Нешто за Србите

Статус
Затворена за нови мислења.

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
е па моите браќа Македонци во Војводина,не можат да подигнат Црква,иако имаат дозвола од локалните власти,поради противење на СПЦ,а богами нешто и србите не се претргаа да им обезбедат некои права како за малцинство,бидејќи бројот на Македонците во србија не е за занемарување..
Колико знам црква је саграђена? Читао сам нешто о томе али има већ пар година не знам каква је сад ситуација. Обични људи се надају да ће се то решити, црква је конзервативна институција и никад не иде напред него увек гледа уназад и време за њих не игра неку велику улогу. Али шта ја конкретно да радим као појединац у вези тога? Потписаћу петицију.

Македонци имају права у Србији, али заиста им прети асимилација, иако ненасилна, то јесте наша кривица у Србији али и ваша исто! Вас у суштини није брига за њих, нисте прстом макли, бар ја не знам за неку озбиљнију акцију.

У Србији има пуно Македонаца, што декларисаних што недекларисаних, не само у Војводини.


едит: ево какво је интересовање било на теми коју сам ја отворио пре више од 2 године
http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=1378
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Македонци имају права у Србији, али заиста им прети асимилација, иако ненасилна, то јесте наша кривица у Србији али и ваша исто! Вас у суштини није брига за њих, нисте прстом макли, бар ја не знам за неку озбиљнију акцију.
http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=1378
Да ти кажам не си далеку од вистината, освен по некој напис во нашите весници и тоа ретко никој и не ги спомнува.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Македонци имају права у Србији, али заиста им прети асимилација, иако ненасилна, то јесте наша кривица у Србији али и ваша исто! Вас у суштини није брига за њих, нисте прстом макли, бар ја не знам за неку озбиљнију акцију.

У Србији има пуно Македонаца, што декларисаних што недекларисаних, не само у Војводини.
Slichno kako i Srbite vo Makedonija.
 
N

n/a

Гостин
I pak stignavme dokaj mudrostite na dedo mi:

Kukjata na onoj stopan koj sto ke gi zatvori vratite na site negovi blizni sosedi...brzo ke propadne!

A jas...:toe: ...ne bi sakal toa da i se sluci na mojata kukja.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Abe Srbija ni e najmaliot problem vo slucajov,neznam sto palamudite bez veza.
 

PxFxCx

Јужни Фронт
Член од
15 септември 2007
Мислења
452
Поени од реакции
4
Jas znam... Zatoa sto na nekoj mu smeta celo vreme da se spomenuva Bugarija kako problem i neprijatel...
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Jas znam... Zatoa sto na nekoj mu smeta celo vreme da se spomenuva Bugarija kako problem i neprijatel...
Problemot so vas srbomanite e deka bugarofili Makedonija ne postoelo tuku vie gi izmislevte i gi napravivte bugarofili da bidat. Do den denes pravite kako za vremeto na SFRJ, ako ne si pro-srbin bugar si, ako si za slobodna nezavisna Makedonija bugar si, ako ne si za tito bugar si.:tapp:
Ama sto barash od lugje so roditelite mue bea kodoshi i spijuni za Udba gi stavale makedoncite na Goli Otok a sega ke mi se pravite makedonci.:tapp:
 

PxFxCx

Јужни Фронт
Член од
15 септември 2007
Мислења
452
Поени од реакции
4
Problemot so vas srbomanite e deka bugarofili Makedonija ne postoelo tuku vie gi izmislevte i gi napravivte bugarofili da bidat.
Nema Bugarofili ?!?!?!
Nemoj da mi kazes """ Najgolemiot Makedonec """ Ljubco - koj kje ja secese sekoja Albanska raka deka ne e bugarofil... BMRO od sekogas bilo nakloneto kon Bugarija i se golemi Srbomrasci...
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Nema Bugarofili ?!?!?!
Nemoj da mi kazes """ Najgolemiot Makedonec """ Ljubco - koj kje ja secese sekoja Albanska raka deka ne e bugarofil... BMRO od sekogas bilo nakloneto kon Bugarija i se golemi Srbomrasci...
Vie mockovci edni, sega ke vi kazam nesto. Vie dur placevte uste za Tito i Jugoslavija, VMRO se boreshe i sozdade makedonska drzava posle 2000 godini ropstvo pod drugi.
Vie prodadovte zname, ime i do denes sve ste ama makedonci nikogash nemate da bidete. Kazi mi nekoj poteg od 98 do 2002 sto e cekor kon Bugarija, ne beshe Vlado Buckovski sto sakashe da slavime Ilinden so bugarite. Vie izmislivte bugarofili vo VMRO od 90 i navaka a vie kaj bevte vo 2001, sedevte vo kaficite ili po Grcija go prcevte kurot, dur mnogu deca od VMRO i bez partisko opredelenie od selata pojdoa na front.
Vie sve ste bile ama makedonci ni ste bile ni nema da bidete.

PS. Tebe te boli poveke sto mislat lugje za srbite i mislam ti treba da odish za srbija zosto taa tie povazna od Makedonija.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Nema Bugarofili ?!?!?!
Nemoj da mi kazes """ Najgolemiot Makedonec """ Ljubco - koj kje ja secese sekoja Albanska raka deka ne e bugarofil... BMRO od sekogas bilo nakloneto kon Bugarija i se golemi Srbomrasci...
србине немој да го поганиш името ВМРО
колку за љубчо тој бар никад не е седел на интонирање на македонска химна
 
N

n/a

Гостин
Vie mockovci edni, sega ke vi kazam nesto. Vie dur placevte uste za Tito i Jugoslavija, VMRO se boreshe i sozdade makedonska drzava posle 2000 godini ropstvo pod drugi.

Vie prodadovte zname, ime i do denes sve ste ama makedonci nikogash nemate da bidete. Kazi mi nekoj poteg od 98 do 2002 sto e cekor kon Bugarija, ne beshe Vlado Buckovski sto sakashe da slavime Ilinden so bugarite. Vie izmislivte bugarofili vo VMRO od 90 i navaka a vie kaj bevte vo 2001, sedevte vo kaficite ili po Grcija go prcevte kurot, dur mnogu deca od VMRO i bez partisko opredelenie od selata pojdoa na front.
Vie sve ste bile ama makedonci ni ste bile ni nema da bidete.

PS. Tebe te boli poveke sto mislat lugje za srbite i mislam ti treba da odish za srbija zosto taa tie povazna od Makedonija.
Ajde ovaka:

Posto bez fakt ne moze da se dogovori nisto u Makedonija i se mi se cini deka nekoj ili ima amnezija ili nema mozok ni za da go `fati` amnezija...
ama zatoa ima usta ko pestera...

Sto se ,koi se i cii se ovie `lica:

Ljubcho Georgievski
Dosta Dimovska
Boev
Dimitrov
Trendafilov
i ostanata positna boranija.

I u isto vreme...najdi mi ime na eden! Samo eden srbin od Makedonija koj sto zagovaral pripojuvanje na Makedonija kon Srbija,podgotvuval i zagovaral rusenje javen poredok,ne pocituval istorija,kultura i zasebnost na makedonskata nacija...itn.

Cekam da mi dadete fakti za samo eden takov...jas licno ke go zgazam od kjotek!
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
латас бе индиректно нели дрнда откај србите
 
N

n/a

Гостин
латас бе индиректно нели дрнда откај србите
Dali mozes u bilo koj tekst...u bilo koe iskazuvanje na Latas da mu gi dodades ili pak vo pozadina da mu gi sogledas ovie recenici:
zagovaral pripojuvanje na Makedonija kon Srbija,podgotvuval i zagovaral rusenje javen poredok,ne pocituval istorija,kultura i zasebnost na makedonskata nacija...itn.
Ili a ima problem...a on e on the battle line i brani makedonski pozicii?
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
сега да ти предочам каде се довага до израз неговата српштина немам намера глеј вести ама бе дека латас бране македонство никад нема да прифатам
 

PxFxCx

Јужни Фронт
Член од
15 септември 2007
Мислења
452
Поени од реакции
4
Znaete zosto VMRO nikogas ne pobedilo vo Kocani ?!
- Za vreme na vtora svetska vojna 3 pati bilo paleno od Bugari i Bugarofili i lugjeto ne zaboravaat...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom