Загатки

KINDER

Манчестеристратор
Член од
28 јануари 2007
Мислења
2.434
Поени од реакции
45
За шо ја носат жените ташната ?
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Ова нема решение. Некој рече четврток, ама не е. Еве зошто. Прво претпоставуваме дека целата изјава на волкот и лисицата се вистинити. Добиваме четврток. Но според изјавата на лисицата таа во четврток лаже, а ние претпоставивме дека е вистинита. Во тој ден таа не би можела да даде вистинита изјава. Контрадикција.
Со разни пробувања дека една изјава е вистината, друга не или двете се вистинити или лажни, во сите претпоставки се добива дека според волкот денот е четврток, а според лисицата е недела. Затоа нема решение.




За оваа со банката, излегува дека Перо лажи, значи Ристо не е виновен. Но ништо не ни кажва кој е виновен, не се знае кој ги украл парите. Крадецот сеуште не е ни осомничен.

За ова другата, не е интересна. одговорот е *бееп*
Волкот во четврток ја кажува вистината дека вчера лажел, а лисицата во четврток лажи дека вчера лажела. Нема контрадикција никаква.

Ристо вели дека Перо лажи шо значи тој не е виновен,овај шо вели дека не бев во градот не е виновен, останува виновни да се Перо и овај последниот, а по логиката кој лажи тој и кради и по тавани спие следува дека Перо е крив.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
За шо ја носат жените ташната ?
За рамото.

@Steve-G. Има контрадикицја. Лисицата вели таа лажи во четврток, петок и сабота а останатите кажувам вистина. Ако денот е четврток, тогаш тоа е лага. А ние прво претпоставивме дека тоа е вистина, па продолживме да ја решаваме загатката. Така оди контрадикцијата, претпоставуваш, решаваш, гледаш дали има или нема контрадикција.
Вие вака работите, тоа што го кажува лисицата на детето го земате за вистинито беднаж, и со пробување се доаѓа до четврток. Во самата загатка нигде не е наведено дека тие изјави кои волкот и лисицата му ги кажуваат на детето се вистините. И тие можат да бидат лажни.
А таа логика кој лаже тој краде не е баш и некој логика. Од изјавите само се дознава кој лаже, но не и кој ги украл парите. Си гледал ЦСИ, НЦИС, Закон и ред или некоја од тие детективските серии. И невините лажат. А, и се дознава кој НЕ ги украл парите од четворицата, а тој е тој што бил надвор од градот.


Сега да ја напишам мојава.
Си бил некој човек, и се загубил на некој остров. Таму го заробиле човекојдаци. И му рекле, ако следната твоја реченица е вистина, ќе те свариме и ќе те изедеме, ако е лага, ќе те испечиме и ќе те изедеме. По некое време, човекот рекол нешто, и човекојдаците го пуштиле. Што рекол тој?
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Ај гледам има умни глави за решавање на загатки, еве ви уште една:

Дали можете да наброите 3 последователни денови без да ги користите зборовите: понеделник, вторник, среда, четврток, петок, сабота или недела.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Ај гледам има умни глави за решавање на загатки, еве ви уште една:

Дали можете да наброите 3 последователни денови без да ги користите зборовите: понеделник, вторник, среда, четврток, петок, сабота или недела.
Вчера, денес, утре. :pipi:
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Ај гледам има умни глави за решавање на загатки, еве ви уште една:

Дали можете да наброите 3 последователни денови без да ги користите зборовите: понеделник, вторник, среда, четврток, петок, сабота или недела.
вчера,денес,утре?
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Сега да ја напишам мојава.
Си бил некој човек, и се загубил на некој остров. Таму го заробиле човекојдаци. И му рекле, ако следната твоја реченица е вистина, ќе те свариме и ќе те изедеме, ако е лага, ќе те испечиме и ќе те изедеме. По некое време, човекот рекол нешто, и човекојдаците го пуштиле. Што рекол тој?
Ке ме испечете.
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Answer is correct!

Продолжуваме:
Можам да изнудам насмевка и солза на твоето лице. Можам да донесам и мисла на твојот ум, но ти неможеш да ме видиш. Што сум јас? :vozbud:
Среќа,радост
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
За рамото.

@Steve-G. Има контрадикицја. Лисицата вели таа лажи во четврток, петок и сабота а останатите кажувам вистина. Ако денот е четврток, тогаш тоа е лага. А ние прво претпоставивме дека тоа е вистина, па продолживме да ја решаваме загатката. Така оди контрадикцијата, претпоставуваш, решаваш, гледаш дали има или нема контрадикција.
Вие вака работите, тоа што го кажува лисицата на детето го земате за вистинито беднаж, и со пробување се доаѓа до четврток. Во самата загатка нигде не е наведено дека тие изјави кои волкот и лисицата му ги кажуваат на детето се вистините. И тие можат да бидат лажни.
А таа логика кој лаже тој краде не е баш и некој логика. Од изјавите само се дознава кој лаже, но не и кој ги украл парите. Си гледал ЦСИ, НЦИС, Закон и ред или некоја од тие детективските серии. И невините лажат. А, и се дознава кој НЕ ги украл парите од четворицата, а тој е тој што бил надвор од градот.


Сега да ја напишам мојава.
Си бил некој човек, и се загубил на некој остров. Таму го заробиле човекојдаци. И му рекле, ако следната твоја реченица е вистина, ќе те свариме и ќе те изедеме, ако е лага, ќе те испечиме и ќе те изедеме. По некое време, човекот рекол нешто, и човекојдаците го пуштиле. Што рекол тој?
Не си ја сфатил убаво загатката. Ако е четврток тогаш волкот вели дека вчера лажев и ја кажува вистината оти вчера е среда. Лисицата вели вчера лажев ама таа не лажи во среда туку лажи во четврток шо значи денеска лажи дека вчера лажела. Ова со глава тврдам дека е точно. А тоа со парите трескав глупости.

Еве и од мене една ама ни јас не му го знам одговорот, ако знај некој нека кажи мн ме интересира ја знам загаткава неколку години ама не знам одговор.

Си биле татко и двајца сина, едниот бил слеп а другиот бил глувонем. Биле в пустина и му се припијало вода. Таткото и глувонемиот син пошле по вода а слепиот ги чекал. Наполнале вода и на враќање таткото умрел. Како ќе му кажи глувонемиот на слепиот дека татко му умрел ?
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
Answer is correct!

Продолжуваме:
Можам да изнудам насмевка и солза на твоето лице. Можам да донесам и мисла на твојот ум, но ти неможеш да ме видиш. Што сум јас? :vozbud:


минато???

Не си ја сфатил убаво загатката. Ако е четврток тогаш волкот вели дека вчера лажев и ја кажува вистината оти вчера е среда. Лисицата вели вчера лажев ама таа не лажи во среда туку лажи во четврток шо значи денеска лажи дека вчера лажела. Ова со глава тврдам дека е точно. А тоа со парите трескав глупости.

Еве и од мене една ама ни јас не му го знам одговорот, ако знај некој нека кажи мн ме интересира ја знам загаткава неколку години ама не знам одговор.

Си биле татко и двајца сина, едниот бил слеп а другиот бил глувонем. Биле в пустина и му се припијало вода. Таткото и глувонемиот син пошле по вода а слепиот ги чекал. Наполнале вода и на враќање таткото умрел. Како ќе му кажи глувонемиот на слепиот дека татко му умрел ?




па в пустина вода кај нашле бе ??:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom