Руфи Османи: Македонија Држава на два народа - Македонскиот и Албанскиот!?

Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Ako sakas da me narekuvas makedonec nema problem zosto i onaka jas imam poveke pravo od tebe taka da se narekuvam, a znaes zosto, zatoa sto ti uste neznaes da li anticki ili slovenski, vestacko kreiran makedonec:toe:.

Makedonija na Romite.:oeoeoe:
Абе јас таквите како тебе не ги нарекувам никако, не постојат, ти самиот си се „нарекуваш“ , со културата и образованието што го имаш.
Јас сум и антички исловенски и денешен и иден МАКЕДОНЕЦ.
А од тоа што го знам јас , барем 2% да знаеше ти , твојот живот ќе течеше во многу подруга насока :smir:.

Македонија Вечна! :oeoeoe:
 
Член од
29 април 2005
Мислења
383
Поени од реакции
35
Vrz osnova na koja kultura i jazik ke se definira?
Samo vrz osnova na makedonskata kultura i makedonskiot jazik, ili pak...? :)
Го извади од контекст моето со тоа што само цитираше дел од него.
Јас напишав:
Национална држава како дефиниција за културна и јазична организирана територија или тнр. држава. За конечно да се стави крај на манипулирањето со нашето постоење. Само и исклучиво заради тоа.
Се мисли на ова:
Македонија КАКО национална држава на македонците суверенитетот го носат сите нејзини правно регулирани граѓани.
Може да се вметнат и имињата на етникумите кои живеат како составен дел на државата за да не ве „асимилираме“, де.:smir:


Jasno toa.
Jas dur sum si ziv ke si se deklariram kako albanec, bez razlika na site drugi okolnosti.
No koga zborime za opstojuvanje na cel eden etnikum kako pomal kolektiv vo ramki na eden pogolem kolektiv, potrebno e da se najde mehanizam preku koj ke bide zagarantiran toj opstanok.
Ne da se ostavi samo na licnata opredelba na individuata i na dobronamernosta na sistemot, oti toa vo dolgorocen plan moze mnogu lesno da prejde vo "dobronamernost"...:)
Болд 1:
А кој тоа те тера или пак би те принудувал да се именуваш поинаку и со сегашниов систем на уредување?
Има некој, кажи, маме му...:duel:
Болд 2:
Веќе го имаме тој механизам и функционира, колку-толку. Всушност онолку колку им е потребно на политичарите во дадено време.
Затоа мојата идеа е многу подобра од онаа на г. Руфи Османи. Едноставно, излишни ќе бидат сите повикувања на етничко палење кога ти, како граѓанин (плаќач на данок) имаш право да те услужи „државата“ онака како што ти сакаш бидејки ти плаќаш и тоа без посебни етнички препукувања.

Болд 3:
Зборуваме за „негативноста“ на долгорочниот ефект на доборонамерноста, а правиме превид за „позитивноста“ долгорочниот ефект на бинационалноста. хммммм
Дај ми ти добронамерност со јасно дефинирани позиции (моето) за да можам конечно да се ослободам од стегите на етничкото манипулирање (руфиевото) и да се концентрирам на поубавиот живот.

Ke se dogovorime nekoj ubav soncev den uz pivo ili rakice.... pri pijana sostojba strasni dogovori pagjaat...:)
Ако ти не преземеш иницијатива, тогаш јас ќе го сторам тоа.



Поздрав:smir:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
211
Поени од реакции
12
Се мисли на ова:
Македонија КАКО национална држава на македонците суверенитетот го носат сите нејзини правно регулирани граѓани.
Може да се вметнат и имињата на етникумите кои живеат како составен дел на државата за да не ве „асимилираме“, де.:smir:
Значи овој амандман ,

AMANDMAN IV
1. Gra|anite na Republika Makedonija, Makedonskiot narod, kako i gra|anite koi `iveat vo nejzinite granici koi se del od albanskiot narod, turskiot narod, vla{kiot narod, srpskiot narod, romskiot narod, bo{wa~kiot narod i drugite, prezemaj}i ja odgovornosta za sega{nosta i idninata na nivnata tatkovina, svesni i blagodarni na svoite predci za `rtvite i posvetenosta vo nivnite zalo`bi i borba za sozdavawe samostojna i suverena dr`ava Makedonija ....

треба повторно да се смени и тоа според тебе треба да гласи-

Граѓаните на Република Македонија, македонците,албанците,турците,власите,србите,ромите,бошњаците преземајќи ја одговороста за сегашноста и иднината на нивната татковина.
Тука имаш проблем, дали македонците се македонци и дали албанците се македонци или би се чувствувале како македонци а тоа те води кон поделба па затоа...

1.Со сегашната преамбула албанците,турците,власите,србите,ромите имаат уставна основа за формирање покраина.

2.Идејата на Руфи Османи ги подига албанците на повисоко ниво,државотворно,рамноправно со македонците оставајќи ги во позадина другите малцински народи.
Ова води кон можност за создавање на две федерални држави.

3. Јас сум за граѓаните на Република Македонија, преземајќи ја одговороста за сегашноста и иднината на нивната татковина, почитувајќи ги културното и јазичното наследство на нивните предци ...
Ова води кон рамноправна држава на сите граѓани без разлика на нивната етничка,верска припадност па кој сака, како си сака нека се чувствува и нека си ја чува културата,јазикот,традицијата итн.
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Абе јас таквите како тебе не ги нарекувам никако, не постојат, ти самиот си се „нарекуваш“ , со културата и образованието што го имаш.
Јас сум и антички исловенски и денешен и иден МАКЕДОНЕЦ.
А од тоа што го знам јас , барем 2% да знаеше ти , твојот живот ќе течеше во многу подруга насока :smir:.

Македонија Вечна! :oeoeoe:
Ти кажав дека уште не знаеш.

пс. Во која насока тече мојот живот??

Македонија на Албанците:oeoeoe:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Ти кажав дека уште не знаеш.

пс. Во која насока тече мојот живот??

Македонија на Албанците:oeoeoe:
ц ц ц ц ц
рани куче да те лае ...

БАН 1 година минимум за тебе ...
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
ц ц ц ц ц
рани куче да те лае ...

БАН 1 година минимум за тебе ...
Зошто бе пиле бан од една година, кога реков Македонија на Ромите зошто не изреагираа, зошто не побара да ме банират?

Ако толку ти пречи зборот албанци, ич не ме боли мене, ја ке ти пишувам што мислам, со или без иронија, тоа ти треба да го сватиш, а не да ги интерпретираш постовите онака како што тебе ти одговарат, ајде чао.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Зошто бе пиле бан од една година, кога реков Македонија на Ромите зошто не изреагираа, зошто не побара да ме банират?

Ако толку ти пречи зборот албанци, ич не ме боли мене, ја ке ти пишувам што мислам, со или без иронија, тоа ти треба да го сватиш, а не да ги интерпретираш постовите онака како што тебе ти одговарат, ајде чао.
не ми пречат албанците ама ич ...
колку имам пријатели Македонци може да се каже дека имам и албанци и бошњаци и роми. се обидувам да бидам пријател со сите ...

тоа со ромите го напиша иронично ..
а за ова се изјасни како твоја цел ...
мене не ми личи за исто ..:toe:
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
тоа со ромите го напиша иронично ..
а за ова се изјасни како твоја цел ...
мене не ми личи за исто ..:toe:
Emi ako de, so ima cudno u toa?
Zar ne e Makedonija i na albancite?!!!
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
не ми пречат албанците ама ич ...
колку имам пријатели Македонци може да се каже дека имам и албанци и бошњаци и роми. се обидувам да бидам пријател со сите ...

тоа со ромите го напиша иронично ..
а за ова се изјасни како твоја цел ...
мене не ми личи за исто ..:toe:
Аха така ли било работата, првото било иронично а втората не била, било моја цел:vozbud:, јас не можам да сватам од каде донесе вакава констатација, да сакав јас да ти изјаснам, или покажувам моја цел ке стаев знаме албанско а не знамето на македонија, знамето на сите граѓани на Македонија, нели знамето било на сите граѓани.:toe:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Ајде мир :smir:, 2 минути човек да ве остави одма се запукувате за глупости!!!

Има толку многу позитивни работи што може да се направат наместо да се губи време во докажување чива е земјата во која живеете.

Ептен црно бело ги гледате работите.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
не е ...
Македонија е на Македонците :toe:
Албанија е на албанците:toe:
па и Косово.
E ne moze.

MAKEDONIJA NA ALBANCITE.

Neka ti kisne.


Jebote rimski papa ( ko sto veli concrete )..... nie tuka nedela dena mudruvame kako najdobro vo secij interes da stigneme do zaednicki jazik i resenie, i posle toa nekoj ko padobranec ke mi se ubaci od korner i za sekunda ke usere optan toptan se.

I posle nekoi clenovi ke se cudat zosto muabetot uz kafe ( pivo ) surat na surat e podrugaci otkolku ovoj na forum..... Ete zosto. :) :toe:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
E ne moze.

MAKEDONIJA NA ALBANCITE.

Neka ti kisne.


Jebote rimski papa ( ko sto veli concrete )..... nie tuka nedela dena mudruvame kako najdobro vo secij interes da stigneme do zaednicki jazik i resenie, i posle toa nekoj ko padobranec ke mi se ubaci od korner i za sekunda ke usere optan toptan se.

I posle nekoi clenovi ke se cudat zosto muabetot uz kafe ( pivo ) surat na surat e podrugaci otkolku ovoj na forum..... Ete zosto. :) :toe:
тешко дека ќе ми кисне ..
тебе ти кисне

какво државјанство имаш а ?

епа сеа види ти шо си ..
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Kako so idat rabotive
mnogu brzo makedoncite ke bidat malcinstvo u rm
poso oni edvaj cekat da mu ja zduvnat a ne mozat
cest na isklucoci ko mene a retki se
taka da statistika si e statistika
nie iame mnogu staro naselenie a neame natalitet
a albannskoto naselenie e mlado
taka da po sila na pricinsko-posledicniot sled
jabe se udiraat u gradi drzava se prai so luge
a kaj nas nema poso ne se kotat taka bilo moderno
epa ko so rece ljubco ko kocka mraz ke ni se stopi drzavickata
izumiraat narodi i gi zamenuvaat drugi
za volja na vistinata taka e
a na skepticite bog neka im dae 200 godini zivot
pa sami ke se uverat deka taka ke bide.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Жалам за вашата „контруктивна дискусија“ ама да ве Е.... сите, иронични, скептични, песимистички , егоистички, нацистички , сероњи кои ве има.
Патите од некои невидени комплекси. Се би дале само да ја голтне земјата оваа Македонија па макар и црнци ве ебеле.
Македонија се вика бе и треба да сте горди да живеете во неа и да се викате МАКЕДОНЦИ, да имате свој јазик МАКЕДОНСКИ, свои споменици и традиции -МАКЕДОНСКИ, да се борите и живеете за оваа Македонија.
Има албанци ,турци,грци,израелци и не ти знам што кои живеат во други држави со години, иселени таму откако се родиле во својата матична држава и сега си се нарекуваат германци,шпанци,бразилци.Не забораваат од каде потекнуваат и кој како,зборуваат или не свој јазик,имаат или не имоти и роднини во „своите“ земји... ама се грижат за животот кој го живеат во таа некоја „нова“ земја. А вие се борите за некои ваши идеи и „идеали“ ....албанија и албански..има бе таква земја, ако толку ја сакате што не живеете таму, ќе си зборувате албански само и насекаде, ќе си имате албански традиции,политички партии и претседатели и се што АЛБАНСКИ ќе посакате! Не пробувајте Албанија да ја донесете овде, не е можно тоа, ствара омраза и потенцијални крвопролевања. Прифатете се самите како Македонци и добредојдени сте засекогаш. Смешно е да се нема логика во една толку едноставна работа или повеќе катастрофално.

Ти кажав дека уште не знаеш.

пс. Во која насока тече мојот живот??

Македонија на Албанците:oeoeoe:
Знам многу повеќе од тебе, а најмногу за тоа што сум и кој сум. Кажи ми кој си ти и каде си ? Албанец не си, Македонец ич. Во Албанија не те сакаат во Македонија воопшто.
Ај сега ти одговори ми во која насока ти тече животот и размисли зошто е тоа така.

Да Живее Македонија Вечна и Слободна! :oeoeoe::oeoeoe::oeoeoe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom