СЗО прогласи пандемија на свински грип! [Швајцарците пронајдоа вакцина!]

Член од
22 јуни 2008
Мислења
457
Поени од реакции
52
Маските хитче станаа, дури слушнав DC i QuickSilver почнале да изработуваат!
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Грипот најповеќе се пренесува преку дишни патишта, значи кивање и кашлање или некој ако ти диши во лице од близина. Тоа е би рекол во 90% случаи како грип се пренесува. Сеа за рацете. Доволно е да не пикаш раце во нос и нема така да добиеш грип. Не се пренесува преку кожа туку треба да дојде до дишни патишта.
Значи доволно е да јадеш со нечисти раце или да си го чачкаш носот ..значи хигиената пред се..маската не го уништува грипот...ако се залепи за неа..исто така може полесно да се пренесе..таа е мала превентива..и јас тоа не сум го измислил туку тоа е мислење на амер. доктори
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
153
Поени од реакции
13
да, многу луѓе шетаат со маските по улица. Дури аптеките си направија профит од тоа, прво маските беа 5 ден, па 10 и на крај 15 денари ги стаија.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Значи доволно е да јадеш со нечисти раце или да си го чачкаш носот ..значи хигиената пред се..маската не го уништува грипот...ако се залепи за неа..исто така може полесно да се пренесе..таа е мала превентива..и јас тоа не сум го измислил туку тоа е мислење на амер. доктори
Сите до еден да имаат нечисти раце ако се спречи пренесувањето преку воздушен пат ќе замине епидемијата за една недела. Фама се прави тоа со рацете ама поинаку не ни знаат па мораат нешто да измислат да се замајува народ.

Нормално дека е подобро да се јаде со чисти раце :).
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
да, многу луѓе шетаат со маските по улица. Дури аптеките си направија профит од тоа, прво маските беа 5 ден, па 10 и на крај 15 денари ги стаија.
А замисли од вирусов колку парии собраa Baxter, Доналд Рамсвелд, Обама, Ангела Меркел и Кралицата :)
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Сите до еден да имаат нечисти раце ако се спречи пренесувањето преку воздушен пат ќе замине епидемијата за една недела. Фама се прави тоа со рацете ама поинаку не ни знаат па мораат нешто да измислат да се замајува народ.

Нормално дека е подобро да се јаде со чисти раце :).
Никој не спори дека се пренесува како и секој каласичен грип..сепак маските малку ми изгледаат како средтство за билдање паника
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Никој не спори дека се пренесува како и секој каласичен грип..сепак маските малку ми изгледаат како средтство за билдање паника
Не викам не, ако ги користат тие тенките тие се гола вода. Подобро ќе беше да се едуцира народов да кашла и кива во марамче ама тоа не го прават така да ќе биде за џабе. Нема култура кај нас.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
а денеска видовме батковци со маски на улица, од Карев, и децата се чудеа зошто 1 април е во есен :) инаку маски веќе нема никаде. во 4 аптеки во лептокарија ниедна нема маски. пензионериве се обрале.
вчера бев по д и ц витамини во зегин ред ко за млеко во комунизмот. се над 60 години. не ни мислат дека уствари така полесно ќе фатат...
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Во Карев точно е дека нема да идат во наредни 7 дена?
Иначе не знам нас во ЈБТ ни рекоа утре маски да носиме и денес и вчера имаше носеа доста ученици.
Ако најдам најдам ако не ништо а и секако слушав дека немало маски веќе.
Епа ако сеа не затворат школите боље никад да не ги затворат.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
penzionerive slucajno da ne gi fati a nacukale se po 80 godini gospode boze vise od tie penzioneri
 
M

Mario Gómez

Гостин
Ипак мислам дека добра вентилација во училиштата и редовна хигиена е 100 пати подобра превенција од ефтини маски. :)

Но, никој не ги прашува учениците. Со маски и други ствари училиштето во циркус се претвара.
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
За во Карев читав во весник некојси 180 ученици што биле на екскурзија во Унгарија немало да идат во школо..:/
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Ипак мислам дека добра вентилација во училиштата и редовна хигиена е 100 пати подобра превенција од ефтини маски. :)

Но, никој не ги прашува учениците. Со маски и други ствари училиштето во циркус се претвара.
за ова си апсолутно во право. само отворени прозори. и без паника од промаја :) од врат укочен не се умира :)

инаку нема официјално ниедно школо затворено. самоволно не знам...


едит:
вестите започнаа вака:
Денот започнал со 14 а завршил со 30ина болни од свински грип.
Кога ги примија, испитаа, и евидентираа докторите ни наши ажурни???
или кој влезе у болница одма го пишуваат у тефтер ... ич не им верувам еј..
демек 16 резултати извадиле??? па за брис од нос 24 до 48 часа им требаат...
алал да им е... мамето нивно..
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Искрено преку кур више од овие работи. Сериозно, преку кур.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.753
Поени од реакции
9.911
едит:
вестите започнаа вака:
Денот започнал со 14 а завршил со 30ина болни од свински грип.
Кога ги примија, испитаа, и евидентираа докторите ни наши ажурни???
или кој влезе у болница одма го пишуваат у тефтер ... ич не им верувам еј..
демек 16 резултати извадиле??? па за брис од нос 24 до 48 часа им требаат...
алал да им е... мамето нивно..
Епа можеби тие резултати се на заболени кои биле испитани вчера или пред 2 дена?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom