиот ден од творење бог седнал да отпочине
значи се уморил, се исцрпил., и тој има свои граници и нему му е потребен одмор да обнови сили.
Друже, извини вака, ама ептен си површен. Само читаш и прифаќеш што на тебе ти одговара.

Никаде не пишува дека Бог се умори, па затоа му требаше одмор (за да ги наполни батериите), туку едноставно не работеше.
Неделата (седмицата) беше воспоставена. Една од Божјите заповеди е да се празнува седмиот ден, и токму тоа Бог го направи-ни постави пример.

се одмори (rested)
שׁבת
shâbath
shaw-bath'
A primitive root; to repose, that is, desist from exertion; used in many implied relations (causatively, figuratively or specifically): - (cause to, let, make to) cease, celebrate, cause (make) to fail, keep (sabbath), suffer to be lacking, leave, put away (down), (make to) rest, rid, still, take away.
 
?

..........

Гостин
Бог е семоќен, така да ова уопште не е проблем. Ти ич да не се секираш. Туку, читни нешто од Откровението на Јован пред да ме масираш со банални прашања.
Да навистина ...бог е мадафакаПИАЕМПИ:vozbud:

јас се имам сретнато со него сакајте верувајте сакате не.......:icon_lol:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
За чичето со бела брада неделата изгледа се уште трае.......не сум чул да од тогаш направил нешто ново
....освен по некој земјотрес, цунами, вулкан и слично.....но тоа не е стварање тоа е рушење
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Никаде не пишува дека Бог се умори, па затоа му требаше одмор (за да ги наполни батериите), туку едноставно не работеше.
Не знам во која секта си и од која брошура читаш али еве што вели библијата на македонска Православна црква:

2 И ги заврши Бог до седмиот ден делата Свои, што ги направи и си отпочина во седмиот ден од сите дела Свои, што ги создаде

3 И го благослови Бог седмиот ден, и го освети, зашто во тој ден си отпочина од сите дела свои, што ги направи и создаде.

Не знам во вашата секта како пишува во панфлетите но во Библијата на МПЦ сегде стои Сабота дека е светиот ден и денот посветен на Бога како сеќавање на денот кога Бог ОТПОЧИНАЛ
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
Не сум јас како тебе, па да читам секакви брошури.

Не очекувам ова да го сфатиш: не отпочинал, не одморил, зашто бил уморен, туку во оригиналот, стои дека престанал да создава, уживал во созданијата.

Ти пишав како е во оригиналот. Тоа е значењето на зборот.

Gen 2:2 And on the seventh day God ended his work which he had made; and he rested on the seventh day from all his work which he had made.

rested
שׁבת
shâbath
shaw-bath'
A primitive root; to repose, that is, desist from exertion; used in many implied relations (causatively, figuratively or specifically): - (cause to, let, make to) cease, celebrate, cause (make) to fail, keep (sabbath), suffer to be lacking, leave, put away (down), (make to) rest, rid, still, take away.

Никаде тука не пишува одмарања поради умор. Зарем никогаш така не ти ќефнало едноставно да баталиш се, и да уживаш?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ти пишав како е во оригиналот. Тоа е значењето на зборот.

Gen 2:2 And on the seventh day God ended his work which he had made; and he rested on the seventh day from all his work which he had made.
хахахахахаа ахахахахаха
Во оригинал и на англиски и тоа англиски јазик од 20 век хахахаххаааа
еј, не сум знаел дека библијата во оригинал е напишана на англиски!
А бе дете 600 денари е библија на македонски издание на МПЦ. Остај тие ПДФ фајлови. Ако сакаш оригинал, (христијански) земи Вулгата. Тоа е прв званичен и одобрен превод на библијата.

Се знае точно што значи збор отпочине, па и rest значи да се одмори. Да седнеш и да се одмориш. Тоа е значењето. За уживање, за сеир за престанок за се си има посебен збор. Во библијата (дури и во англискиот “оригинал“ хехехе) пиши дека се одморал, отпочинал
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
А бре стихот е на англиски (King James Version). Преводот е од еврејски, Strong Dictionary. Само потенцирав кој збор е тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom