Нешто за Србите

Статус
Затворена за нови мислења.

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Темава само покажува дека сеуште е табу да се зборува за сите зулуми кои Србија ни ги направи во поновата историја.
Не велам дека немаме страдано и од Бугари и од Грци и од Албанци, ама ништо од тоа не може да се рамни со она што ни го имаат правено србите.
Немам ништо против србите, искрено немам. Имам пријатели од таму, го сакам Белград, не велам дека треба да ги мразиме - ама историјата мора да ја знаеме.
Мислам дека најголемиот проблем на нашиов народ е учењето на лажна историја...
Учебниците од Југославија наваму не учат исто - лошите бугарски окупатори и добрите српски ослободители.
А истите тие српски ослободители имаат колено цели „бугарски села“, ги имаат набивано на колец „бугарските попови“ итн, итн..
Само изгледа сепак е премногу рано за да се збори за тоа, не сме зрели како нација доволно за да фактите ги кажеме отворено без да се срамиме од нив.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Бабунски бил најголемиот бабун од сите. Ѓорѓи Сугарев му испотепал се на овој србоманот...златен тој.

спремте се...четници...
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
синиша
100% со пасош и расчистил со табу теми
100% не подржува
100% негира
100% сосед
100% несигурност
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
и добрите српски ослободители.
То уопште није писало у уџбеницима из СФРЈ, причаш напамет или те је неко слагао. Писало је о великосрпској хегемонији, бар сам ја то учио у СФРЈ. Ти си сувише млада да се тога сећаш.

Да, мање се говорило о убијањима, због "братства и јединства". Али Македонија ту није изузетак, исто је важило за Србију, Босну, Хрватску...
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
синиша
100% со пасош и расчистил со табу теми
100% не подржува
100% негира
100% сосед
100% несигурност
А бе ако хоћеш можеш да се упознаш са мном уживо, нема потребе да гледаш у кристалну куглу, ускоро долазим у Македонију.
 
N

n/a

Гостин
Бабунски бил најголемиот бабун од сите. Ѓорѓи Сугарев му испотепал се на овој србоманот...златен тој.

спремте се...четници...
Babunski bil...makedonec!
Kako i Dovezenski...vojvoda Micko...Jovan Dolgac..Spase Garda...Cane Markovic...Doksim Miahjlovic...Gligor Sokolovic...
pravilno razmestuvaj ja vinata pa posle sudi.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Учебниците од Југославија наваму не учат исто - лошите бугарски окупатори и добрите српски ослободители.
А истите тие српски ослободители имаат колено цели „бугарски села“, ги имаат набивано на колец „бугарските попови“ итн, итн..
Само изгледа сепак е премногу рано за да се збори за тоа, не сме зрели како нација доволно за да фактите ги кажеме отворено без да се срамиме од нив.
Апсолутно си во право. Пропагандата од времето на екс-Ју, која на македонските ученици им била пласирана во учебниците и која и денеска(иако во значително помал интензитет) се провејува низ истите, вештачки го наметнува ставот дека Бугаринот е тој страшниот непријател, а Србија била, и е најдобрососедски настроена.
А, за она со убивањето...Во фамилијарната историја имам таков случај, т.е еден од малкуте предци кои ми се со македонско потекло, е заклан од србите во Скопје, затоа што бил "бугарски" даскал според нив. За да неговиот внук се земе со чиста србинка после неколку децении...Иронично можда?
Но,такви, и уште мал милион различни приказни кои се однесуваат на поединечни судбини има многу. Ако секогаш се водиме според нив тешко единство помеѓу две фамилии, а не па помеѓу цел народ.
Затоа силни, лични чуства на страна, ако се погледне објективно и според фактите симптоматично е тоа што за Бугарија секогаш со полна уста наврди, а за србите со пола-отворена уста и кога реално грешат.
 

Homer MakeDonski

*Матриот
Член од
14 јуни 2005
Мислења
823
Поени од реакции
86
Sinisa со 100% се труди да ги брани и аргументира своите тези и тоа е за поздравување
 
A

anaveno

Гостин
и треба да се брани...
затоа што пред десетина год...1997 г. скоро е а?..
во Тимок,руски лингвисти A. A. Plotnikova “An expedition to Eastern Serbia (the village of Donja Kamenica)” вршеа истражување на тамошниот јазик..
заклучокот (цела книга) е..
не зборуваат ни Српски..ни Бугарски..
т.е. за јазикот е напишано.. separate language different from both
Bulgarian and Serbian.

а тек да прават истражување од Ниш,па Врање,па наваму,споредено со Паланечко и Трговиште...

п.с.инаку истражувањето е спроведено низ сите балкански држави од повеќемина лингвисти..
русите правеле каталог-атлас на јазиците од Балканот..
интересно..
та нели тие ги знаат славсите во мал прст?..
 

Homer MakeDonski

*Матриот
Член од
14 јуни 2005
Мислења
823
Поени од реакции
86
а
тек да прават истражување од Ниш,па Врање,па наваму,споредено со Паланечко и Трговиште...
..и горе до Крушевац ..ќе дојдат до заклучок дека сите тамошни жители во своите говори користат само еден падеж...и тоа неправило...
:)
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
и треба да се брани...
затоа што пред десетина год...1997 г. скоро е а?..
во Тимок,руски лингвисти A. A. Plotnikova “An expedition to Eastern Serbia (the village of Donja Kamenica)” вршеа истражување на тамошниот јазик..
заклучокот (цела книга) е..
не зборуваат ни Српски..ни Бугарски..
т.е. за јазикот е напишано.. separate language different from both
Bulgarian and Serbian.

а тек да прават истражување од Ниш,па Врање,па наваму,споредено со Паланечко и Трговиште...

п.с.инаку истражувањето е спроведено низ сите балкански држави од повеќемина лингвисти..
русите правеле каталог-атлас на јазиците од Балканот..
интересно..
та нели тие ги знаат славсите во мал прст?..
Језичке границе никад не постоје нигде на свету, него говори унутар једне језичке породице (рецимо словенске или германске) постепено прелазе из једног у други.

Само је питање који ће дијалекат на територији једне политичке заједнице бити узет за стандардни, књижевни језик. Тако рецимо Београђанин и Загрепчанин који говоре стандардним српским и стандардним хрватским могу боље да се међусобно разумеју од Врањанца и рецимо Новосађанина који живе у истој земљи - ако не говоре стандардним језиком него својим дијалектима. Исто важи и за Немце, крајњи север и југ се савим лепо разумеју на стандардном језику, док понекад градови на 50 км имају доста различите дијалекте који отежавају разумевање.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
интересно е што синиша ми објаснува за затвореноста на балканот..вака како србин не како индивидуа.


гледаме и патуваме многу повеке ние натаму одколку вие навака...кажи ми го искоренивте дувни ветре развигорче синдромот..карактеристичен само за србите???
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
интересно е што синиша ми објаснува за затвореноста на балканот..вака како србин не како индивидуа.
Како то мислиш? Ја сам пре свега и основно појединац и исказујем само своје личне ставове не износим ставове ни Србије ни Срба.

Да, Србин сам, нити се поносим због тога нити се стидим тога. Опет пуцаш у празно бе малиша. :helou:

гледаме и патуваме многу повеке ние натаму одколку вие навака...кажи ми го искоренивте дувни ветре развигорче синдромот..карактеристичен само за србите???
Опиши ми тај синдром молим те. :) Не зезам се, стварно. Не знам шта значи тај македонски израз "дувни ветре развигорче" који је карактеристичан само за Србе :helou:

едит: ево ти линк за аватарот, ниси баш заслужио али ајде
 
A

anaveno

Гостин
Исто важи и за Немце, крајњи север и југ се савим лепо разумеју на стандардном језику, док понекад градови на 50 км имају доста различите дијалекте који отежавају разумевање.
па тие Немци до пред 100 г. немаа држава..
отсекогаш биле разделени..
но за разлика од Србите,таму никој не вика рајнлан-пфалчаните се Баварци,бидејќи јазикот им бил сличен..
па дури и тие пиеле пиво,и го слушале истиот Моцарт...
и не викаат дека сите католици (или протестанти) се Баварци,како Вук и компанија...
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
па тие Немци до пред 100 г. немаа држава..
отсекогаш биле разделени..
но за разлика од Србите,таму никој не вика рајнлан-пфалчаните се Баварци,бидејќи јазикот им бил сличен..
па дури и тие пиеле пиво,и го слушале истиот Моцарт...
и не викаат дека сите католици (или протестанти) се Баварци,како Вук и компанија...
Какав лош аргумент. Ужасан. Немци су успели да направе нацију, моћну нацију од различитих не само група него чак и држава. То су успели између осталог и оружаном силом. Ко каже да нису имали државу? Имали су не једну него десетине. Италијани су направили државу од много држава и етничких група. 100 пута различитијих него што смо ја и ти. Французи су мешавина десетина етнички и лингвистички различитих група. Какво бе пиво какви бакрачи, не заноси се.

да ли било кога од њих боли кур због тога? Да ли обични људи на интернету себи траже порекло пре 3000 година у неким магловитим предањима? НЕ, НАРАВНО.

Него нису дали другима да ураде то исто, да се уједине као они, јер би им били конкуренција. Пробали су - и били су веома успешни у томе. :bravo:

Трибализам је толико јак на Балкану да ћемо увек бити расцепкани у сто комада и мрзети једни друге. Зато овде није била могућа јужнословенска нација нити ће икад бити - због трибализма, верске затуцаности, племенске мржње... :bravo:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom