„Сакам да те :sekss:“ - Комплимент, или...?

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Многу директно, мислам дека на повеќето девојки не би им се допадал ваков пристап, а уште помалце би се напалиле после овие зборови...
Така е, го погоди зборот...повеќето девојки.
А шо праиме со оние малце попрљавите у паметот и фантазиите?
Треба да се има среќа, секако. Ако и идеш на некоја и на прва и го викаш тоа многу поверојатно кај нас е да ти каже *Мрш бе сељак еден, мани ми се од тука*...
Ама, ако идеш у некоја друга средина тоа може да се сфати и како комплимент...Да не се лажеме, секоја жена сака да слушне дека е убава,симпатична,секси,згодна бла-бла...Ама, начинот на кој тоа ќе и се долови и на кој она ќе го восприеми е различен...Што би се рекло од индивидуа до индивидуа...
 

Вилинско коњче

It is my party :))
Член од
31 декември 2009
Мислења
550
Поени од реакции
62
Драг Крусер,

Мислам дека на секој нормален човек ако му пристапиш културно, во смисла, не-нападно да започнеш разговор (и уште повеќе ако ви тргне муабетот) нема да одбие познанство...а се почнува од тука...

Исто така, многу битна работа е да процениш дали постои интерес од другата страна за правење муабет/ забава или не ....

Генерално, се што е усилено не е арно....односно ако пристојно пристапиш без многу драматизирање, ќе вродат со плод мислите
„Абе многу бендисувам едно девојче, но како да ѝ кажам дека ја сакам?...“ или „Ми се допаѓа еден тип, ама да не мисли дека сум нападна ако му пристапам?...“ и слично.

Откако ќе стекнат две лица блискост (која може да биде чисто физичка и да се создаде за 2 секунди или на некој му е потребно подолго време)...може да следат изјавите секс/ дружење/ мување/ лапање/ драпање/ итн....инаку од старт да ми го каже тоа некој ќе си помислм дека е ненормален...

Така мислам јас...ама во овој свет се ќе видиш и се ќе чуеш
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Комплимент е за секого бидејќи со тоа се искажува дека има нешто во личноста!
 

Heartbreaker

The Real ROCKNROLLA
Член од
6 декември 2009
Мислења
276
Поени од реакции
28
Епа вака, убавиот збор железни врати отвара. Се зависи до начинот на кој ќе го кажете тоа што ви лежи на душа. Јас, лично, се трудам да бидам што е можно послаткоречив кога и приоѓам на девојка што не ја знам и гледам се што ќе кажам да биде проткаено со интелигентен и интересен хумор. Па, дури и да и кажам дека сакам да имам интимен однос со неа, во 80% од случаите таа тоа го сфаќа како комплимент. Поентата е да направиш девојката да се чувствува пријатно и опуштено во твое присуство. И, се разбира, треба да бидеш искрен!
 

ninanajna

Ice Girl
Член од
15 август 2008
Мислења
209
Поени од реакции
12
Ајде да се изјаснам и јас у врска со оваа тема:helou:мене некој така да ми се обрати директно дури и на мајтап а знаеме дека поламајтап е вистина одма би го сметала за никаков шо значи колку и да ми се свиѓа од старт нема шанси муабет да напраам со него оти ќе го сметам за простак. Сепак оваа е мое мислење можеби некој ќе ми се нафрли:pos2:
 
Член од
12 јули 2010
Мислења
31
Поени од реакции
2
Зависи ,во некои случаи комплимент.....Во некои само изговор да си се задоволи..:drk:Во некои случаи и би поверувала али не би се дала така лесно...:pipi::nenene:
 

WildGirl

Lost in the forest ...
Член од
28 јуни 2008
Мислења
636
Поени од реакции
93
Зависит од ситуација ... како комплимент или како некој напален идиот. Сепак секогаш сум тука за дружење, за другото ќе почекат.:smir:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Хех...видиш, ја одсекогаш сум мислел дека тоа не треба да се каже, погледот зборува све. Али ајде, како за кого!
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
зошто да не и се каже директно?? што има да се заобиколува, ако навистина тоа го мислиш и сакаш -тогаш нема проблем -биди искрен и кажи и пример „ со тебе дефинитивно би водел љубов“ -
Лично не сметам дека девојките имаат проблем ако ја слушнат оваа реченица. Напротив- ако е убаво и софистицирано срочена мислам дека не им смета -туку им остава впечаток дека се посакувани и дека имаат т.р „ работа’ со маж кој е директен, искрен и отворен .
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
зошто да не и се каже директно?? што има да се заобиколува, ако навистина тоа го мислиш и сакаш -тогаш нема проблем -биди искрен и кажи и пример „ со тебе дефинитивно би водел љубов“ -
Лично не сметам дека девојките имаат проблем ако ја слушнат оваа реченица. Напротив- ако е убаво и софистицирано срочена мислам дека не им смета -туку им остава впечаток дека се посакувани и дека имаат т.р „ работа’ со маж кој е директен, искрен и отворен .
Мене да дојде девојка и да ми каже “Со тебе дефинитвно би водела љубов“ јас уште подефинитвно ќе помислам и дека и фали некоја даска. Али да ми рече, “сакам да те ебам до дехидрација“, тогаш со блага насмевка би го проследил случајот и би рекол, “океј, кај е финатата“? :)

Поентата ми е, опинок што и да каже ќе делуе дебилно во ушите и очите на девојката. Дечко на место нема ни да каже такво нешто, освен ако се работи за изразување почит на некој настран и полн lust начин. Почит за тоа како девојката изгледа. Инаку, сум го кажал тоа, токму во таква ситуација, само што чим тоа излета од уста, поентата на евентуалниот секс се губи. Веќе сме имале секс на некој чуден платонско меѓудимензионален начин. Не може два пати.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Мене да дојде девојка и да ми каже “Со тебе дефинитвно би водела љубов“ јас уште подефинитвно ќе помислам и дека и фали некоја даска. Али да ми рече, “сакам да те ебам до дехидрација“, тогаш со блага насмевка би го проследил случајот и би рекол, “океј, кај е финатата“? :)

Поентата ми е, опинок што и да каже ќе делуе дебилно во ушите и очите на девојката. Дечко на место нема ни да каже такво нешто, освен ако се работи за изразување почит на некој настран и полн lust начин. Почит за тоа како девојката изгледа. Инаку, сум го кажал тоа, токму во таква ситуација, само што чим тоа излета од уста, поентата на евентуалниот секс се губи. Веќе сме имале секс на некој чуден платонско меѓудимензионален начин. Не може два пати.
Работи бе и кога машко ќе и каже директно на женската дека “сака да ја плесне сега/одма/тука“. Во мојата фантазија дури 2-3 другарки нејзини се пријавуваат на фијаското.
 

Вилинско коњче

It is my party :))
Член од
31 декември 2009
Мислења
550
Поени од реакции
62
Зависи од начинот на кој ќе ми биде соопштено тоа / предлогот

Доколку почуствувам дека е лицето е сериозно/ искрено во желбата - секако дека ќе го доживем како комплимент

Доколку почуствувам дека лицето ме зафркава/ предизвикува/ лаже (имам добро претчуство / интуиција/ искуство) тогаш можам само да се навредам и да му дадам корпа или сл
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
зошто да не и се каже директно?? што има да се заобиколува, ако навистина тоа го мислиш и сакаш -тогаш нема проблем -биди искрен и кажи и пример „ со тебе дефинитивно би водел љубов“ -
Лично не сметам дека девојките имаат проблем ако ја слушнат оваа реченица. Напротив- ако е убаво и софистицирано срочена мислам дека не им смета -туку им остава впечаток дека се посакувани и дека имаат т.р „ работа’ со маж кој е директен, искрен и отворен .
И јас така мислам, само треба да се процени претходно типот на девојката.

Еден пример, иако културолошки можеби не соодејствува на нашите македонски прилики, меџутим имам другар Бохдан од Чешка кој е опериран од манири и суптилност па кога иде на журки по жени едноставно пробува кај 99% од девојките што му се бендисуваат и практично по 1 од 10-те женски што ќе ги праша дали сакаат да се ебат вечерта со него му одговара позитивно.

Најголем % од девојките кои излегле во град се со истата причина како и машките, доколку не приоѓаат стереотипно за начинот на “балење“.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
И јас така мислам, само треба да се процени претходно типот на девојката.

Еден пример, иако културолошки можеби не соодејствува на нашите македонски прилики, меџутим имам другар Бохдан од Чешка кој е опериран од манири и суптилност па кога иде на журки по жени едноставно пробува кај 99% од девојките што му се бендисуваат и практично по 1 од 10-те женски што ќе ги праша дали сакаат да се ебат вечерта со него му одговара позитивно.

Најголем % од девојките кои излегле во град се со истата причина како и машките, доколку не приоѓаат стереотипно за начинот на “балење“.
Точно, Европа е апсолутно слободоумна во тој поглед и сексот не се гледа како табу ниту е сретство за вербална борба меѓу половите. Јасно е дека сексот е задоволство, тоа сите го знаат и го практикуваат. Но, кај нас проблемот е што нас од мали не учат дека сексот е платежно средство. А со пари се пази како се барата, па затоа и атмосферата е поинаква. Мислам дека кога економски ќе бидеме обезбедени, дека и “менталитетот“ во тој поглед ќе ни се измени. Што значи, вечно ќе си бидеме заглавени со фуфи кои мислат дека само они имаат деколте на планетата. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom