Нешто за Србите

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 ноември 2007
Мислења
25
Поени од реакции
0
Ne mi e jasno, nie sme eden narod..samo toa mozam da go kazam...
JA ziveam vo Makedonija cetri godini, inace sam iz Pozarevca...kao sto gledate pocituvam i pravilo na forumot i se trudm da pisuvam makedonski.
I nekako mi odi.
Ja SAKAM MAKEDONIJA od dnoto na dusata i site srbi sto gi znam....
Nikoj nema nisto protiv nea...protiv najtoplata zemja na Balkanot.
Ako pocneme i tuka da pravime razliki ne sme luge...barem nie treba da se drzime zaedno i site novi generacji sto doagat...a vo istorija sto bilo.......neka je......
Ako ne se lazam togas vladeel i golem primitivizam, vo denesno vreme sega e sve poinaku....
Makedonci i Srbi se isti narod.
Da ne stanam od ova stolce ako pravam nekoja razlika, jas ili luge sto gi poznavam.
Като ја сакате македониа зашто ја нап'лнихте с албанци от КОСОВО, зашто правите сичко в'зможно РМ да е слаба и зависима, зашто заблуждавате сички, че КОСОВО било стара с'рбија ... Има данни оште от преди два века/османски и европејски източници/,че в КОСОВО живејат предимно албанци... на југ гр.Нови пазар с'рбите са били оште тогава малцинство... албанците са БОЖИЕТО НАКАЗАНИЕ за това ,че с'рбите убиваха,гониха,подтискаха,изселваха други народи и завладјаха толкова много чужда земја... Има ден когато новото поколение плашта дан'ка за шовинизма на предците си...
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Па да, ми смо рекли и да Македонију треба поцепати на 2 дела, један да иде Албанији а један део Бугарској. Све то ми радимо и то желимо.
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Македонију треба поцепати на 2 дела, један да иде Албанији а један део Бугарској. Све то ми радимо и то желимо.
Ова одговара прво на Грција, потоа на Бугарија.
А Србија се труди да ги прикаже Шкиптарите во лошо светло преку Македонија, за зачувување на Косово.
Сето тоа зачинето со странски интерес.

Не е ништо променето од пред 100 години.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Ова одговара прво на Грција, потоа на Бугарија.
А Србија се труди да ги прикаже Шкиптарите во лошо светло преку Македонија, за зачувување на Косово.
Сето тоа зачинето со странски интерес.

Не е ништо променето од пред 100 години.
Можда, али ако ви унутра у Македонији немате минимум заједничких ставова о будућности земље онда вам непријатељ није потребан, сами ћете се поцепати. Овде не говорим о политичким разликама које су нормалне и пожељне. Ми имамо изреку "у се и у своје кљусе". :wink:

Што се Србије тиче, она је углавном дигла руке од вас. Погледај на нашим форумима колико има интереса за Македонију и збивања у њој, погледај српске медије - то ти је врло добар показатељ. И упореди са околним земљама. То је можда добро али ја видим и лоше стране, прекид комуникација, културних веза и слично.

п.с. Мени Косово уопште не треба осим симболички као део наслеђа и историје, за мене то није проблем територије. Косово неће отићи на Марс како год решење на крају буде. У сваком случају нема везе Косово и Македонија, то су 2 ствари.
 
N

n/a

Гостин
Ова одговара прво на Грција, потоа на Бугарија.
А Србија се труди да ги прикаже Шкиптарите во лошо светло преку Македонија, за зачувување на Косово.
Сето тоа зачинето со странски интерес.

Не е ништо променето од пред 100 години.
Tocno taka.
Makedoncite pak neznaat da bidat edinstveni,pak se prodavaat za pet-pari,pak nemaat nacionalen-ideal koj sto ke go postignat i ispolnat,i zatoa se podlozni i neverojatno ranlivi na otrovnite streli na stranskite propagandi.
Samo sto i niv ne mozat da gi `najdat` od kade doagjaat :toe: .
Pa gi baraat tokmu od stranata od kade sto nikako-ama nikako ne moze da dojdat!
Nekoj namerno,nekoj od prostotilak i od zelba za karanje-gi bara i gi fokusira onie otrovnite streli na razdorot i od kaj Srbija.
I me ljutite...zimi Gospod.I gubam volja i zelba za timsko igranje.Nema tim sto moze da postigne rezultat ako site 11 igraci ne dadat max. usilija vodeni od pravilnata strategijata na trenerot.
Pritoa...podplatenite,bezrbetnite i nesposobni igraci...mora da bidat otstraneti od igra...t.e ili izbrkani ili da odlezat na klupa.
A jas...jas ke si ja zadrzam i odrzam zelbata za davanje gol...se dodeka kompletno ne me razocarate...uvredite i povredite.
I gledajte da ne go razbudite onoj maliot cetnicki vampir,sto sekogas lezi vo mene...:toe:
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Makedoncite pak neznaat da bidat edinstveni,pak se prodavaat za pet-pari,pak nemaat nacionalen-ideal koj sto ke go postignat i ispolnat,i zatoa se podlozni i neverojatno ranlivi na otrovnite streli na stranskite propagandi.
Наведи еден пример, кој од нас го игнорирал фактот на предавство. Цело време зборуваме, колку е проблемот од надвор, толку е и од внатре.

Мени Косово уопште не треба осим симболички као део наслеђа и историје, за мене то није проблем територије. Косово неће отићи на Марс како год решење на крају буде. У сваком случају нема везе Косово и Македонија, то су 2 ствари.
И за мене Косово и Македонија нетреба да се третираат заедно, но светот ни наметнува темпо (плус внатрешен фактор)
Вака од Белград, може и не ти е проблем Косово, ама што е со тие на Косово, што ке се случи со црквите, нема ништо да остане. Светот го боли уво за нас. тој си пере пари преку Косово, за нашата историја и мака му е гајле.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
Mакедонците небиле сложни !?

Aбе синиша ќе ви пикне болва и тоа !

анавено е лек за него !
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Нема да разглабам на долго и широко, само:
-Србија и Грција се традиционално големи пријатели.И ко што многу, многу одамна напиша Плевнеш во една своја статија, си подаваат рака преку отворен гроб. Кој е отворениот гроб, јасно е.
-СПЦ не ја признава автокефалноста на МПЦ и ни го смести Вранишковски(повторно поради традиционалната дружба измеѓу Србија и Грција)
-На сајтот на српска Политика сме ословени како БЈРМ.
Now, do the math

Инаку, чисто информативно, по потекло сум такоречи чиста Србинка и скоро целата фамилија ми живее таму, али затоа што јас живеам тука за моја татковина ја сметам Македонија, и не планирам лицемерно да ја величам Србија кога повлекува не-баш пријателски и добрососедски потези кон Мк.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
синиша македонците не се србијанци
си имаме ние стоп
а богами и душа
со векови наназад србијанците и нивна коалиција се возвишуваат на туѓа слава
епа доста беше !
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
синиша македонците не се србијанци
не зезај? :smir:

си имаме ние стоп
а богами и душа
не зезај? :smir:

со векови наназад србијанците и нивна коалиција се возвишуваат на туѓа слава
епа доста беше !
Тако је, доста је било те силе мрака, сад мало Фродо. :vozbud:

p.s. Ниси ми појаснила онај твој претходни пост а лепо сам те питао у приватној поруци.
 
A

anaveno

Гостин
овиј бре Синиша е чудо србијанац...
а што е тоа Србин?..
според Хабзбуршкиот..Бенедикт Купричич,во 1530 г. патувал низ Босна...
таму регистрирал Турци,стари Босанци Католички христијани,и Срби кои се нарекувале-ВЛАСИ...
кои потекнувале од Смедерево и Белград...
интересно е што наведува,терминот Влав бил даван и како припадник на православието..
значи,не отсекогаш,терминот Србин значело православец..
да се потсетиме и на Српско-Влашките мартолоси на границата,кои имале војводи,кнезови и гондери (џандари)..
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
овиј бре Синиша е чудо србијанац...
а што е тоа Србин?..
То је једна зла раса гоблина. Ако сам то не видиш како да ти неко други објасни?

според Хабзбуршкиот..Бенедикт Купричич,во 1530 г. патувал низ Босна...
таму регистрирал Турци,стари Босанци Католички христијани,и Срби кои се нарекувале-ВЛАСИ...
кои потекнувале од Смедерево и Белград...
интересно е што наведува,терминот Влав бил даван и како припадник на православието..
значи,не отсекогаш,терминот Србин значело православец..
да се потсетиме и на Српско-Влашките мартолоси на границата,кои имале војводи,кнезови и гондери (џандари)..
Хвала на подсећању.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Синиша ти го гледам аватарот..уште не излеговте од арканомафијашки филмови...уште е филм да личиш на аркан да живееш во Ране и да работиш турбофолкерици???
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Синиша ти го гледам аватарот..уште не излеговте од арканомафијашки филмови...уште е филм да личиш на аркан да живееш во Ране и да работиш турбофолкерици???
си се заебал 100% али добро, капирам да си млад дечко па није страшно.

Знаш шта је стварно страшно? То што можда 10% људи на Балкану има пасош, мало путују, не познају ни најближе суседе довољно и робују стереотипима и страховима. Многим млађим људима је једини идеал да побегну на "запад". Е, то је страшно. Поздрав.
 
N

n/a

Гостин
си се заебал 100% али добро, капирам да си млад дечко па није страшно.

Знаш шта је стварно страшно? То што можда 10% људи на Балкану има пасош, мало путују, не познају ни најближе суседе довољно и робују стереотипима и страховима. Многим млађим људима је једини идеал да побегну на "запад". Е, то је страшно. Поздрав.
:bravo: :bravo: :bravo:
Nemam sto da dodadam.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom