СВЕТИ МОШТИ

  • Креатор на темата Omer el Faruk
  • Време на започнување
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.784
Поени од реакции
4.023
Незам зошто се трудиш да го убедиш комплексиов Арап:toe:
А ти демек тука глумиш дрвен адвокат?
Не се обидувам да убедам никого, секој со своите ставови.
Јас само му кажувам моја гледна точка за работите или општо познато како дебатирање.
Ак не ти чинит...:icon_lol:
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.784
Поени од реакции
4.023
Што вика Благоја Маркоски: „Сложни попови и во петок мрсат!“ Штета што муслиманите не постат во петок:toe:
Ако ова е обид да ги омаловажиш поповите а да ги издигнеш оџите, не се мачи.
Секаде има девијации како шо реков.
Апсолутно секаде.
Замисли, дури и во исламот.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Луѓе, го гледате насловот? :) Значи да се држиме до него. Што е поентата, која е Библиската поддржаност,со еден збор кажано: Се за светите мошти.

Благодарам!

Моштите, или остатоците од скелетот или деловите од телото, во мумифицирана форма, се доказ, т.е. еден од доказите дека личноста, која во својот овоземен живот била „сопственик„ на тие остатоци, е Свет, т.е. со својот богоугодиен живот, достигнала светост и на телото и на духот.

Моштите се чуваат или во целост или се разнесуваат во делови во повеќе манастири кај православните помесни Цркви. Моштите имаат пријатен мирис, т.е. се мироточиви, што значи дека испуштаат миризливо мало. Моштите не предизвикуваат страв кај оние поединци кои решилие да им се поклонат, туку напротив, предизвикуват несекојдневно расположение кај поклоникот. Лично, можам да посведочан дека е тоа вистина, од мое, лично искуством не од чисто торетизирање,, а кој сака, кој мисли поинаки, може да ме побие со некоја негова „терорија„; која нема блага врска со православното искуство.

Само, симтпоматичен ми е оној дел од твојот пост, во кој НАМЕРНО и ТЕНДЕНЦИОЗНО ја наведуваш библиската заснованост на светоста од моштите, а притоа, не си дел од православната Црква.

Значи мирисањето на коските, лековитото миро, со еден збор кажано Светите Мошти се ПАГАНСКИ ОБИЧАЈ?
Да, за паганите, тоа е пагански обичај, а за православните рисјани, тоа е дел од нивниот поклонички живот.

Znaci i cuvanjeto na koski vo stakleni kutii po Manastirite i Crkvite se paganski obicai. Ce se slozis li so mene deka krajno vreme e Svestenicite ( mislam na pravoslavnite) da pocnat ispravno da ja tolkuvaat Biblijata i praktikuvaat verata? :)

А кое е „исправното„ толкување на Библијата?
 
Член од
27 јули 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
:pos::pos::pos:
Ма какви мумии, телото било оставено на природата. Доказ дека телата на светите луѓе не се распаѓаат

Па нели се исушил? А кај го оставиле на природа? На сонце?

Ако ова е обид да ги омаловажиш поповите а да ги издигнеш оџите, не се мачи.
Секаде има девијации како шо реков.
Апсолутно секаде.
Замисли, дури и во исламот.
Тоа Благоја ќе го прашаш. Јас само пренесов.

А мојата намера беше да кажам дека доколку муслиманите постеа во петок ќе имавме друга поговорка. Луѓето се склони кон дејации и одстапки од вистината. Исламот, како вера, не.

Моштите, или остатоците од скелетот или деловите од телото, во мумифицирана форма, се доказ, т.е. еден од доказите дека личноста, која во својот овоземен живот била „сопственик„ на тие остатоци, е Свет, т.е. со својот богоугодиен живот, достигнала светост и на телото и на духот.

Моштите се чуваат или во целост или се разнесуваат во делови во повеќе манастири кај православните помесни Цркви. Моштите имаат пријатен мирис, т.е. се мироточиви, што значи дека испуштаат миризливо мало. Моштите не предизвикуваат страв кај оние поединци кои решилие да им се поклонат, туку напротив, предизвикуват несекојдневно расположение кај поклоникот. Лично, можам да посведочан дека е тоа вистина, од мое, лично искуством не од чисто торетизирање,, а кој сака, кој мисли поинаки, може да ме побие со некоја негова „терорија„; која нема блага врска со православното искуство.

Само, симтпоматичен ми е оној дел од твојот пост, во кој НАМЕРНО и ТЕНДЕНЦИОЗНО ја наведуваш библиската заснованост на светоста од моштите, а притоа, не си дел од православната Црква.



Да, за паганите, тоа е пагански обичај, а за православните рисјани, тоа е дел од нивниот поклонички живот.




А кое е „исправното„ толкување на Библијата?
Зошто секогаш да се кружи ко киша око Крагујевца? Има или нема втемеленост на мумииве во Библијата?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Зошто секогаш да се кружи ко киша око Крагујевца? Има или нема втемеленост на мумииве во Библијата?

Нема потреба од кружење: „мумиите„, т.е. моштите од Светиите, се последица од живеењето според Библијата, а не според својот ум. Новиот Завет не е збирка од нормативи и рецепти, со чие следење, ќе се добие ваков или онаков вкус на јадењето. Моштите се својствени само за оние поединци, кои постигнале максимално очистување од огревовеноста во овосветовниот живот, или, како што Христос му вели на богатиот младич: „..ако сакаш да бидеш совршен, оди, продај го имотот свој и раздели го на сиромаси и ќе имаш богатство на небото; па дојди и врви по Мене!..„ (Матеј 19.21).
Моштите се својствени само за совршените, а православната Црква изобилува со примери од подвижници, кои, иако родени богати, го раздаваат својот имот по сиромаси и се впуштаат во изолирано живеење, преку кое ја увидуваат својата огревовеност и очистувајќи се од истата, стекнуваат Светост пред лицето Божјо. Мироточивоста, т.е. мирисливоста на нивните остатоци, се еден од доказите за нивната светост.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Нема потреба од кружење: „мумиите„, т.е. моштите од Светиите, се последица од живеењето според Библијата, а не според својот ум. Новиот Завет не е збирка од нормативи и рецепти, со чие следење, ќе се добие ваков или онаков вкус на јадењето. Моштите се својствени само за оние поединци, кои постигнале максимално очистување од огревовеноста во овосветовниот живот, или, како што Христос му вели на богатиот младич: „..ако сакаш да бидеш совршен, оди, продај го имотот свој и раздели го на сиромаси и ќе имаш богатство на небото; па дојди и врви по Мене!..„ (Матеј 19.21).
Моштите се својствени само за совршените, а православната Црква изобилува со примери од подвижници, кои, иако родени богати, го раздаваат својот имот по сиромаси и се впуштаат во изолирано живеење, преку кое ја увидуваат својата огревовеност и очистувајќи се од истата, стекнуваат Светост пред лицето Божјо. Мироточивоста, т.е. мирисливоста на нивните остатоци, се еден од доказите за нивната светост.
Кон болтуваното:

Јас мислам дека мирисливоста на парфемите и маслата со кои некој ги прска коските се најјакиот доказ за нивната несветост.:toe:

Грешка Омер и Пири Реис се Македонци -муслимани
Каков македонец ADVISOR !!!! :) За некои сум Ал-Зархави, за некои Бин Ладен, за некои токмак, за некои комплексен арап, за некои оној кој си ја продал верата за една торба урда,за некои персона нон грата....значи за мене нема место во Македонија, и како таков можам да бидам се ,само македонец не.:nesvest::nesvest::nesvest:
 
Член од
16 август 2007
Мислења
96
Поени од реакции
15
свети Наум-Охрид..
офтопик е но се подудара..
зошто многу луѓе го ставаат увото на гробот во КОЈ СЕ МОШТИТЕ ОД (ДА НЕ РЕЧАМ СВЕТЕЦОТ) ПРОПОВЕДНИКОТ НА ХРИСТИЈАНСТВОТО И за чудо и неверување на муслиманите-тврдат дека ГО СЛУШНАЛЕ чукањето на срцето?


дали имал некој вакво искуство?
за верување ли е?

и ако имал (јас сум го имала-не мавајте со камења се слуша) нека образложи што е всушност таа појава?
 
C

cige

Гостин
Манастирот е изграден врз карпи. И доле кога маваат брановите во карпите се слуша "срцето" на Св.Наум
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Јас мислам дека мирисливоста на парфемите и маслата со кои некој ги прска коските се најјакиот доказ за нивната несветост.:toe:

Ова е само твој произволен став, кон е заснован на НИШТО. Велиш дека коските се од некого попрскани, а не докажуваш од КОГО се попрскани. А згора на све, помиот „Свет/Светител„ ионака е непознаница за Исламот па тогаш, по кој основ судиш дали некој е Свет или не е?

Мироточивоста на коските од Светиите се само еден од доказите за нивната Светост.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Ова е само твој произволен став, кон е заснован на НИШТО. Велиш дека коските се од некого попрскани, а не докажуваш од КОГО се попрскани. А згора на све, помиот „Свет/Светител„ ионака е непознаница за Исламот па тогаш, по кој основ судиш дали некој е Свет или не е?

Мироточивоста на коските од Светиите се само еден од доказите за нивната Светост.
МИКИ1 Еве јас повторно ќе кажам: Обожавање, фетиширање на мошти, поклонување пред мошти, молење на мошти, точење парфеми од мошти, шетање на мошти по манастири, правење туристички атракции со мошти и слично НЕМА во Библијата. А ако има, повели наведи некој цитат, па ќе дискутираме .
 

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
МИКИ1 Еве јас повторно ќе кажам: Обожавање, фетиширање на мошти, поклонување пред мошти, молење на мошти, точење парфеми од мошти, шетање на мошти по манастири, правење туристички атракции со мошти и слично НЕМА во Библијата. А ако има, повели наведи некој цитат, па ќе дискутираме .
да си го прибереш јазикот да не почнам и јас да навредувам

:helou:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
МИКИ1 Еве јас повторно ќе кажам: Обожавање, фетиширање на мошти, поклонување пред мошти, молење на мошти, точење парфеми од мошти, шетање на мошти по манастири, правење туристички атракции со мошти и слично НЕМА во Библијата. А ако има, повели наведи некој цитат, па ќе дискутираме .
Еве, ќе ја користам твојата логика на размислување, и ќе го напишам следново:

1. Во Светото Писмо, моето име никаде не е наведено.
2. Пошто не е наведено, значи дека јас не постојам и не би ни требало да постојам или дека Писмото е погрешно (како што не се наведени и моштите од Светиите).

Според тебе, што е точно: под 1 или под 2?

П.С. Сигурен сум дека немаш никакви лични сознанија и искуства за и околу моштите, па ништо друго и не ти преостанува, освен да нафрлаш произволности за нив.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
МИКИ, неспомнувањето на твоето име во Библијата и неспомнувањето на моштите се две различни работи и не можат да се стават во ист кош и да се нарекуваат "иста логика". Тоа што твоето име го нема во Библијата, тоа значи дека ти не си библиски лик или пак дека твоети име не било култно име во библиско време. А тоа што нема ни "м" од моштите спомнато во Библијата е доказ дека поклонувањето пред мошти, нивно целивање, мирисање и ред други паганизми што православните практикуваат со нив, воопшто не било пракса на привите христијани (апостолите и другите ученици на Исус).
Кога Јован Крстител умрел, учениците го погребале. Кога маченикот Стефан умрел, учениците исто така го погребале. Во Библијата не се спомнува никаков идолопоклонски однос што христијаните го правеле над нивните посмртни останки. Ни пред нивното погребување, ниту потоа има индикации дека ги откопувале нивните тела и ги фетиширале.
Епа ако тоа не го поучувал ниту го практикувал Исус, ако тоа не го поучувале ниту практикувале апостолите и првите христијани, тогаш зошто ние денес, кои се нарекуваме Христови следбеници, да ги правиме овие пагански работи врз посмртните останки (ткн. мошти)?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom