Кој ќе ја посети Бурмали џамија во Скопје?

Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
А оние што коленичат и се молат со соблечени чевли напладне,кога ќе се изгради џамијата ќе легнуваат на плоштад или не се прават тие обреди пред џамија?
Ако е така...Секој ден по 1 часовен прекин на сообраќајот на плоштад ќе има :)
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Колку станови купуваш?
По таа цена, сФе.

Верувам го читавте интервјуто на премиерот во форум каде се изјасни по повод џамијата. Засега шансите да се гради се мали.
(Весна) Бејби, во секуларна држава, градиш црква на плоштад, а забрануваш џамија... Знаеш што тоа значи нели?

Ако веќе се иде со инает, нека не биде чудно после што сите албанци ќе тераат инает исто. Јас лично сум против било каков верски објект на плоштад. Одбивам некој од долно Дупени кој дошол во Скопје, станал советик во општина, да ми ја крои архитектурата на мојот град, а од архитектура само А знае. Инает е многу лоша работа друже. Знаеш, сме праеле муабет.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Така се викало на молитва пред 1600 години, така се вика денес, така и ќе се вика. Начинот е таман цивилизиран, дојдете на молитва. Повик.
Камбаните биеле сигурно исто од тогаш.
Можеме да си искажеме наши мислења и ставови, ама немој да се трудиш да смениш начин како некој си ја почитува и имплементира својата религија. Тоа е веќе нонсенс, а нонсенсот и во Библијата е забранет.
Не знам дали е вистина овде ама прочитав појачала ова она. Ако е така тогаш сигурно пред 1600 години не било. Е сега почитувам јас традиција да се качи оџа горе на минаре и да ги повикува своите верници, а воопшто не е за почит дигитална технологија појачала ова она :smir:.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
По таа цена, сФе.

(Весна) Бејби, во секуларна држава, градиш црква на плоштад, а забрануваш џамија... Знаеш што тоа значи нели?

Ако веќе се иде со инает, нека не биде чудно после што сите албанци ќе тераат инает исто.
Друже, прво читај го интервјуто па после коментирај за да не биде расипан телефон :).

Мора ли одма да вртиш на етничка основа и да го поврзуваш исламот исклучиво со Албанците, да не имате тапија на него?

Инаку се согласувам дека плоштадчето е мало и за тоа може да се дискутира но без претења за инаети и слични работи.

Процедурално :), јас само искоментирав без да дадам свое мислење, не го убивај гласникот :).

Не знам дали е вистина овде ама прочитав појачала ова она. Ако е така тогаш сигурно пред 1600 години не било. Е сега почитувам јас традиција да се качи оџа горе на минаре и да ги повикува своите верници, а воопшто не е за почит дигитална технологија појачала ова она :smir:.
Тоа со појачалата е многу интересно, значи сепак не е како пред 500 години.

Си мислам што ќе биде и камбаните да ги спојат на појачало, ќе биде весело :).
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Инаку се согласувам дека плоштадчето е мало и за тоа може да се дискутира но без претења за инаети и слични работи.
More so inat i samo so inat, do kraj, krnicki i toa, kecerski.... so seljaci i kelesi drugaci ne mozes da se razberes... :toe:
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
стварно е глупост да се гради верски објект на плоштад
без разлика каков е
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
брат..тоа не се гради..тое постоел...плоштадот се вградил таму...
брат многу работи постоеле некогаш таму ако се изградатсите знаеш ли на што ќе ни личат градовите?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
кај нас ретки се правите муслимани, повеќето националното го ставаат над верското и сто џамии да се изградат ништо, они како и христијаните се идентификуваат со западната култура и начин на живеење.
 
Член од
27 јули 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
P.s Tocno e nikoj ne ima pravi problem ,no Burmali djamijata e izgrdena vrz temeli na crkva, a i krajniot zbor za da se gradi ili ne go ima opstinata:toe:
Како што ни Ѓурѓовден не е дел од твојата вера, па да се гордееш со него, така не е дел и од неговата, за да можеш да му замеруваш. Ѓурѓовден е само еден од паганските празници кои се празнува под благослов на неспосбните свештеници за искоренување на паганштините од својата вера. Затоа постои правилото, ако не кожеш против него, придружи му се. Но, да не навлегуваме кон тоа, тоа е друга тема.

А дали Бурмали џамија е правена врз темели на црква беше многу поставувано прашање во периодот пред да се согласи владата да им даде на муслиманите исто што и на христијаните. Имено, едно нешто многу ме засега, а тоа е смелоста на гласноговорникот на некаквото тело за обнова на џамијата кога рече: „Бујрум, копајте, направете сондажи, но да знаете дека кога би постоела црква на тоа место, Србите би ја направиле, а не би правеле офицерски дом.“ И јас така се си мислам дека добра му е логикава, само што, сепак, нека си покажат сондажите. Нај раат! Во меѓувреме, кога го ставаа босанскиот мермер, ко кај нас да нема мермери, на плоштадот, ископаа за канализацијата цевки длабоко долу, па се открија темелите на џамијата. Замислете, офицерскиот бил изграден пола на местото на џамијата, а пола на страна, со што при земјотресот се срушила првата половина.... но, тоа е историја...


Како и да е, општината или премиерот, треба добро да размислат, кога веќе натрупуваат се и сешто, што е примарно и што е подобро за иднината на земјава и анродов/народиве-граѓани!

Она што е актуелно е фактот дека Владата на Р. Македонија ќе и додели на ИВЗ плац на плоштадот Македонија токму кај темелите на урнатата џамија за нејзина реизградба.

Со неа, на плоштадот ќе му се врати стариот ориентален историски изглед, со објект стар половина милениум. Како таков објект, тој ќе биде културно, верско и историско наследство, но и посетувана туристичка атракција.

Колку ќе биде посетувана скопската убавица Бурмали џамија од страна на жителите на земјава, муслимани и немуслимани?

Кој од вас ќе ја посети Бурмали џамија?
Еве јас, покрај сите статуи и слики што ги планираат, а досегашниве што не им се малку, можеби ќе одморам гледајќи во ѕидовите на еден храм без лица. Најверојатно ќе има нешто зелено, нешто со цветни и растителни мотиви, ко у секоја џамија, па тоа за момент ќе ми олесни при поминувањето низ плоштадот.

Доколку можеме да прошетаме и влеземе во спомен куќата на скопјанката мајка Тереза, новата црква, театарот, судот, еврејскиот центар и синагогата, тогаш зошто да не влеземе и во џамијата? Ваљда не е забрането за немуслимани и остали туристи? Сематам дека секој од овие објекти треба да се среди туристички, да се носат туристи и да им се продаваат влезници. На пример за џамијава, еден куп Турци ќе дојдат, пошто Албанците не се нешто по верата, повеќе се кон Брисел и Вашингтон (нека не ми замерат кога е вистина), па на секој од нив по пола евро, не повеќе да им земеш,... ехе хеееееј, министерството за туризам ќе има повеќе буџет од целата влада на Грујо!!!

Ај размислете...:uvo::raz:

Ебати джавата ако дозволи такво нешто во центар на Скопје.Кој ке го слуша оној кога ке се дере.Ако се изгради џамијата тоа значи дека следно нешто е поделба на Македонија.
Јас пак поинаку разбрав. Доколку се толерира да им се дава рамноправност во нивните градови, тогаш тоа е знак за федерализација. Се додека сме едни покрај други, а не вие таму а ние тука, тогаш нема да бериме гајле за поделба.

Таа може да биде само копија, реплика на оригиналот...и тоа кинеска копија....кич и ништо друго....најмалку историски реликт...

..да постоеше нешто од неа , па ајде да се реконструира, обнови, конзервира а вака од нула...ќе го нема ..она нештото....
По повод твојов коментар, купив книга со наслов „Османлиски историски споменици во Скопје“ каде пишува и за оваа сега непостоечка џамија.

Има слика од неа, а од неа, во моментов, постојат сега само два дела: Темелите и Столбовите кои се наоѓаат во Градскиот парк, кај Ќеремес.

Може си шетал, а не ти текнало да се запрашаш од кај се столбовиве?

Што значи, и ова твоево не држи вода. Мора да се најде подобар против аргумент за забрана. А сега за сега, го нема никој...:nenene:
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.454
Поени од реакции
1.792
Како што ни Ѓурѓовден не е дел од твојата вера, па да се гордееш со него, така не е дел и од неговата, за да можеш да му замеруваш. Ѓурѓовден е само еден од паганските празници кои се празнува под благослов на неспосбните свештеници за искоренување на паганштините од својата вера. Затоа постои правилото, ако не кожеш против него, придружи му се. Но, да не навлегуваме кон тоа, тоа е друга тема.

Ох леле потурчен ке ме учел мене за Ѓурѓовден:jaj:

More so inat i samo so inat, do kraj, krnicki i toa, kecerski.... so seljaci i kelesi drugaci ne mozes da se razberes... :toe:
Убаво си се опиша:salut:
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Едно прашање, што ќе ви е уште една џамија, кога имате 6 џамии во радиус од 3 километри во околината на Чаир?
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
209
Поени од реакции
9
Одговор на прашањето: од истите причини од кои на нас ни е потребна уште една црква. Колку да не се растури соживотот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom