Џентелментство ...

kompas

Junior
Член од
21 септември 2009
Мислења
107
Поени од реакции
3
Да ви кажам искрено, ме интересира дали има сеуште некои џентелмени
или кај нас кажано КАВАЛЕРИ ...
Значи за момците : Ме интересира кои се вашите манири т.е. како се однесувате со вашата во јавност, како и кога сте сами ...

За дамите :
Ме интересира какви се вашите очекувања од посилниот пол,
односно како сакате да бидете третирани ...

ајде сакам детали :)



P.C.
Ако имате некои предлози да ги преформулираме прашањата, добредојдени сте.

еве јас да го скршам мразот ...
со девојката која што одев година и половина секогаш ја опсипував со внимание..
никогаш не дозволував да плати за пиење за јадење итн итн и тоа наиде на изненадување додека еден ден не ми призна ...
-никој до сеа нема посветено толко внимание на мене ...
така да почна и таа да се отвора полека(ова се беше на почетокот ) и да ми купува и таа мене поклони ...

ајде не се срамете :)
 
M

marsovka

Гостин
За дамите :
Ме интересира какви се вашите очекувања од посилниот пол,
односно како сакате да бидете третирани ...

ајде сакам детали :)
па хмм....
да ме дочекува со :да господарке , да ме дочека со наредени играчки на маса светнати, задолжително да има зготвено нешто робот .
После јас да ја бирам музиката а он да ме прашува најпонизно и тако дајле
:back:
плус : да ми дае за подарок ланци или јажиња или лисици :pipi:
како да е мој роб
не барам премногу нели?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Џентлменството не е само во плаќањето...дури воопшто не е...џентлменството е самиот пристап, ситници кои го делат џентлменот од класичен чергар, ако ме разбирате што сакам да кажам...
Џентлменството е во самата почит кон жената, припалување цигара, отварање врата...ете такви работи...
Купувањето подароци може да се вметне тука...во смисла ситни, знаци на внимание...и така...да не ја должам многу...

П.С. За тебе марсовке, хехехе...
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Според некоја логика
Џентл-мен = Нежен/фин-човек/маж..

Е сеа, дали се сметам за таков?
Па и не сум многу нежен, фин, не шмекам многу многу..
Али у секој случај, у секоја прилика, безразлика дали сум со девојка или со друштво или со роднини, почитувам бонтон..
Може на некој од вас ви е демоде, ваков, таков, али ја го глеам како нешто задолжително. Сметам и дека у школо треба да се предава, пошо глеам многумина, како постари, така и помлади, не го познаваат баш бон-тонот...
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.705
Поени од реакции
29.339
мислам дека џентлмените се изумрен вид од машката сорта.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
мислам дека џентлмените се изумрен вид од машката сорта.
Не е тачно...освен ако за џентлмен не сметаш човек кој следи бонтон а воедно е и сноб.
Јас сум класично човече кое следи бонтон, отварам врати на женски, не упаѓам у збор, и се остало (осим не станувам кога станува женско од маса...ама станувам за да се поздравам)...и? Тоа не ме прави џентлмен?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.705
Поени од реакции
29.339
EDIT:
мислам дека џентлмените се загрозен вид од машката сорта.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
:eek:ftopic:
Q:те бркаат многу девојки?:icon_lol:
Уууууууу, немаш поима!

Шала на страна, као сакаш да ме бркаат девојки? Нит пушам, нит турбофолк слушам, нит џвакам мастика со отворена уста, нит се гелосувам, и ретко се кошулизирам..
Типичен нефраер.
 

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
Првин една ружа за Дарлинг :smir:. Не збори многу мала....има сеуште џентлменс! Него дамиве некако ми се покварија...:helou:
Сум кавалер....тоа е машка ствар....нема тука. За жена треба внимание и убави гестови. Но да не претераме нели? ;-) Сепак....убаво е да напраиш на женското да се чувтвува убаво и опсипано со нежност и внимание. Нема девојка којашто нема да се израдува на фино поклонета ружа на прв дејт од страна на типот. НО...сепак....премногу внимание и гестови не треба :)
Убаво....е да го постелиш црвениот тепих на жената...нека стои малку на тепихот...нека се чувствува убаво АМА сепак...за да не и дојде ептен убаво....потегни го наеднаш тепихот...нека падне она...па после пак постели го :) И така....баланс знаете! ;-)
Повелете дами....:smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir:...резултат: :sekss:
Хихиих....
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Џентлменството никогаш нема да излезе во мода. Сите сакаме внимание и посветеност од партнерот, кое не мора да биде манифестирано преку материјалното (подароци).
Манирите и културата во однесувањето на партнерот барем за повеќето девојки е клучот за вљубување и градење на стабилни односи со парнерот.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Станувањето од стол кога ќе дојде некој од спротивниот пол влечи корен од Витезите темплари, имено тие секогаш станувале во крчмите кога ќе влезела некоја дама, или секогаш на нозе и мечот пред нив ја пречекивале крчмарката со нивниот ручек. денес е апсурдно да се практикува тоа и јас лично не практикувам. Тргање на столица за да седне привлекува многу непожелно внимание :icon_lol:, ама скоро секогаш чекам прва или први да седнат па потоа јас, па прва или први да станат а потоа јас. Си го имам тој манир и однесување и не привлекува многу внимание.
А тоа џентлмен по дифолт тој што плаќа не е, зависат многу други фактори како однесување карактер начин на обраќање... Не како овај: Седи мори стоко пицата да ја дојадиме :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.705
Поени од реакции
29.339
Сеа сите ќе речат ја вака праам ја нака праам а уствари не го практикуваат тоа.
Сепак се согласувам со шмекерот шо вика дека треба да има баланс. Бидеш ли премногу џентлмен со женско, ќе ја претвориш во спонзоруша.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom