Улиците навечер се сигурни. Дали?

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Не е опасен ваљда, безброј пати се имам разминато на Партизанска и многу порано од 23. Можеби станува збор за здравствен проблем што носи маска. :toe:
Веројатно станува збор за здравствен проблем, само што нашиве луѓе не се навикнати да гледаат некој со маска, мене ме гледаа како манијак да сум кога во болница носев маска, а ако во болница не се очекува такво нешто, не знам каде би се очекувало.
Он топик: за среќа никогаш не сум имала некој доживљај, и би сакала така и да остане, а имам слушнато за неколку случаи, од кои повеќето во аеродром и ново лисиче биле, веројатно заради тоа што таму има повеќе згради, влезови, паркчиња, т.е. погодни места за манијачење.
А секако сум и претпазлива и не се движам сама на сомнителни места и избегнувам сомнителни луѓе. И патам од блага параноја очигледно :icon_roll :icon_bigg
 

MK_Devojce

I simply don't care...
Член од
2 август 2009
Мислења
468
Поени од реакции
162
Сум си идела и во 3 часот сабајле дома без никаков страв.
 
Д

ДаркхарТ

Гостин
Муабетов ме натера да почнам да се прашувам дали живеам во Скопје, некако многу мирно и манијак-free ми изгледа за искуствата по темава. Единствено со кучиња си имам проблеми тука, и тоа редовно. Манијаци, рекетари, насилници немам сретнато. Чудно.
Исто и јас. Цели глутници ми претрчуваат по улицата. Збеснати агресивни кучиња.
 

Марко!

Алфа
Член од
6 февруари 2010
Мислења
272
Поени од реакции
14
Безбедно е.
Посебно кога одиме со друштво наоружани и наоѓаме за рекет некој кој што нема ни да се осмели да покаже заби.Иначе може и да биде небезбедно кога метата(оној кој треба да го рекетираме) извади пиштол и почне да се курчи.
Тогаш е навистина глупа ситуација...посебно е небезбедно ако веднаш не го спушти пиштолот,уплашен.
 
Член од
11 јануари 2009
Мислења
722
Поени од реакции
90
Исчитав дел од постовите каде што се спомнуваа ножеви, пиштоли па дури и спрејови и почнав да ви се чудам, па добро да му тииит матер наместо со кола искачајте со тенк........што сте чудни. И како иде времево неможеш ни манијак или наркоман да истепаш, одма покани за на суд ти стигаат :tapp::toe:
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
боречка вештина во срце пиштол во педерајка и нож во појас па шетајте безбедно до првиот контакт со алфа 600 е послем и господ не помага
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288
Безбедно е.
Посебно кога одиме со друштво наоружани и наоѓаме за рекет некој кој што нема ни да се осмели да покаже заби.Иначе може и да биде небезбедно кога метата(оној кој треба да го рекетираме) извади пиштол и почне да се курчи.
Тогаш е навистина глупа ситуација...посебно е небезбедно ако веднаш не го спушти пиштолот,уплашен.
А у кој филм рече дека си ти влезен?

Онтопик

Да, се осеќам сигурно и навечер кога се враќам, што помалце луѓе на улица тоа бољи. Еднаш ни искочија едни глаучи од кола али си го добија тоа што си го бараа.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Безбедно е.
Посебно кога одиме со друштво наоружани и наоѓаме за рекет некој кој што нема ни да се осмели да покаже заби.Иначе може и да биде небезбедно кога метата(оној кој треба да го рекетираме) извади пиштол и почне да се курчи.
Тогаш е навистина глупа ситуација...посебно е небезбедно ако веднаш не го спушти пиштолот,уплашен.
Дојте мавнете рекет во Чаир малце чим сте биле толку опасни :)
 

Scorer

Set Your Spirit Free
Член од
30 март 2010
Мислења
63
Поени од реакции
4
nemat niso za plasenje to samo babite mozet da se plaset
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Делумно се согласувам со насловот на темата. Има места каде што можеш да си шеташ и ич да не ти чуе. Секако, можеш тоа да го правиш на било кое место во било кое време. Но, сигурноста на улиците не зависи од нас шетачите, т.е пешаците. Кога зборувам за сигурност на улиците мислам на сигурноста која однесувањето на околината треба да ни ја овозможи. Кога се би било мирно, релаксирано (дури и во петок и сабота во 3ч. сабајле) би се остварила и оваа моја утопија со однесувањето на околината.
Но таа сигурност не може да ти ја гарантира "бесен манга" од приградските скопски населени места (читај СЕЉАК), кој со скоро пимпаниот "101" со спојлери и неоки на подот, и со 3.5 промили алкохол во крвта ќе профуче покрај тебе додека ти мирно се враќаш накај дома, и "случајно" излета и те направи масакар, или (следново е вистинска случка) кога "дискриминиран" етнички државјанин на Македонија провоцира девојче со зборови дека нејзината држава е дел од друга држава, и по културното однесување од нејзина страна и било возвратено со "А мори не јади ***** да не ти станам", не ти преостанува ништо друго освен да се загрижиме за нашата безбедност кога сме надвор на нашите улици, со нашиот автомобилски и дискриминиран остаток од населението.
Има уште милијарда примери, во врска со кражбите, тепачките, грабежите и сл.

Убаво рекол познатиот криминолог од Италија, Енрико Фери, дека во мрачниот сокак, само една ламба да свети, дупло ќе се намали криминалот кој се извршува во него.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.351
Поени од реакции
79.182
или (следново е вистинска случка) кога "дискриминиран" етнички државјанин на Македонија провоцира девојче со зборови дека нејзината држава е дел од друга држава, и по културното однесување од нејзина страна и било возвратено со "А мори не јади ***** да не ти станам",...
А не. Ти се молам немој да инсинуираш.
Уште од примерот одма се гледа дека девојчето истапило од позиции на славомакедонски национал шовинизам и со тоа го вознемирила мирниот Албански живаљ.
Више не е ова Југославија, па вака да лажете. Сеа имаме НВО-а еден тон и за оваа твоја провокација ќе ги известам веднаш Милчин, Најчевска и Ким Мемхмети, па ќе видиш ти убаво за тебе што ќе се збори кај Рикер.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.109
Улиците не се сигурни ниту преку ден, зависи во моментот кај си и на кого ќе наидеш. У ствари најголемиот број кражби, провали во банки, упади во возила со пари (па и вчерашното пладневно пукање кај Мавровка) се случуваат преку ден.
Лични напади на граѓани со цел воглавно кражба се случуваат вообичаено исто преку ден, а навечер се оние групи на кои може да се наиде или луѓе желни за силување и препад на жртви...воглавно.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288
Но таа сигурност не може да ти ја гарантира "бесен манга" од приградските скопски населени места (читај СЕЉАК), кој со скоро пимпаниот "101" со спојлери и неоки на подот, и со 3.5 промили алкохол во крвта ќе профуче покрај тебе додека ти мирно се враќаш накај дома,
Токму ради тие фаци преку викенд се стремам да бидам настрана од центарот, бидејќи таквото однесување и воопшто целокупниот изглед на таквите фаци се навредливи за мене, ме прават да се чувствувам непријатно.

А тие пошто се толку опасни можат да си седат и каде што живеат, пошто и така таму си се цареви на својата територија (недај Боже да поминеш пешки - кој си, што си, од кај си, што бараш тука).

Али тоа е веќе друга дискусија која може да се смести кај социолошките теми.
 

Маршалот

Bianconeri
Член од
29 декември 2009
Мислења
2.090
Поени од реакции
2.393
Какво навечер,јас во девет ипол сабајле бев нападнат и ограбен (ми зедоа златно ланче со златен крст во вредност од 400 евра) во Скопје пред влезната порта во дворот на Факултетот од двајца Албанци.
 

Марко!

Алфа
Член од
6 февруари 2010
Мислења
272
Поени од реакции
14
А у кој филм рече дека си ти влезен?

Онтопик

Да, се осеќам сигурно и навечер кога се враќам, што помалце луѓе на улица тоа бољи. Еднаш ни искочија едни глаучи од кола али си го добија тоа што си го бараа.
Дојте мавнете рекет во Чаир малце чим сте биле толку опасни :)

На младинава очигледно им треба смисла за хумор...или ум за иронија.:tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom