Прашања и одговори

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Па знам,ама ова е на пример ако успехот носи 60,а матурата 40.А имам слушнато дека сеа ќе било обртно.Успехот 40,а матурата 60.:toe:Затоа прашувам.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.743
Поени од реакции
12.194
Знае ли некој како ќе се пресметуваат бодовите од матурата оваа година?:pipi:
Ако мислиш на бодирање за упис на факултет
http://www.gf.ukim.edu.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=35&Itemid=52 од градежен

http://www.eccf.ukim.edu.mk/za_novosti.aspx?NovostID=26
http://www.eccf.ukim.edu.mk/dokumenti/upis_2009_2010.pdf од економски

но принципот е тој
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Па знам,ама ова е на пример ако успехот носи 60,а матурата 40.А имам слушнато дека сеа ќе било обртно.Успехот 40,а матурата 60.:toe:Затоа прашувам.
И оваа година ќе бидит исто како лани. Пред некое време најдов и како се пресметуваат поени од втор и трет уписен рок, ако немаш соодветни предмети.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
431
Поени од реакции
63
ne najdov druga tema za gradezen fakultet pa ke prasam tuka..

kade mozam da najdam da procitam nekoi osnovni raboti za montaza na gradezni skelinja???
barav na internet ama nesto slabo.ako nekoj moze da mi kaze blagodaram
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Деновиве излезе конкурсут за уписи на факултетите каде што јасно беше нагласено и напишано дека 60% е успехот од средно а 40% е матурата.
4 поени максимум носи проектната задача(значи ако е со 5-ка), двата интерни носат 16 поени(секој по 8 ако се положени со 5-ки) и двата екстерни заедно носат 20 пеони(секој по 10 ако се положени со 5-ки аген)
Ако немаш соодветни предмети за упис на дадениот факултет ако остане место после прв уписен рок ќе бидеш земен во предвид.
Конкурсот го имаше како додаток во дневните весници ама сигурно може да се најде на интернет и препорачувам секој иден студент да си го најде за да си види што за уписи, предмети, поени квоти и слично...
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.048
Поени од реакции
105
Во Кочани веќе се објавени резултатите од интерните предмети, но само оцените, не пишува бодови..

..сега сакам да прашам дали во другите градови ги има објавено бодовите.. ? и ако ги нема зошто е тоа така.. (бидејќи мислам дека и тие имаат улога при сметањето на поените за факс)..
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.743
Поени од реакции
12.194
за партиципација во средните училишта

Се надевам дека и вакво прашање би било за оваа тема (друга не можев да најдам).
Дали е партиципација за средните оваа година законски основана, дали треба да се плати ако школото при документи за упис побара и такво
нешто?
Ако некој има инфо/сознанија во врска со ова...
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Во Кочани веќе се објавени резултатите од интерните предмети, но само оцените, не пишува бодови..

..сега сакам да прашам дали во другите градови ги има објавено бодовите.. ? и ако ги нема зошто е тоа така.. (бидејќи мислам дека и тие имаат улога при сметањето на поените за факс)..
Не се важни бодовите за интерните предмети.Оценката ја множиш по 1,6.Пример ако имаш петка си добил 5*1,6=8 поени
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Некој да не знае кога се уписите на факултетите оваа година?
Кај нас (БАС) се од 1-10 август.

Ако е темава за вакви прашања, а некој има искуство со истото да прашам и јас.

Дали ако се запише лице на приватен универзитет на економски, после прва година може да се префрли на државните со признаена прва година од приватниот?
Може. Сигурно. Тоа и е идејата на ЕКТС. На Екомонски ќе си положиш испити. Не се замарај со тоа дали си дал година или не. Кога ќе се префрлиш, новиот факултет ќе ти ги признае положените предмети.
Најдобро е прво да ги споредиш програмите па да видиш што предмети се у прва и на двата. Може да се деси некои од предметите на едниот да се во различна година кај другиот факултет. Така, може да се случи да треба да дополагаш нешто од прва, али затоа у втора ќе одмараш по нешто друго.,
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Во Кочани веќе се објавени резултатите од интерните предмети, но само оцените, не пишува бодови..

..сега сакам да прашам дали во другите градови ги има објавено бодовите.. ? и ако ги нема зошто е тоа така.. (бидејќи мислам дека и тие имаат улога при сметањето на поените за факс)..
Бодовите само од екстерните имаат улога при сметање на поени.

Се надевам дека и вакво прашање би било за оваа тема (друга не можев да најдам).
Дали е партиципација за средните оваа година законски основана, дали треба да се плати ако школото при документи за упис побара и такво
нешто?
Ако некој има инфо/сознанија во врска со ова...
Според закон мислам дека повеќе не се плаќа партиципација во средно, бидејќи е задолжително.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.743
Поени од реакции
12.194
Фала, оти при упис во едно средно школо, побарано е партиципација, истата не е дадена од ученикот при што не му се примени документите. Значи пак на ист начин се пробува да се земе денар повеќе од ученикот.
 
Член од
21 март 2009
Мислења
166
Поени од реакции
2
znaci vaka 1 godina zavrsiv na drzaven fakultet sea sakam da se prefrlam na privaten no dali ke mi ja priznaat 1-ta godina sto ja imam zemeno na drzavniot fakultet ??
??
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
znaci vaka 1 godina zavrsiv na drzaven fakultet sea sakam da se prefrlam na privaten no dali ke mi ja priznaat 1-ta godina sto ja imam zemeno na drzavniot fakultet ??
??
На кој факултет си сега? Што се имаш положено?
Каде сакаш да се запишеш?

После е лесно за одговарање :)
 
Член од
17 март 2009
Мислења
95
Поени од реакции
2
Ме интересира како може да се подигнат документите која процедура е, поточно од правен факултет ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom