Што мислите за LGBT популацијата?

Статус
Затворена за нови мислења.

Lev testis

Антички македонец
Член од
17 август 2009
Мислења
114
Поени од реакции
9
Што повеќе педери, тоа повеќе слободни девојки за мене .. и тоа

:smek:
Педер е исто што и хомосексуалец, ама ваљда си знаел. Значи педери има и жени колку што слушнав од ТВ :). Ако една жена е педер, мора да има и партнер у криминал. Автоматски губиш две у старт. Колку повеќе жени педери, толку помалку за тебе, торко.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Епа како еден банален пример, ти можеш да го поминеш својот живот со саканата особа во „вечен“ брак и да ги користиш благодетите на таа институција создадена од човекот (претпоставувам дека ти е јасно дека има пуно благодети од бракот - социјални и економски), а хомосексуалците не можат.

Тоа е еден банален пример. Нема да ти пишувам за тепањето, отворениот презир, вербалните напади и сл.
Банално објаснување
Сега демек закон да државата му бара сакана особа ???
Полиција и инспектори да се дадат во потрага за иделаната особа за него?? Ма немој молим те, нна кој хетеросексуалец државцата му дава помош да ја најде саканата особа??

А инаку за тепање јас најповеќе читам по весници дека тепаат полицајци, тепаат комшии тепа маж жена, соселанци, таксисти..... Ако можеш да ми дадеш некој податок колку гејој биле тепани да речиме во ова година па да споредиме со број на напади на останати категории на пример колку хетеро особи биле предмет на напад, колку хетеро останале без работа или биле вербално напаѓани па дури и колку хетеро биле убиени.

Немате ни еден аргумент и што е најважно
СИТЕ ЗАКОНИ КОИ ВАЖАТ ЗА ХЕТЕРО ВАЖАТ И ЗА ГЕЈОЈТЕ
нема исклучок.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Мене ми е повеќе од јасно дека не сакаш да ги гледаш. Се прашувам зошто би се радувал кога некој би им напикал пендрак во г'з? (ова е мала парафраза на реплики од твои два поста)

Јас не ти викам да ги сакаш - твое право е да имаш чувства какви што имаш. Јас ти викам дека го немаш тоа право да им оспоруваш човечки права на тие луѓе. Можеш со себе да правиш се што моралот и етиката ти дозволуваат. Исто и тие.
Јас ги разбирам, исто ко што ги разбирам и циганите.
Имаме работи кои ни се взаемно слични, но и работи кои ни се комплетно различни.
Кај педерите тоа е е начинот на исполнување на сексуални задоволства, кај циганите е начинот на задоволување на финансиски потреби.
И двата начина се тука и јас ги приметувам дека се тука, но не сакам да ги гледам или прифаќам.
Пендрек во гз ќе има за оние за кои се знае дека се педери, кој не се курчи нема ни да си го јаде.
Полицајците нели се за да обезбедуваат некој систем кој на мнозинството му одговара. Не дозволуваат некој мара или друга дрога да носи или конзумира. Тоа е бидејќи не сакаме наркомани наоколу.
Исто е и со педери.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Банално објаснување
Сега демек закон да државата му бара сакана особа ???
Полиција и инспектори да се дадат во потрага за иделаната особа за него?? Ма немој молим те, нна кој хетеросексуалец државцата му дава помош да ја најде саканата особа??

А инаку за тепање јас најповеќе читам по весници дека тепаат полицајци, тепаат комшии тепа маж жена, соселанци, таксисти..... Ако можеш да ми дадеш некој податок колку гејој биле тепани да речиме во ова година па да споредиме со број на напади на останати категории на пример колку хетеро особи биле предмет на напад, колку хетеро останале без работа или биле вербално напаѓани па дури и колку хетеро биле убиени.

Немате ни еден аргумент и што е најважно
СИТЕ ЗАКОНИ КОИ ВАЖАТ ЗА ХЕТЕРО ВАЖАТ И ЗА ГЕЈОЈТЕ
нема исклучок.
Можат ли да стапат во брак со саканата особа?

Инаку... малце ти е чудна логиката во болдот, нели? Никој не збори за државата да се ангажира - муабетот е државата да си остане по страна и да ги третира сите луѓе како еднакви и со исти права.

Ако некого го избркаат од работа дека е педер или ако не добие заслужена функција дека е лезбејка или ако не го одбранат од разјарена толпа дека е двоцевка - тоа е непочитување на неговите основни права. Тоа се вика дискриминација.

Дискриминацијата постои во светот поради тоа што луѓето имаат предрасуди. Предрасудите се хранат од стравот од непознатото. Стравот од непознатото најчесто се манифестира со омраза.

Јас веќе неколку страници читам омраза кон луѓето што се поинакви од нас, луѓе кои (како дел од популацијата - не како индивидуи) не направиле ништо со што би заслужиле ваква омраза.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333

Дискриминацијата постои во светот поради тоа што луѓето имаат предрасуди. Предрасудите се хранат од стравот од непознатото. Стравот од непознатото најчесто се манифестира со омраза.


Предрасудите се убава работа. Тие се причината за продолжување на човечкиот род.
На пример на времето некој човек не сакал да се р`чка со тигар. Но сопственикот на тигарот му рекол нема гајле, немај ти предрасуди од други случувања дека тигрите се лоши, погали го. И човекот ги напуштил предрасудите и со тоа останал без рака.
Што е сигурно, сигурно си е.

Брак нема што да имаат хомочите која е поентата.
Брак постои за да има иднина на децата, кои црни деца во геј брак.
Не треба од морален аспект да им се дозволува да посвојуваат, колу малтретирања тие деца ќе видат, без разлика од законите кои би се донеле.
Не се луѓето лоботомирани па ако донесеш закон сите ќе се однесуваат ко овци за него.
Емоциите и сакањето не можат со закон да се регулираат.
Што се однесува за некои експлицитни примери како посети на болници, можат посетите да се прошират и на пријатели, не на членови од семејство.
Што се однесува до наследство, секој може да му препише на нотар што сака на било кој.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Пендрек во гз ќе има за оние за кои се знае дека се педери, кој не се курчи нема ни да си го јаде.
Полицајците нели се за да обезбедуваат некој систем кој на мнозинството му одговара.
Никола, полицијата е тука за да се грижи дека законите се почитуваат. Не биди во забуна околу ова. Ако му бута пендрек во г'зот - тоа не е грижа за законите - тоа е злоупотреба на моќ предизвикана од омраза, а поддржана од отсуство на свест за различност на луѓето.

Инаку, стварно не ти е срам да кажеш дека некој заслужува да му набутаат пендрек у г'з?!?

Мислиш дека има некој закон (донесен од мнозинството, нели) кој дозволува да му се набута некому пендрек у г'з?
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Никола, полицијата е тука за да се грижи дека законите се почитуваат. Не биди во забуна околу ова. Ако му бута пендрек во г'зот - тоа не е грижа за законите - тоа е злоупотреба на моќ предизвикана од омраза, а поддржана од отсуство на свест за различност на луѓето.

Инаку, стварно не ти е срам да кажеш дека некој заслужува да му набутаат пендрек у г'з?!?

Мислиш дека има некој закон (донесен од мнозинството, нели) кој дозволува да му се набута некому пендрек у г'з?
Не сум споменал никаде дека некој на некого би сакал му бута пендрек во гз.
Најверојатно тоа е дел од твоите фетиши.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Предрасудите се убава работа. Тие се причината за продолжување на човечкиот род.
На пример на времето некој човек не сакал да се р`чка со тигар. Но сопственикот на тигарот му рекол нема гајле, немај ти предрасуди од други случувања дека тигрите се лоши, погали го. И човекот ги напуштил предрасудите и со тоа останал без рака.
Што е сигурно, сигурно си е.

Брак нема што да имаат хомочите која е поентата.
Брак постои за да има иднина на децата, кои црни деца во геј брак.
Не треба од морален аспект да им се дозволува да посвојуваат, колу малтретирања тие деца ќе видат, без разлика од законите кои би се донеле.
Не се луѓето лоботомирани па ако донесеш закон сите ќе се однесуваат ко овци за него.
Емоциите и сакањето не можат со закон да се регулираат.
Што се однесува за некои експлицитни примери како посети на болници, можат посетите да се прошират и на пријатели, не на членови од семејство.
Што се однесува до наследство, секој може да му препише на нотар што сака на било кој.
Мислам дека не ти е баш најјасно што е предрасуда. Го мешаш тоа со искуствен, основан страв. Предрасудите се нешто друго.

Бракот е институција. Сексот е чин со кој се создаваат деца. Не се создаваат деца со бракот.

ПРАВАТА НА ЧОВЕКОТ ВО ЕДНО ОПШТЕСТВО (И ЧОВЕШТВОТО - СО ДЕКЛАРАЦИЈАТА НА ОН) ВАЖАТ ЗА СИТЕ ЛУЃЕ.

Правата не прават дискриминација. Не треба ни ние.

1. сите хомосексуалци доаѓаат од хетеросексуални бракови и врски.
2. сеуште не постои пример за возрасен човек кој пораснал во хомосексуален брак.

за тоа каков би им бил животот на децата во хомосексуалните бракови, дечко, можеш само да претпоставуваш, а немаш аргументи да тврдиш било што!

Немам ниту јас. Затоа не тврдам.
Можеш да претпоставуваш, да терш своја логика, ама ништо од тоа (2) сеуште не се случило - сите оние кои ги напаѓаш тука дошле од (1)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Можат ли да стапат во брак со саканата особа?

Ако некого го избркаат од работа дека е педер или ако не добие заслужена функција дека е лезбејка или ако не го одбранат од разјарена толпа дека е двоцевка - тоа е непочитување на неговите основни права. Тоа се вика дискриминација.
Јас сакам да стапам во брак со Кајли Миног али ете не можам. И сега крива е владата??? таа ми е сакана особа.

АКО некого го избркаат од работа поради педерлук тоа Е дискриминација и тоа го има во филмот Филаделфија но колку има случаеви во Македонија дека некој е избркан од работа оти е хомо или не добил функција оти е геј и колкумина биле на мета на разјарена толпа оти е двоцевка.
Имате ли некои бројки и примери или тоа онака, се нафрла ваму ттаму онака општо и непробверено.
Вака како што кажуваш изгледа дека секој ден некој губи работа оти е педер некој останува неунапреден оти е лезбејка а по улиците на МК градови разјарени толпи линчуваат беспомиошни гејчиња. Ако имаш примери ти велам кажи па да споредиме колку хетеро луѓе останале без работа или не биле унапредени или биле на мета на разјарена толпа. Дали навистина гејојте или хетеро се во понезавидна положба и повеќе на мета на прогони и насилство
Ете вчера 100 здрави хетеро мажи останаа без работа во Битола (во шеќераната). Не сум слушнал некој од геј од Битола да останал без работа. А од друга страна кочо, единствениот легален Македонски геј е од Битола и за разлика од 100 души кои се без ранбота си добива термини на ТВ си има свој буџет, платени дневници, патни трошоци, фондови, канцеларија... и то се зато што е директор на гејој. Никој не го натепал.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Мислам дека не ти е баш најјасно што е предрасуда. Го мешаш тоа со искуствен, основан страв. Предрасудите се нешто друго.

Бракот е институција. Сексот е чин со кој се создаваат деца. Не се создаваат деца со бракот.

ПРАВАТА НА ЧОВЕКОТ ВО ЕДНО ОПШТЕСТВО (И ЧОВЕШТВОТО - СО ДЕКЛАРАЦИЈАТА НА ОН) ВАЖАТ ЗА СИТЕ ЛУЃЕ.

Правата не прават дискриминација. Не треба ни ние.
Правата се создадени од луѓето.
Правата се на лист хартија кој е вечно променлив.
Но иако е безначаен, додека тој лист хартија биде прифатен во Македонија, ќе мине време.
Не само што нема никаква потреба од истиот, мислам дека се работи за инат на некоја групација да наметне нешто на кое не му е местото тука.
Нема што да се пенавите и докажувате недокажливи работи.
Ако сте безобразни, безобразно и ќе ви се врати.
Оставете ги работите во оваа сфера такви какви што се.
И не инсинуирајте и вадете заклучуци, јас знам што сорта сте и што све би направиле по урнек на информбирото за некого да отцинкате, заебете, излажете.
Ама тука и пошироко во Македонија нема да ви пројде.
Прочитани сте.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Правата се создадени од луѓето.
Правата се на лист хартија кој е вечно променлив.
Но иако е безначаен, додека тој лист хартија биде прифатен во Македонија, ќе мине време.
Никола, ние сме демократско општество кое им ги гарантира основните човекови права на секој граѓанин на Македонија!

Кој дел не го разбираш?

Листот хартија е прифатен пред многу години!!! Тоа што сме ние на меметско ниво на феудално општество само објаснува зошто, и покрај сите потребни закони на место, дури и разумните луѓе со дефиниран критички ум, сеуште имаат проблем да го разберат тоа, па се кријат позади форми како „тоа овде уште не е прифатено“.

Нормално дека не е прифатено! Дека масата сеуште живее во турско! Се плашиме од работи кои не сме ги запознале!

Најлесно е човек да осуди и прешкрта. Тоа бара најмалку напор. Размислувањето за „целото“, за различноста и за потребите надвор од себе бара многу повеќе напор.

Затоа некои не поднесуваат цигани, некои не поднесуваат педери, некои не поднесуваат богаташи, некои не поднесуваат глупави луѓе. Све е тоа омраза од незнаење и страв.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Никола, ние сме демократско општество кое им ги гарантира основните човекови права на секој граѓанин на Македонија!

Кој дел не го разбираш?

Листот хартија е прифатен пред многу години!!! Тоа што сме ние на меметско ниво на феудално општество само објаснува зошто, и покрај сите потребни закони на место, дури и разумните луѓе со дефиниран критички ум, сеуште имаат проблем да го разберат тоа, па се кријат позади форми како „тоа овде уште не е прифатено“.

Нормално дека не е прифатено! Дека масата сеуште живее во турско! Се плашиме од работи кои не сме ги запознале!

Најлесно е човек да осуди и прешкрта. Тоа бара најмалку напор. Размислувањето за „целото“, за различноста и за потребите надвор од себе бара многу повеќе напор.

Затоа некои не поднесуваат цигани, некои не поднесуваат педери, некои не поднесуваат богаташи, некои не поднесуваат глупави луѓе. Све е тоа омраза од незнаење и страв.
Фала богу не сме телетабиси па се да прифаќаме.
Ти имаш ли некаква идеја каков еволутивен резултат би имале твоиве предлози?
Замисли да не постои конкуренција и внимавање кон се она кое е ново.
Монореил работава. Ајде ново е кул е, забавно е, сите мора да го прифатиме.
Некој ко тебе ќе се согласи секој да му минува преку праг, јас се грижам за својот дом.
Секој со своето, а повеќето од правата треба прво да почнат да важат за нормалните луѓе, па после да прифатиме да важат и за настраните.
Кој ни е интересот да одиме по обратен редослед?
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Нема што да се пенавите и докажувате недокажливи работи.
Ако сте безобразни, безобразно и ќе ви се врати.
Оставете ги работите во оваа сфера такви какви што се.
И не инсинуирајте и вадете заклучуци, јас знам што сорта сте и што све би направиле по урнек на информбирото за некого да отцинкате, заебете, излажете.
Ама тука и пошироко во Македонија нема да ви пројде.
Прочитани сте.
Абе многу лично ова и љуто, некако, нели?
Што тоа ти знаеш за мене па да ме оцрнуваш вака, па да ме ставаш во групации, да инсинуираш „скриени намери и агенди“... „отцинкате, заебете и излажете“... хало, дечкооо!!!

Јас сум 35 годишен хетеросексуалец во регуларен, среќен брак, со млада паметна чељад и голема желба да го видам светот со помалку агресија, омраза и страв.

Што си ти?

Инаку, ти дужам од прееска:

Предрасудите најлесно се препознаваат по генерализациите. На пример „јас знам што сорта сте и што све би направиле по урнек на информбирото за некого да отцинкате, заебете, излажете“ е една типична предрасуда. Ниту ме познаваш, ниту ми знаеш сексуална ориентација, ниту намери, но некако магично си ме сфатил и веќе си ме ставил во некоја симболична група на луѓе. Симболична, бидејќи под тој симбол кој ти си го створил за ЛГБТ популацијата трупаш све што ќе ти дојде под рака, кое не го знаеш, од кое се плашиш, или кое одговара на она што ти (не) го знаеш нив.

Ако сакаш и за циганите да позборуваме...

Фала богу не сме телетабиси па се да прифаќаме.
(1) Ти имаш ли некаква идеја каков еволутивен резултат би имале твоиве предлози?
Замисли да не постои конкуренција и внимавање кон се она кое е ново.
(2) Монореил работава. Ајде ново е кул е, забавно е, сите мора да го прифатиме.
(3) Некој ко тебе ќе се согласи секој да му минува преку праг, јас се грижам за својот дом.
(4) Секој со своето, а повеќето од правата треба прво да почнат да важат за нормалните луѓе, па после да прифатиме да важат и за настраните.
Кој ни е интересот да одиме по обратен редослед?
1. Имам идеја. Опширно е елаборирана во темата за Швеѓаните и хомосексуалниот брак.
2. Не е ново, туку постои отсекогаш. 1/10 од луѓето се и отсекогаш биле хомосексуалци.
3. Ова ти е тотално вон контекст. Никој тебе не ти го оспорува правото на свој дом и апсолутна власт во него. Сам одбираш кого ќе пуштиш дома. Тоа што на ЛГБТ би им се дозволило да бидат третирани како сите останати луѓе нема никаква врска со тоа кого ти ќе пуштиш да ти влезе дома.
4. Ова е, според мене, уште една нелогична аналогија. Кој ти дава тебе за право да градираш права, да одредуваш динамика на спроведување?!? Право е право. Или го имаш или го немаш. Практикувањето на правото зависи од тебе, но и од идиотлукот на другиот. Она со настрани-нормални више ми е преку кур да го објаснувам. Треба да се потпрочита нешто.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Никола, ние сме демократско општество кое им ги гарантира основните човекови права на секој граѓанин на Македонија!

Кој дел не го разбираш?

Листот хартија е прифатен пред многу години!!! Тоа што сме ние на меметско ниво на феудално општество само објаснува зошто, и покрај сите потребни закони на место, дури и разумните луѓе со дефиниран критички ум, сеуште имаат проблем да го разберат тоа, па се кријат позади форми како „тоа овде уште не е прифатено“.

Нормално дека не е прифатено! Дека масата сеуште живее во турско! Се плашиме од работи кои не сме ги запознале!

Најлесно е човек да осуди и прешкрта. Тоа бара најмалку напор. Размислувањето за „целото“, за различноста и за потребите надвор од себе бара многу повеќе напор.

Затоа некои не поднесуваат цигани, некои не поднесуваат педери, некои не поднесуваат богаташи, некои не поднесуваат глупави луѓе. Све е тоа омраза од незнаење и страв.
Дибек, најдобронамерно, за доброто на твоите нерви, не се обидувај да им докажеш, залудно е :)
Има повеќе теми отворени за овој проблем, сите завршуваат исто. Едните се убедени дека од хомосексуалците потекнува сето зло на овој свет, другите дека се нормални, обични луѓе кои заслужуваат да имаат нормален живот.
Мислам малце забега темава во исправање криви дрини.
Лет3, примерите веќе ти стануваат глупави. Џаст фор д рекорд :back:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Абе многу лично ова и љуто, некако, нели?
Што тоа ти знаеш за мене па да ме оцрнуваш вака, па да ме ставаш во групации, да инсинуираш „скриени намери и агенди“... „отцинкате, заебете и излажете“... хало, дечкооо!!!

Јас сум 35 годишен хетеросексуалец во регуларен, среќен брак, со млада паметна чељад и голема желба да го видам светот со помалку агресија, омраза и страв.

Што си ти?

1. Имам идеја. Опширно е елаборирана во темата за Швеѓаните и хомосексуалниот брак.
2. Не е ново, туку постои отсекогаш. 1/10 од луѓето се и отсекогаш биле хомосексуалци.
3. Ова ти е тотално вон контекст. Никој тебе не ти го оспорува правото на свој дом и апсолутна власт во него. Сам одбираш кого ќе пуштиш дома. Тоа што на ЛГБТ би им се дозволило да бидат третирани како сите останати луѓе нема никаква врска со тоа кого ти ќе пуштиш да ти влезе дома.
4. Ова е, според мене, уште една нелогична аналогија. Кој ти дава тебе за право да градираш права, да одредуваш динамика на спроведување?!? Право е право. Или го имаш или го немаш. Практикувањето на правото зависи од тебе, но и од идиотлукот на другиот. Она со настрани-нормални више ми е преку кур да го објаснувам. Треба да се потпрочита нешто.
Па. Човек кој толку се залага за одбрана на правата на педерите, толку му е истото важно на форумов, освен сопствената Академија, во кој круг на луѓе да го ставам?
Особено кога прв почна да импутира идеи за стравови, фрустрации и што се не друго кое ми изнакажа.
За мене со муабетите си ми сличен на Жарко Трајановски, Ивица Антевски, Ирена Цветкович, Никола Гелевски.

Јас тие ги ставам во иста група, а ти бидејќи не нудиш нешто ново, на пример идеја за компромис некој, како би живееле заедно, но сепак разделени, која би била интересна и креативна, те пак ставам таму.
Каде ти припаѓаш, јас разбирам индивидуалност но твојата потреба да се послужиш дури и со лични напади и квалификации, ми доаѓа да заклучам дека ова ти е машала болна и блиска тема.

Тоа како си и што си, брак, нека ти е со среќа, никогаш мене не ме интересирала позадината на ставовите, туку самите ставови и на нив сум реплицирал.
А тоа дека има форумџии кои се без осет па се обидуваат да навлезат некаде каде не им е место тоа нека им седи, мое е да ги посочам не нападнам.
Знам дека традиционално во Македонија е оговарањето, па ги разбирам ситните души кои се служат со него.

Не верував дека и ти ќе бидеш дел од нив, но повторно, немаш некој друг начин за презентирање на твојот став.

За 3. Мојот дом е Македонија. Не знам како не ти дојде на памет, дека пошироко е она кое ни е блиско и кое не сакаме да го валкаат секакви.
4. Секое право го имам да определувам што сметам за правилно, тоа е она кое повеќето луѓе го сметаат за правилно.
Јас ја разбирам твојата револуционерна еуфорија, но истата ќе изгасне набргу.
Добро, ако немаш друга работа можеш и понатаму да се маткаш со истово, но нема некоја промена од твојот ангажман да се види.

----Alternativef------

Дибек, најдобронамерно, за доброто на твоите нерви, не се обидувај да им докажеш, залудно е
Има повеќе теми отворени за овој проблем, сите завршуваат исто. Едните се убедени дека од хомосексуалците потекнува сето зло на овој свет, другите дека се нормални, обични луѓе кои заслужуваат да имаат нормален живот.
Мислам малце забега темава во исправање криви дрини.
-------------

Тоа е и поентата, педерите да престанат да замараат со желби за некои права и да си продолжиме да си живееме како и досега.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom