LGBT-популацијата и современиот свет

  • Креатор на темата Out Boy
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.
P

Princ

Гостин
Прво да се разбереме еве вака чедо...
Не сум ти чедо. 2 години сум постар од тебе доколку возраста внесена на профил ти е точна.

на пример јас сум запознал еве ич малце, едно 50 тина луѓе, за кои имам добро мислење, а за некои и одлично (интелектуалци, учени, паметни, згодни) шо значи ги исполнуваат сите услови да се како мене и тебе, со право на брак со кого сакаат и како сакаат. Од тие 50 тина, помножено по 3 или 4 или 7 пријатели и пријателки нивни истомисленици, бројката би се покачила и на 200 или 400, и тоа само за кои сум јас информиран... Како новинар со искуство имам доста пишуван на многу теми, криминал, закони, социјала идр идр. Сум бил и сведок на инфо линија каде ЛГБТ популацијата се јавува и бара совети, посебно некои кои се во фаза на развивање, штотуку наполниле 18 години, збунети од стегите кои му ги поставува општеството и религијата, ги прави да се чуствуваат неодлучни, да се противат на чуствата шти ги чуствуваат кон луѓето од ист пол. Факт е дека ги има... верувај, а и немам за што пак и да ти докажувам кога гледам дека си убеден врз основа на кажувања а никогаш не си бил во директен контакт со нив, иако мислам дека и си во контакт со такви ликови, само што немаат храброс да ти признаат па мораат да глумат јаки еб*чишта... само за да не го расипат другарството со тебе и да не им е непријатно од тебе.. Тоа се фактите, а и да не образложувам за друго.... веќе го знаеш мојот став.. :)
Се погоре е неважно и индивидуално искуство со хомосексуалци, нерелевантно за темава бидејќи секој од нас има такви различни, освен еден дел. Ќе го повторам и овде.
Тоа се фактите
Е тука е целиот проблем, нема факти. Кој е хомосексуалец? Аут бој? Кој побогу е аут бој? Од кај знаеш дека аут бој не не заебава? Од кај знаеш дека аут бој е навистина хомосексуалец? Од кај знаеш во која група на хомосексуалци спаѓа аут бој?

Луѓе, зборуваме за законска рамка. При евентуално припремање на таков закон, никој вработен во владата нема да проверува членови по форуми или да влезе на мирц и да бара хомосексуалци за да ја утврди нивната бројка. Реално и вистински, само еден хомосексуалец има во Македонија, а тоа е Кочо. Презимето Лет му го знае, мене не ми текнува кое му беше. Во секој случај, еден хомосексуалец се знае со име и презиме. Е сега, за мене е загубено време доколку волку зборови потрошив на тема која тангира само ЕДНА личност.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Леле вака кога ќе запне некој....
Наташа живее во Германија.
Аут бој, отфрлениот, живее во Македонија.
Он ја учи Наташа за законите во германија...

а бе аут бој не учи и нас дека овде се прогонуваат и линчуваат гејој..... оти да не ја подучи и наташа.


си знае детето.
 
?

..........

Гостин
Во матично СЕ ЗАВЕДЕНИ!!!
Оставено е црквата сама да одлучи за секоја парохија одделно дали ќе венча или не.

Имам еден предлог....!

Ако ти си геј...? Што не ставиш слика тука на аватар мислам од тебе и одоздола напиши јас сум геј ...!

Исто како патриотиве на форумот стават национални симболи и одоздола му пишува ....ТИ СИ МАКЕДОНИЈА:pos2:

Шала настрана :smir: мислам онака да ги браниш своите интереси ..а оние гејој кои се срамат дури и на форумов да не се дознае за нив...
па така на тој начин можеби ке земат пример од вас и ке престанат да се комлексират туку ке си кажат јавно...

Па после ке си направите и група....ке си дискутирата, подрзавате еден со друг...:toe:

А што викаш за овој предлог?
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Не, баш во брак и цивилна унија, партнерите се ослободени од еден куп даноци :smir:
Да, дека биле уништувани циганите и педерите за време на Хитлер :) Ама пак од друга страна ги бричат :) Како маж и жена ти се намалени броевите на даночниот број. Ако си со деца плаќаш минимално.Како соло или во унија плаќаш половина од плата за државата со класа 1 или 5 незнам како е ама една од тие бројки е :) А кога ќе видиш и двете се исти пола од плата ти зима Меркел и дружината :)
 
O

Out Boy

Гостин
Во која земја има закон за забрана на раѓање во смејства со ниска интелигенција ?!?!?!

Во која земја пред брак се полага тест на интелигенција па те скопат ако си испод 90 IQ??!?!?

дај некој податок !

баш ми треба сценарио за стрип
Член 18 од македонскиот Закон за семејство

Не можат да склучат брак лица кои поради манифесна форма на душевно заболување со присуство на психотични симптоми или резидуални знаци од болеста не се во состојба да го сфатат значењето на бракот и обврските што произлегуваат од него, а кои се истовремено неспособни за расудување.

Не можат да склучат брак и лица кои заостануваат во менталниот (психичкиот) развој, а припаѓаат во групата на лица со тешка и најтешка ментална заостанатост IQ под 36 °.

Лицата кои се распоредени како лица со умерени пречки во психичкиот развој или со лесни пречки во психичкиот развој, како и лица кои имаат тешки наследни заболувања во фамилијата, можат да склучат брак по претходно прибавено мислење за генетската конструкција издадено од Заводот за ментално здравје на деца и младинци Скопје или друга соодветна институција која се занимава со вршење на генетски истражувања.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Член 18 од македонскиот Закон за семејство

Не можат да склучат брак лица кои поради манифесна форма на душевно заболување со присуство на психотични симптоми или резидуални знаци од болеста не се во состојба да го сфатат значењето на бракот и обврските што произлегуваат од него, а кои се истовремено неспособни за расудување.

Не можат да склучат брак и лица кои заостануваат во менталниот (психичкиот) развој, а припаѓаат во групата на лица со тешка и најтешка ментална заостанатост IQ под 36 °.

Лицата кои се распоредени како лица со умерени пречки во психичкиот развој или со лесни пречки во психичкиот развој, како и лица кои имаат тешки наследни заболувања во фамилијата, можат да склучат брак по претходно прибавено мислење за генетската конструкција издадено од Заводот за ментално здравје на деца и младинци Скопје или друга соодветна институција која се занимава со вршење на генетски истражувања.
Па батка така кажи ти рече со НИСКА интелигенција. Ниска интелигенција има оној кој не успеал да заврши средно а во законот се опишуваат тешки случаеви. умоБОЛНИ бе пациенти

http://www.increasebrainpower.com/iq-scale.html

види како се рангирани оние со IQ 36 a каде се оние со ниска интелигенција

А бе во се сакате да претерувате и дека сте дискриминирани и дека ве линчоваат и дека немат права...
педерска работа...
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Знаеш дека на форумов има луѓе кој се геј?Знаеш дека ова е за бан?Или да дозволам како модератор и они да ти се обратат на ист начин?Дали некогаш си прочитала навреда кон тебе?Како ти било?

п.с. ништо лично само посочувам како би било Аут бој да изнапише сите стрејт да исцркаат,а никој да не го избрише:smir:
Аку де нека напише јас не се лутам, ако дозволи господ ке изумреме аку не здравје не се грижи не е клетва..јас само се шегував на пикантен начин :) никого особено не навредив на форум освен нашата позната шундшоумен фаца Боки мислам дека тој и на педерите им е антипатичен, се разбира на оние со добар вкус :)
 
P

Princ

Гостин
Боки не е хомосексуалец, правете разлика :)
Во Македонија, официјално, само Кочо е хомосексуалец.
 

Zodiak DJ

♥ I feel you... Anyway ♥
Член од
8 август 2009
Мислења
286
Поени од реакции
21
Не сум ти чедо. 2 години сум постар од тебе доколку возраста внесена на профил ти е точна.

Чедо го мислев онака чисто пријателски, не чедо како чедо, демек јас дедо ти внук.. :)


Се погоре е неважно и индивидуално искуство со хомосексуалци, нерелевантно за темава бидејќи секој од нас има такви различни, освен еден дел. Ќе го повторам и овде.

Друго што сакав да кажам....Битно е, затоа што не можеш да ми го негираш фактот дека познавам лично 50 ЛГБТ луѓе, кои имаат сиет помножено по некој пријател таков како нив, и таа бројка минимум е 200, 400, или и повеќе... Тука ми негираш факт кој не си го опипал и ниту видел... те молам немој да ме негираш без да си видел, јас сум видел и затоа ти предочувам, ама во ова времена дискриминација, не е мое да ги покажам кои се... и тука ставам тоачка, со тоа што велам и тврдам дискриминациај по сексуална ориентација има многу, еднакво со тоа како што постои и на политичка основа... само што ЛГБТ популацијата е поранлива категорија во однсо на чуства и стереотипи.. Они на бараат закон за со кој легално да се плескаат... секој може со кој сака да се плеска ако и двајцата тројцата или повеѓемината се над 18 години здрави прави и деловно способни... Тука правиме муабет за брак и остварување на правата межу две полноправни особи со деловна спосбност и полнолетни... толку....


Е тука е целиот проблем, нема факти. Кој е хомосексуалец? Аут бој? Кој побогу е аут бој? Од кај знаеш дека аут бој не не заебава? Од кај знаеш дека аут бој е навистина хомосексуалец? Од кај знаеш во која група на хомосексуалци спаѓа аут бој?

Јас лично го знам... сум имал можност да го запознаам... преку мој другар... Тоа е и најмалку битно, туку битно е тоа што нема зошто да би се правел дека е хомосексуалец, а да не е... прво и јас би го рекол истото за тебе и за лет три... кои сте вие? можеби имате скрени нагони за мажи па пуцате тука колку за лична сатисфакција или за да се напраите мачо типови... Мислам одговорот, со секоја почит кон тебе, ама ти нема логика...


Луѓе, зборуваме за законска рамка. При евентуално припремање на таков закон, никој вработен во владата нема да проверува членови по форуми или да влезе на мирц и да бара хомосексуалци за да ја утврди нивната бројка. Реално и вистински, само еден хомосексуалец има во Македонија, а тоа е Кочо. Презимето Лет му го знае, мене не ми текнува кое му беше. Во секој случај, еден хомосексуалец се знае со име и презиме. Е сега, за мене е загубено време доколку волку зборови потрошив на тема која тангира само ЕДНА личност.

И една лична покана, јас како новинар може да ти помогнам и да те однесам во МАССО и во ХЕРА, а има уште една невладина за која слушнав пред некое време се рекламираше за инфо линиај за сида... се вика ЕГАЛ... така да ќе отидеме таму без предрасуди јас и ти, како двајца ок типци и момчиња со педигре, па ѓе изброиме јас и ти лично колку луѓе има само таму што ќе се декларираат како ЛГБТ, па после дебатирајте вие со ЛЕт3 колку сакате ... ви го оставам форумот и да се убедувате колку сакате... само шо ќе живеет во европа со неевропски кодекси на однесување и омраза кон различните и ќе си се убедувате сајберски на форумов. А и патем што тоа мирц, геј ова она..? од кај си ти толку информиран дека таму се среќаваат.. :) Има две теории, ако си сигурен во тоа дека стварно е така, сепак јас не знам ама еве пошто ти тврдиш, или си го посетувал тоа и си опипал некој, или пак зборуваш за инает дека ЛГБТ луѓе идат на некаков си мирц... :))):tapp::helou::wink::salut:

Боки не е хомосексуалец, правете разлика :)
Во Македонија, официјално, само Кочо е хомосексуалец.
Почитуван модерторе, да не се опипвевте со Боки па шо знаеш дека не е хомо.. :)))??? Ова сумњиво... и баш интересно :)) хехееххе :toe:
 
P

Princ

Гостин
И една лична покана, јас како новинар може да ти помогнам и да те однесам во МАССО и во ХЕРА, а има уште една невладина за која слишнав пред некое време се рекламираше за инфо линиај за сида... се вика ЕГАЛ... така да ќе отидеме таму без предрасуди јас и ти, како двајца ок типци и момчиња со педигре, па ѓе изброиме јас и ти лично колку луѓе има само таму што ќе се декларираат како ЛГБТ
Зошто мене? Јас сум само граѓанин на земјава кој си искажува јавно свој став за одредена проблематика, во случајов хомосексуалците и нивниот брак и посвојување. Јас нит го одобрувам процесов, нит го кочам.
Доколку си новинар навистина, знаеш дека потребна е критична маса за било какви промени. Знаеш, се бара опиплив доказ дека нешто што го сака доста голем дел од населението е забрането и време е за промени. Доколку хомосексуалците беа 10% од населението (200.000), тоа се 200.000 гласачи. Гласачи, бидејќи бебињата не може да се хомосексуалци. Со 200.000 гласови ја рушиш власта.
само шо ќе живеет во европа со неевропски кодекси на однесување
Таман сме си. Доколку ја следеше целата дискусија и ги разгледа мапите на претходната страна, ќе видеше дека и во европа не е све розево (односно плаво :)).

А и патем што тоа мирц, геј ова она..? од кај си ти толку информиран дека таму се среќаваат.. :) Има две теории, ако си сигурен во тоа дека стварно е така, сепак јас не знам ама еве пошто ти тврдиш, или си го посетувал тоа и си опипал некој, или пак зборуваш за инает дека ЛГБТ луѓе идат на некаков си мирц... :))):tapp::helou::wink::salut:
Е оваа карактеристика ја објаснив и на некоја претходна страна. Хомосексуалците, сите што на еден или друг начин не ги поддржуваат или оправдуваат, ги обвинуваат со:
1. прикриен хомосексуалец
2. хомосексуалец кој и самиот не знае сеуште дека е хомосексуалец

Boring :смајли-што-зева:

Почитуван модерторе, да не се опипвевте со Боки па шо знаеш дека не е хомо.. :)))??? Ова сумњиво... и баш интересно :)) хехееххе :toe:
А да не се спуштаме толку ниско со навреди и да одржиме некаква етика во дискусијава, за да не те опипам со еден 10 дневен бан па после да испаднам прикриен хомосексуалец, хехехехе? :)
 
O

Out Boy

Гостин
Имам еден предлог....!

Ако ти си геј...? Што не ставиш слика тука на аватар мислам од тебе и одоздола напиши јас сум геј ...!

Исто како патриотиве на форумот стават национални симболи и одоздола му пишува ....ТИ СИ МАКЕДОНИЈА:pos2:

А што викаш за овој предлог?
А ти да ставиш слика од тебе и да пишеш: Јас сум конструктивен.
Што викаш за мојот предлог. Плус, никој нема да те задева.

Еве, и јас, како патриот сум ставил национални симболи на аватар. Потписот читај го. Кој друг патриот или националист има ставено слика од себе на аватар?

Хомосексуалците, сите што на еден или друг начин не ги поддржуваат или оправдуваат, ги обвинуваат со:
1. прикриен хомосексуалец
2. хомосексуалец кој и самиот не знае сеуште дека е хомосексуалец

Boring :смајли-што-зева:
Ах, да беше тука lady_QUEER сега...

vozbud: смајли-со-исплазен-јазик:
 

Zodiak DJ

♥ I feel you... Anyway ♥
Член од
8 август 2009
Мислења
286
Поени од реакции
21
Зошто мене? Јас сум само граѓанин на земјава кој си искажува јавно свој став за одредена проблематика, во случајов хомосексуалците и нивниот брак и посвојување. Јас нит го одобрувам процесов, нит го кочам.
Доколку си новинар навистина, знаеш дека потребна е критична маса за било какви промени. Знаеш, се бара опиплив доказ дека нешто што го сака доста голем дел од населението е забрането и време е за промени. Доколку хомосексуалците беа 10% од населението (200.000), тоа се 200.000 гласачи. Гласачи, бидејќи бебињата не може да се хомосексуалци. Со 200.000 гласови ја рушиш власта.

Таман сме си. Доколку ја следеше целата дискусија и ги разгледа мапите на претходната страна, ќе видеше дека и во европа не е све розево (односно плаво :)).



Е оваа карактеристика ја објаснив и на некоја претходна страна. Хомосексуалците, сите што на еден или друг начин не ги поддржуваат или оправдуваат, ги обвинуваат со:
1. прикриен хомосексуалец
2. хомосексуалец кој и самиот не знае сеуште дека е хомосексуалец

Boring :смајли-што-зева:


А да не се спуштаме толку ниско со навреди и да одржиме некаква етика во дискусијава, за да не те опипам со еден 10 дневен бан па после да испаднам прикриен хомосексуалец, хехехехе? :)
Кога немаат што да ми образложат и на работа ми се имаат заканивано со отказ , ама само колу да држат строгост.. во ред направи го тоа.. на твојата чест, затопа што и морално и етички го пишав тоа, а ако те нервира тоа што со факти ти покажувам а ти ми ги вртш на сосема стота страна... во претходните негираш дека има гееви и велиш само кочо е... после на мој одговор ти одговараш дека тоа не е битно колку познаваме и знаеме, а ти иако гарант си имал средби , на било каков начин со ЛГБТ луѓе и свесенс и што бараат и поскуваат, ама од инает македонскиве државјани (поголемиот дел) и да не сме во право јадиме сто кила сол. Тоа е тоа, па ти сега не со десет дневен аражман, ако сакаш дарг модераторе банниме и со 10 месечен... ама тоа на твојата етика и морал ќе се однесува и ќе собере негативни поени кај оние што го делат моето мислење ... и кога веѓе не си сигуренз анекои работи, со секој апочит контебе сепак како граѓанин, ќе појдиме во МАССО, ХЕРА И РЕД ДРУГИ, па после ако не е како што ти тврдам и милион бана мавни ми... Поздрав мило другарче:salut:...
 
?

..........

Гостин
А ти да ставиш слика од тебе и да пишеш: Јас сум конструктивен.
Што викаш за мојот предлог. Плус, никој нема да те задева.

Еве, и јас, како патриот сум ставил национални симболи на аватар. Потписот читај го. Кој друг патриот или националист има ставено слика од себе на аватар?



Ах, да беше тука lady_QUEER сега...

vozbud: смајли-со-исплазен-јазик:
Па ете немора на аватар ставии...мислам креирај албум со твој слики :helou:
 
?

..........

Гостин
Мене лично гејојте не ми сметаат либерален сум шо сакат нека си прават......

Но за да постигнат нешто треба да се отворат пред општеството за да може народот да се навикне на нив:toe:.......
Па неможе еден геј или неколку гејој да застапуваат една група во обштеството ако сите останати 99% се кријат
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom