LGBT-популацијата и современиот свет

  • Креатор на темата Out Boy
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.
O

Out Boy

Гостин
Геј е педер на наше, а травестит е педер без машки полов орган напумпан со естроген, проестроген итн. Не комплицирај педер си е педер :toe:.
:pos2:
1. Човек (според сексуалната ориентација)
1.1. Хетеросексуалец
1.2. Хомосексуалец

2. Хетеросексуалец (според карактеристиките)
2.1. Чесен и достоен граѓанин, НЕпромискуитетен, вреден, работлив, начитан, професионалец во својата работа, кој знае што е морално, а што не.
2.2. Асоцијален (наркоман, алкохоличар, промискуитетен, неморален, насилник, криминалец... без визија за сопствената и иднината на другите, егоист, лицемер).
2.3. Травестит (хетеросексуалец, кој чувствува возбуда кога се облекува како женско. 80% од травеститите).
2.4. Психички болен (шизофреник, зоофил, педофил, некрофил ...фил...).
2.5. Бисексуалец (збунет стрејтер, или модерно речено “би-кјуриес“).
2.6. Транссексуалец (хетеросексуалец кој сака лице од спротивниот пол, но чувствува одвратност од своите природни полови органи, поради што бил подложен на операција за промена на полот).

3. Хомосексуалец (според карактеристиките)
3.1. Геј (Чесен и достоен граѓанин, НЕпромискуитетен, вреден, работлив, начитан, професионалец во својата работа, кој знае што е морално, а што не).
3.2. Педер (наркоман, алкохоличар, промискуитетен, неморален, насилник, криминалец... без визија за сопствената и иднината на другите, егоист, лицемер).
3.3. Травестит (хомосексуалец, кој се облекува како женско, со сите машки карактеристики на телото. 20% од травеститите).
3.4. Психички болен (шизофреник, зоофил, педофил, некрофил ...фил...)
3.5. Бисексуалец (збунет хомосексуалец, т.е. хомосексуалец без свое ЈАС, кој лесно подлегнува на околината и на општествените очекувања од него).
3.6. Транссексуалец (хомосексуалец кој сака лице од истиот пол, но чувствува одвратност од своите природни полови органи, поради што бил подложен на операција за промена на полот).

ОК?

Психички болни има и меѓу хетеро и меѓу хомо популацијата. Тоа е прашање кое ја засега целата популација, не едната група од наведените погоре.

Legal definitions of mental illness

Under Mental Health Act 1990 (NSW) sch. 1, “mental illness” is defined as a condition characterised by the presence of symptoms such as delusions, hallucinations, serious disorder of thought form, a severe disturbance of mood, or sustained or repeated irrational behaviour, which seriously impairs, either temporarily or permanently, the mental functioning of a person. A “mentally ill person” is someone who suffers a mental illness where, owing to that illness, there are reasonable grounds for believing that care, treatment or control of the person is necessary, for their own or others’ protection.

Clinical definitions of mental illness

World Health Organisation’s International Classification of Diseases (ICD-10), last revised in 1992 and used predominantly in Europe. The ICD-10 defines “mental disorder” as “a general term which implies the existence of a clinically recognisable set of symptoms or behaviour associated … with … interference with personal functions”.

The second international standard is the American Psychiatric Association’s Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-IV), revised in 2000 and used more frequently in the UK and the US. According to this system, a “mental disorder” must comprise a manifestation of “behavioural, psychological, or biological dysfunction in the individual”. It is:
a clinically significant behavioural or psychological syndrome or pattern that occurs in an individual and that is associated with present distress … or disability … or with a significantly increased risk of suffering death, pain, disability, or an important loss of freedom

Anxiety disorders: social phobia, agoraphobia, panic disorder, generalised anxiety disorder, obsessive-compulsive disorder, and post-traumatic stress disorder.

Affective disorders: major depressive disorder (depression), dysthymia, mania, hypomania, and bipolar mood disorder.

Substance use disorders: alcohol and drug abuse and dependence.
Psychotic disorders: schizophrenia and substance-induced psychotic disorders.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Не вели така ќе ти речат на нешто да се луљаш :icon_lol:.

1. Човек (според сексуалната ориентација)
1.1. Хетеросексуалец
1.2. Хомосексуалец

2. Хетеросексуалец (според карактеристиките)
2.1. Чесен и достоен граѓанин, НЕпромискуитетен, вреден, работлив, начитан, професионалец во својата работа, кој знае што е морално, а што не.
2.2. Асоцијален (наркоман, алкохоличар, промискуитетен, неморален, насилник, криминалец... без визија за сопствената и иднината на другите, егоист, лицемер).
2.3. Травестит (хетеросексуалец, кој чувствува возбуда кога се облекува како женско. 80% од травеститите).
2.4. Психички болен (шизофреник, зоофил, педофил, некрофил ...фил...).
2.5. Бисексуалец (збунет стрејтер, или модерно речено “би-кјуриес“).
2.6. Транссексуалец (хетеросексуалец кој сака лице од спротивниот пол, но чувствува одвратност од своите природни полови органи, поради што бил подложен на операција за промена на полот).

3. Хомосексуалец (според карактеристиките)
3.1. Геј (Чесен и достоен граѓанин, НЕпромискуитетен, вреден, работлив, начитан, професионалец во својата работа, кој знае што е морално, а што не).
3.2. Педер (наркоман, алкохоличар, промискуитетен, неморален, насилник, криминалец... без визија за сопствената и иднината на другите, егоист, лицемер).
3.3. Травестит (хомосексуалец, кој се облекува како женско, со сите машки карактеристики на телото. 20% од травеститите).
3.4. Психички болен (шизофреник, зоофил, педофил, некрофил ...фил...)
3.5. Бисексуалец (збунет хомосексуалец, т.е. хомосексуалец без свое ЈАС, кој лесно подлегнува на околината и на општествените очекувања од него).
3.6. Транссексуалец (хомосексуалец кој сака лице од истиот пол, но чувствува одвратност од своите природни полови органи, поради што бил подложен на операција за промена на полот).

ОК?

Психички болни има и меѓу хетеро и меѓу хомо популацијата. Тоа е прашање кое ја засега целата популација, не едната група од наведените погоре.
Ти да не работиш на онај речникот што го спремаат во тој институтот за македонски јазик, или на проширување на толковниот речник од Зозе Мургоски :icon_lol:.
Најдобра дефиниција за бисексуалец имаш, збунет стрејтер :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:.
 
O

Out Boy

Гостин
:coffee:
Тоа ти е архаичен термин со навредлива конотација, кој најчесто го употребуваат тинејџерите. Може да се изедначи со терминот педер.

Е сега, оти темава е за GLBT-популацијата, да не ги изоставиме и бисексуалците.

Колку и да ме нервираат, колку и да ми идат на живци, колку и да ми се одвратни поради тоа што го прават, тие, без разлика дали бисексуалноста ќе ја третираме како привремена или трајна состојба, ПОСТОЈАТ.

Не сум имал кој знае каква комуникација со оваа подгрупа, но и од малкуто тоа што го знам за нив, можам да кажам: жал ми е за нив.

Сепак, се разликуваат неколку групи.
1. Кај првата, бисексуалноста е минлива фаза. На пример, имале контакт со машко, па со женско, па на крај не е ни битен редоследот, битното е дека не заглавиле во промискуитетот и биле верни и чесни кон партнерот со кој биле во моментот. На крајот, ја сфаќаат својата сексуалност: 2. машкото спонтано ја губи телесната привлечност кон еден од половите, или се чуствува само геј и живее со партнер од машки пол, 3. или ја губи страста и телесната привлечност кон машкиот пол, и најчесто, СЕ ЖЕНИ. Истата ситуација е можна и кај девојките, со разлика што кај нив, тенденцијата кон брак со машко е поизразена, додека страста и привлечноста кон девојките најчесто останува.

4. Бисексуалноста е трајна состојба (која според мене, не е можна). Машките бисексуалци во овј случај, по дифолт завршуваат во БРАК! Но што се случува понатаму: 5. кај еден мал дел, важи правилото на непромискуитет, се разбира, ако бракот не бил инсинуација, туку вистинска љубов. Овој дел од бисексуалците, живеат среќно со жената која ја сакаат, имаат семејство и се’ се одвива како во нормално стрејт+стрејт семејство. 6. кај, според мене, поголемиот дел од бисексуалците, работите се одвиваат обратно: бракот може да е резултат на искрена љубов, може и да е резултат на камелеонство. И да не било така, кога-тогаш, потребата од машко се јавува. Неверството започнува. Воден од свои психички потреби (сексуални, секако дека не се, оти ако е така, нив може да ги задоволи и со сопругата), овој тип на бисексуалец најчесто е актив. Своите комплекси ги лечи преку актив-сексот со машко, пумпајќи го притоа своето его дека НЕ Е ГЕЈ. Овој тип би-луѓе, најчесто имаат одвратност кон хомосексуалците, а затоа и не се во можност да имаат било каква, освен сексуална врска со машко за една ноќ. Кога егото ќе биде задоволено, се враќаат дома на вечера кај сопругата и дечињата, трошејќи го егото при извршувањето на брачните обврски во кревет.

-Кај мене на профил: “Само за сериозна врска“
-Ми пишува некој, 37 или 38 годишен, и ме прашува: “А може ли некој оженет и дискретен?“

-Кај мене на профил: “Само за сериозна врска“
-Ми пишува некој бисексуалец и ме прашува: “Од каде си? Не сум за врска. Да дојдам со кола да те земам? Веднаш те враќам.“

-Кај мене на профил: “Само за сериозна врска“
-Ми пишува некој бисексуалец и ме прашува: “Сакаш да се дружиме?“ Не, му викам. “Зошто?“-прашува овој. Да си ја прашаш девојка ти “Зошто“ што си ја спомнал кај тебе на профил. (човекот бил во врска со девојка, тоа јасно го навел на профилот, од друга страна бара машки...

-Со еден дури и месец време контактирав, без мсн, без ништо, а муабет сторивме за еден роман. “Геј сум, ова сум, она сум...“ И таман на кафе да седнеме, ми вика: “ама пред да се видиме, да ти кажам дека сум би“. И така, му посакав среќа во неговата несреќа, за да по еден месец повтороно ми пише, каде ми се фали дека сега е “ориентиран“ кон женски...
Идејата им е едноставна: женет сум, мисли си дека сум ситуиран, ќе се сексаме додека ми годи.
И најчесто финтава пали кај педераната македонска.

И заборавив на еден друг подтип: бисексуалец, кој во исто време има и “дечко“ и девојка. ВО ИСТО ВРЕМЕ. Најчесто другото машко знае, но би-то се вади дека мора да глуми пред роднини, другари... и дека не е ништо сериозно, дури ни секс нема со неа... :pos2: аха, да, како не... лудило. “Немал секс“. Она арчи време со него на лепота :uvo: Да ги спомна и тие врски каде “среќната тројка“ се знае, па и практикува секс заедно?

На крајот, и вака, и онака, хомото останува со стапот во раце.
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
Белград - град со 3 пати повеќе жители од Скопје.

Минатиот викенд педерчињата сакаа да прават парада, но нешто им пропадна поради тоа што ги НЕМА!!!

Епа сега во Скопје ги има 3 пати помалку.

И што ја држите темава отворена за некој што го нема?
 
O

Out Boy

Гостин
Белград - град со 3 пати повеќе жители од Скопје.

Минатиот викенд педерчињата сакаа да прават парада, но нешто им пропадна поради тоа што ги НЕМА!!!

Епа сега во Скопје ги има 3 пати помалку.

И што ја држите темава отворена за некој што го нема?
Ахахахахаха....
Недоинформираноста е полоша од незнаењето... не за џабе рекле.
Море чичко Алек, парадата во Белград ја откажаа затоа што српското МВР не може да гарантира безбедност! Се беа насобрале Гробари, Делии и другиот талог на српското општество, да покажуваат колку се јунаци врз незаштитените хомосексуалци. Ти вести гледаш? Весниче, нешто такво...?

Не постои бог, а ете цел подфорум има за него отворено. Ајт тамо...
 
P

Princ

Гостин
Без провокации молам. Дискутираме за хомосексуалците и хомосексуализмот.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Да го прашам почитуван господин Out Boy до кај е со планот за партијата на ЛГБТ у Македонија?

Или ќе чека некој друг од 150.000 да го заврти тркалото?
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Еве, јас предлагам име на партијата: Партија на слободните либерали.
Зафатено е? Ќе треба да тркнам до Централен регистар да проверам за иметео :)

Смеам да отворам тема за ваква виртуелна партија на форумов? :pipi:
Еве, и статут ќе напишам.
Значи постојат хомосексуалци во двете партии на кои лукративноста од можностите кои истите им ги нудат не им дозволува да се залагаат за нешто кое го сметаат очигледно за помалку вредно.
Тоа нешто е сексуалната ориентација.

Партија на слободни либерали е убаво име за партија, но како што и самиот спомена, се работи за обични луѓе, а обични хомо луѓе имаат слични интереси со обичните хетеро и тие во себе не вклучуваат најверојатно некаква поголема ангажираност за она кое им е всушност во основата на личноста.

Кој е лицемерен тука и како да се преброди удобноста во веќе накалемените норми и да се започне за залагање на сопствените интереси?
Тоа ќе се согласиш е невозможно, не само што нова партија би доживеала фијаско, туку и реперкусиите кон оние кои јавно ќе истапат, ќе бидат најблаго речено, деградирачки.

Основното прашање е, што прават членовите на партиите во рамките на сопствената партија, како тие придонесуваат за промена прво во сопственото семејство, па сопствената партија, после тоа и на јавното мислење.
Бидејќи, да бидеме реални, двете, трите големи политички блока, се оние кои реално можат да направат нешто.
Педерски финти од тип на нво семинари и работилници и амбасадорски реагирања, нема да можат да направат позначајни промени.
Но, секој си гледа газето да му е на удобно. Без разлика што со истото се предава себе си.

Зошто нема некоја акција, ко што имало пред 40 години во некое геј кафуле, каде педерите, на кои им дошле преку глава секојдневните малтретирања од полицијата, се одлучиле да протестираат и да бараат права ко останатите.
Со тој чекор, започнува хомо-револуцијата во САД.
Но, вие немате ни геј кафуле. Немате ни желба, нит волја за презентација на себе си.
Се она за кое зборуваш, се само нафрлани желби за остварување на сопствените интереси, без тоа да има некоја реална подлога или план.
Напрај си муабет со сатаниел, со други паметни луѓе, седнете и работете на стратегија за афирмација на педерланата, некои насоки како да ја приближите идејата дека луѓе како вас постојат и во Македонија.
Вака како што е, сте никаде. Всушност сте на бетар ниво од пред 10 години.

Тоа треба да ве мотивира и не да го кудите, туку да го воспевате Кочо, кој имал сила да каже дека е педер, независно од тоа што понатаму било.
Таа храброст, никој друг не ја прикажaл ниту пак неговата искористил. Прашај се со тоа за вистинската ваша желба за решавање на ова прашање.
Никој не може да ви помогне, ако не сакате да се заангажирате и да си помогнете самите.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Вака како што е, сте никаде. Всушност сте на бетар ниво од пред 10 години.
Да денешниве педери стварно испаднаа педери.

Ваљда нивните деца ќе бидат поодлучни и похрабри.
 
O

Out Boy

Гостин
Значи постојат хомосексуалци во двете партии на кои лукративноста од можностите кои истите им ги нудат не им дозволува да се залагаат за нешто кое го сметаат очигледно за помалку вредно.
Тоа нешто е сексуалната ориентација...
Апсолутно се согласувам со целиот пост, од почеток до крај ја опишува вистинската состојба. Сепак, нивната поддршка кон некоја од партиите, е заради ветувањата дека тие ќе го решат ова прашање ако дојдат на власт. Значи, станува збор за искористување на неповолната состојба на хомосексуалците во поголемите партии, како што самиот рече, заради “реперкусиите кон оние кои јавно ќе истапат, ќе бидат најблаго речено, деградирачки“, па желбата да се избегне ова, ја подгрева лажната надеж дека “овие моиве ќе го решат прашањево“.

Од друга страна, постојат и такви луѓе кои како приоритет ја гледаат материјалната состојба и повисоката позиција во партијата или на работното место, насилно обидувајќи се да одглумат стрејтери. Дури и спремни се на брак, само заради популарност, глумење среќно традиционално семејство...

Меѓутоа, кога ваква партија би постоела, не верувам дека поголемиот дел од хомосексуалците не би ја поддржале, дури и за сметка на партијата за која работеле. Би имало и такви кои ќе ја напаѓаат и дискредитираат, ама зад параванот, убо ќе се помислат пред да заокружат.

Основната идеја е дека една таква партија, во никој случај не смее да биде како онаа на пензионерите, или земјоделците, кои ги застапуваат интересите на една определена група. Таквата партија како носечки столб мора да ги има човековите права, нивното развивање, унапредување и штитење, на сите луѓе, без разлика на некои карактеристики, развивање и имплементација на културата, образованието и воспитувањето кај популацијата, демократизација на општеството, а зошто да не и унапредување на економијата и создавање клима за побрз влез на државата во ЕУ.

Секако дека приоритетот ќе биде разбивање на табуата кон не-хетеросексуалната популација, но тоа е можно само и САМО преку наведените мерки.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Читам постовите на прогеј орјентирани дискутанти и се се сведува на неколку тези и теории на стаклени нозе

1. Во МК има голема геј популација !
Таа прикаска ја пласира Коче со некоја бројка од 200.00 гејој во МК кога нудеше гласови на таа фантомска геј популација на партии во замена за закони ( и веројатно место “Министер за ректум или слично“ Седнал коче на интернет и на некој анонимен геј сајт прочитал дека се претоставува дека 10% популација во некои прекуокенаски земји се гејој. Понесен од таа гејска претпоставка коче израчунал дека 10% од 2.000.000 македонци се 200.000 (тука клал цело население од деца во колички до дедовци пред умирање, сите учествуваа во веселата математика на Коче. Сега гледам дека им се намали бројот за 50.000 па сега ги имало 150.000 кај им ојдоа тие 50.000 гејој не се знаи дали дезертираа и му се вратија на стрејтерството дали ги држат во резерва.....

2. Во МК има прогон и дискриминација на гејој
До сега не ми е познат некој случај да некој бил некако прогонет оти е геј. По весници читам за малтретирања, тепања, напади апсења и отпуштања на професори, полицајци, земјоделци, политичари, маѓ тепа и убива маж заради жена, жена убива маж заради друга жена..... стриктно стрејтерски прогони и малтретирања. Ако имаат гејојте некоја бројка на тоа колку гејој остана без работа или бил тепан или малтретиран оти е геј, нека ги кажи овде со примери и податоци па да споредиме колкав процент од дискриминација и млтретирање во МК секојдневие лежи на нивните плеќи.

3.За МК нема иднина ниту прием во ЕУ додека не се решат законски барањата на гејојте (брак посвојување деца)
Уште една измислица на директорот на МК гејој - Коче, со кој сака да ги заплаши старите баби и дедовци и жителите на селата кои немаат компјутер и интернет за да можат едноставно на Гугле да видат дека најголемиот број на земји членки на Еу самите НЕ ПРИЗНАВААТ гехј бракови како и дека НЕ ДОЗВОЛУВААТ посвојување на деца од страна на гејој. И тоа големи и моќни земји како Англија, Германија, Франција и ред други (Грција, Бугарија, Чешка, Полска, Унгарија...)

Значи еден просечен геј во МК има исти права како и некој геј у германија. Може да се шврка дома или да му го цица на партнерот кај него али не може да има легален брак или да посвојува деца. Тој закон важи и за стрејт и за геј пшопулација. И мене како на стрејт не ми е можно да стапам во геј брак ниту да посвојам дете како член на геј заедница. Од друга страна секој геј има право да стапи во брак со особа од спротивен пол и да има деца по природен пат или да посвои во одредени случаеви. Истото право до и најмалата точка го имам јас како стрејт. Ни поголеми права имам јас ни помали права има било кој геј во МК.

Значи да резимирам нема ни помен од некоја геј заедница во МК нито збор за некои прогони и малтретирања а најмалку за некои законски дискриминации.
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
Ахахахахаха....
Недоинформираноста е полоша од незнаењето... не за џабе рекле.
Море чичко Алек, парадата во Белград ја откажаа затоа што српското МВР не може да гарантира безбедност! Се беа насобрале Гробари, Делии и другиот талог на српското општество, да покажуваат колку се јунаци врз незаштитените хомосексуалци. Ти вести гледаш? Весниче, нешто такво...?
ма каква „недоинформираност“??? какво весниче??? ретко на кое верувам... ама патем поминав низ белград и освен по некој графит „чекамо вас“ немаше баш некои проблеми.

особено ако имаше голема група педери. само што педерите испаднаа „педерчиња“ па се уплашија и не излгегоа...

тоа е мое слободно толкување. никој не ги спречуваше, само тие си измислија дека не е безбедно... нема везе: ако ги има во скопје, СЛОБОДНО нека излезат на плоштад, да видим колку се и дали се навистина некоија битна група. или само неколку луѓе кои, изгубени во општеството, бараат начин како да си дадат на значење


Не постои бог, а ете цел подфорум има за него отворено. Ајт тамо...
не сум сигурен за тоа дека не постои.

напротив - јас веувам дека постои. не само потфорум, туку еден куп цркви има, а и слободно излегуваме да ги прославиме деновите на раѓањето и воскреснувањето на неговиот син на Земјата...
само ова да ти го објаснувам - ептен ќе биде офтопик, а не му е тука ни место.
 
O

Out Boy

Гостин
1. Во МК има голема геј популација !
... Сега гледам дека им се намали бројот за 50.000 па сега ги имало 150.000 кај им ојдоа тие 50.000 гејој...
Бисексуалците :smir:

2. Во МК има прогон и дискриминација на гејој
Прогон од општата популација врз хомосексуалците како организирано движење, постои само во вид на заплашување, дискредитирање и исмевање. Постојат и организирани ултра-националистички групи, поттикнати од религиски водачи, кои се активираат по потреба (геј-парада, протест против изградба на црква, протест против Владата...)

Дискриминацијата се состои во негирање на постоењето на оваа група, противуставното одземање на правото на брачна заедница, противуставното одземање на правото на посвојување и сурогатство, недонесувањето на Законот за антидискриминација...

3.За МК нема иднина ниту прием во ЕУ додека не се решат законски барањата на гејојте (брак посвојување деца)
...најголемиот број на земји членки на Еу самите НЕ ПРИЗНАВААТ гехј бракови како и дека НЕ ДОЗВОЛУВААТ посвојување на деца од страна на гејој. И тоа големи и моќни земји како Англија, Германија, Франција...
Ова го рече Фуере, официјалниот претставник на ЕУ во Македонија.
Следи листа на состојбата со бракови и посвојувања:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom