Навивачи од Косово го запалија знамето на Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
Проблем е домино ефектот, што постојано се случува на Балканот и кој многу вешто знаат да го искористат одредени структури...
Затоа ти вика палење знамиња не е решение, затоа што после едно запалено знаме има многу голем револт и најлошото од се , се почнува со генерализирање...па потоа можеби ќе следат две запалени знамиња и така...
Затоа ти викам дека проблемите се решават на маса а не со провокации...
Секако те разбирам тебе дека не ти е сеедно кога те стават во исти кош со некој си дивљаци од приштина , ама сепак и ти треба да разбереш дека се работи за револт а некој луѓе едноставно неможат да го контролират...
Dodeka drugar sme priznaeti niz pola svet kako potomci na ILIRITE , dodeka se uci niz mnogu drzavi istoto vo ovie univerziteti : University of Queensland, Griffith University (Australija ), James Cook University ,University of New England, OXFORD I CAMBRIDGE u V.Britanija..
Ova so enciklopdijata ne e provokacija ?
Bez da ucestvuvale Albanci , barem napisi toa sto go pisuva celiot svet ..
 
S

smart ass

Гостин
Ja razbrav poentata , i mnogu dobra ideja ..
Kako sto znaes , sekoj Albanec e lut so vekovi na Grcite , kako vie sto ste Egejskite Makedonci ...
I ne samo chameti tuku i Arvanatiti , ludze koi go stvorija taa drzava deneska ne smeat da zboruvat na svoj majcin jazik .

Na toa i se odese , ali MANU ...
ма нме сум од егејска македонија....ама пак имам право на неа исто колку и моите сограѓани понижени и избркани од нивното огниште вековно....


а што МАНУ????

не е проблем ману за џабе се крева џева веруј...ништо нема да испадне на крајот па албанците и македонците ќе работат во полошка низина ќе садат грав компири....па ќе ги продаваат на автопат тетово-скопје....додека ахмети тачи и другите се возат со мерцедеси и не им е гајле за обичниот граѓанин....исто ко овие лозариве у кавадарци...тутунарите у прилеп.


треба да се работи на подобрување на квалитет на животот инаку во услови на тешка невработеност(40%) и немање перспектива со луѓето лесно се манипулира....


докази....нема потреба
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
Мене не ми е јасно со што МАНУ ве навредила.

Дали е омаловажување што напишала дека се нарекувате Албанци или дека турците ве нарекуваат арнаути?

Или пак омаловажување е што напишаа дека сте дошљаци? Но, сите ние знаеме кога и на кој начин сте дошле во Македонија.
drugar nie se karame cel zivot vo drugiot topic za toj tvoj kavkaz , znam deka tamu ti e okoto .. Ne si uste umoren od toa ?
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
drugar nie se karame cel zivot vo drugiot topic za toj tvoj kavkaz , znam deka tamu ti e okoto .. Ne si uste umoren od toa ?
Нема никаква врска Кавказ со Енциклопедијата на МАНУ, оти такво нешто МАНУ не објавила.
Мене ме интересира што е омаловажувачки за вас? Или пак само се чека и најмала закачка да се започне со џихад против Македонија како доминантно христијанска држава? Кога веќе и против САД албанци- радикални исламисти се кренаа, што останува да се прави со Македонија?
 
Член од
18 февруари 2009
Мислења
56
Поени од реакции
2
Мене не ми е јасна само една работа за тоа што толку се занесуваат цело време:vozbud:

После ке ги нема едно време и ете пак со некои барања и жалби поточно цел живот како животна желба им е тоа и само да бараат права кои како воопшто да ги немаат.
Само да нагласам каде во Балканот освен Македонија се признаени правата на малцинствата освен тука како кај нас ... Се знае НИКАДЕ:toe:

Дури и во најразвиените земји од ЕУ кои се ``развиени`` па имаат секакви права:drk:

Да не се лажеме се е политички и под притисок затоа што албанската мафија даде мн пари на западните земји и на нашиве политичари затоа војната во 2001 беше воедно режија на некој заостанат планинец.:tapp:
Но се додека вака се продолжува со провокации од страна на несограѓаните наши нашиот напатен народ Македонски ке трпи се додека еден ден не му дојде преку к***т па тогаш ке незнаете кај ви е главата а каде г*от.
А со палење на знамето пред влада е и тоа ке видиме ке видиме кој ке пали знаме пред влада зависи кој ке биде поистраен кога ке се видиме таму ина4е му препорачувам на секој албанец кој мисли да излезе на тој протест да биде мн претпазлив зошто може да летаат глави ако им текне да палат нешто Позз:helou:
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
Нема никаква врска Кавказ со Енциклопедијата на МАНУ, оти такво нешто МАНУ не објавила.
Мене ме интересира што е омаловажувачки за вас? Или пак само се чека и најмала закачка да се започне со џихад против Македонија како доминантно христијанска држава? Кога веќе и против САД албанци- радикални исламисти се кренаа, што останува да се прави со Македонија?
he - he , i protiv SAD ?
A proglasen Albanskiot narod kako naj PROAMERIKANSKI u svet ..
Pa i ti isto , ete gleas kako sam sebesi go udiras vo stomak , tamu kaj drugiot kade se karame (Istoria( , Tamu si Anticki Makedonec , a tuka go podrzuvas MANU , a istiot te pravi so sllavjansko poteklo .. kako da te razberam , kazi mi ?
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Rekov ne se soglasuvam , ne deka sum vo forum tuku onaka licno od mene ..
Zasto vie Gospoda ednaska ne se prasuvate , so site komsii ste vo belja , sto vi trebase uste so nas , ?
со вас сме во конфликт од 2001 бе!!!
сакате да ни ја земете државата што повише од тоа треба за да не застанеме да браниме, само работата е што имаме прост парламент и ви попуштаат многу дури имате повеќе и од нас а не почитувате ни химна ни знаме.. ех таа 2001 цц
п.с. да видиме во србија да се случи истото што се случи кај нас све ќе истребеа што не е христијанско.. само и они имаат ограничувања од американците
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
со вас сме во конфликт од 2001 бе!!!
сакате да ни ја земете државата што повише од тоа треба за да не застанеме да браниме, само работата е што имаме прост парламент и ви попуштаат многу дури имате повеќе и од нас а не почитувате ни химна ни знаме.. ех таа 2001 цц
Грешка си.
Во конфликт сме од призренската лига и пред тоа.
Радикални групи постојано ја напаѓаа западна Македонија во изминатите 100 години.
Имаме убиства, киднапињара, плачки итн...

Само во период 1941-1945 нема куќа во славна дебарца а да нема жртва од качачките банди.

1945 имаше амнестија, да се заврши со таа работа, ама гледаме ракот повторно метастазирал.

Ние се повеќе ќе го гледаме грдото лице на албанската политика, зошто сега е од позиција на моќ а тогаш нема прикривање, нема комшо мир да буде.
Има да те не буде ова е Дарданија или Илирида како сакате.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
he - he , i protiv SAD ?
A proglasen Albanskiot narod kako naj PROAMERIKANSKI u svet ..
Pa i ti isto , ete gleas kako sam sebesi go udiras vo stomak , tamu kaj drugiot kade se karame (Istoria( , Tamu si Anticki Makedonec , a tuka go podrzuvas MANU , a istiot te pravi so sllavjansko poteklo .. kako da te razberam , kazi mi ?
OK aj за енциклопедијата. Таму има само еден малку спорен ред. Пишува вака од прилика „Албаниците од некои Балкански народ се нарекуваат Арнаути, Абрани....и Албанци (Планинци)“

Јеби га жива вистина стварно од некои Балкански Народи се нарекуваат Албанци. Ова е 100% точен исказ.
Е сега тоа во заграда Планинци ми е малку чудно и на мене. Името Албанци нема врска со Планинци единствено можно е да кај некои Балкански народи (не Албаниците) албанец да е синоним за Планинец што може да е и донекаде точно. Но проблемот е што е и синоним за прост и некултурен и не образуван човек. Единствено што можеле да напишат дека се смета албанец за дерогативен поим. Само толку.
А за тоа населувани од почетокот на 16 век и дека присилно ги и бркале Македонците од селата нема муабет тоа е така и не правам за тоа ни муабет 100% вистина е и не треба ни да се помисли за менување.
Може во второто издание само да напишат дека сега албанец е дерогативен поим порано не бил.

Грешка си.
Во конфликт сме од призренската лига и пред тоа.
Радикални групи постојано ја напаѓаа западна Македонија во изминатите 100 години.
Имаме убиства, киднапињара, плачки итн...

Само во период 1941-1945 нема куќа во славна дебарца а да нема жртва од качачките банди.

1945 имаше амнестија, да се заврши со таа работа, ама гледаме ракот повторно метастазирал.

Ние се повеќе ќе го гледаме грдото лице на албанската политика, зошто сега е од позиција на моќ а тогаш нема прикривање, нема комшо мир да буде.
Има да те не буде ова е Дарданија или Илирида како сакате.
Така е за време на окупација 1941-1945 вршеле етничко чистење и убивање во Западна Македонија.
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
OK aj за енциклопедијата. Таму има само еден малку спорен ред. Пишува вака од прилика „Албаниците од некои Балкански народ се нарекуваат Арнаути, Абрани....и Албанци (Планинци)“

Јеби га жива вистина стварно од некои Балкански Народи се нарекуваат Албанци. Ова е 100% точен исказ.
Е сега тоа во заграда Планинци ми е малку чудно и на мене. Името Албанци нема врска со Планинци единствено можно е да кај некои Балкански народи (не Албаниците) албанец да е синоним за Планинец што може да е и донекаде точно. Но проблемот е што е и синоним за прост и некултурен и не образуван човек. Единствено што можеле да напишат дека се смета албанец за дерогативен поим. Само толку.
А за тоа населувани од почетокот на 16 век и дека присилно ги и бркале Македонците од селата нема муабет тоа е така и не правам за тоа ни муабет 100% вистина е и не треба ни да се помисли за менување.
Може во второто издание само да напишат дека сега албанец е дерогативен поим порано не бил.


Така е за време на окупација 1941-1945 вршеле етничко чистење и убивање во Западна Македонија.
A od kade sme dosle , ako nema muabet vikas ?
Znaci si siguren deka sme dosle , a zatoa trebas da znaes tocno od kade ?
 
H

HITCH

Гостин
Лелееееее колку добра промоција на демократијата на младата држава Косово :pos2::pos2::pos2: не ме вознемирува што го запалиле знамето ме вознемирува што никој не реагирал од официјалните лица на натпреварот и што е без реакција од ЕУ и НАТО кои кај нас јадат гомна за се и сешто. Педерот Фуере комотно може да земе и да си го начука у задник Рамковниот толку од мене се извинувам за вулгарноста!!!
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Вака ли ни враќаат оти во 1999 им ги собиравме тоа грдите дечишта и баби???
-Вака ли ни враќаат што ги признавме како ебана држава?
-Вака ли ни враќаат што ја обележивме границата?


Значи стварно биле нецивилизирано племе,Биле и Ќе останат!

-Ајде чекам албанофиливе на форумов да ги бранат!!!!Абе ајде соживот,се знае за вас шо треба,само не е за на форум:bip:
 

P-S-G

ЃОРЧЕ НАД СЕ ДРУГО...
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.087
Поени од реакции
20
Запалија знаме а ?:tapp: Е затоа сега ќе им гори тоа петелот да им еб... све што имаат :tapp: . . Тоа е фала што се замеривме со Србите како православни, само заради вас да ви ја признаеме вашата фалц држава , што ги имате сите права овде и никој ништо не ви вика затоа заслуживме да ни се пали знамето :tapp: , затоа што ви се вее овде знамето смрдено сегде кај со сакате , затоа што се што сакате може да правите . :tapp: Е затоа во минатото , сегашноста и во иднина секогаш ќе останете за нас шип...и и крај . После ние сме биле тие што сме отварале стари рани :tapp: . Возвраќање со иста мерка на ова , ни се руши гордоста како држава после ова :tapp:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom