Загатки

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.540
Поени од реакции
43.006
Некое дете залутало во шумата..поминало некое време и заборавил на деновите и не знаел кој ден е денес. Ги среќава волкот и лисицата и ги прашува, кој ден е денес и на тоа волкот одговара... - Јас лажам во понеделник, вторник и среда, а сите останати денови ја зборувам вистината. Освен тоа,додал дека вчера лажел.
Лисицата одговара слично...
- Јас лажам во четврток, петок и сабота, а сите останати денови ја зборувам вистината. Освен тоа,додала дека исто така вчера лажела.
Детето бидејќи било умно..веднаш открило кој ден е денес.
Кој е денот и како се доаѓа до него?
Четврток е!!!

Детето во Четврток ја зборува вистината,а неговите зборови се дека лажел вчера..И тоа е точно бидејќи вчера било среда,а тој лаже во среда
Лисицата во Четврок лаже,а таа рекла дека лажела вчера,но бидејќи таа лаже во четврток,тоа значи дека вчера ја зборела вистината..А таа во среда ја збори вистината...
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Имало кражба на банка, биле идентификувани 4 осомничени. Секој од осомничените дал изјава, тројца од нив ја кажувале вистината а еден лажел. Еве ги изјавите на 4-цата осомничени:
Ристо: Перо лаже.
Перо: Ристо е виновен.
Блажо: Не бев во градот кога се извршила кражбата.
Цветко: Ристо ја кажува вистината.
Кој ги украл парите?


И уште едно така полесно...
Што е тоа: Црно, округло, има дупка во средината, има 5 букви, првата е П а
последната е А, до правото изразување доаѓа во моментот кога ќе се надени на нешто?

Не избрзувајте веднаш, размислете малку :)
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
911
Поени од реакции
173
1)Што е тоа: Почнува на К, средната буква му е У, завршува на Р, а понекогаш знае да влезе и од позади?


2)Имате 3 шкорчиња, како ке направите со 1 потег број поголем од 3, а помал од 4?
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
Имало кражба на банка, биле идентификувани 4 осомничени. Секој од осомничените дал изјава, тројца од нив ја кажувале вистината а еден лажел. Еве ги изјавите на 4-цата осомничени:
Ристо: Перо лаже.
Перо: Ристо е виновен.
Блажо: Не бев во градот кога се извршила кражбата.
Цветко: Ристо ја кажува вистината.
Кој ги украл парите?


И уште едно така полесно...
Што е тоа: Црно, округло, има дупка во средината, има 5 букви, првата е П а
последната е А, до правото изразување доаѓа во моментот кога ќе се надени на нешто?

Не избрзувајте веднаш, размислете малку :)


перо е крив, а за втората загатка незнам
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
1)Што е тоа: Почнува на К, средната буква му е У, завршува на Р, а понекогаш знае да влезе и од позади?
И уште едно така полесно...
Што е тоа: Црно, округло, има дупка во средината, има 5 букви, првата е П а
последната е А, до правото изразување доаѓа во моментот кога ќе се надени на нешто?

Не избрзувајте веднаш, размислете малку :)
Бре перверзњаци
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Некое дете залутало во шумата..поминало некое време и заборавил на деновите и не знаел кој ден е денес. Ги среќава волкот и лисицата и ги прашува, кој ден е денес и на тоа волкот одговара... - Јас лажам во понеделник, вторник и среда, а сите останати денови ја зборувам вистината. Освен тоа,додал дека вчера лажел.
Лисицата одговара слично...
- Јас лажам во четврток, петок и сабота, а сите останати денови ја зборувам вистината. Освен тоа,додала дека исто така вчера лажела.
Детето бидејќи било умно..веднаш открило кој ден е денес.
Кој е денот и како се доаѓа до него?
Ова нема решение. Некој рече четврток, ама не е. Еве зошто. Прво претпоставуваме дека целата изјава на волкот и лисицата се вистинити. Добиваме четврток. Но според изјавата на лисицата таа во четврток лаже, а ние претпоставивме дека е вистинита. Во тој ден таа не би можела да даде вистинита изјава. Контрадикција.
Со разни пробувања дека една изјава е вистината, друга не или двете се вистинити или лажни, во сите претпоставки се добива дека според волкот денот е четврток, а според лисицата е недела. Затоа нема решение.


Имало кражба на банка, биле идентификувани 4 осомничени. Секој од осомничените дал изјава, тројца од нив ја кажувале вистината а еден лажел. Еве ги изјавите на 4-цата осомничени:
Ристо: Перо лаже.
Перо: Ристо е виновен.
Блажо: Не бев во градот кога се извршила кражбата.
Цветко: Ристо ја кажува вистината.
Кој ги украл парите?


И уште едно така полесно...
Што е тоа: Црно, округло, има дупка во средината, има 5 букви, првата е П а
последната е А, до правото изразување доаѓа во моментот кога ќе се надени на нешто?

Не избрзувајте веднаш, размислете малку :)
За оваа со банката, излегува дека Перо лажи, значи Ристо не е виновен. Но ништо не ни кажва кој е виновен, не се знае кој ги украл парите. Крадецот сеуште не е ни осомничен.

За ова другата, не е интересна. одговорот е *бееп*
 

Jet

Член од
17 февруари 2009
Мислења
29
Поени од реакции
6
Татко и син имале собраќајка. Таткото починал а синот го однеле во болница да го оперираат.
Кога хирургот го видело детето рекол:
-Неможам да го оперирам, затоа што ми е син.

Како е можно. :wink:
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Татко и син имале собраќајка. Таткото починал а синот го однеле во болница да го оперираат.
Кога хирургот го видело детето рекол:
-Неможам да го оперирам, затоа што ми е син.

Како е можно. :wink:

Majka mu bila :smir:
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
И уште едно така полесно...
Што е тоа: Црно, округло, има дупка во средината, има 5 букви, првата е П а
последната е А, до правото изразување доаѓа во моментот кога ќе се надени на нешто?

Не избрзувајте веднаш, размислете малку :)
:smir:

За ова другата, не е интересна. одговорот е *бееп*
Ви реков да не избрзувате, значи умот ви е само во тоа...
Решението е ПЛОЧА, (грамафонска плоча)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom