Џентелментство ...

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Сеа сите ќе речат ја вака праам ја нака праам а уствари не го практикуваат тоа.
Сепак се согласувам со шмекерот шо вика дека треба да има баланс. Бидеш ли премногу џентлмен со женско, ќе ја претвориш во спонзоруша.
Исто, интересно е и шо секогаш кога се спомнуваат убави манири, станува збор за машко, тој треба да е кавалер, џентлмен, шотијазнам..
Зарем бон-тонот не важи за девојките?
Зашо кога јас влегувам прв во кафич ме гледаат бледо? Демек, дамите имаат предност..?
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.580
Поени од реакции
33.900
Џентлменството обично доаѓа паралелно со шарм.
Премногу џентлмен не претвара никоја во спонзоруша.
Ондак то.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Исто, интересно е и шо секогаш кога се спомнуваат убави манири, станува збор за машко, тој треба да е кавалер, џентлмен, шотијазнам..
Зарем бон-тонот не важи за девојките?
Зашо кога јас влегувам прв во кафич ме гледаат бледо? Демек, дамите имаат предност..?
Ја па од заебанции од порано, во навика ми влезе да оставам женското да иде прво и да и отварам врата...Сеа веќе се чудам како им изгледа на другите чудно кога ке го направам тоа...

И се согласувам со буцио за повлекувањето на стол, премногу непосакувано внимание. Тоа е толку многу искоренето и излишно што веќе изгледа како да го правиш со сила, па и да си така научен...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
И се согласувам со буцио за повлекувањето на стол, премногу непосакувано внимание. Тоа е толку многу искоренето и излишно што веќе изгледа како да го правиш со сила, па и да си така научен...
Цел проблем е тоа што човек ќе си помисли што ќе мислат другите, а ако те заболе машкиот полов орган нема гајле не е никаков проблем. Инаку сите манири се учат и позитивните и негативните, само луѓево џентлменството го мешаат со папучарство, а разликата помеѓу нив две е како од земјава до Марс. Еве на пример Марсовка си сака папучар по нејзините барања, а не џентлмен :icon_lol:.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ја па од заебанции од порано, во навика ми влезе да оставам женското да иде прво и да и отварам врата...Сеа веќе се чудам како им изгледа на другите чудно кога ке го направам тоа...

И се согласувам со буцио за повлекувањето на стол, премногу непосакувано внимание. Тоа е толку многу искоренето и излишно што веќе изгледа како да го правиш со сила, па и да си така научен...
Да, и тоа го гледаат нормално.
А мене ме гледаат ко скот коа ја влагам прв у кафич.
А по бонтон, ја и Треба да влезам прв у кафич, мажот влага прв, тој наоѓа маса за седнување, жената оди по него, седнува, ако има потреба да и помогне при соблакање мантил/бунда/јакна, помага, ако има потреба столче да и повлече, повлекува..
Дрн дрн јариња, да не валгам во детали за бонтон на маса...
Стануваат, девојката излегува прва, односно таа оди прва..

И, коа сме кај плаќање на сметка..
Ако мажот ја повикал жената на дејт, него му е Задолжително да ја плати сметката. И не културно е жената да се препира со тоа, па да се натегаат кој да плати, и тука многу наши фенси цурици од шо се праат паметни, грешат..
Доколку девојата го викнала мажот на дејт, треба секој да го плати својот дел, иако пожелно е мажот да се понуди да плати, маалку да инсиситира, доколку девојата дозволи, ок, ако не, секој својот дел..

Цел проблем е тоа што човек ќе си помисли што ќе мислат другите, а ако те заболе машкиот полов орган нема гајле не е никаков проблем. Инаку сите манири се учат и позитивните и негативните, само луѓево џентлменството го мешаат со папучарство, а разликата помеѓу нив две е како од земјава до Марс. Еве на пример Марсовка си сака папучар по нејзините барања, а не џентлмен :icon_lol:.
Марсофче сака роб..не папучар, има разлика :)
Папучарот пегла, робот бива пеглан.. :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Да, и тоа го гледаат нормално.
А мене ме гледаат ко скот коа ја влагам прв у кафич.
А по бонтон, ја и Треба да влезам прв у кафич, мажот влага прв
, тој наоѓа маса за седнување, жената оди по него, седнува, ако има потреба да и помогне при соблакање мантил/бунда/јакна, помага, ако има потреба столче да и повлече, повлекува..
Дрн дрн јариња, да не валгам во детали за бонтон на маса...
Стануваат, девојката излегува прва, односно таа оди прва..

И, коа сме кај плаќање на сметка..
Ако мажот ја повикал жената на дејт, него му е Задолжително да ја плати сметката. И не културно е жената да се препира со тоа, па да се натегаат кој да плати, и тука многу наши фенси цурици од шо се праат паметни, грешат..
Доколку девојата го викнала мажот на дејт, треба секој да го плати својот дел, иако пожелно е мажот да се понуди да плати, маалку да инсиситира, доколку девојата дозволи, ок, ако не, секој својот дел..
Сигурно влегуваш како за тепање затоа така те гледаат :pos::pos::pos::pos::pos::pos:, а си слушнал некогаш за израз дамите имаат предност, сигурно не :pos::pos::pos::pos::pos:.
За сметката можи пола пола :icon_lol:, да не се раправате на маса или пред да влезете договорете се мајку му, а не ти прв трчаш да фатиш маса за да не дремите покрај шанк после :icon_lol:.
 
U

UniqueGirl

Гостин
Ретки се џентлмените..
Мушките си фураат некојси Бед Бој фазони...Пичиците на такви се влажнат:drk:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Ретки се џентлмените..
Мушките си фураат некојси Бед Бој фазони...Пичиците на такви се влажнат:drk:
Можи човек и џентлмен и Бед Бој да биде не е проблем :icon_lol:.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.580
Поени од реакции
33.900
Можи човек и џентлмен и Бед Бој да биде не е проблем :icon_lol:.
E тоа е wannabe веќе. Во тој случај не е ни тоа - ни тоа.
Џентлменството е вродена особина, не е нешто што би можел да се правиш на сила.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
E тоа е wannabe веќе. Во тој случај не е ни тоа - ни тоа.
Џентлменството е вродена особина, не е нешто што би можел да се правиш на сила.
Нема врска според мене не вродено туку се учи и едното и другото. Зависи и од многу други причини околина, менталитет, степен на пластичност и точка на кршење......:icon_lol:
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
2.589
Не секоја го познава џентелменството, така да се трудам да бидам во граници на ’нормалата’, ако можи така да се кажи, од типот, да отворам врата, да дадам предност, да запалм цигара и сл. ситници. А ако бидам потполно џентелмен, можам многу лесно да бидам погрешно сватен.:toe:
Така да девојки, немој да се буните оти ретки се џентелмените.:smir:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Сигурно влегуваш како за тепање затоа така те гледаат :pos::pos::pos::pos::pos::pos:, а си слушнал некогаш за израз дамите имаат предност, сигурно не :pos::pos::pos::pos::pos:.
За сметката можи пола пола :icon_lol:, да не се раправате на маса или пред да влезете договорете се мајку му, а не ти прв трчаш да фатиш маса за да не дремите покрај шанк после :icon_lol:.
Паметен.
Пред да коментираш, прочитај бон-тон.
Дамите немаат секогаш предност, ради такви изрази, фраери као тебе ме гледаат ко скот, пошо, за жал, го почитувам бон-тонот..
Дамите немаат предност при ВЛАГАЊЕ у кафич, при влагање у лифт, при симнување по скали и тако даље...
Бон-тонот е само чиста логика на отмено и културно однесување, а логиката, никогаш не ти била јака страна..
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
у македонија не сум сретнала џентлмен до сеа
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
у која планина живееш?:ha:
шала :)
ги има многу што се преправаат пред девојките како џентлмен....
али вистинските се ретки :hihi:
дефинирај ми вистински џентлмен, и “лажен“ џентлмен..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom