LGBT-популацијата и современиот свет

  • Креатор на темата Out Boy
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
За да се разликува класичниот брак од бракот каде посвојувањето деца е посебно регулирано.

ОК?
Значи немаат право на БРАК
имаат право на ортаклук
ОК?
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
За да се разликува класичниот брак од бракот каде посвојувањето деца е посебно регулирано.

ОК?
Зошто посебно ? на што се мисли посебно? што е тоа што треба да е посебно? објасни
 
O

Out Boy

Гостин
Во Германија немаат хомосексуалците право на БРАК оти не разбереш. Право на посвојување имаат ако детето е од едниот партнер (пример Кочохајнц си имал жена и си добил дете) па тоа и не е некое право на посвојување.

Имаат право на се, како и вие што имате право во Македонија, да си плаќате данок, да гласате, да си идете за рака фатени, да си изнајмете стан, НО право на БРАК немаат. И долго нема да им дозволат.
Оф леле леле... контрадикцио ад апсурдум...
Како имаат право на посвојување, а претходно не регулирале заедница според закон.

Немој само да ми кажеш дека живееш во Германија!

Цивилна унија: право на наследување и домување.

Класичен брак: право на наследување и домување.

Цивилна унија: посвојувањето се утврдува со дополнителен закон (ако се донесе).

Класичен брак: правото на деца и посвојување се стекнува со самото регистрирање на бракот.

Нејасно нешто?
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
За да се разликува класичниот брак од бракот каде посвојувањето деца е посебно регулирано.

ОК?
Колку нелогично...Тоа е да ги маткаат хомото да плаќат повеќе данок на државата :) Брак е брак, нема брак со деца, брак без деца, брак на кози итн...

Во матично не се заведени, во црква да не зборам...се останато ви е и вам дозволено во МК.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Закон посебен, драга kikamika. Закон. Различен од тој за семејство.
Ах бре па Германија има подискриминирачки закон од Македонија. Како за евреите во нацизмот има посебен пропис во закон. Посебно за ариевци посебно за евреи посебно за стрејт посебно за геј. Во МК нема такво нешто. Еден закон важи за сите.
Треба да се соберете сите двајца гејој пред германска амбасада и да протестирате!
 
O

Out Boy

Гостин
Значи немаат право на БРАК
имаат право на ортаклук
ОК?
Во секоја држава, ако се утврди дека брачните другари имаат мал коефициент на интелигенција или генетски заболувања кои се наследуваат, им се забранува раѓање деца.

Ама брачните другари се во БРАК! Не се ортаци!
Ако имаш право на наследување и домување, бракот е исполнет.
Децата се посебна работа.

ОК?
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Оф леле леле... контрадикцио ад апсурдум...
Како имаат право на посвојување, а претходно не регулирале заедница според закон.

Немој само да ми кажеш дека живееш во Германија!

Цивилна унија: право на наследување и домување.

Класичен брак: право на наследување и домување.

Цивилна унија: посвојувањето се утврдува со дополнителен закон (ако се донесе).

Класичен брак: правото на деца и посвојување се стекнува со самото регистрирање на бракот.

Нејасно нешто?
Заедничко посвојување не е дозволено. Брак не е дозволен, се останато е дозволени и во МК.

Сурогат е исто забрането во Германија да не заборавам.
 

Zodiak DJ

♥ I feel you... Anyway ♥
Член од
8 август 2009
Мислења
286
Поени од реакции
21
Во ред, и фала богу државата не се меша во религиите. Значи никој не бара Господ или Алах да биде вметнат во закони и устави само по основ на верување. Кочо верува 200.000 хомосексуалци има во земјава, јас верувам дека нема ни 1 процент од таа бројка, па не гледам реална потреба за промена на закон за нешто што знаеме дека го нема (а ќе знаеме дека го има после опиплив доказ, како на пример протест на 100.000 хомосексуалци на плоштад).

Поедноставно речено, државата не му забранува на никој да верува во што сака, меѓутоа и не имплементира никакви мерки под основ верување.
Ни за Господ, ни за Алах, ни за Кочо. Фер плеј, ај лајк.


Пази, најголем дел од населението немаат некои силни чуства према хомосексуалците. Односно, кој со кого се пердаши. Настанува проблем кога тие сакаат
1. Брак (нешто што нема логика да им го дадеш, бидејќи според сите правила и норми бракот е само помеѓу маж и жена, има поента БРАКОТ односно тој служи за легално множење). Јас сум верник, велам не за бракот помеѓу хомосексуалци. Лет 3 е неверник и вели не за брак помеѓу хомосексуалци. Значи нема врска тука религијата, едноставно нема смисла, нема логика.
2. Посвојување на деца. За ова не сакам ни да почнам.



Ако, убаво е тоа... затоа и сме тука :)

Прво да се разбереме еве вака чедо... ако ти досега не си запознал не си имал геј другар или другарка, или пак ако не си опипал нешто што е поразлично од тебе не значи дека не постои.... на пример јас сум запознал еве ич малце, едно 50 тина луѓе, за кои имам добро мислење, а за некои и одлично (интелектуалци, учени, паметни, згодни) шо значи ги исполнуваат сите услови да се како мене и тебе, со право на брак со кого сакаат и како сакаат. Од тие 50 тина, помножено по 3 или 4 или 7 пријатели и пријателки нивни истомисленици, бројката би се покачила и на 200 или 400, и тоа само за кои сум јас информиран... Како новинар со искуство имам доста пишуван на многу теми, криминал, закони, социјала идр идр. Сум бил и сведок на инфо линија каде ЛГБТ популацијата се јавува и бара совети, посебно некои кои се во фаза на развивање, штотуку наполниле 18 години, збунети од стегите кои му ги поставува општеството и религијата, ги прави да се чуствуваат неодлучни, да се противат на чуствата шти ги чуствуваат кон луѓето од ист пол. Факт е дека ги има... верувај, а и немам за што пак и да ти докажувам кога гледам дека си убеден врз основа на кажувања а никогаш не си бил во директен контакт со нив, иако мислам дека и си во контакт со такви ликови, само што немаат храброс да ти признаат па мораат да глумат јаки еб*чишта... само за да не го расипат другарството со тебе и да не им е непријатно од тебе.. Тоа се фактите, а и да не образложувам за друго.... веќе го знаеш мојот став.. :)



:helou:Фала за искреноста...:))):nesvest::wink:
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
А зошто различен надвор од семејниот? Нема никаква логика во тоа. Посвојувањето е дел од семејниот закон и тоа се регулира во рамките на законот за семејство и Наташа убаво си пиша брак си е брак. Ако родиш дете родителското право и родителскиот однос се стекнати по автоматизам истото се случува и со посвојувањето значи се под една капа закон за семјство:toe:
 
P

Princ

Гостин
Леле вака кога ќе запне некој....
Наташа живее во Германија.
Аут бој, отфрлениот, живее во Македонија.
Он ја учи Наташа за законите во германија...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Во секоја држава, ако се утврди дека брачните другари имаат мал коефициент на интелигенција или генетски заболувања кои се наследуваат, им се забранува раѓање деца.

Ама брачните другари се во БРАК! Не се ортаци!
Ако имаш право на наследување и домување, бракот е исполнет.
Децата се посебна работа.

ОК?
Во која земја има закон за забрана на раѓање во смејства со ниска интелигенција ?!?!?!

Во која земја пред брак се полага тест на интелигенција па те скопат ако си испод 90 IQ??!?!?

дај некој податок !

баш ми треба сценарио за стрип
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Во која земја има закон за забрана на раѓање во смејства со ниска интелигенција ?!?!?!

Во која земја пред брак се полага тест на интелигенција па те скопат ако си испод 90 IQ??!?!?

дај некој податок !

баш ми треба сценарио за стрип
Има законска регулатива и за тоа.

Само за скопењето нема :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom