Проект-Вештерката од Блер

Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Не сретнав ваква тема досега, ако ја има-слободно в канта

Митот за постоењето на вештерката започнува уште од крајот на 16 век, каде што неколку деца ја оптужиле одредена [FONT=universe condensed,arial,helvetica][SIZE=-1]Elly Kedward[/SIZE][/FONT] која наводно ги измамила да отидат во нејзиниот дом и притоа им земала крв, за свои ритуали.
Набргу за 2-3 месеци, пола деца од градот мистериозно исчезнувале, а за виновник ја сметале токму неа.Проклетството веќе било почнато.Се договориле никогаш повеќе да не го спомнат нејзиното име, а жената била протерана од гратчето Блер во блиската шума.



После 20-ина години, 11 сведоци сведочеле дека виделе бледа жена која со себе води дете и мистериозно исчезнува...

Понатаму легендата живее, се до 1994 година, каде што тројца студенти се договараат да снимат документарец со наслов The Blair Witch Projekt



Најнормално прво интервјуираат дел од жителите на гратчето, да кажат околу тој мит.Одговорот од сите бил ист, т.е дека тоа стварно се случило
Заминуваат во шумата со цел нивниот проект да биде што попримамлив.Но еден по еден мистериозно исчезнуваат.Набргу после тоа биле испратени полициски екипи во потрага по нив, но безуспешно, ни трага од нив...
После една година биле најдени аудио и видео снимките од утрото 20 октомври до кобниот 25 октомври 1994

Интересно, што мислите вие.
Подетално http://www.blairwitch.com/main.html
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.368
Поени од реакции
25.099
Понатаму легендата живее, се до 1994 година, каде што тројца студенти се договараат да снимат документарец со наслов The Blair Witch Projekt



Најнормално прво интервјуираат дел од жителите на гратчето, да кажат околу тој мит.Одговорот од сите бил ист, т.е дека тоа стварно се случило
Заминуваат во шумата со цел нивниот проект да биде што попримамлив.Но еден по еден мистериозно исчезнуваат.Набргу после тоа биле испратени полициски екипи во потрага по нив, но безуспешно, ни трага од нив...
После една година биле најдени аудио и видео снимките од утрото 20 октомври до кобниот 25 октомври 1994

Интересно, што мислите вие.
Подетално http://www.blairwitch.com/main.html
Си го гледал филмот? И јас мислев дека е вистина кога прв пат го гледав. Ама после сфатив... Не е. И прочитав дека не е, еве ти поинтересни податоци.

When promoting the film, the producers claimed it was real footage. Some people still believe it.

The film cost $22,000 to make and made back $240.5 million, a ratio of $1 spent for every $10,931 made.

It took a mere 8 days to shoot this film.


Види само колку пари си заработиа, иако на премиерата на филмов, актерите се објавило дека се исчезнати! И глупавите американци уште одат во овие шуми во кои е сниман филмов/документарецов, само за да најдат некоја вештерка:).
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Си го гледал филмот? И јас мислев дека е вистина кога прв пат го гледав. Ама после сфатив... Не е. И прочитав дека не е, еве ти поинтересни податоци.

When promoting the film, the producers claimed it was real footage. Some people still believe it.

The film cost $22,000 to make and made back $240.5 million, a ratio of $1 spent for every $10,931 made.

It took a mere 8 days to shoot this film.


Види само колку пари си заработиа, иако на премиерата на филмов, актерите се објавило дека се исчезнати! И глупавите американци уште одат во овие шуми во кои е сниман филмов/документарецов, само за да најдат некоја вештерка:).
Хм интересно, луди бројки се вртеле околу ова "документарче". Иначе да, сум го гледал филмот, и баш поради тоа, триста илјади пати се премислив дали да отворам тема за ова чудо :).И сеуште сум измеѓу--- вистина, или само прекрасно смислено сценарио за добра заработка :)
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Филм ко филм...убаво маркетиншки спакувано и огромен успех.
Но јас оваа легенда за вештерката од блер не ја отпишувам како невистина.
I don't know...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Многу добар филм :toe:.
 

Unknown Artist

I reject your reality and substitute my own.
Член од
16 ноември 2007
Мислења
322
Поени од реакции
15
Имам една другарка што мислеше дека филмов е вистина, така да кога го глеала прв пат се усрала од страв... и ден денес ја реметам за тоа хехехе... поздрав до неа, членка е на форумов, ваљда ке пробуричка по темава.
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.431
Поени од реакции
22.043
Ние мислиме дека ова. Фино филмче.

Истиот филм го имам гледано и јас..Како што кажа Буцио добар филм..
Но инаку јас мислам дека нема врска тоа вештерки ова она..
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.525
Поени од реакции
33.718
Rec е подобар од The Blair Witch Project бе. Исти стил.
Нема ништо мистерија инаche.
 
Член од
6 јули 2008
Мислења
458
Поени од реакции
10
Рец се познава дека е филм ,а блер ми текнува прв пат кога го глеаф се усраф од страв. :]
 
G

GoddessOfRock

Гостин
Измислица е само... не верувам во такви работи
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Рец се познава дека е филм ,а блер ми текнува прв пат кога го глеаф се усраф од страв. :]
Не се уплашив прв пат кога го гледав, затоа што знаев дека е обичен филм, и дека таа фамозна вештерка не можи да излези од телевизор и да ме повреди.
Ова е интересен феномен за нас и тие како нас генерации кои што имаат израснато пред телевизор, па често се случува да се побрка реалноста со фикцијата од телевизорот.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Не се уплашив прв пат кога го гледав, затоа што знаев дека е обичен филм, и дека таа фамозна
Овавештерка не можи да излези од телевизор и да ме повреди. е

значи на the RING си се покакал:pos2:



ма каква мистерија е ова де нека оди во клипој ебаго:toe:

Измислица е само... не верувам во такви работи
освен РИНГ:toe:
 
Член од
28 април 2009
Мислења
1.831
Поени од реакции
253
е добро де Ринг па Ринг:pos2::pos2:а и ринг не е вистина:toe:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.416
Поени од реакции
58.383
Не е работата само дека не е вистина, туку и никогаш немало никаков мит. „Митот“ настана откако оние тројца неизделкани студенти зедоа две камери, отидоа во шума, снимија студентски аматерски хорор филм (кој патем речено е супер) и го крстија „документарец“.

Понатаму знаеме сите како оди, глупи амери сами себе се уверуваат дека е вистинито (иако убаво стои all caracters are fictional во одјавните шпици), и местото станува туристичка атракција...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom