Џентелментство ...

Член од
22 септември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
32
Често мешате поими џентелмен и лигуш:toe:
У право си.. Али не се сите такви.. Тие што се такви, ако се поставиш како џентелмен, викаат дека се лигавиш, ако си груб со нив, тогаш си кретен, а ако уопште не ги фермаш тогаш си необразовано говедо.. Како и да гледаш на работите, на крај секогаш ние го јадеме подебелиот крај.

Али има и некои што стварно ценат џентелмени и не им се креваат акциите кога некој ќе се постави џентелменски со нив, али ко за беља па таквите се ретки.. :toe:
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.027
Поени од реакции
622
Mислам дека денес е демоде да си џентлмен а и не вреди да си пошто за толку труд и лижење на крајо ти си тој што ке си остани со прстот во уста.
Не е лошо да си џентлмен ама финтата е што нема кој да ти го цени тоа.И партнерката а и околината ке те направи будала за таквото понашање.
 

kompas

Junior
Член од
21 септември 2009
Мислења
107
Поени од реакции
3
па хмм....
да ме дочекува со :да господарке , да ме дочека со наредени играчки на маса светнати, задолжително да има зготвено нешто робот .
После јас да ја бирам музиката а он да ме прашува најпонизно и тако дајле
:back:
плус : да ми дае за подарок ланци или јажиња или лисици :pipi:
како да е мој роб
не барам премногу нели?
ne be skraja da e bash si skromna :)

Уууууууу, немаш поима!

Шала на страна, као сакаш да ме бркаат девојки? Нит пушам, нит турбофолк слушам, нит џвакам мастика со отворена уста, нит се гелосувам, и ретко се кошулизирам..
Типичен нефраер.
hmmm se pronajdov sebesi vo opisov ...:D
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Mислам дека денес е демоде да си џентлмен а и не вреди да си пошто за толку труд и лижење на крајо ти си тој што ке си остани со прстот во уста.
Не е лошо да си џентлмен ама финтата е што нема кој да ти го цени тоа.И партнерката а и околината ке те направи будала за таквото понашање.
Не се работи за труд пријателе. Не треба да се трудиш ти да бидеш таков, или да ти е мака да бидеш таков. Едноставно, постојат правила кој мора да се почитуваат, и треба да сме сите изверзирани и да ги почитуваме..
Али више никој не ги практикува тие ствари, сега за девојките џентлмен е тој шо им пали цигара..
Како и да е, не ми смета, ја пошо не сум фраер, си почитувам бон-тон, безразлика кој како ме гледа и кој шо мисли, со оглед дека ја сум у право, а не тие..
Мнозинството никогаш не правело вистина.
 

kompas

Junior
Член од
21 септември 2009
Мислења
107
Поени од реакции
3
значи да повлечеме црта околу тоа со џентлмен и лигуш(папучар)
Според мене, кога ќе кажеме џентлмен, мислиме на некој кој поседува бон тон, воспитание, на пример и на стара жена ќе и помогне со торби, да и помогне да помине преку улица .... како и со партнерката, да и докаже освен со зборови, дека ја почитува и цени ...
Додека папучарите односно има и кломпари ( :P) тие се однесуваат незаинтересирано кон околината,без некоја култура и се концентрираат само на девојката со која се и прават отстапки на дневна база дозволувајќи и на партнерка да "цица" додека може ..
класичен пример ...
Напишано од marsovka
па хмм....
да ме дочекува со :да господарке , да ме дочека со наредени играчки на маса светнати, задолжително да има зготвено нешто робот .
После јас да ја бирам музиката а он да ме прашува најпонизно и тако дајле
:back:
плус : да ми дае за подарок ланци или јажиња или лисици :pipi:
како да е мој роб
не барам премногу нели?
 

Fragola

највкусната јагодка..
Член од
25 септември 2009
Мислења
301
Поени од реакции
7
Не се изумрени дефинитивно џентлмените,малку се ама ги има..интересно е да се види како некој сеуште знае да биде внимателен,да ти отвори врата,да те пушти прва да поминеш,да ти ја даде неговата јакна ако ти студи,да ти отстапи место,има многу примери,али стварно е убаво што сеуште постојат колку-толку:wink:
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Ние женските сеуште паѓаме на убав бон-тон.
Еден убав гест,неприметливо и ненеметливо,секогаш ке ви донесе насмевка.
Не мора да сте кавалери или џентлмени,тоа во модерните држави одамна е изумрено,доволно е да сте љубезни.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Урбана култура, тоа е нешто на кое не може да се одолее. Не да се постила пред тебе кога одиш, ама да знае културно, со ситни гестови, да ти покаже дека му е пријатна дружбата.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Урбана култура, тоа е нешто на кое не може да се одолее. Не да се постила пред тебе кога одиш, ама да знае културно, со ситни гестови, да ти покаже дека му е пријатна дружбата.
Ги приметувате тие ситни ствари? Или ке осетите дека ги имало тек на следниот партнер кога ке ви фалат?
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Ги приметувате тие ситни ствари? Или ке осетите дека ги имало тек на следниот партнер кога ке ви фалат?
А што викаш на варијантата да ги препознаеме во идниот, тогаш кога некултурата на претходниот ги преминала сите граници. :)

Ете ти запрашај се во која ситуација ќе се осеќаш поудобно: кога на спротивната страна од масата ќе седи примерна девојка (зборов ми е во недостаток на вистинскиот, кој ми фали у моментот, слободно додај си свој :) ) или девојка која доволно гласно (за да се завртат и другите) ќе "дискутира" и пичкара се` наоколу.
Можда е несоодветен примеров, ама ете да почнеме и од тие баналности. :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
А што викаш на варијантата да ги препознаеме во идниот, тогаш кога некултурата на претходниот ги преминала сите граници. :)

Ете ти запрашај се во која ситуација ќе се осеќаш поудобно: кога на спротивната страна од масата ќе седи примерна девојка (зборов ми е во недостаток на вистинскиот, кој ми фали у моментот, слободно додај си свој :) ) или девојка која доволно гласно (за да се завртат и другите) ќе "дискутира" и пичкара се` наоколу.
Можда е несоодветен примеров, ама ете да почнеме и од тие баналности. :)
Секако дека ке ми биде поудобно со примерната (океј, ни мене не ми текнува) девојка...но изгледа не ми го свати баш прашањето кое делумно беше реторичко...
сакав да кажам дека колку што сум приметил, таквите ситни нешта кои значат добро однесување и џентлментсво (пак..) не ги приметувате се додека не почнат да ви фалат, и ги зимате здраво за готово...
 

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
Не се изумрени дефинитивно џентлмените,малку се ама ги има..интересно е да се види како некој сеуште знае да биде внимателен,да ти отвори врата,да те пушти прва да поминеш,да ти ја даде неговата јакна ако ти студи,да ти отстапи место,има многу примери,али стварно е убаво што сеуште постојат колку-толку:wink:
Aбе...машки :) Се ќе направиме за да одведеме некоја у кревет! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom