Доселувањето на Албанците во Македонија

?

..........

Гостин
Абе кој Станболски архив кој црни камења, има документи дека тука суштествувале пред да замислат турците дека постои Балканот. Не тропај. И тоа баш како оние староседелци Абориџанци и Индијанци, во Австралија односно Америка. Ако тоа ви е за утеха ОК, ама тоа пред науката не излегува! Нема бегање од неа. Тука и Пелазгите ќе станат Белазги, и Славјаните ќе станат антички, ама кај "големите" бабачковци, тоа не пролазе.
Абе можи ке дојдат вонземјани па ке им кажеме ке им се фалиме дека сме староседелци , а дека тие се паднати од небото:vozbud:

Абе луге балканов е мало парче земја ....нормално низ вековите народот мигрирал се иселувал од тука други пак се доселувале и така ...тоа се случува и денес

како и да е сите сме на некој начин ист народ потекнуваме од мајмун кој не бил ни албанец ни македонец ни палестинец....

Кога младинава по светов кулира се журка се шета ..ние овде постојано сме во некој непромислен конфликт ...се караме војуваме се врегаме дискриминираме не се признаваме еден со друг......ја разбирам вашата гордост овде на темава .....па балканот е и прво место каде што се појавува цивилизацијата треба да сме горди еден на друг по што сме стари народи ,,,,,,

Значи македонците да се гордеат што албанците им се соседи и обратно:helou:
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.099
Поени од реакции
174
Турците најмалку ги познавале нештата тука.

Еве ти Византиец пред него!


Со ова Каталонците се нашле во опасност од глад а стравувале « да не сеобединат Илирите, Трибалите, Акарнанците и Тесалијците кои биле соседниплемиња на Ромеите што живееле во Македонија» (17*) ги обиколат и убијат бидејќи нема каде да бегаат и се спасат. По извесно време Каталонците јанапуштиле Македонија и преминале во Тесалија и Средна Грција, каде што во1311 г. формирале своја држава со седиште во Атина (18*).

«само што наполнил 25 години, царот го испратил за заповедник и управник на една област во Македонија и тоа онаа што ги има Илирите за најблиски соседи» 19*)

Појаснува авторот со ова дека...


19* Се однесува на населението што живеело во денешна Албанија, бидејќи Н.Григо¬ра секогаш за жителите на Балканот употребува архаичнитермини(Трибали за Србите, Мизи за Бугарите и сл.),Спореди: П. Коледаров,.Името Македонија..., 77.



http://www.macedonium.org/Macedonium...ppid=8&tid=258
Haha,no tie Vizantijci ti so tvrdis ja ''evidentirale'' preselbata na Arapi od Kavkaska Albanija vo denesna Albanija.:pos2: Postirano pred nekolku strani.Gledas,deka ne e lesno da se pravat zaklucoci.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Турците најмалку ги познавале нештата тука.

Еве ти Византиец пред него!


Со ова Каталонците се нашле во опасност од глад а стравувале « да не сеобединат Илирите, Трибалите, Акарнанците и Тесалијците кои биле соседниплемиња на Ромеите што живееле во Македонија» (17*) ги обиколат и убијат бидејќи нема каде да бегаат и се спасат. По извесно време Каталонците јанапуштиле Македонија и преминале во Тесалија и Средна Грција, каде што во1311 г. формирале своја држава со седиште во Атина (18*).

«само што наполнил 25 години, царот го испратил за заповедник и управник на една област во Македонија и тоа онаа што ги има Илирите за најблиски соседи» 19*)

Појаснува авторот со ова дека...


19* Се однесува на населението што живеело во денешна Албанија, бидејќи Н.Григо¬ра секогаш за жителите на Балканот употребува архаичнитермини(Трибали за Србите, Мизи за Бугарите и сл.),Спореди: П. Коледаров,.Името Македонија..., 77.



http://www.macedonium.org/Macedonium...ppid=8&tid=258
Haha,no tie Vizantijci ti so tvrdis ja ''evidentirale'' preselbata na Arapi od Kavkaska Albanija vo denesna Albanija.:pos2: Postirano pred nekolku strani.Gledas,deka ne e lesno da se pravat zaklucoci.

Ај да видам кој го напишал тоа. Дај ми го тоа те молам, да го видам.

И пази ја контрадикцијата, векови порано доаѓаат арапи, а овие будаливе како да не знаат дека ги носеле, ги нарекуваат илири а?

Дај ми го "документот".
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
Toj sto go misli tokmu ova,mora da e lud,posto Kosovo e slovenska Srpska zemja,kae sto Albancite se doselija.Nemoj da mi kazes deka Pec,Srbica e Albanski toponim.Samo toa ne.Vie gubite,posto ste gastabajteri,toa e normalno migrirate negde kade sto ne ste mnozinstvo i posle nekolku vekovi skokate,i ste neblagodarni.Ke povtoram uste ednas deka Turskite popisi mozat da ni dadat definitivna ideja koj narod kade bil avtohton.A vo slucajot so Albancite,baraj si avtohtnost vo severozapadna Albanija,ne vo Makedonija,zato so nema da ja najdis.
Ti ako prodolzis da citas Istoria od 1945 , togas zemjata e stvorena pred 60 godini-70 godini :)
Od koga se vika PEC ili Srbica ??
Eve iminjata na mestata-gradovite vo Kosovo :
Peja, Gjakova, Pristina, Gjilan, Lypjan, Ulpiana, Drenas, Ferizaj, Grashtice, Keqekolle, Gurbardh, Dardhishte, Ujmir, Vushtrri, Artane, Morine, Buroje, Shkabaj, Rrezare, Therande, Przren, Zhur, Shpenadi, Breg i Zi, Miradi, Fushe-Kosove, Besi, Qyshk itd.
Na kakov jazik se ?
A tie na bold se Iliriska iminja ako ne si znael :)
Toj sto go misli tokmu ova,mora da e lud,posto Kosovo e slovenska Srpska zemja,kae sto Albancite se doselija.Nemoj da mi kazes deka Pec,Srbica e Albanski toponim.Samo toa ne.Vie gubite,posto ste gastabajteri,toa e normalno migrirate negde kade sto ne ste mnozinstvo i posle nekolku vekovi skokate,i ste neblagodarni[
Dali znaes sto znaci gastarbeiter ?
migracija vikas :pos2:
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Албанскава историја ви е како Латиноамеричка “сапуница“. Ќе најдеш имот чии сопственици се изумрени или изгубени и после лажно ќе се претставуваш како да си ти наследник на тој имот, иако името и документите велат друго нешто.
Исто правите вие и Бугарите. Најдувате име на антички народ (Илири, Тракијци), чии што припадници (после обединувањето во Македонската држава и прифаќањето на заедничкото име - Македонци) престанале да го користат своето потесно, попрецизно име и велите дека сте наследници на тие народи.
Само чекам, како во Латино сериите, кога ќе прогледате, кога сакатите ќе проодат и сл., нели се е можно?

Ti ako prodolzis da citas Istoria od 1945 , togas zemjata e stvorena pred 60 godini-7 godini :)
Od koga se vekia PEC ili Srbica ??
Eve iminjata na mestata-gradovite vo Kosovo :
Peja, Gjakova, Pristina, Gjilan, Lypjan, Ulpiana, Drenas, Ferizaj, Grashtice, Keqekolle, Gurbardh, Dardhishte, Ujmir, Vushtrri, Artane, Morine, Buroje, Shkabaj, Rrezare, Therande, Przren, Zhur, Shpenadi, Breg i Zi, Miradi, Fushe-Kosove, Besi, Qyshk itd.
Na kakov jazik se ?
A tie na bold se Iliriska iminja ako ne si znael :)

Toj sto go misli tokmu ova,mora da e lud,posto Kosovo e slovenska Srpska zemja,kae sto Albancite se doselija.Nemoj da mi kazes deka Pec,Srbica e Albanski toponim.Samo toa ne.Vie gubite,posto ste gastabajteri,toa e normalno migrirate negde kade sto ne ste mnozinstvo i posle nekolku vekovi skokate,i ste neblagodarni

Dali znaes sto znaci gastarbeiter ?
migracija vikas :pos2:
Сите тие се Српски имиња (поточно Славјански - како што милувате да ги викате) со Албански изговор. Ај објасни ги што значат и како го добиле своето име, ако се Албански?

Гастарбајтер значи : ГОСТ = гостин и АРБАЈТЕР = РАБОЈТЕР = РАБОТНИК, или : ГОСТИН РАБОТНИК!
А, Миграција доаѓа од Македонскиот збор ГРЕЕ = доаѓа, односно, МИГРАЦИЈА значи : МИ ГРЕЕ = МИ ДОАЃА . И затоа Грците се ГРЕЈЦИ = ДОЈДЕНЦИ.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.099
Поени од реакции
174
Tokmu taka.Gastarbajter e moj zbor,i opis sto se vsusnost Albancite.Bez lutacki,toa navistina se :tv:
Taka treba vo enciklopedijata da pisi:deka Albancite se gasterbajteri na ovie Makedonski prostori.Nisto drugo.

I sekako vo vrska so toponimite,Albancite obicno go zemaat ''Slovenskiot koren'' od tie toponimi kako na primer Tetovo-Tetove,Kumanovo-Kumanove ili pak Skopje-Shkupi,toa e nivna verzija kako na primer sto Angliskata verzija na toponimot New York na nasi se izgovara i pisi Nju Jork.
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
Tokmu taka.Gastarbajter e moj zbor,i opis sto se vsusnost Albancite.Bez lutacki,toa navistina se :tv:
Taka treba vo enciklopedijata da pisi:deka Albancite se gasterbajteri na ovie Makedonski prostori.Nisto drugo.

I sekako vo vrska so toponimite,Albancite obicno go zemaat ''Slovenskiot koren'' od tie toponimi kako na primer Tetovo-Tetove,Kumanovo-Kumanove ili pak Skopje-Shkupi,toa e nivna verzija kako na primer sto Angliskata verzija na toponimot New York na nasi se izgovara i pisi Nju Jork.
Ke pisuva deka sme ILIRI , kako niz celiot svet sto pisuva ...
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.099
Поени од реакции
174
bogami mora da prifatis deka pomalku naucnici ima koisto go tvrdat toa.Jasno ima i nekolku Vizantijci koi jasno go evidentiraa doseluvanjeto na Arapi od Kavkaska Albanija.A vie definitivno ne ste Iliri,poveke Ilirski geni imaat Hercegovcite ne vie.

Ova za mene e dovolen dokaz:

However, the alleged Illyrian ancestry of the modern Albanians is still a matter of controversy, and it is often difficult to separate political motives from the debate.
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
bogami mora da prifatis deka pomalku naucnici ima koisto go tvrdat toa.Jasno ima i nekolku Vizantijci koi jasno go evidentiraa doseluvanjeto na Arapi od Kavkaska Albanija.A vie definitivno ne ste Iliri,poveke Ilirski geni imaat Hercegovcite ne vie.

Ova za mene e dovolen dokaz:

However, the alleged Illyrian ancestry of the modern Albanians is still a matter of controversy, and it is often difficult to separate political motives from the debate.
Toa e potvrdeno be drugar , ne vodi inaet bez da imas nikakov argument ?
Kaj Sllavite pisuvaa , ne samo od Kavkaz tuku i od Anadolija, nekogas Pakistan , nekogas Italia , Skotland , glavno sve i sve sto ..

Sto ti smeta tebe ako sme so Ilirsko poteklo ??
Vi smetame nie deka vie se povikuvate ne anticki Makedonci ?
Pisuvame knigi za vas ?
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Ова е тапа, побиено е одамна. Дури од 3-4 страна на темава.
Џабе везеш.

Пак со 15 век документи турски, за кои се сомневам дека се пренесени како што треба.
Не може да се побие државен попис. А пописот е на отоманците и е во ред, затоа и ниту еден албански историчар не се осмели да контрира јавно на МАНУ. Страв лозје чува:)
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Не може да се побие државен попис. А пописот е на отоманците и е во ред, затоа и ниту еден албански историчар не се осмели да контрира јавно на МАНУ. Страв лозје чува:)

Еј еј, олабај бе, книга се куца бре! Јас тука на форум, кој веза нема, го побив МАНУ, дури и ти кој веза немаш и ти исто го поби МАНУ. МАНУ излегува со тврдења за 16 век, ти ги еба, викаш 15 век.

Да им веруваме на МАНУ ? Нах, иаме историчари вистински, не социолози и математичари.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Еј еј, олабај бе, книга се куца бре! Јас тука на форум, кој веза нема, го побив МАНУ, дури и ти кој веза немаш и ти исто го поби МАНУ. МАНУ излегува со тврдења за 16 век, ти ги еба, викаш 15 век.

Да им веруваме на МАНУ ? Нах, иаме историчари вистински, не социолози и математичари.

:pos2::pos2::pos2::pos2:

Тоа што до 16 век што имало 100 албански семејства во Македонија, кои биле доселени од Албанија после 1450 година, ве прави староседелци? Па тоа не било ниту 0,0001% од тогашното население на Македонија.

Вашите историчари кажаа сте биле староседелци “во Балканот“, а автохтоноста во Македонија не ја спомнаа:toe: Немаат пемпеле да покажат, турските документи тврдат дека сте дојденци.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Абе јас имам кажано.

Теодор Музака кажуе како претци на неговото семејство владееле со Албански Охрид и Преспа. И сега зошто не владееле со Прилеп? Зошто не владееле со Битола, ами со Охрид и со Преспа.

Сум кажал стотина пати, тука секој може да фрчне по малку од вистината и да избега, ама колку сакаш тенчија не можеш да ја скинеш. Факт е дека се дојдени албанци де од Косово де од Албанија, ама факт е дека и стари албанци, староседелци живееле тука. И во Битола има миграции на Македонци од Струмица, Кавадарци, Неготино, што да им праиш си ја бараат среќата, и утре другиден да кажеме дека тие не се автохтони?
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
:pos2::pos2::pos2::pos2:

Тоа што до 16 век што имало 100 албански семејства во Македонија, кои биле доселени од Албанија после 1450 година, ве прави староседелци? Па тоа не било ниту 0,0001% од тогашното население на Македонија.

Вашите историчари кажаа сте биле староседелци “во Балканот“, а автохтоноста во Македонија не ја спомнаа:toe: Немаат пемпеле да покажат, турските документи тврдат дека сте дојденци.
Prvo , nie ne sme pisuvale vo toa vreme za Istorijata , tuku strancite , a od Sllavjanite za pocetok ( raka na srce ) eve ti eden primer na koj ke mu veruvas poveke otkolku na drugite : Stojan Novakoviç “Balkansko pitanje i istorisko -politie beleske od Balkanski poluostrov” (1886 -1905)
Ako uste na nego ne mu veruvas , pored site drugi postovi , togas ti nema lek drugar ..
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Абе јас имам кажано.

Теодор Музака кажуе како претци на неговото семејство владееле со Албански Охрид и Преспа. И сега зошто не владееле со Прилеп? Зошто не владееле со Битола, ами со Охрид и со Преспа.

Сум кажал стотина пати, тука секој може да фрчне по малку од вистината и да избега, ама колку сакаш тенчија не можеш да ја скинеш. Факт е дека се дојдени албанци де од Косово де од Албанија, ама факт е дека и стари албанци, староседелци живееле тука. И во Битола има миграции на Македонци од Струмица, Кавадарци, Неготино, што да им праиш си ја бараат среќата, и утре другиден да кажеме дека тие не се автохтони?
Си помешиел работите.
Музаки е влашка цинцарска фамилија од Епир. И немале претци во Охрид, туку Жупанот Андреја Гропа се оженил за девојка од Музаки, а па нејзина сестра од фамилијата Музаки се омажила за црногорскиот жупан Балшиќ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom