Нешто за Србите

Статус
Затворена за нови мислења.

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
за Синиша

мало појаснување за Вранишковски да пренесш и таму кај тебе

Македонците во Егејска Македонија(Грција) почнаа да се размрдуваат последниве години..почнаа да бараат права, јазик, црква..како што е нормално секаде..успеаа да отворат македонска црква во Меглен..веднаш потоа македонскиот поп, Цркањас беше осуден на три месеци затвор.

Како одговор Грците индиректно преку СПЦ го инсталираа Вранишковски(македонец, изрод, школуван во грција) кој регистрираше паралелна црква која ја спореше македонската Охридска архиепископија...пробаа да напрват препад во неколку манастири..значи да ги окупираат..не им успеа

подоцна излегоа документи кој не беа демантирани дека СПЦ и СРПСКАТА влада преку некој министертва директно го помага Вранишковски...паралелно на тоа имаше одлична пропаганда по Српските медиуми..анкети, осуди, знаеш српски занос почна да пука а никој не знаеше зошто!!!

Враниш го затворија..проневерил 350 000 евра за џипови..пола монаси му се разбегаа во Бугарија а тие што останаа јадеа котек неколку пати ко магариња...

Србија директно ја негира и го попречува постоењето на Македонската црква, народ и земја за кеиф на Грците..иако Србите во Македонија имаат школи ,црква, партија а сега и пратеник...

и уште министерот ваш, моли македонија да не дозволела независност на косово..зошто..требаше да мислите на тоа..

сега први ке го признаеме...тоа ти е..пак лошо изигравте...
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
за Синиша

мало појаснување за Вранишковски да пренесш и таму кај тебе

Македонците во Егејска Македонија(Грција) почнаа да се размрдуваат последниве години..почнаа да бараат права, јазик, црква..како што е нормално секаде..успеаа да отворат македонска црква во Меглен..веднаш потоа македонскиот поп, Цркањас беше осуден на три месеци затвор.

Како одговор Грците индиректно преку СПЦ го инсталираа Вранишковски(македонец, изрод, школуван во грција) кој регистрираше паралелна црква која ја спореше македонската Охридска архиепископија...пробаа да напрват препад во неколку манастири..значи да ги окупираат..не им успеа

подоцна излегоа документи кој не беа демантирани дека СПЦ и СРПСКАТА влада преку некој министертва директно го помага Вранишковски...паралелно на тоа имаше одлична пропаганда по Српските медиуми..анкети, осуди, знаеш српски занос почна да пука а никој не знаеше зошто!!!
То си у праву да никој не знаеше зошто и сада и тада. Точно.
Не е точно да је био неки велики занос. Јесу ли биле демонстрације можда? Прекидање дипломатских односа, дипломатске ноте? Чудо од 2 дана. Коштуница се ту лоше понео али он је кретен. Постао је премијер са 10% гласова, уценама, то све говори.

С друге стране мислим да сте и ви са ваше стране беспотребно исувише исполитизирали ствари уместо да пустите судије и попове да раде свој посао.

Србија директно ја негира и го попречува постоењето на Македонската црква, народ и земја за кеиф на Грците..иако Србите во Македонија имаат школи ,црква, партија а сега и пратеник...
Ово је глупост. Србија нема проблема са МПЦ него СПЦ /и то не само српска црква него и друге цркве/ А ово за земја и народ не е глупост него тешка глупост. У Србији Македонци имају и званичну заставу, своју, ону са 16 кракова. Македонци имају званичан статус мањине али их ја лично не доживљавам тако. Другачији јесу, и то је добро, а их има свуда, од медија, естраде до професора. И не стиде се што су Македонци него су поносни на то. Зато не причај глупости безвезе јер непотребно шириш мржњу.
и уште министерот ваш, моли македонија да не дозволела независност на косово..зошто..требаше да мислите на тоа..

сега први ке го признаеме...тоа ти е..пак лошо изигравте...
Признавајте слободно први, ја немам баш ништа против, ако вам је у интересу. Мени лично је исто, признавали не признавали. Само не бих волео да буде мржња ама свестан сам да ће бити и то ако је то некоме у интересу јер је много лако направити мржњу, нема ништа лакше.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Ово је глупост. Србија нема проблема са МПЦ него СПЦ-друже министерство(за религија или за надворешни не се секавам)префрлаше пари на Вранишковски..значи владата на Србија...државата Србија префрлала пари..башка СПЦ.башка Олигарсите...

Јесу ли биле демонстрације можда - не али добра медиумска покриеност да..анкети полемики..БК поготово

А ово за земја и народ не е глупост него тешка глупост.. - не разбираш...не зборам за македонското малцинство во Србија..таа црква на Вранишковски спонзорирана од Србија за атер на Грците не негира како македонци и како македонија...црквата е само повод...значи негира и саботира тука во Републиката.

За Косово..само ти посочувам како ке биде...како со Црногорците исто...
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
127
Поени од реакции
2
sinisa vo niedna crkva vo svetot ne e zabraneto da vlezat vernici osven vo prohor pcinski, ova samo da znajte kolku se glupirate be idioti edni.P vo albania da odis mozis vo kopja sakas crkva da vlezis....
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
КОЛКУ МАКЕДОНЦИ СЕ ЕГЗЕКУТИРАНИ ОД СРБИТЕ САМО ЗАТОА ШТО ПОБАРАЛЕ МАКЕДОНСКА ДРЖАВА
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
A kako toa pobarale drzava? Dostavile pismeno baranje?...:pos2: Dosta so vakvi infantilni postovi. Ako ste vo pravo, ne znachi deka nema potreba od argumenti.
... Inaku osven SPC ushte 5 Pravoslavni crkvi ne ja priznavaat MPC.
'Sporovite', koi Makedonija moze da gi otvora so Srbija, se chisto istoriski. Za razlika od onie albanskite, bugarskite, grchkite...
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
A kako toa pobarale drzava? Dostavile pismeno baranje?...:pos2: Dosta so vakvi infantilni postovi. Ako ste vo pravo, ne znachi deka nema potreba od argumenti.
... Inaku osven SPC ushte 5 Pravoslavni crkvi ne ja priznavaat MPC.
'Sporovite', koi Makedonija moze da gi otvora so Srbija, se chisto istoriski. Za razlika od onie albanskite, bugarskite, grchkite...
очигледно бараш докази зошто си неинформиран
како може историски проблем да постои меѓу цркви ?
ај преслушај се малку
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
A kako toa pobarale drzava? Dostavile pismeno baranje?...:pos2: Dosta so vakvi infantilni postovi. Ako ste vo pravo, ne znachi deka nema potreba od argumenti.
... Inaku osven SPC ushte 5 Pravoslavni crkvi ne ja priznavaat MPC.
'Sporovite', koi Makedonija moze da gi otvora so Srbija, se chisto istoriski. Za razlika od onie albanskite, bugarskite, grchkite...

така шарено
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
така шарено

проблемот со црквите е политички
црквата како институција ја интересира само верата
а не и припадноста на етничката група
секоја држава има право на своја црква
србија тоа и го оспорува на македонија
значи проблемот е политички
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Зар уште за Србите?

Па се знае каква е улогата на тој што те окупирал! Да беше обратно сите ќе беа среќни под окупација.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
така шарено

проблемот со црквите е политички
црквата како институција ја интересира само верата
а не и припадноста на етничката група
секоја држава има право на своја црква
србија тоа и го оспорува на македонија
значи проблемот е политички
Eh goco, ubavo te nauchil drugar ti anaveno da sedish na ushite. Samo neinformiran chovek moze da go poistovetuva 'crkovniot' spor so 'drzaven' (ili kako shto miluvash 'politichki'). Zoshto, ne postoi samo SPC vo pravoslavieto, pa i da ja izbrisheme vo momentov kako faktor -MPC povtorno nema da bide priznaena.
Ochigledno ti e teshko, nemam protiv, isprazni se. Olesni si. Ima dovolno godini okupacija od sekoja strana na Makedonija za da najdesh po nekoja nepravda, i bez nekakvi iluzorni 'osporuvanja'.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
203
Поени од реакции
0
politika i religija neodat zaedno... zatoa koga se mesa politikata vo religija doaga do vakvi situacii...
 
A

anaveno

Гостин
сега е зимно време..ладно..
работите се "собираат"..
нека не не чуди ако напролет СПЦ биде "собрана" во делот на Косово..
значи..проблемот не е црковен..ни политички..до климата е..
Кутриот витез ќе ви објасни поподробно околу глобалното затоплување..и дејството врз ганглиите му..
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Eh goco, ubavo te nauchil drugar ti anaveno da spiesh na ushite. Samo neinformiran chovek moze da go poistovetuva 'crkovniot' spor so 'drzaven' (ili kako shto miluvash 'politichki'). Zoshto, ne postoi samo SPC vo pravoslavieto, pa i da ja izbrisheme vo momentov kako faktor -MPC povtorno nema da bide priznaena.
Ochigledno ti e teshko, nemam protiv, isprazni se. Olesni si. Ima dovolno godini okupacija od sekoja strana na Makedonija za da najdesh po nekoja nepravda, i bez nekakvi iluzorni 'osporuvanja'.
ајде бе..стварно..ај објасни ми во што се состои религиозниот спор а ја по којзнае кој пат ке ти објаснам каде е политичката димензија
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom