Зошто Бог го ОСУДУВА Верувањето

  • Креатор на темата ateist
  • Време на започнување
P

Princ

Гостин
Успори малку, дел по дел може да одиме? Да не ти пастирам сега Енциклопедија Британика па да не знаеш кај си и како се викаш.

Значи јас ти ја поништив цела тема со 3 реда зборови. Дали ти можеш да ги поништиш моите 3 реда зборови со ТВОИ 3 реда зборови?
Ако не можеш, батали и дај да спремам пастирање на енциклопедијата па глава да те фати 2 месеци после.
 
A

ateist

Гостин
Успори малку, дел по дел може да одиме? Да не ти пастирам сега Енциклопедија Британика па да не знаеш кај си и како се викаш.

Значи јас ти ја поништив цела тема со 3 реда зборови. Дали ти можеш да ги поништиш моите 3 реда зборови со ТВОИ 3 реда зборови?
Ако не можеш, батали и дај да спремам пастирање на енциклопедијата па глава да те фати 2 месеци после.
можам да ги побијам твојте 3 реда со мој 3 реда

тие не се верници туку атеисти а тоа веќе го ДОКАЖАВ

оди до тема "ангелскиот речник на загатките" ....никој нема замерка а ете и покрај тоа сеуште сакаат да се НАРЕКУВААТ верници.....види дефиниција Суета и објаснение
 
P

Princ

Гостин
Пословици: 1:22 „До кога, вие ГЛУПАВИ , ќе ја ЉУБИТЕ ГЛУПОСТА, и до кога на потсмевачите ќе им биде мило потсмевањето, и до кога БЕЗУМНИЦИТЕ ќе го МРАЗАТ ЗНАЕЊЕТО ?
Потсмевачи - атеисти, оние што велат дека Бог не постои, дека сме глупи што веруваме во него, отвараат по 20 теми на ден и 140 во тек на една недела...
Безумниците - пак атеистите
Знаењето - Бог

ти викам, јас вака гледам на тој цитат :toe:
 
A

ateist

Гостин
Потсмевачи - атеисти, оние што велат дека Бог не постои, дека сме глупи што веруваме во него, отвараат по 20 теми на ден и 140 во тек на една недела...
Безумниците - пак атеистите
Знаењето - Бог

ти викам, јас вака гледам на тој цитат :toe:
епа погрешно гледаш

нека докажат дека нетреба знаење како што гаратираат туку претпоставка-вера

ако веќе се повикуваат на Библија или Куран тогаш е ред и да ги докажат барем овие свој тврдења според тие книги на кој се повикуваат ...кога веќе неможат да го докажат постоењето на Бог ајде барем ова

инаку треба да се сложиш дека логично испаѓа дека и ние атеистите сме потполно исти верници

според нивните критериуми......во ништо не се разликуваме !
 
P

Princ

Гостин
нека докажат дека нетреба знаење како што гаратираат туку претпоставка-вера
За да можеш да прочиташ книга од преку 500 страни, треба бааги умен да си. За да ја разбереш, бидејќи користи специфичен начин на изразување, уџум поумен треба да си. Затоа јас викам, религија = знаење, мудрост.
Во ред, тука не ги вметнувам оние што само веруваат. Тие и ко атеисти не ги бива. Онака, атеист сум. Зошто? Појма немам, не ми се верува у ништо.... Муслиман сум. Зошто? Не знам, само знам дека не сакам да сум Христијанин. И обратно.
ако веќе се повикуваат на Библија или Куран тогаш е ред и да ги докажат барем овие свој тврдења според тие книги на кој се повикуваат ...кога веќе неможат да го докажат постоењето на Бог ајде барем ова
Ете, мислам ти докажав погоре зошто верувањето е знаење. Ќе веруваш сега? :)
инаку треба да се сложиш дека логично испаѓа дека и ние атеистите сме потполно исти верници
Од каде извлече таков заклучок, може детали? Бидејќи атеист се дефинира некој што го негира постоењето на Бог, со други зборови е неверник, па тоа ми е "малку" контрадикторно како тоа јас и ти сме биле исти верници (кога ти си неверник).
 
A

ateist

Гостин
З Затоа јас викам, религија = знаење, мудрост.
баш тоа барам да го докажат
оти јас веќе им ДОКАЖАВ дека ....незнаат ниту во што ниту во кого веруват

еве накратко :
СТАР ЗАВЕТ
Псалм: 59:8 Но, Ти им се смееш, о Господи, и им се ругаш на сите НЕЗНАБОШЦИ.
НОВ ЗАВЕТ
Ефесјани: 2:11 Затоа спомнувајте си, дека вие, кои некогаш бевте НЕЗНАБОШЦИ

И евреите исто како и исламПравославие католицизам Протестатизам ВЕРУВАЛЕ- претпостаувале во ЕДЕН БОГ ама незнаеле во што и кого веруваат немале ЗНАЕЊЕ
затоа 1300 години живееле во илузии дека ЗНААТ во што - кого веруваат

е дури пред 2000 год им било објаснето КОЈ Е ТОЈ ЕДЕН БОГ

Римјаните: 15:33 А Бог на мирот
16:20 А Бог на мирот
Евреите: 13:20 А Бог на мирот, Кој преку крвта на вечниот завет Го изведе од мртвите Великиот Пастир на овците, нашиот Господ Исус,.
БОГ НА МИРОТ ГО ВОСКРЕСНАЛ ИСУС ХРИСТОС
.
.
сто пати ги прашав и ислам и правослвие и католицизам и протестантизам дали ЗНААТ кој е тој нивни ЕДЕН Бог ............НИКОЈ НЕЗНАЕШЕ и незнаат сега првпат слушнаа дека постои такво нешто ....СЕУШТЕ СЕ АТЕИСТИ - НЕЗНАБОШЦИ .........добро велиш немаат ниту ЗНАЕЊЕ ниту мудрост

НЕЗНАБОШЦИ=АТЕИСТИ
 
A

ateist

Гостин
Сура 2. Ел-Бекара
14
ред 67 Рече:"Да Аллах не даде да бидам меѓу НЕЗНАЈКОВЦИТЕ !"

НЕ ВЕЛИ ВЕРА ТУКУ НЕЗНАЕЊЕ

ЗА ДА ВЕРУВАШ МОРА ПРВО ДА ИМАШ ЗНАЕЊЕ ВО ТОЧНО СЕ СОСТОИ ВЕРУВАЊЕТО И КАКО СЕ ПРАКТИКУВА

ИНАКУ ВЕРУВАЊЕ = ПРЕТПОСТАВКА Е КАКО МУВА БЕЗ ГЛАВА

ВЕРГЛАЊЕ ЕДНИ ИСТИ ПАРОЛИ А ТОА Е ГЛАВНА КАРАКТЕРИСТИКА НА ИСЛАМ ПРАВОСЛАВИЕ КАТОЛИЦИЗААМ ПРОТЕСТАНТИЗАМ....ПАРОЛАШТВО БЕЗ ВЕЗЕ
 
P

Princ

Гостин
А зошто кратиш делови? Знаеш дека пола вистина е целосна лага?
Инаку ова е целата Ел-Бекара, ред 67
И кога Муса му рече на народот свој: Да, Аллах, навистина, ви нареди да заколете крава. Рекоа: Си играш ли ти со нас? Рече: Да Аллах не даде да бидам меѓу незнаенковците!
Во мој слободен превод: заколи крава - биди верник во вистината - не верувај во крава - не биди незнајко.

ВЕРГЛАЊЕ ЕДНИ ИСТИ ПАРОЛИ А ТОА Е ГЛАВНА КАРАКТЕРИСТИКА НА ИСЛАМ ПРАВОСЛАВИЕ КАТОЛИЦИЗААМ ПРОТЕСТАНТИЗАМ
Имаше ДР. Албан една убава песна на времето, се викаше "Look who's talking now". Во превод тоа би му дошло нешто у стилу "нашол кој да каже, од 22 мислења на темава 20 се твои и 2 мои" :))))
Ај сега биди добро момче и престани да спамираш.
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
185
Поени од реакции
4
приметив и јас дека не само што крати туку и меша поими
 
A

ateist

Гостин
Пословици:
18:2 Глупецот нема наслада во ЗНАЕЊЕТО , нему му е само да си го искажува срцето.
ЕМОЦИИТЕ ГИ СМЕТАТ ЗА ........ВЕРУВАЊЕ

Пословици:

12:23 Благоразумниот човек го прикрива своето ЗНАЕЊЕ , а безумничкото срце ја разгласува својата глупост.

15:2 Јазикот на мудрите луѓе го прославува ЗНАЕЊЕТО, а устата на безумните истурува глупост.

15:14 Разумното срце БАРА ЗНАЕЊЕ , а безумничката уста се занимава со глупост.

16:22 Разумот е извор на живот на оние што го имаат, а на безумните им е казна нивната глупост.

26:4 Не одговорувај му на безумниот, според неговата глупост, за да не станеш и самиот еднаков со него;


26:11 Безумникот се враќа на својата глупост, како што кучето се враќа на својата блувотина.

Второзаконие: 32:6 Така ли Му враќаш на Господа, глупав и безумен народе! Не е ли Тој твој Татко, усвоител, Кој те создаде, преку Кого постоиш?
32:21 Со ништожен бог ме поттикнаа на ревност, Ме раздразнија со своите ништожества, и Јас ќе ги направам нив ревниви, ќе ги огорчам со некој глупав народ!
 

Stan The Man

ADRENALIN
Член од
17 август 2009
Мислења
19
Поени од реакции
1
koga bi bil bog ne bi sakal lugeto da me sledat kako ovci ili kako da sum necij idol, tuku da bidat kako mene. ne da me kopiraat tuku sekoj na svoj licen nacin.
a ako nekomu vistinski treba da pomognam ne za sekoja sitnica tuku koga nekoj navistina ne moze nesto da napravi a mora, ke mu pomognam, hahahahaha

ako veruvas vo boga togas veruvaj vo sebe
 
A

ateist

Гостин
ako veruvas vo boga togas veruvaj vo sebe
:zver: :zver: :zver:

тоа е тоа

за разлика од религиии вери како извежбани експерти за психолошки тероризам

кој ја кршат личноста дека е горда ваква онаква дека не смее да си верува себе си

туку на некој говедари свјати отци а у зад сето тоа се крие нивен приватен интерес

пораката на библија е :

Елимелах = Бог е = Човек - Личност

Бог = Личност = Јас

човек без свое Јас престанал да биде човек ..........станал зомби

Јас ....точно е дека одразува его ..свое мислење , држење до себе и свој размисли , свој видувања , но неподразбира нарцисоидност како што тоа злонамерно на луѓето им го подметнуваат религии и вери .

Јован: 10:34 Исус им одговори: „Не е ли напишано во вашиот Закон: ‘Јас реков: богови сте?’
10:35 Ако ги наречува богови оние, на кои им беше упатено Божјото Слово - а Писмото не може да биде нарушено -

богови = Личности

тоа е понудата до секој што сака да биде Човек

е таа категорија Човек = Личност ..религии и вери ја негираат
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Човек, залудно си го арчиш времето или црната Атена добро плаќа??

Религија - ( Празноверие + Митологија ) = Суштина
Оваа формулација секој посвесен човек го знае...-_-
 
A

ateist

Гостин
А зошто кратиш делови? Знаеш дека пола вистина е целосна лага?
АПСОЛУТНО СЕ СОГЛАСУВАМ СО ТЕБЕ !

ЕВЕ ПРОВЕРИ ГО ОВА---

ЕВЕ ТИ ЦЕЛ ПАСУС :

Сура 28. Ел-Касас
Џуз20


10. И срцето на мајката на Муса веднаш стана празно; таа само што тоа не го развидели. И Ние да не го зајакневме срцето нејзино таа, секако, ќе беше
меѓу неверничките.
11. И таа ќ рече на сестрата негова: "Следи го!" И ете, така таа го здогледа од далечина. И ништо оние не усетуваа!
12. И од порано Ние му забранивме доилки. Таа, тогаш, рече: "Да ви ги покажам ли домаќините кои ќе се грижат за него, и кои ќе го советуваат?"
13. Па, го вративте кај мајка му за да се зарадува окото нејзино, да не тагува и да знае дека ветувањето Аллахово, навистина, е вистина, но, ете, мнозинството од нив НЕ ЗНААТ !
14. И бидејќи сјакна и стаса, Ние МУ ДАДОВМЕ И МУДРОСТ И ЗНАЕЊЕ. И ете, така ги НАГРАДУВАМЕ ДОБРОЧИНИТЕЛИТЕ !
..
.
.

ЕПА КАКО ШТО МОЖЕ ДА СЕ ВИДИ КУРАНОТ НЕ БАРА ВЕРА - ПРЕТПОСТАВКА ТУКУ МУДРОСТ И ЗНАЕЊЕ
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
НЕ СЕ РАЗБИРАМЕ !

ТЕМАТА Е ДЕКА ВЕРУВАЊТО = ПРЕТПОСТАВКАТА Е ПРОМАШЕНА РАБОТА ПА ЗАТОА И ДОВЕДУВА ДО ТАКВИ ЗЛОУПОТРЕБИ

ЗА ДА ИМА ВЕРУВАЊЕ МОРА ПРВО И ЕЛЕМЕНТАРНО ДА СЕ ДЕФИНИРААТ ПОИМИТЕ

ВАКА НЕКАКО ( ПО МОЕ АМА МИСЛАМ ДЕКА Е МНОГУ ТОЧНО ) :

ДЕФИНИЦИЈА : НЕВЕРНИК

НЕВЕРНИК Е СЕКОЈА ЛИЧНОСТ КОЈА ПРАКТИКУВА И СО СВОЕТО ОДНЕСУВАЊЕ ДАВА ПРИМЕРИ - ПОТТИКНУВА ИЛИ ИЗМИСЛУВА ГЕНЕРИРА –ПРОПИШУВА РЕГУЛАТИВИ- ЗАКОНИ ИЛИ ПОДДРЖУВА - ОПРАВДУВА ТАКВИ МЕЃУЧОВЕЧКИ ОДНОСИ СО КОЈ МЕЃУ ЛУЃЕТО ЌЕ ВЛАДЕЕ НЕМИР – КОНФЛИКНОСТ (конфликтни меѓучовечки односи)


ДЕФИНИЦИЈА : ВЕРНИК

ВЕРНИК Е СЕКОЈА ЛИЧНОСТ КОЈА ПРАКТИКУВА И СО СВОЕТО ОДНЕСУВАЊЕ ДАВА ПРИМЕРИ - ПОТТИКНУВА ИЛИ ИЗМИСЛУВА ГЕНЕРИРА –ПРОПИШУВА РЕГУЛАТИВИ- ЗАКОНИ ИЛИ ПОДДРЖУВА - ОПРАВДУВА ТАКВИ МЕЃУЧОВЕЧКИ ОДНОСИ СО КОЈ МЕЃУ ЛУЃЕТО ЌЕ ВЛАДЕЕ МИР – БЕЗКОНФЛИКНОСТ (безконфликтни меѓучовечки односи)


ДОКАЗ ЗА ДЕФИНИЦИИТЕ :

1) ----------

Исаија: 10:1 „Тешко им на оние што Создаваат - Креираат - Издаваат- Пропишуваат Смислуваат НЕПРАВЕДНИ ЗАКОНИ, кои пишуваат жестоки-остри решенија;.

ШТОМ СЕ НЕПРАВЕДНИ ЗАКОНИ ТИЕ НОСАТ НЕМИР = КОНФЛИКТНОСТ ВО МЕЃУЧОВЕЧКИТЕ ОДНОСИ

ОВА СЕ ОДНЕСУВА НА ЗАКОНОДАВНА ВЛАСТ И СИТЕ НЕЈЗИНИ УЧЕСНИЦИ , БИЛО ДА СЕ ПАРЛАМЕНТАРЦИ , КРАЛЕВИ , ЦАРЕВИ , ЕКСПЕРТИ ПО ЗАКОНОДАВСТВО КОЈ ДАВААТ СВОЕ УЧЕСТВО ВО КРЕИРАЊЕ НА ТАКВИ ЗАКОНИ ИТН.

2) ----------

Евангелие по Јован: 13:15 зашто ви дадов ПРИМЕР и вие да правите онака, како што ви направив Јас. -- -- -- вели Исус Христос


1 Петрово: 2:21 Зашто за тоа сте повикани, зашто и Христос страдаше за вас и ви остави ПРИМЕР , за да врвите по Неговите СТАПКИ.
5:3 и НЕ како да Господарите над оние, кои ви се доверени, туку бидете му ПРИМЕР на стадото.


Филипјани: 3:17 ... УГЛЕДАЈТЕ се на мене, браќа и гледајте на оние, кои одат онака, како што и вие имате пример во нас!

Јов: 37 - ред 23 Да, не можеме да Го достигнеме Сèдржителот, неизмерлив е во Својата сила и во судот, и во совршенството на Правдата, Тој НЕ УГНЕТУВА- ОНЕПРАВДУВА-ИСКОРИСТУВА - ЕКСПЛОАТИРА НИКОГО.

Ефесјани: 5:1 И така, угледајте се на Бога.
.
.
3 ) -----------

Исаија: 1:17 Учете се на добри дела: СТРЕМЕТЕ - ТЕЖНЕЈТЕ се кон Правдата, притекнете му на помош на Угнетуваниот, помогнете му на сирачето до правдата, заземете се за вдовицата.”

Римјаните: 12:16 Бидете едномислени едни кон други! Не Стремете се кон високи нешта, туку држете се за скромните!

1 Коринтјани: 14:1 Стремете се кон Љубовта! Ревнувајте за духовните нешта,

Евреите: 12:14 Стремете се кон Мирот со сите и кон светоста, без која никој не може да Го види Господа,

4 ) ---------


Псалм: 109:3 ме опкружува со зборови на Омраза, ме напаѓа Без Причини.

3 Јованово: 1:10 Затоа ако дојдам таму, ќе потсетам за неговите ДЕЛА, што ги врши, Напаѓајќи нè со Лоши Зборови, и не се задоволува со тоа, туку сам не ги прима браќата, а на оние кои сакаат да ги примат, им забранува и ги гони од црквата.


Пословици: 15:26 Омразени му се на Господа лошите мисли, а чистите зборови му се мили.

17:15 Кој го ОПРАВДУВА виновникот и кој го Осудува правиот, двајцата Му се омразени на Господа.

.
.
Ефесјани
2:17 Тој дојде да ви ПРОПОВЕДА МИР - БЕЗКОНФЛИКТНОСТ на вас, кои бевте далеку и МИР на оние, кои беа близу:

Исаија: 14:4 ќе му ја запееш оваа пословица на вавилонскиот цар: „Како го снема насилникот? Како исчезна УГНЕТУВАЊЕТО - ИСКОРИСТУВАЊЕТО - ЕКСПЛОАТАЦИЈАТА - ОНЕПРАВДУВАЊЕТО?

1 Коринтјани: 14:33 зашто Бог не е Бог на безредие, туку на МИРОТ - БЕЗКОНФЛИКТНОСТА

Едно од Божјите Имињата - Надлежности - Компетенции Е МИР - Бесконфликтни меѓучовечки односи.
.
.
.
Куран

Сура 2. Ел-Бекара Џуз 2

208. О верници, нека ТРАЕН МИР биде меѓу вас..
.
.
.
.

ДЕФИНИРАНИ РАБОТИ СЕ ЗАКОН !

ДЕФИНИРАНО ВЕРУВАЊЕ Е ВЕРУВАЊЕ !

НЕДЕФИНИРАНО ВЕРУВАЊЕ = ПРЕТПОСТАВКА Е ИЗВОР НА ЗАРАЗА И КОНФЛИКТНОСТ




Jas sum vernik! I jas se soglasuvam so tebe! Verata ne treba da e slepo veruvanje vo nesto! Treba da ima fakti, no da rezlutira so dela.. Sepak ima odredeni raboti sto ne mozat da se potkrepat so fakti , no ostanuva da se veruva...
I citatite donekade ti se na mesto...
No, emne mi se cini kako da sakas da kazes deka VERNICITE ne se odnesuvaat kako vernici... deka nemaat dela, deka ostanuva samo na vera... I Jakov vo negovoto poslanie veli:"Verata bez dela e mrtva. ...Vo moite dela ke ti ja pokazam mojata vera"
Citav tvoi postovi i sfativ zasto si ateist.... Zasto najverojatno si bil povreden od licnosti koi se narekuvaat vernici... Zasto si videl luge koi se "pravat golemi vernici" a nemaat dela....
Za zal ima i takvi sramni nesta...luge koi go sramotat Bog, da recam, pravejki se vernici...a ziveat gresno...
No, toa ne epricina da se bara Ziviot Bog.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom