Иванов очекува разумен компромис за името

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Или можеби саркастичен и метафоричен. Не брзај со заклучоци Крале Марко.
Можеби да, но бидејќи лично се осетив повреден од неговиот сарказам и метафора, а со оглед на намерата реагирав така.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Иванов само нека отстои на неговите учења и ставови од пред изборниот период, кога на дебати, емисии, дискусии јасно стави до знаење кои се неговите ставови
Koi bea negovite stavovi druze?
Ona so dobrata volja, ili?
Sum propustil nesto?
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Околу разумниот компромис на Иванов. Многумина веднаш се фатија на критика или плукање на оваа изјава на Иванов, но да се разбереме едно. Сите оние што неможат да се помират со тоа дека Фрчко изгуби, а Иванов ќе биде претседател, сакам да ги убедам дека секој разумен компромис на Иванов околу името до колку не е во согласност со разумот и зачувување на името ќе го чини политичка смрт, токму од нас гласачите што му ја дадовме довербата. Нема потреба сега да се менуваат боите, па довчерашните поддржувачи на Фрчко преку ноќ станат ортодоксни бранители на името и обратно. Затоа оставете го Иванов најпрво да стапи официјално на функцијата па после заедно ќе го фалиме и критикуваме. Не ронете солзи пред време.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Грујо ќе ги тегни 90% од претседателските конци така да сега сфаќам дека ова ќе биде лошо за нас.Вака почна и нацистичка Германија во предвоениот период, ова е прв чекор.
Ги разбирам индикациите од кои произлегува твојот став - околу контролата. И јас сум забележал слични моменти. Токму затоа споменав деградирање на професорот за време на изборите. Нејсе, да не навлегуваме со компарациите со нацистичка Германија, бидејќи се неумесни. Крајно, Македонија нема сила да започне светска војна и да анектира половина Европа.

Темата не е за тоа.
И Груевски, колку и да е популарен, кај добар дел од гласачкото тело не би можел да ја протне идејата за „разумен компромис“. А ако е ставен тој или Претседателот пред свршен чин, од надворешните фактори, знаеме што ќе значи тоа...

Нашата реалност е таа.
Барем да ја имавме големината на Германија, која ја споменуваат многумина. Макар и била некогаш нацистичка.

Koi bea negovite stavovi druze?
Ona so dobrata volja, ili?
Sum propustil nesto?
Предизборие, Кварк. Лани, преклани, оломлани....

Ставовите до кои се држел пред да одлучи да стане политичар.
Пустата желба е се што имам во моментов.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Ко ке удрат некое име, има сите да се чудиме, некои од нас ке плачат а некои ке се смеат, и ке речат, We told you so :) (на овие кој кеплачат)
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Предизборие, Кварк. Лани, преклани, оломлани....

Ставовите до кои се држел пред да одлучи да стане политичар.
Пустата желба е се што имам во моментов.
Aha, ona razlika megu kriminalec i kriminolog a? :)
Nejse, ja vo toa vreme ne ni sum znael koj e konfuzniot valandovec..:)
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
a be sto vie na vas.....rekol Ivano....ako rekol ce da porekne:).....daferi kako porekna
taci koga mu srza....(ne pamtite vie mali ste)toa si se normalni raboti,e ce mu bil marioneta na grujo....pa na kogo da bide be na zajko...najvazno od se e da se prekinat pregovorite sto poskoro....za da ne napravat nekoja glupost pa da se kaeme cel zivot....
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Aha, ona razlika megu kriminalec i kriminolog a? :)
Nejse, ja vo toa vreme ne ni sum znael koj e konfuzniot valandovec..:)
А така. И се надевам дека ќе се држи цврсто, работата која му претстои не е нималку лесна. Конфузниот валандовец бе :) Ајде, може ќе го биде... Ваков или таков, тој е. И верувам дека ќе отстои на задачата.

@Појол: те молам, воздржи се од потенцијално провокаторски коментари на чувствителни теми. те молам :smir:
 

illusioner

Happyrotter
Член од
20 јуни 2007
Мислења
774
Поени од реакции
15
ili so armiski zborovi ovaa izjava se narekuva Artileriska podgotovka na terenot
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
ili so armiski zborovi ovaa izjava se narekuva Artileriska podgotovka na terenot
Како што би рекле АВС и concrete, „крчкање на тивко“. Затоа јас не дадов параф, и повторно напишав „Виножито“ на ливчето.

Дај Боже да грешам.

Ама не заборавај, Артилериската подготовка не е од пред 3-4 часа. И неа ја прифатија 450 000 граѓани на земјава (што е математички околу една петтина од сите жители, но сепак легислативно е некоја поддршка).

„Ќе настојувам сите институции во државата да се фокусираат во тоа прашање и да дадеме целосен наш придонес за решавање на овој спор, и доаѓаме до она што ние во програмата, во мојата програма и во текот на кампањата го именувавме како разумен компромис, компромис кој нема да биде на штета на македонскиот идентитет“, вели Ѓорге Иванов.

А1.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Во превод:
Ќе се викаме било како, ама остануваме Македонци...кои во скоро време нема да фигурираат како такви...
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
„Ќе настојувам сите институции во државата да се фокусираат во тоа прашање и да дадеме целосен наш придонес за решавање на овој спор, и доаѓаме до она што ние во програмата, во мојата програма и во текот на кампањата го именувавме како разумен компромис, компромис кој нема да биде на штета на македонскиот идентитет“, вели Ѓорге Иванов.

А1.
Toa vsusnost e stav na sekoj politicar vo zemjava. :toe: :)
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Во превод:
Ќе се викаме било како, ама остануваме Македонци...кои во скоро време нема да фигурираат како такви...
Па не баш...ако навлезеш малку подлабоко во суштината на таквата реплика која ја користат скоро сите, ќе увидиш дека позади тоа се крие „Нема решение на проблемот во догледно време“.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Па не баш...ако навлезеш малку подлабоко во суштината на таквата реплика која ја користат скоро сите, ќе увидиш дека позади тоа се крие „Нема решение на проблемот во догледно време“.
Epa zosto togas drugite bea oznaceni ko predavnici?!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom