A1 TV Lite (ONE BoomTV/Vip TV Lite) безжична DVB-T телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
28 декември 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Boom TV

Me zainteresira temata so Boom TV pa bi sakal da kazam za moe iskustvo
- Zedov paket so tri uslugi ushte pred 4 nedeli no signal na odalecenost od 2 km od gradot (Bitola) nemshe i ushte nema poradi koe ke go otkazam paketot.
- Odgovornite na koi im pishuvav se posebna prikazna me ubeduvaa deka antenata ne mi e za digitalna televizija zatoa nemozam da go fatam signalot. iako na mapata mestoto e prikazano kako pokrieno so signal
 
Член од
2 ноември 2009
Мислења
126
Поени од реакции
49
Не постојат антени специјализирани за дигитална телевизија :nenene:Проблеми настануваат кај надворешните антени со засилувач во оние зони каде сигналот е екстремно јак и со засилувач го извитоперуваат декодирањетово во рисиверот или тв тјунерот.Во зони со послаб квалитет се добредојдени.Големи глупости се тоа што се нудат ''Специјани :pos2:антени'' ГОЛЕМ маркетиншки трик на СЛОВЕНЦИТЕ уште ли мислат да македонците пасат трева
 
Член од
13 ноември 2009
Мислења
323
Поени од реакции
165
Vo Ohrid deneska pak ne cinit signalot,t.e. imat jak signal ama kvalitetot na signalot e slab.Ako prodolzet vaka svrsivme rabota...3 meseci ne mozat da go sredat signalot...
Arno starite rekle..."kabel si e kabel"...:pos2:
 
Член од
8 октомври 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
20
Кирил како вистински Дедо Мраз изработи химна за новата дигитална безжична телевизија која може ексклузивно да даунлодирате на нашиот сајт.
Неколку светски музички канали веќе се заинтересираа да го промовираат новиот хит на Џајковски кој се вика “Raise up your hand” и кој наскоро ќе добие и своја видео промоција. Спотот за оваа песна се снимаше пет дена на неколку локации низ Скопје и пред 7.000 посетители на Бум Таксират Фестивалот.
Како гости на песната се појавуваат кралицата на ромската музика Есма Реџепова и Рас Твид (Мc na Kruder & Dorfmaister) a режисер на спотот е Чедо Поповски.
даунлоад тука. :)

повеќе
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.066
Поени од реакции
1.323
Член од
6 септември 2007
Мислења
134
Поени од реакции
4
Неама шанси да наштекаат уште канали. Едноставно на тие фреквенции што има се одобрени (мислам дека 3 мултиплекса) максимум можат да фураат до кај 40-45 канали, за да се задржи квалитетот на сликата. Така да за повеќе канали кога ке добијат нови фреквенции.
 
Член од
8 август 2008
Мислења
447
Поени од реакции
17
HBO I HBO COMEDY БЕСПЛАТНО НА БООМ ТВ ДО ЈУНИ 2010 ГОДИНА!! http://www.on.net.mk/default-MK.asp -- Има реклама на самата страна
Кој збореше предтоа дека демек бесплатни ќе бидат цело време, ете ви, бесплатно у македонија не постои, на све се иде да се штанца пари. Па сега замислете до март бесплатно е па после уште 2месеци бонус бесплатно за тоа па после оп 300-500 денари гарант за нив. Ќе се смеам кога многу луѓе ќе им ги откажат хбо каналите у преплатата.
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Кој збореше предтоа дека демек бесплатни ќе бидат цело време, ете ви, бесплатно у македонија не постои, на све се иде да се штанца пари. Па сега замислете до март бесплатно е па после уште 2месеци бонус бесплатно за тоа па после оп 300-500 денари гарант за нив. Ќе се смеам кога многу луѓе ќе им ги откажат хбо каналите у преплатата.
каде ги има овие канали бесплатно,која е таа држава?ако сакаш нешто квалитетно да гледаш,тогаш плати,така ти е за све во животот..никој не те присилува...на било која дигитална платформа во Европа да се пертплатиш,ако сакаш некој екстра програми да гледаш мораш да доплатиш...ко што читам овде повеќето се жалат и посакуваат да гледат скоро џабе, али да биде квалитетно е тоа го нема никаде во светов...ниту смртта не е џабе и таа кошта пари..:toe:
 
Член од
28 декември 2009
Мислења
38
Поени од реакции
4
Во право си, сегде у свет премиум каналите се плаќаат (а HBO се сепак премиум канали). Не гледам зошто ние би биле исклучок. Е сега кој сака легално ќе плати, кој не ќе се шлепа на Dreambox додека постои.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
134
Поени од реакции
4
И јас се сложувам. Кој сака луксуз треба да си плати. Така е за секој луксуз секаде во светот.

А што се однесува до Дримбоксот тешко дека у догледно време ке престане да постои, бидејки лугето кои го користат се многу мал процент во однос на ие што реално купуваат картички со нормална претплата. Ова нормално во светски рамки не само во македонија, за кај нас си знаеме како е :vozbud:
 
Член од
8 август 2008
Мислења
447
Поени од реакции
17
Абе има нешто точно во тоа што викате да се плати ама земете разлика канали што кабловска или некој друг сервис што ги нудат во франција, итн земјите и кај нас па сега видете разлика дали тоа што стварно го нудат кај нас вреди за тие пари. Пола од каналите на сите кабловски се фрее он аир што значи бесплатни а тие ги наплаќаат во понудата. Еве на пример бугарите на кабелтел во бугарија што нудат во пакет како што ќе биде хбо и хбо комеди кај нас само

Пакет 5
HBO
HBO+1
HBO Comedy
Cinemax
Cinemax 2
Наше кино
Детскиј мир/Телеклуб

Значи имаат пакет што ај да речеш вреди да се земе ако си за филмски пакети. А не кај нас го ставиле тв1000 и халмарк и готово ја решиле работата со филмски канали понуда или пак на кабловска тука кај мене го ставиле тринг албански канал за филмови и готово е само што не гледаат дека не сме слепи (тринг беше пробен канал и гарант е бајаги евтин за да се земе да се стави) нека стават некои асални канали па ќе им платам да ги гледам не вака да земеме еве боомтв колку канали се бесплатни од цела понуда што ја имаат

бесплатни фрее он аир канали
HRT
RTS
B92
CNN
BBC
Eurosport можда и еуроспорт 2 но незнам
VH1 незнам но можда бесплатен е
нашите да не ги набројувам
12тина ги има или можда више

Што значи негде 20тина канали горе долу се фрее он аир а они наплаќаат за тоа

45+ канали нудат а 20 се фрее он аир што значи 50% од каналите се бесплатни а они ти бараат преплата па кај тоа у друга држава го има ај кажете ?

а за другите еве збор два

E! Entertainment канал ли е ова ништо нема
Extreme Sports абе ајде како motortv е исто срање у две варијанти
Da Vinci Learning Побош канал не сум вишол демек ќе се едуцираме
TV 1000 Ама стварно ми е доста сегде го има и на кабловски и на секој оператор Kanal Rod+ е стопати боље

Axn Ок нешто ново интересно но кај се другите Axn има Axn Sci-fi и уште еден не ми текнува

Кога ќе им текне да стават интересни канали а не само да штанцаат пари на фрее он аир понуди со мерак ќе земам некој пакет до тогаш јок.
 
Член од
17 март 2007
Мислења
92
Поени од реакции
3
Абе има нешто точно во тоа што викате да се плати ама земете разлика канали што кабловска или некој друг сервис што ги нудат во франција, итн земјите и кај нас па сега видете разлика дали тоа што стварно го нудат кај нас вреди за тие пари. Пола од каналите на сите кабловски се фрее он аир што значи бесплатни а тие ги наплаќаат во понудата. Еве на пример бугарите на кабелтел во бугарија што нудат во пакет како што ќе биде хбо и хбо комеди кај нас само

Пакет 5
HBO
HBO+1
HBO Comedy
Cinemax
Cinemax 2
Наше кино
Детскиј мир/Телеклуб

Значи имаат пакет што ај да речеш вреди да се земе ако си за филмски пакети. А не кај нас го ставиле тв1000 и халмарк и готово ја решиле работата со филмски канали понуда или пак на кабловска тука кај мене го ставиле тринг албански канал за филмови и готово е само што не гледаат дека не сме слепи (тринг беше пробен канал и гарант е бајаги евтин за да се земе да се стави) нека стават некои асални канали па ќе им платам да ги гледам не вака да земеме еве боомтв колку канали се бесплатни од цела понуда што ја имаат

бесплатни фрее он аир канали
HRT
RTS
B92
CNN
BBC
Eurosport можда и еуроспорт 2 но незнам
VH1 незнам но можда бесплатен е
нашите да не ги набројувам
12тина ги има или можда више

Што значи негде 20тина канали горе долу се фрее он аир а они наплаќаат за тоа

45+ канали нудат а 20 се фрее он аир што значи 50% од каналите се бесплатни а они ти бараат преплата па кај тоа у друга држава го има ај кажете ?

а за другите еве збор два

E! Entertainment канал ли е ова ништо нема
Extreme Sports абе ајде како motortv е исто срање у две варијанти
Da Vinci Learning Побош канал не сум вишол демек ќе се едуцираме
TV 1000 Ама стварно ми е доста сегде го има и на кабловски и на секој оператор Kanal Rod+ е стопати боље

Axn Ок нешто ново интересно но кај се другите Axn има Axn Sci-fi и уште еден не ми текнува

Кога ќе им текне да стават интересни канали а не само да штанцаат пари на фрее он аир понуди со мерак ќе земам некој пакет до тогаш јок.
А што ти мислиш дека само 2-та hbo канали ке бидат во тој пакет што ке се доплака некаде околу 300 денари не! ке бидат плус cinemax и веројатно hbo digital
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
134
Поени од реакции
4
А што ти мислиш дека само 2-та hbo канали ке бидат во тој пакет што ке се доплака некаде околу 300 денари не! ке бидат плус cinemax и веројатно hbo digital
Абе замо незнам каде ке ги напикаат. Ќе треба да кратат од основниве програми онда. Плус ХБО дигитал нема да иде сега за сега 99% пошто немаат инфраструктура за HD, или можда 1% ќе го пренесуваат ама down-семплуван на SD.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom