Зошто Исламот ОДБИВА да се Покори на Божјата Волја

  • Креатор на темата ateist
  • Време на започнување
F

FallenHypaspist

Гостин
Алах = таткото на Исус...јасно???
 
A

ateist

Гостин
Сакав да ти одговорам и така збунувачкиот текст ,и оооп ова го пишуваш,значи сакаш да кажуваш дека како што вели новиот завет дека Исус е Бог ,тоа и Куранот а.ш го велит?
ДА ! ТОКМУ ТАКА !

ЕВЕ :

1 ) ОД КУРАНОТ

Сура 32 Ел - Сеџде Џуз 21
ред 4 - Аллах е оној кој ги содаде и Земјата и небесата и она што е меѓу нив за 6 дена а потоа се утврди на Аршот. Вие освен Него немате ни подржник ни ПОСРЕДНИК .

АЛЛАХ Е ПОСРЕДНИК ЗА ШТО ?

МЕЃУ КОГО И КОЈ ?

Сура 38 Ес - сад Џуз 23
ред 17 - .......И сети се на робот Наш (МНОЖИНА) , Давуд (царот Давид ),кој навистина МУ се обраќаше на Аллах ( ЕДНИНА ) ..

ЕТЕ И ВО КУРАНОТ ЈАСНО РАЗЛИКУВА ДВА БОГА
.

2 ) ОД БИБЛИЈАТА

Битие: 1:26 И Бог рече: Да создадеМЕ (МНОЖИНА) човек според нашиот образ и подобие како што сме НИЕ

Евреите: 8:6 И сега, доби толку повозвишена служба, колку што е ПОСРЕДНИК на подобриот завет, што е озаконет врз подобри ветувања.
9:15 Затоа Тој е Посредник на Новиот завет:

1 Тимотеј: 2:5 Зашто Бог е Еден , и Еден е ПОСРЕДНИКОТ меѓу Бога и луѓето: Човекот Христос Исус,

Марко
12:36 Самиот Давид рече преку Светиот Дух: „Му рече Господ на мојот Господ: „Седи оддесно Мене, додека не ги положам Твоите непријатели за подножје на Твоите нозе.”.
.
Лука
20:42 Зашто самиот Давид вели во свитокот на псалмите: „Му рече Господ на мојот Господ: ‘Седи оддесно Мене, ( ДАВИД ВИДЕЛ ДВА ГОСПОДА )
.
.
Јован:
14:28 Чувте дека ви реков: Одам и ќе ви дојдам. Ако Ме љубите, ќе се зарадувате дека одам при Мојот Татко, зашто Таткото е ПОГОЛЕМ од Мене..
( ИСУС ХРИСТОС ПРИЗНАВА ДЕКА Е ОД ПОНИЗОК РАНГ)

.
Евреите: 1:9 Ја возљуби правдата, а го замрази беззаконието, затоа, о Боже, Твојот Бог Те помаза со масло на радоста, повеќе од Твоите соучесници”,.

ЕВЕ КАДЕ ВТОР ПАТ ГИ КАЖУВА КАКО ДВА БОГА ОВОЈ ПАТ УШТЕ ПОЈАСНО

Евреите: 1:9 ..........., затоа, о Боже, Твојот Бог Те помаза со масло на радоста,......”,.
.
.
.
ЗНАЧИ
И ВО КУРАНОТ И ВО БИБЛИЈАТА ИМА 2 ГОСПОДА ЗНАЧИ ДВА БОГА

ПРВИОТ Е БОГОТ "НИЕ " ЕДИНИОТ НЕБЕСЕН ЉУБОВЕН БОГ (ЛИЧНОСТ)
(некогаш се кажува како множина некогаш како еднина во зависност од улогата)

ВТОРИОТ БОГ Е ПОСРЕДНИКОТ АЛЛАХ = ИСУС ХРИСТОС БОГОТ НА СЛОБОДАТА БЕЗСУЕТНОСТА ---- ОД ПОНИЗОК РАНГ НО СО ОГРОМНИ ОВЛАСТУВАЊА (ЛИЧНОСТ КОЈА ПРЕД 2000 ГОД ЈА ОФОРМИЛ ОТЕЛОТВОРИЛ ПРОРОКОТ ЕМАНУИЛ ) (секогаш се кажува како еднина )
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
ДА ! ТОКМУ ТАКА !


ЕВЕ :

1 ) ОД КУРАНОТ

Сура 32 Ел - Сеџде Џуз 21
ред 4 - Аллах е оној кој ги содаде и Земјата и небесата и она што е меѓу нив за 6 дена а потоа се утврди на Аршот. Вие освен Него немате ни подржник ни ПОСРЕДНИК .

АЛЛАХ Е ПОСРЕДНИК ЗА ШТО ?


МЕЃУ КОГО И КОЈ ?
Pa pisuva vo ajet deka Allah e posrednik medju zemjata i nebesata, zvezdite,sonceto i sve. Posrednik e Allah dj.sh i nikoj drogo. Zar ne ti e jasno.


Сура 38 Ес - сад Џуз 23
ред 17 - .......И сети се на робот Наш (МНОЖИНА) , Давуд (царот Давид ),кој навистина МУ се обраќаше на Аллах ( ЕДНИНА ) ..

ЕТЕ И ВО КУРАНОТ ЈАСНО РАЗЛИКУВА ДВА БОГА
(И сети се на робот Наш) .....Kade vidis ti ovde mnozina. Mnozinata ke bese I seti se na nasite robovi.

Aj drugar ti otvori temi i debatiraj so sam sebe.
Jas nema da ti odgovaram vise zatoa sto i sam ne znaes sto pisuvas.
Ne gledas realnosta nego si zboris so zvezdite.

I uste ednas koga ke izvadis Kuranski sure vo forumot, nemoj da gi polovis nego celata kopiraj. Nemoj taka da se trudis da mu izgubis znacanjeto.

Ti kako Ateist , prvo veruvaj na eden Bog, pa posle pisuvaj za dva boga da ima, so tvojite katastrofalni analizi ednina , mnozina.
 
A

ateist

Гостин
Pa pisuva vo ajet deka Allah e posrednik medju zemjata i nebesata, zvezdite,sonceto i sve. Posrednik e Allah dj.sh i nikoj drogo. Zar ne ti e jasno.
добро е !

и овие од Ислам се спремаат да кинат зелени ! ќе има смеење .......
.
.
Откровение: 2:28 И ќе му ја дадам ѕвездата Деница.
22:16 ”Јас, Исус, го испратив Својот ангел, да ви го посведочи ова на црквите. Јас Сум корен и род Давидов; сјајната ѕвезда Деница!”

Ефесјани: 4:26 Ако сте гневни, не грешете! Сонцето да не зајде во вашиот гнев,

(И сети се на робот Наш) .....Kade vidis ti ovde mnozina. Mnozinata ke bese I seti se na nasite robovi.
изгледа веќе почнаа со бербата .....

ама и зелени нема ...па зар во цутот....

оваа година пазарите ќе бидат изгор
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
Дефинитивно да ја затвориме ова прашање каде во Куранот јасно како го опишува Иса а.с Исус. Но пред тоа да ги видиме знаменките Јас,Ние итн. Каде што си го дал цитатот,и дека не е само тој ајет него има уште многу:

[FONT=&quot]Во Чесниот Куран Аллах џ.ш споменува изрази како [/FONT]
[FONT=&quot]1.Јас направив[/FONT]
[FONT=&quot]2.Ние направивме[/FONT]
[FONT=&quot]3.Без да спомне Себе си (овие ви се наредени)[/FONT]
[FONT=&quot]4.само со титула (вашиот Султан тоа ви го нареди,овие за вас е забрането)или како Тој[/FONT]
[FONT=&quot]Еве ти некои примери:[/FONT]
[FONT=&quot]1.Јас[/FONT]
[FONT=&quot]-Сура Бакара 40 ...‘‘[/FONT][FONT=&quot] i samo se Mene bojte![/FONT]
[FONT=&quot]-Сура бакара 160 ‘‘..[/FONT][FONT=&quot]Ja primam pokajanje i Ja sam milostiv.[/FONT]
[FONT=&quot]И уште други....[/FONT]
[FONT=&quot]2.Ние[/FONT]
[FONT=&quot]-Али Имран 145 ....[/FONT][FONT=&quot] Dacemo onome koji zeli nagradu na ovome svijetu,[/FONT]
[FONT=&quot]-[/FONT][FONT=&quot]Ниса 37 ... [/FONT][FONT=&quot]a Mi smo nevjernicima pripremili sramnu patnju[/FONT]
[FONT=&quot]3.без да спомне Себе си[/FONT]
[FONT=&quot]-Бакара 183 [/FONT][FONT=&quot]O vjernici! Propisuje vam se post[/FONT][FONT=&quot]...[/FONT]
[FONT=&quot]-Ниса 103 ...[/FONT][FONT=&quot] er vjernicima je propisano da u odre|eno vrijeme molitvu obavljaju.[/FONT]
[FONT=&quot]4.Тој[/FONT]
[FONT=&quot]-Рум 40 [/FONT][FONT=&quot]Allah vas stvara, i opskrbljuje[/FONT][FONT=&quot].....[/FONT]
[FONT=&quot]-Бакара 22 [/FONT][FONT=&quot]koji vam je Zemlju ucinio posteljom, a nebo zdanjem;[/FONT][FONT=&quot].....[/FONT]

[FONT=&quot]Како Аллахџ.ш секоја работа може сам да го направи,така некоја работа може да нареди да се направи.Таа работа можат 10 или 10 или 1000 или милион попратници или слуги Негови може да го направат ,ова докажува колку Аллах џ.ш е Семокен.Таа работа што треба да ја прават пример 10 Негови ‘‘работници‘‘не значи дека Сам не може да го направит,напротив.Нели веруваме дека Аллах џ.ч е Семокен и Господар на световите и дека не створил нас од ништо.[/FONT]
[FONT=&quot]Пошто очигледно не си ја читал нит Куранот спрема тоа не можеш да сватиш морам со прост пример да ти објаснувам:[/FONT]
[FONT=&quot]Еден директор ,во некоја фирма на својот работник ако му нареди да се направи некоја работа ова не значи дека директорот не може сам да го направи.[/FONT]
[FONT=&quot]Скоро сите ајети каде Аллах џ.ш вели ‘‘Ние‘‘, во поголеми случаеви има некој што спроведува –ангели,што значи (пример)ангели кои ги спроведуваат Неговите наредби.[/FONT]
[FONT=&quot](за пример)Сите ајети каде сме обавестени дека Куранот е објавен се споменува зборот ‘‘Ние‘‘ .Ако знаеме дека дека овие ајети се спуштени преку објава, тогаш слуга-спроведувач измегу Аллах џ.ш и Мухаммед с.а.в е ангелот Џебраил а.с (Гаврил)[/FONT]
[FONT=&quot]Пак Бакара 57 [/FONT][FONT=&quot]I Mi smo vam od oblaka hladovinu na~inili i manu i prepelice vam slali[/FONT]
[FONT=&quot]...и сличните ајети ,работата е наредено да се прави од Аллах џ.ш,а работите ги прават Аллаховите ангели.Како Аллах џ,ш е Господар на световите на све живо и неживо,ангели,луге итн.Аллах има атрибути и ни укажува на својата мок,своите својства итн.[/FONT]


Е сега дефинитивно да го затвориме прашањето во врска со Иса а.с -Исус,значи апсолутно не е како ти тврдиш а и плус си неучен,неупатен поготово кога се работи за Курани Керим кој за Исус вака вели:

Иса а.с (Исус) е личност по Божја воља несомнено, но само како пратеник на Аллах џ.ш .Несомнено по Божја воља имало и други
Пратеници ,тоа го потврдува и Куранот.Да, по Аллаховата воља Исус,Мојсеј,Давид а.с се мегу поголемите пратеници но несомнено Мухаммед с.а.в е изнад сите овие другите а и последен. Ајети во врска со Иса а.с:
Суре Али-Имран
51. Allah je diosta i moj i vas Gospodar, pa se Njemu klanjajte; to je pravi put!"

Суре ан –Ниса
163. Mi objavljujemo tebi kao {to smo objavljivali Nuhu i vjerovjesnicima poslije njega, a objavili smo i Ibrahimu, i Ismailu, i Ishaku, i Jakubu i unucima, i Isau, i Ejjubu, i Junusu, i Harunu, i Sulejmanu, a Davudu smo dali Zebur –
172. Mesihu nece biti zazorno da prizna da je Allahov rob,....
Сура Ал-Маида
75. Mesih, sin Merjemin, samo je poslanik – i prije njega su dolazili i odlazili poslanici -, a majka njegova je uvijek istinu govorila; i oboje su hranu jeli. Pogledaj kako Mi iznosimo jasne dokaze, i pogledaj, zatim, njih kako se odmecu.
Сура аз-Зухруф
59. On je bio samo rob koga smo Mi poslanstvom nagradili i primjerom za pouku sinovima Israilovim u~inili, -

Како што гледаш атеисту ,со јасни докази дека Аллах џ.ш е Еден и единствениот Бог а Иса а.с (Исус) е негов роб –посланик.
 
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
Pozdrav do tebe Ateist

Osyavas vpecatok deka ja poznavas dobro Biblijata,me interesira kako ke go protolkuvas Jovan 10:23 do 10:32 ,mene me interesira so rekol Isus spored biblijata ,dali negde on si prepisal bozesvo.
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
ау брат овој првиов пост цел сум го прочитал
не те лажам бе зошто не ми веруваш?
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Ateist,oti mesas babi so zabi?.

Ne mozis da citiras od biblijata i da sporeduvas so kuran-TOA SE DVE RAZLICNI KNIGI
SO DVA RAZLICNI KONCEPTI.
Eve nesto da svatis od koga isus go deklariraa kako bog vo biblijata >


Da ne dolzam mnogu ,dobro progledaj go videovo.
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Ateist,zaboraviv da pisam na ova zabeleskava za NAS.
Neznam dali nekogas si cul za PLURAL FORM OUT OF RESPECT.
n.p.r:Odis kaj profesor i mu se obrakas so VIE. Kuranot e sovrseno napisana kniga,no mnogu pati pogresno razbrana(kako na primer ti).Vo samiot kuranot neznam dali si primetil no allah d.z sekogas se obraka vo pluralni oblik OUT OF RESPECT ne zaradi toa sto se rabpti za poveke bogovi.Allah d.z ima jasno naglaseno vo kuranot-Eden i edinstven i nema drug bog osven nego.
Problemot e vo toa sto prevodot na makedonski jazik najblisku sto moze da se prevede.
Golem pozdrav-se nadevam deka odgovoriv na VASITE postovi:smir:
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Кога ќе сватите сите овде на форумот дека бог не е еден и дека таа филозофија ја има пуштено сатаната за да му се поклонуваат само нему зашто и он себеси се смета за бог. сите религии имаа тгрешки н оспоред мене за тоа е виновен токму сатаната која има замешано прсти во тоа. така на приемер муслиманите директно му се поклонуваат на свевишниот а тоа значи дека и така му се поклонуваат и на сатаната. Најважно дека свевишниот не е единствен бог тоа е свевишниот апсолут. Севишниот не е апсолутно добро. тој обединува се, и добро и зло, и љубов и омраза, и живот и смрт, и градење и рушење, се што постои, целата вселена, сите богови. тој е апсолутен. Тој е над поимовите добро и зло. Помивотие добро и зло за него се само субличности негови средства за управување. За свевишниот злото е неизбежен елемент без кој не може да постои хармоничен развој. Но тој го следи тој однос на доброто и злото и ја регулира таа состојба.

Боговите се рацете на севишниот или инструменти со чија помош тој управува со светот. Но тие богови не се пасивни, тие имаат слободна воља, нели како што имал и луцифер - или сатаната која одбрала да се спротистави.
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Кога ќе сватите сите овде на форумот дека бог не е еден и дека таа филозофија ја има пуштено сатаната за да му се поклонуваат само нему зашто и он себеси се смета за бог. сите религии имаа тгрешки н оспоред мене за тоа е виновен токму сатаната која има замешано прсти во тоа. така на приемер муслиманите директно му се поклонуваат на свевишниот а тоа значи дека и така му се поклонуваат и на сатаната. Најважно дека свевишниот не е единствен бог тоа е свевишниот апсолут. Севишниот не е апсолутно добро. тој обединува се, и добро и зло, и љубов и омраза, и живот и смрт, и градење и рушење, се што постои, целата вселена, сите богови. тој е апсолутен. Тој е над поимовите добро и зло. Помивотие добро и зло за него се само субличности негови средства за управување. За свевишниот злото е неизбежен елемент без кој не може да постои хармоничен развој. Но тој го следи тој однос на доброто и злото и ја регулира таа состојба.

Боговите се рацете на севишниот или инструменти со чија помош тој управува со светот. Но тие богови не се пасивни, тие имаат слободна воља, нели како што имал и луцифер - или сатаната која одбрала да се спротистави.

Of mori majko,e ova e veke glupost na vekovite-no offense.
Se gleda deka vrska nemas ama bas od nisto,mozam samo da kazam odi uci(dokolku sakas da go razberes islamot) i ne brukaj se ovde na forumov posto se gleda deka i pokraj toa sto nisto sto neznaes sepak davas zaklucoci vrz nekojsi kvazi slucki za koj navodno go obvinuvaat islamot iako toj kako religija nema vrska so lugeto i nivnoto ponasanje.

Kako i sekogas pak ke napomenam-Ima luge koj sto mislat deka go znaat islamot i tropaat sekakvi gluposti i takvi koj sto go razbiraat, a ti veruvajmi si od tie sto vrska nemaat.
Islamot e perfektna religija i svetlina za site mrakovi i kuranot e perfektno napisana kniga samo mnogu pati pogresno protolkuvana od budali kako vas.
:smir:
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Of mori majko,e ova e veke glupost na vekovite-no offense.
Se gleda deka vrska nemas ama bas od nisto,mozam samo da kazam odi uci(dokolku sakas da go razberes islamot) i ne brukaj se ovde na forumov posto se gleda deka i pokraj toa sto nisto sto neznaes sepak davas zaklucoci vrz nekojsi kvazi slucki za koj navodno go obvinuvaat islamot iako toj kako religija nema vrska so lugeto i nivnoto ponasanje.

Kako i sekogas pak ke napomenam-Ima luge koj sto mislat deka go znaat islamot i tropaat sekakvi gluposti i takvi koj sto go razbiraat, a ti veruvajmi si od tie sto vrska nemaat.
Islamot e perfektna religija i svetlina za site mrakovi i kuranot e perfektno napisana kniga samo mnogu pati pogresno protolkuvana od budali kako vas.
:smir:

Ниедна религија не е перфектна бидејќи ако е тоа така тогаш на земјата ќе завладее благосостојба и љубов. Но тоа не е така бидејќи како што кажав во сите религии е влезена сатаната која го лаже народот и го праќа на погрешен пат.

севишен е бог, космички апсолут кој ги обединува сите богови и целата вселена во една целина. Сите останати богови се хипостаси или субличности на свевишниот.

хипостас е одредена улога, функција во одредено време.

тоа најубаво се објаснува со аналогија. човекот е човек. но човекот земал плуг и станал орач. не престанувајќи да биде човек. почнал да кова тој е ковач. свири на гитара тој е гитарист, чита книга - читач. тоа се хипостаси на еден ист човек.

така и сите богови се хипостаси на севишниот. разликата е во тоа што човекот не може да ги прави сите рабооти истовремено а севишниот може.


Затоа и бог не е еден како што ве лаже сатаната.
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Ниедна религија не е перфектна бидејќи ако е тоа така тогаш на земјата ќе завладее благосостојба и љубов. Но тоа не е така бидејќи како што кажав во сите религии е влезена сатаната која го лаже народот и го праќа на погрешен пат.

севишен е бог, космички апсолут кој ги обединува сите богови и целата вселена во една целина. Сите останати богови се хипостаси или субличности на свевишниот.

хипостас е одредена улога, функција во одредено време.

тоа најубаво се објаснува со аналогија. човекот е човек. но човекот земал плуг и станал орач. не престанувајќи да биде човек. почнал да кова тој е ковач. свири на гитара тој е гитарист, чита книга - читач. тоа се хипостаси на еден ист човек.

така и сите богови се хипостаси на севишниот. разликата е во тоа што човекот не може да ги прави сите рабооти истовремено а севишниот може.


Затоа и бог не е еден како што ве лаже сатаната.
Da ne bese religijata ili strah od Boga, sto mislis policijata ili specialnite snagi ke mozea da kontrolirat da ludjevo da ne kradat, da ne lazat, i da ne tuapt gluposti kako tebe.
Naprotiv religijata e ona sto donesuva respekt i postuvanje.

Ama tie sto ne veruvat ja krsat ova pravila , postanuvat kako sto ti rece, im e vlezena nekade сатаната која го лаже народот и го праќа на погрешен пат.
Aj soszdravje........
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Da ne bese religijata ili strah od Boga, sto mislis policijata ili specialnite snagi ke mozea da kontrolirat da ludjevo da ne kradat, da ne lazat, i da ne tuapt gluposti kako tebe.
Naprotiv religijata e ona sto donesuva respekt i postuvanje.

Ama tie sto ne veruvat ja krsat ova pravila , postanuvat kako sto ti rece, im e vlezena nekade сатаната која го лаже народот и го праќа на погрешен пат.
Aj soszdravje........


религијата својот сјај го имала само за време на византија кога секој човек ќе влегнел во храмот божј осеќал еенргија небесна као да се наоѓа на небото. Се послем тоа црквата го нема тој сјај и свето нешто и затоа за време на велигден имаме деца и верници дрво пијани и оденсени на токсикологија на испирање. Значи денес религијата не допира до верниците и е знак дека нешто не во ред.


И да не вереуваш во религија си има земн изакони кои исамиот господ бог рекол да се почитуваат. А тие закони се скоро исти со религиските.
 
A

ateist

Гостин
Ateist,oti mesas babi so zabi?.
не воопшто не мешам баби и жаби ..грешка си !

ај сеа ова да ти се разјасни па потоа ќе ти објаснам и другото што те збунува ..
.
.
.
шеријатот како и Мојсеевиот закон е збирка од Закони што регулираат потполно ИСТИ или многу слични свери од секојдневниот живот на луѓето и меѓучовечките односи во општеството како и религиозниот дел - обрски на членовите - верници во една таква заедница каде се практикува Исламот .


Пази ваму :
И Мојсеевиот Закон како збир на Закони .................Е СУЕТЕН ...
И Шеријатот како штого објасни .............................Е СУЕТЕН
И СИТЕ дуги такви и слични ДРЖАВНИ ЗАКОНИ .........СЕ СУЕТНИ

.
.
.
ЗА СИТЕ НИВ ВАЖИ дека се Закони на Смртта , Гревот , Проклетството=дисквалификација од трката за вечен живот.
.
.
ЗА СИТЕ НИВ ВАЖАТ принципите :
1) принцип ....Крив за едно крив за се ...НЕМА ПРОШКА ЗА НИТУ ЕДЕН ГРЕВ НИ ПРЕСТАП за НИШТО..веднаш Проклетство=дисквалификација
2 )ПРИНЦИП НА ПОСТОЈАНОСТ ....мора се комплет да се спроведува
3)законот мора да се почитува и под неразјаснети или делумно разјаснети околности ...............СО ИСТИТЕ ПРЕТХОДНИ ПРИНЦИПИ.
.
.
обично православие католицизам протестантизам ГИ ЛАЖАТ луѓето дека они само треба да се молат да клањаат А дека треба да спроведуват ДРЖАВНИ СУЕТНИ ЗАКОНИ
и наводно за тоа следувало вечен живот .
ЛАЖАТ !...
.
.
ДЕФИНИЦИЈА :
СУЕТА е земски дух- идеал на смртните луѓе кој неверуваат во вечен живот , не веруваат ниту во Бог ,( ниту во Христос – бесмртната личност ),како и на сите неверници , лажни верници , декларативни верници , измамници , па затоа тежнеат да остават што поголеми траги – докази за своето постоење низ времето на земјата со ....деца , земја , пари, капитал или достигања по кој ќе ги запаметат другите луѓе ( суетна слава ) во војни , бизнис , политика , итн итн .

Е ова е дефиницијта за суетност . И според оваа дефиниција се одредува степенот на (без)суетност на секој поединец ,на секој Закон какви меѓучовечки односи регулира , општествено уредување , достигнат степен- ниво на општествена свест кај секој поединец или генерално во општеството ..

Римјаните: 3:18 Нема Божји страв пред нивните очи.”
11:8 како што е напишано: „Бог им даде Дух на Мртвило = СУЕТА, Очи да не гледаат и уши да не слушаат до денешниот ден.”
..
.
Суетните Закони ги регулираат приватно- Капиталистички Итересџиски Односи помеѓу луѓето што со себе носи лоши Конфликтни меѓучовечки односи ...омрази , секој секого суди по совест , интриги , убиства , лакомства , омаловажувања итн итн.

затоа за Мојсеевиот , за Шеријатот , и са било каков Државен или било чиј СУЕТЕН закон важи ОВА :

1 Коринтјани: 15:56 Осилото на смртта е гревот; а силата на гревот е Суетниот Закон.

Римјаните
8:2 Зашто законот на Духот на животот во Христа Исуса ме ослободи од законот на гревот и смртта.
ЗНАЧИ ЕВЕ КАДЕ ГО НАРЕКУВА МОЈСЕЕВИОТ ЗАКОН ..ЗАКОН НА СМРТТАИ ГРЕВОТ

А ТОЈ Е ЗАКОН НА СМРТТА И ГРЕВОТ ОТИ Е СУЕТЕН ..КАКО ИСЕКОЈ ДРУГ СУЕТЕН ЗАКОН

е овој закон Бог како пишува по наредба со ангели му помогнале на Мојсеј кога овој го ИМИСЛУВАЛ Законот....знаел дека им дава смртоносен Закон оти е Суетен.
.
.
Езекиел: 20:25 И затоа им дадов уредби што не беа добри, Закони што Усмртуваат:

.................. ОВА Е БИТНО ..............................................
Еремија:
10:7 Кој да не се бои од Тебе, Цару на НАРОДИТЕ ? Навистина, Тебе Ти припаѓа, зашто меѓу сите мудреци на народите и во сите нивни царства Ти нема рамен! Со што палат оган, тоа ги залудува! ЗАКОНОТ им е СУЕТЕН - обично дрво.


2 Цареви: 17:15 Ги презираа Неговите закони и Заветот што го склучи со нивните татковци, и Неговите опомени што им ги упатуваше. Се стремеа кон суетата, па и самите станаа суетни, следејќи ги НАРОДИТЕ околу себе, иако Господ им заповеда да не прават како нив.

Исаија: 10:1 „Тешко им на оние што Издаваат-Пропишуваат Неправедни Закони, кои пишуваат жестоки решенија

неправедни = угнетувачки експлоататорски Искористувачки закони

ЗНАЧИ НЕЕ ОСТАВЕНО МЕСТО ЗА СОМНЕЖ ДЕКА СЕКОЈ БИЛО КОЈ СУЕТЕН ЗАКОН ОД БИЛО КОЈ НАРОД , БИЛО КОГА БИЛО КАДЕ ............Е ИСТ СО МОЈСЕЕВИОТ СУЕТЕН ЗАКОН

ПОСЛЕДИЦА ;

наградата за спроведувачите на Мојсевиот Суетен закон е иста како за било кој човек на планетата...

Излез: 20:12 Почитувај ги твојот татко и твојата мајка, за да ти се продолжат дните на земјата, која ти ја дава Господ, твојот Бог.

Второзаконие: 5:16 Почитувај ги татка си и мајка си, како што Господ, твојот Бог, ти заповеда, за да живееш долго и за да ти биде добро на земјата, што Господ, твојот Бог, ти ја дава.

Ефесјани: 6:2 ”Почитувај ги својот татко и мајка - тоа е првата заповед со ветување -
3 за да ти биде добро и за да живееш долго на земјата!”

и толку ...НЕМА ВЕТУВАЊЕ ЗА ВЕЧЕН ЖИВОТ ниту за еден Суетен закон оти се НЕПРАВЕДНИ .....или недоволно праведни за дадостигнат критично ниво .
.
.
вечен живот е ветен само за Христовата Безсуетна - Анти Угнетувачка Идеологија

Јаков: 1:25 А кој ќе се загледа во совршениот закон на Слободата=Безсуетноста и остане во него, не како заборавлив слушател, туку како вистински извршител, тој ќе биде блажен во својата дејност..
.
.
Дела Ап.: 2:44 А сите кои Поверуваа беа заедно и сè им беше Општо.
4:4 А мнозина од оние, кои го чуја словото, поверуваа, така што бројот на мажите се зголеми до пет илјади.
4:32 А множеството на оние, кои Поверуваа, имаше едно срце и една душа, и никој не велеше дека нешто од неговиот имот е негово, туку сè им беше општо.

13:48 Кога народите го чуја тоа, се радуваа и го славеа Господовото слово и поверуваа мнозина, кои беа определени за вечниот живот.

ИСТАТА Идеологија ја има и во стар завет и во нов завет и во Куранот

е само за неа е ветен вечен живот

Броеви: 23:19 Бог не е човек па да лаже, не е човечки син за да се кае, зар Тој кога ќе рече, и не ќе направи? Зар ветува, па не исполнува?

Евреите: 3:18 А на кои им се заколна дека нема да влезат во Неговата починка, ако не на оние кои беа непокорни?( евреите одбиле да ја спроведат Праведната Исусова Идеологија)
..................................еве каде бог двапати се заколнал дека дава вечен живот за Исусовата Комунистичко Анархистичка Идеологија

Евреите
6:13 Зашто кога Бог му даде ветување на Авраама, немајќи никој поголем за да се заколне во него, се заколна Сам во Себе,

16 Имено, луѓето се колнат во она што е поголемо, и секоја нивна препирка свршува со заколнување за потврдување.

17 Затоа и Бог, сакајќи поверодостојно да им ја покаже на наследниците на ветувањето непроменливоста на Својата намера, се послужи со заклетва,

18 така што преку тие ДВЕ непроменливи работи, во кои Бог не може да измами, да имаме цврст поттик, ние кои прибегнуваме да ја дофатиме надежта што е поставена пред нас.

19 Неа ја имаме како безбедна и цврста котва на душата, која навлегува и зад завесата,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom