Обновување стари другарства

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Mразам да цитирам вакви ствари.
Како беше.. зошто читање на книга кога веќе и го знаеш крајот.

WHATEVAAA.
Што ако си сигурен дека пријателството ке остане и ке биде подобро? (освен ако не сте се скарале)
Замисли. После 5-10 години, завршено имаш факултет, имаш работа имаш девојка, и среќаваш некој твој другар од детството со кој си бил многу добар другар а сте се раздвоиле поради X причини, што би направил...?
 
Z

Zoza

Гостин
pred edna nedela slucajno se sretnavme so edna devojka koja mi bese mnogu dobra drugarka nikogas ne se karavme slozni bevme epten ama eden den se razdelivme bes nikakvo objasnuvanje i zamisli posle 3 god se sretnavme i onaka u drustvo moravme da pregovorime potoa ja povikav na strana da vidam sto se sluci togas i svativ deka drugata "drugarka" sto ni bese ic "ne jadela g*omna" samo da ne skari....sreka rascistivme i bas mi e milo sto go obnovivme drugoarstvoto mada nemoze uste sega da bide kako sto e bilo pred 3 godini :smir:
 
Член од
18 март 2009
Мислења
18
Поени од реакции
0
Imam obnoveno staro prijatelstvo ama sepak odnosot ne e ist kako porano. Ja izgubiv doverbata vo nea i ne bi se zblizila tolku kako porano iako taa saka i se kae (barem taka veli) za toa sto go napravila.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Со мојата најдобра другарка до пред една година бевме неразделни ама баш цело време бевме заедно уште од мали...пред да се запише таа на факс се плашевеме од тоа да не се разделиме, не не плашеше помислата дека ако едната си фати дечко дека тоа повеќе ќе не раздели отколку факсот...се запиша и на факс и се беше по старо, но кога си фати дечко нашите односи се изладија таа повеќе немаше време за мене...сега живееме ама не е тоа што беше...
 
Член од
9 март 2008
Мислења
184
Поени од реакции
4
Да ми се има случено два три пати да обновам стари пријателтсва и само со една другарка се е како порано како воопшто и да не сме претанале да се дружиме останатите случаи се сведуваат на една средба во месецот и евоцирање на спомени од минатото.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.554
Поени од реакции
33.800
Што ако си сигурен дека пријателството ке остане и ке биде подобро? (освен ако не сте се скарале)
Замисли. После 5-10 години, завршено имаш факултет, имаш работа имаш девојка, и среќаваш некој твој другар од детството со кој си бил многу добар другар а сте се раздвоиле поради X причини, што би направил...?
A aко пред 5-10 години ти ја ебел баш таа девојка што ја имаш?
Се е релативно. Зависи од околностите.

:back:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
A aко пред 5-10 години ти ја ебел баш таа девојка што ја имаш?
Се е релативно. Зависи од околностите.

:back:
Тоа е веќе кавга...Се збори за прекинато другарство од причини како селење на друго место, скарани родители, изгубен контакт број итн итн итн...Тогаш веќе не обновуваш старо другарство, обновуваш стар непријател...
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.554
Поени од реакции
33.800
Тоа е веќе кавга...Се збори за прекинато другарство од причини како селење на друго место, скарани родители, изгубен контакт број итн итн итн...Тогаш веќе не обновуваш старо другарство, обновуваш стар непријател...
Марио, од кај да знам јас за што се збори? Се ориентирав кон првиот пост кој гласи вака:

Ви се случило ли некогаш да обновите некое старо другарство од минатото?
Дали испадна онака како што вие си замислувавте или очекувавте дека ќе биде (на пример сте очекувале дека ќе биде добро другарство како порано), или се разочаравте, можеби и покаивте за таквиот потег?
Што со сегашните другари? Дали се оддалечивте од нив заради тоа обновување или...?
Би сакала да споделите некое вакво искуство, ако го имате секако.
Затоа реков зависи од околностите и од тоа зошто се изгубило контакт нели.
Life goes on, според мене.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Затоа реков зависи од околностите и од тоа зошто се изгубило контакт нели.
Life goes on, според мене.
Ja така го укапирав...
Што се однесува до тоа ако сме се раздвоиле поради некоја кавга за која никако не бил можам да простам тогаш, зошто би простил сега...
 
Член од
9 мај 2009
Мислења
605
Поени од реакции
400
Ми се има случено да обновам старо другарство. Со еден другар не зборувавме подолго време, можеби една година, и сега пред неколку месеци се смиривме. Кога првпат се смиривме мислев дека никогаш нема да можеме да бидеме исти другари како порано,ама излезе поинаку. Сега сме исти другари како што бевме тогаш.
Со останатите другари и другарки продолжив таму кај што застанав немаше никои промени во моето однесување кон нив ниту од нивното кон мене.
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
Bi bilo ubavo no sepak tesko e da se obnovi staro drugarstvo.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Марио, од кај да знам јас за што се збори? Се ориентирав кон првиот пост кој гласи вака:

Затоа реков зависи од околностите и од тоа зошто се изгубило контакт нели.
Life goes on, според мене.
Требаше да ги потенцирам околностите за да биде појасно-да.Но statusQuO добро рече-ако тоа другарство се прекинало поради ненадминливи, неопростливи постапки од едната страна, тогаш не се ни работело за искрено другарство.

Темата е за вистински, искрени другарства.Иако многу од вас кажуваат дека таквите траат засекогаш, некои од нив, народски кажано-поради игра на судбината, порано или подоцна се прекинуваат.
 

брицо

liverpool
Член од
22 мај 2009
Мислења
567
Поени од реакции
2
па имам обновено старо другарство ама не е баш како што беше се надевам дека во блиска иднина ќе се смени
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Кога бев 8мо,1ва година имаше едно девојче што многу си живеевме..постојано бевме заедно она кај мене јас кај неа, не бевме од исти друштва и ги запоставувавме сите за да се видиме и да се изнамуабетиме. повторувам ми беше само другарка! :) после тоа се сменија работите школо,факс ово оно и се оддалечивме...не контактиравме еден период и пред некој месец ме побара, си бевме на кафе, стоиме 3 саата кога ќе се видиме ама викам...никогаш не може да биде исто како порано колку и да се обновува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom