Партнер одбран од страна на родителите

Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Ова колку ми е глупо тоа е чудо едно! Кој сака да бара нека си бара за него. Никогаш не би дозволила некој да одбира за мене.
Родителите секогаш го мислат најдоброто за тебе.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Искрено не би дозволил да бираат за мене...али ако веќе така треба да биде..нема да се противам..тато куче е знае шо сакам ја:baeh:
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Искрено не би дозволил да бираат за мене...али ако веќе така треба да биде..нема да се противам..тато куче е знае шо сакам ја:baeh:
Ме насмеа, добро е кога таткото знае што сакаме, штета некад и мајката го кажува последниот збор.
 
A

Auditore

Гостин
Кога би оставил на мајка ми сигурно ќе најдам некоја убаво додека татко ми повеќе ќе гледа мајка и да е добра, то е то како и да е ни првиот ни вториот случај не доаѓа у обзир, општо за вакво бирање - глупости.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.287
Поени од реакции
27.791
Попримитивна работа од договорени бракови нема.
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Мислам дека тоа веќе изумира освен кај Торбешите кај Струшките села можеби на други места и да нема.
 
Член од
8 ноември 2010
Мислења
54
Поени од реакции
6
Па по жално нешто од тоа да се присили дете на брак со некого, мислам дека нема. Не познавам никој што направил такво нешто, ама сепак мислам дека не е во ред. Примитивно и ограничено. Плус парите не се вечни, и ако се тргне од тоа, е многу лошо (Може баш избраниот да ги прокоцка :icon_lol: )
Мислам дека сеуште го има тоа и во Индија.
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
487
Мајко му стара, не живееме во турско.
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Интересна тема, уште поинтерени коментари. И јас имам свое мислење за ова...

Го одобрувам затоа што родителите знаат што е најдобро ( или мислат дека знаат некогаш), поради зачувувањето на традицијата, во вакви мешани опшества поради склучување брак или заљубување на деца од различни етнички и верски средини, поради позната здравица ДА НИ СЕ ЕБАТ ДЕЦАТА:baeh: ( ако е како ветување здравицата), поради страв на родителите да не го изгубат детето од видик и контрола ако земе некоја што не ја знаат, поради страв и неверување во своето дете и слично...

Против сум затоа што родителите несекогаш се во право, преко кур ми е од традиција, преко кур ми е од стегите на опшеството и забрана на мешање ,склучување браков од различни етнички и верски заедници, ја подржувам здравицата секогаш па ако и се иска нека се стиска, поради преголемата одговорност што родителите ја чуствуваат према нас самите и нивниот страв или желба да не контролираат која се должи на нивна недоверба во нас самите и такви глупости...

П.С. Читам сешто сте се инапишале по форумов демек тоа било стармодно, демек ти знаеш што сакаш, демек ти си го бираш калапот сама, демек бракот сакаш да ти се заснова на Љубов, демек дрн дрн јариња.... да неречам ~адиња..

Ако тоа е стромодно што е денес ФВ,МСН,ТАГЕД, и слични такви друштвени мрежи зарем не е тоа некаков вид на Стројништво, запознавање со непознатот, заљубување на слепо, пречесто менување на калапи, дали значи дека Љубовта тука престанува да постои...

Секој си има свое мислење и јас секое го подржувам секој е во право ама родителите треба да се слушаат , ипак посреќни биле тие времиња отколку денешниве . со брак кој трае едвај 2 недели
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Интересна тема, уште поинтерени коментари. И јас имам свое мислење за ова...

Го одобрувам затоа што родителите знаат што е најдобро ( или мислат дека знаат некогаш), поради зачувувањето на традицијата, во вакви мешани опшества поради склучување брак или заљубување на деца од различни етнички и верски средини, поради позната здравица ДА НИ СЕ ЕБАТ ДЕЦАТА:baeh: ( ако е како ветување здравицата), поради страв на родителите да не го изгубат детето од видик и контрола ако земе некоја што не ја знаат, поради страв и неверување во своето дете и слично...

Против сум затоа што родителите несекогаш се во право, преко кур ми е од традиција, преко кур ми е од стегите на опшеството и забрана на мешање ,склучување браков од различни етнички и верски заедници, ја подржувам здравицата секогаш па ако и се иска нека се стиска, поради преголемата одговорност што родителите ја чуствуваат према нас самите и нивниот страв или желба да не контролираат која се должи на нивна недоверба во нас самите и такви глупости...

П.С. Читам сешто сте се инапишале по форумов демек тоа било стармодно, демек ти знаеш што сакаш, демек ти си го бираш калапот сама, демек бракот сакаш да ти се заснова на Љубов, демек дрн дрн јариња.... да неречам ~адиња..

Ако тоа е стромодно што е денес ФВ,МСН,ТАГЕД, и слични такви друштвени мрежи зарем не е тоа некаков вид на Стројништво, запознавање со непознатот, заљубување на слепо, пречесто менување на калапи, дали значи дека Љубовта тука престанува да постои...

Секој си има свое мислење и јас секое го подржувам секој е во право ама родителите треба да се слушаат , ипак посреќни биле тие времиња отколку денешниве . со брак кој трае едвај 2 недели

Е сега не разбрав, ти си ЗА или ПРОТИВ?


Инаку што се однесува на прашањево..
Јас сум против мешање на родителите во интимноста. Од кај знае татко ми дали сум среќна со некого? И како може да знае дека ќе бидам среќна со тој некој што би ми го одбрал?
Зошто воопшто треба да се замешаат во такво свето нешто? Во заедницата помеѓу две индивидуи?
Некои родители се против брак со одредена личност, само поради тоа што не го познаваат доволно партнерот на сопственото дете. Други пак, само поради тоа што не им се допаѓа семејството негово... Абе детето се мажи/жени за семејството или за личноста, па после тоа формираат свое семејство?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom