Кој е Исус Христос?

Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Subahanallah...Ne procitav ubavo

Mi se procita deka pisuva "Ne e bozji sin"




Edna mala korekcija.....Kur'anot odnosno Islamot za Isa a.s (Isus) veli deka e Bozji pratenik sekako i prorok posto toj predvidil dosta raboti megu koi i deka posle nego ke dojde eden Pratenik koj sto ke se vika Ahmed a toa e edno od iminjata na Muhammed a.s




Mnogu ednostavno....propovedate monoteizam a velite trojca
Основната догма или вистина на христијанското учење за Бога, по кое се разликува од другите религии, е Богооткриеното учење за Света Троица, односно, за тоа дека Бог е еден по природа или суштина, а троичен по лица или ипостаси; Бог е и Отецот, Бог е и Синот, Бог е и Светиот Дух, па сепак не се три Бога, туку е еден Бог, бидејќи имаат заедничка природа. Начело или принцип во Света Троица е Отецот, од Кого од вечност, безвремено се раѓа Синот на неискажлив начин, и од Кого од вечност исходи Светиот Дух (види Евангелие според Јован, глава 15, стих 26). Лицата на Света Троица меѓу себе се разлкуваат по личните својства. Отецот не се раѓа нити исходи ни од кого; Синот вечно се раѓа од Отецот, а Светиот Дух вечно исходи од Отецот. Постои разлика меѓу раѓањето на Синот и исходењето на Светиот Дух, но човекот со својот огревовен и ограничен разум не е кадарен да проникне во оваа тајна. За да може човекот донекаде да проникне во тајната на Тро-Едниот Бог, потребно е да поверува во Него, да се крсти во името на Света Троица, и да го прими дарот на Светиот Дух во светата тајна Миропомазание. Затоа Господ Исус Христос, по Своето воскресение, им рече на Своите ученици - апостолите: Одете и научете ги сите народи, крштавајќи ги во името на Отецот, и Синот, и Светиот Дух (Матеј 28, 19); Кој ќе поверува и ќе се крсти, ќе биде спасен; а кој не поверува, ќе биде осуден (Марко 16, 16).
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Основната догма или вистина на христијанското учење за Бога, по кое се разликува од другите религии, е Богооткриеното учење за Света Троица, односно, за тоа дека Бог е еден по природа или суштина, а троичен по лица или ипостаси; Бог е и Отецот, Бог е и Синот, Бог е и Светиот Дух, па сепак не се три Бога, туку е еден Бог, бидејќи имаат заедничка природа. Начело или принцип во Света Троица е Отецот, од Кого од вечност, безвремено се раѓа Синот на неискажлив начин, и од Кого од вечност исходи Светиот Дух (види Евангелие според Јован, глава 15, стих 26). Лицата на Света Троица меѓу себе се разлкуваат по личните својства. Отецот не се раѓа нити исходи ни од кого; Синот вечно се раѓа од Отецот, а Светиот Дух вечно исходи од Отецот. Постои разлика меѓу раѓањето на Синот и исходењето на Светиот Дух, но човекот со својот огревовен и ограничен разум не е кадарен да проникне во оваа тајна. За да може човекот донекаде да проникне во тајната на Тро-Едниот Бог, потребно е да поверува во Него, да се крсти во името на Света Троица, и да го прими дарот на Светиот Дух во светата тајна Миропомазание. Затоа Господ Исус Христос, по Своето воскресение, им рече на Своите ученици - апостолите: Одете и научете ги сите народи, крштавајќи ги во името на Отецот, и Синот, и Светиот Дух (Матеј 28, 19); Кој ќе поверува и ќе се крсти, ќе биде спасен; а кој не поверува, ќе биде осуден (Марко 16, 16).


Odlicno mi objasni za Tro-edniot bog.....

1+1+1=1 ;) neli?

Samo ako moze edno da mi razjasnis....Isus e Bog,Sin bozji ili nesto treto, sto e?
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Odlicno mi objasni za Tro-edniot bog.....

1+1+1=1 ;) neli?

Samo ako moze edno da mi razjasnis....Isus e Bog,Sin bozji ili nesto treto, sto e?
Исус Христос е образ на невидливиот Бог, првороден пред секоја твар, бидејќи преку него е создадено се' што е на небесата и што е на земјата, видливи и невидливо,било престоли, било господства, било началства, било власти, се' е преку Него и за Него создадено... (Колос.1, 15-24).

Но, во вториот болдиран дел од мојот претходен пост пишува како и кој може да го разбере тоа.:toe:
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Исус Христос е образ на невидливиот Бог, првороден пред секоја твар, бидејќи преку него е создадено се' што е на небесата и што е на земјата, видливи и невидливо,било престоли, било господства, било началства, било власти, се' е преку Него и за Него создадено... (Колос.1, 15-24).

Но, во вториот болдиран дел од мојот претходен пост пишува како и кој може да го разбере тоа.:toe:

Cekaj cekaj stopp...Neli e tatkoto sinot i svediot duh? Koj e Isus od ovie 3ca?
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
OTECOT ,SINOT i SVETIOT DUH

Tuka sinot e Isus
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Trojstvto nema osnova vo Bibliata
Bog e Eden
ako e bog troica znaci
bog e tatko i sin sam na sebe
a kaj e svetiot duh
a kaj e bogorodica
pazi bog se rodil od zena???
non sens
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Trojstvto nema osnova vo Bibliata
Bog e Eden
ako e bog troica znaci
bog e tatko i sin sam na sebe
a kaj e svetiot duh
a kaj e bogorodica
pazi bog se rodil od zena???
non sens
Нема основа во Библијата?!

"Небесниот Татко... ќе ви Го испрати Светиот Дух да ви биде Помошник. Тој ќе ве научи на се и ќе ве потсети на се што Јас ви кажував... Кога ќе дојде Духот на вистината, Тој ќе ве води во целосната вистина" (Јован 14:26; 16:13)

"Христос е видлива слика на невидливиот Бог"
(апостол Павле, во Колос 1:15).
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
hhhh:pos2:Stvarno nema logika kolku pati i da ja citam biblijata pak nema da svatam.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
По прашањето ..од насловот на темата....

Бил дете на цвеќето потоа преминува во рокери а денес можда е металец.:helou:
 

Beowulf

Deep Fear
Член од
11 мај 2009
Мислења
362
Поени од реакции
35
По прашањето ..од насловот на темата....

Бил дете на цвеќето потоа преминува во рокери а денес можда е металец.:helou:
Грешка си. Рапер е, види ги клипов
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
hehe ne znaev deka "tamu gore" slusaat rap.:pos2::pos2:
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
Шалом алеијхем!

Ах побратиме мусаб, Писмата може да ги чита секој но да ги разбере може само оној на кого БОГ ќе му се смилува и ги отвори!

Кога ИСУС им вели на своите ученици да купат нож, тоа Го вели за да се исполнат пророчанствата кои БОГ им ги даде на вистинските пророци, дека совршениот праведник ќе биде меѓу разбојници вбројан.

Но тука кај тебе и кај многу други - свестно или несвестно - се јавува противење на СОВРШЕНАТА ВИСТИНА која е БОЖЈАТА Совршена ВОЛЈА, Совршена МУДРОСТ, Совршена МИЛОСТ (ХРИСТОС) и Која за спасение на сите (а посебно на тие што веруваат) се отелотвори во ИСУС!

На таа прекрасна БОЖЈА ВОЛЈА се противеше, со неа се израмнуваше и дури повисок од неа се издигаше и египетскиот фараон, па затоа и го изгуби најмилото првородено машко чедо, нанесувајќи на себе и на своите следбеници голема душевна и телесна штета.
Така и пророкот мухамед (с.а.в.с.) застрани и се израмнуваше со БОЖЈАТА СОВРШЕНА ВОЛЈА (ХРИСТОС) и Неговиот ИСЛАМ, - наместо само да ги повика тие што застранија од СОВРШЕНИОТ ПАТ - и затоа мораше и тој да остане без машко наследство! Но не само тој туку секој ќе го добие заслуженото ако не престане да ја омаловажува БОЖЈАТА СОВРШЕНА ВОЛЈА, СОВРШЕНА МИЛОСТ, СОВРШЕНА МУДРОСТ (ХРИСТОС), отелотворена во ИСУС!
Поради таквите противења и незслужни споредувања со ХРИСТОС и доаѓаат големите и мали војни, земјотреси, зарази, катастрофи ... а посебно и огнот што се спрема за неверниот свет кој несака СОВРШЕНАТА ВОЛЈА БОЖЈА да ја признае за свој ГОСПОД!

Те молам побратиме немој да шириш невистина дека СОВРШЕНАТА ВИСТИНА И ПАТ е комплицирана !
Таа СОВРШЕНА ВИСТИНА не е комплицирана освен за оние кои што се загубени!
Тој СОВРШЕН ПАТ не е тежок иако е тесен, тој е животопријатен и лесен!
[FONT=&quot]
Побратиме спирос ,не би сакал да коментирам горенаведеното твое ,од прост разлог што цела ова реплика ти е напишано со нервоза да ли намерно или не си давал многу лоши примери што ме упатува на тоа дека не ја знаеш историјата на пратениците[/FONT].
[FONT=&quot]Дека е комплициран е ,Павле ве има вметнато многу невистини и многу тешко за верување.Многу лош пример имаш дадено во случајов ,или намерно или не ја знаеш Божјата волја која се повикуваш неколку пати,или воопшто не ја знаеш историијата на Аллаховите пратеници. Адем а.с имал два сина едниот го убива другиот ,Синот на Нух а.с (Ноја) не се качувал на бродот,се одлучува да стане од другата страна ,значи против татко му, знаеш за наредбата на Бог спрема Ибрахим а.с спрема неговиот син Исмаил а.с ,да ли знаеш случката на Јакуб а.с (Јаков) со својот син Јусуф а.с (Јосиф). Некако Ист случај е и со синот на Мухаммед с.а.в Ибрахим Аллахова воља и мудрост спиросе. Ние муслиманите веруваме дека смрта не е крај ,смрта е уствари врата за почеток на нов и бескрајен живот,но децата кои умираат како Ибрахим директно одат во рај затоа што тие се безгрешни ,па чак и да му се родителите на децата христијани,атеисти,будисти и не знаме што и тие директно во рај[/FONT]. Ние во вакви случаеви ја гледаме Божјата мудрост и Божјата желба .Да ли ти ваквите случувања на многумина пратеници ги гледаш како казна е твоја работа,и погрешно толкување.




Темата тука побратиме е: Кој е Исус Христос?

Јас секому - преку Милоста БОЖЈА што мие дарена - сведочам дека ИСУС е отелотворената СОВРШЕНА ВОЛЈА БОЖЈА, МУДРОСТ БОЖЈА, МИЛОСТ БОЖЈА без која нема спасение за никого!
Дека таа е СОВРШЕНАТА ВИСТИНА и ПАТ поголема од секоја обожавана книга, обожаван ангел, обожаван пророк, ...!

Тој е ИСУС ХРИСТОС СПАСИТЕЛОТ!
Да не одиме подалеку ,затоа што се слагам со тебе дека темата е Исус
Види брат ми,ти можеш да сведочиш од сега па до крај ништо не менува ,од прост разлог што: не се обожава книга не се обожава ангел ,не се обожава човек Исус,единствено може да се сакаат од се срце ,единствено што заслужува да биде обожавана е Аллах џ.ш по ваше Бог .немој да се лажеш дека некој дошол во светот да ги исчисти твоите гревови ,прошка и спас е ако директно бараш од Семокниот Единствениот Бог да те спаси.




Со тој чин за милиони спасени души престанува носење оружје и убивање луѓе, кражби, прељубодејствија, похлепи кон полнолетни и неполнолетни жени, деца, ... со тој чин почнува каењето на сите спасени!
Не би било лошо да се покаеш за себе и за твоите предци, да признаеш дека во ИСУС не се отелотвори земја како во случајот на првиот човек адам или машко семе како во случајот на од многумина по грешка како последен пратеник величаниот пророк мухамед, туку во ИСУС се отелотвори СОВРШЕНАТА ВОЛЈА, МУДРОСТ, МИЛОСТ АЛАХОВА која е единствен Вистински СПАСИТЕЛ !

Ќе повторам уште еднаш!

ВОЛЈАТА, МУДРОСТА, МИЛОСТА БОЖЈА - отелотворена во ИСУС - е единствениот Вистински СПАСИТЕЛ и ГОСПОДАР на спасените!

Можеби си збунет, не разбираш и ти изгледа комплицирано? Немај гајле, ќе објаснам а ако треба и ќе нацртам!

БОГ е поголем од Господа, но од Него пак не е никој друг поголем, нити Ангел, нити Пророк, нити Книга, нити ништо друго, туку сё мора да Му се покори и поклони ако сака да биде спасено!

Се надевам дека ќе се омекнат и отворат срца за СОВРШЕНАТА ВИСТИНА!

Иншалах
И овде не ти држи толкувањето ,затоа што видовме после тој чин како престанале убивањата и кражбите.Не сакам и не смеам да постапам како малите деца ‘‘мојот татко е посилен од твојот‘‘ затоа што сите биле Аллаховите пратеници (пази никако пророци) секој си има завршено мисијата како што Аллах им наредил ,но има Еден посебен на Аллах џ.ш најдраг а тоа е Мухаммед с.а.в ,да тој е последен ,но да ли е велишен доволно ,не ке ти потврдам,но едно знам сигурно треба уште многу да се велича а ние уште не успеваме во тоа,да му ја дадеме местото што Му следува и што заслужува .
Да темата е Исус ,и разлогот што ти пишувам е Иса а.с (Исус).Јас сум убеден и сигурен дека ние повеке го поштуваме и му даваме значај него вие ,кои го злоупотребувате и одите до тој степен и му припишувате својства дека е Бог,или син Божји.

Јас не сум нит збунет ,нит не разбирам отворија Библијата и молимте објасними (ако треба нацртај) ова:
-Каде Исус вели: ‘‘Јас сум Бог и молете се на мене‘‘
-Да ли е Исус еднороден син на Бог? Или има уште синови?
-Да ли спрема Библе има поголема личност од Исус?

Мојот пат е јасен брат ми ,и остај ми со здравје со овие курански цитати:

Ал-кафирун
‘‘...........А на вас вашата вера,а мене-мојата‘‘

Ихлас

1. Reci: "On je Allah – jedan!
2. Allah je Uto~i{te svakom!
3. Nije rodio i ro|en nije,
4. i niko Mu ravan nije!"
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
bravos be od kade ja prepisa pesnickava????
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Исус е оној кој ќе им пресуди и ќе ги ликвидира сите грешници и неверници ко ќе се врати пак



Тој еднаш умре али пак оживеа не како зомби шо оживуваат па полураспаднати се тетевраат наоколу и јадат луѓе и мумлаат туку сосем нормално си оживеа и дури и го видоа некои па после тие напишаа дека било се така како што кажаа дека е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom