Шведска ги озакони хомосексуалните бракови

Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
хомосексуалците засужуваат одредени права кој лично нема да влијаат на твојот живот и животот на твојте деца и верувај тие сигурно нема да добиат право на посвојување на деца единствено нешто што бараат е правна или незнам каква унија која ке им гарантира дека ако едниот умре другиот ке го добие имотот и крај ништо повеке ништо помалку
Цела прикаска за правата на хомосексуалците е да се наследат по смртта еден со друг ??!
Многу сте бе морбидни. Јас кога се женев а ни до сега по толку години брак ниту еднаш не паднав во муабет со жената или рачунав шо кој ќе наследи по смртта. Ни листи праев ни попис на покуќнина ниту бирав жена од која ќе наследам појќе имот

Ако ви е толку грижата и умирачки има решение, ќе си оформите фирма “Ректум трејд“ или “Анал експорт импорт“ и ќе си го пишите цел свој имот во фирмата двата ќе бидете сопственици и кој прв ќе умре другио ќе располага со фирмата и целио имот.

Хомосексуалноста е сексуална орјентација, сексот и за теб и за мене е приватна и интимна работа/ Шо си праиш со момчето в спална е ваш работа али гејојте запнаа то да го вадат надвор по весници по документарни филмови, сексот да го пикаат во закони устави и декларации. Во македонија секој граѓанин е рамноправен и сите ги имаат истите права. Нит е некој над ни под уставот и законите.
 
L

Liberation

Гостин
Немојте бе луѓе да се навредувате. Сакајте се. Менка велеше: “Зошто утре ќе не нема“ :)
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Цела прикаска за правата на хомосексуалците е да се наследат по смртта еден со друг ??!
Многу сте бе морбидни. Јас кога се женев а ни до сега по толку години брак ниту еднаш не паднав во муабет со жената или рачунав шо кој ќе наследи по смртта. Ни листи праев ни попис на покуќнина ниту бирав жена од која ќе наследам појќе имот

Ако ви е толку грижата и умирачки има решение, ќе си оформите фирма “Ректум трејд“ или “Анал експорт импорт“ и ќе си го пишите цел свој имот во фирмата двата ќе бидете сопственици и кој прв ќе умре другио ќе располага со фирмата и целио имот.

Хомосексуалноста е сексуална орјентација, сексот и за теб и за мене е приватна и интимна работа/ Шо си праиш со момчето в спална е ваш работа али гејојте запнаа то да го вадат надвор по весници по документарни филмови, сексот да го пикаат во закони устави и декларации. Во македонија секој граѓанин е рамноправен и сите ги имаат истите права. Нит е некој над ни под уставот и законите.
Треба посебна обука за хомосоксуалците: Тестамент и видови тестамент:))
 
Член од
25 август 2010
Мислења
179
Поени од реакции
23
Не богохули. Јас не разговарам со Бог за да ми каже. Никаде во Библијата не пишува дека некои двајца мажи или две жени стапиле во брак. И црквата не го признава тоа. Бог не е шпекулација. А дали постои или не, не е овде темата да дискутираме. Сепак, ако и јас преавев нешто спротивно на Библијата, за да си ја смирам совеста, ќе викав дека нема Бог. Те разбирам, и тоа не е страшно. Само ни јас ни ти не сме теолози, и не можеме тука да дискутираме.
Второ, ако јас не те прифаќам тебе оти си хомосексуалец, не значи дека сум проста и ограничена личност на која мозокот не и е доволно развиен да размислува, како што викаш ти, ама повеќе ти одговара да вреѓаш, отиколку да дискутираш. И за тоа те разбирам. И мене некогаш ми се случувало во недостиг на аргументи, да навредам некој.И ти со човек, иако педер. Сигурно ги имаш сите чувства како и хетеросексуалците, односно, ние простите луѓе. Ама разликата помеѓу нас е таа што јас не се борам заради одредена моја физичка или ментална причина која ме прави малцинство, да добијам приливегии. Не сакам да бидам ставена во закон, затоа што вечер кога ќе си легнам, имам ваков или онаков секс. Тоа што јас приватно го правам во кревет, нема потреба да ги пишам во закон и да вреѓам некој оти не го разбира.
И не те разбира. Факт е дека не ги разбирам педерите. И тоа е мојот став, за кој ти немаш право да ме вреѓаш.
Никој, ама баш никој не ти рекол тебе еве дечко, педер си и нема да јадеш во кафанава. И затоа не разбирам која е потребата да се озаконите како посебна врста на луше. Ај да имате некои посебно достигнување, ајде де. Ама заради тоа како водите љубов да ви се дадат привилегии...е баш и не би сметала дека треба. А уште пак и да се озакони таквиот брак...Брак од кој нема можност за потомство, кој е спротивен на генетиката, кој е спротивен на општеството, на природата, нема лезет.
И затоа не барајте да се озаконите. Во кревет слободно правете што си сакате. Мене ич не ми е гајле.

МОДЕРАТОРИ - ве молам да ги отстраните навредите од цитираниот дел
Не богохулам само ги изнесувам фактите и повторно ке кажам дека си ограничена, затоа што ограничен човек гледа само од една страна и не ја согледува реалноста тоа може да се согледа и од овој твој пост повторно го доловувам тоа, исто така повторно ке ти го поставам прашањето не верувам дека ти беше јасно, како може да користиш шпекулации наместо факти како аргументи во некоја расправија, бог е шпекулација бидејки никогаш не бил потврден со факт, а црквата веке го знаеме нивниот удел во историјата да било по нивно уште ке сме мислеле дека сонцето се врти околу земјат и сите кој немало да мислат како нејзе ке биле спалувани на плоштади .Незнам каде од мојот пост свати но ја не сум педер не правам ништо спротивно на библијата и затоа верувај дека не е виновна совеста што не верувам во бог виновна е ЛОГИКАТА.Ни јас ни ти не сме експерти за сексуалност па дискутираме тука, така да можеме да дискутираме и за бог и за било која тема.Мене нема потреда ба ме прифатиш пошто не сум хомосексуалец немаш потреба ниту хомосексуалците да ги прифатиш но немаш потреба да идеш против нив и нивните барања и уште помалце да влијаеш на тоа нивните права да не бидат озаконети само затоа што на тебе не ти се свигаат или не ти се потребни.факт е дека не ги разбираш педерите но барем обиди се да ме разбереш мене дали и на мене и на тебе нешто ке ни смени ако они смеат да стапуваат во брак дали тебе лично ке ти смени нешто и да посвојат деца тоа е целата поента на мојот муабет и тоа е целата причина зашто те цитирам.Јас не те врегам освен ако вистината не ја сметаш за навредлива, а мојте навреди или вистини како сакаш се секогаш подржани со факти, за разлика од тебе која постојано нешто шпекулираш,прво го земаш бог како факт,потоа мојот напад врз твоето размислување го оправдуваш со тоа што викаш дека сум педер а не сум само не свакам која е таа потреба да напагаш нешто што нема блиска поврзаност со тебе.Никој не му рекол на некој педер дека нема да јаде во некоја кафана но потребата за да се озаконат си ја свакаат они нешто што ни ти ни јас неможеме да го сватиме ама немаме потреба да им го скратуваме тоа право поради наш интерес или да не речам каприц.Тоа што ти го правиш во кревет се надевам го праиш добро :P не го пишува во никој закон и тоа што ке го прават они нема да го пишува во никој закон тоа што ти си во брак со некој го пишува во закон истото го бараат и они ако немаат потреба од тоа зашто ти имаш потреба од документ кој ке каже дека си во брак ?За последниот дел од твојот пост цело време размислував дали вреди одгоров, не вреди но ке го добиеш, значи според тебе не треба да се дозволи брак од кој нема корист и потомство зашто тогаш стерилните луге би стапиле во брак ? и во што е спротивен тој брак на општеството општество кое маме му ебам не ме остава да дувам на раат а на никој од тоа општество не му смета тоа што јас си го праам мозокот салата можда а можда и не зашто никој не потврдил дека тревата е штетна само на општеството му е забавно да им досага на лугето и да ги ограничува нивните слободи без за тоа да им даде образложение зашто истите им се скратени, и ако нешто е спротивно на такво ограничувачко општество секој нормален човек треба да застане на страната на тие што баараат нешто зашто тука е денот кога и тебе некој слободи ке ти бидат скратени и ке ти биде јасно како е од другата страна.

МОДЕРАТОРИ - сигурен сум дека не најдовте ништо навредливо

--- надополнето ---

Цела прикаска за правата на хомосексуалците е да се наследат по смртта еден со друг ??!
Многу сте бе морбидни. Јас кога се женев а ни до сега по толку години брак ниту еднаш не паднав во муабет со жената или рачунав шо кој ќе наследи по смртта. Ни листи праев ни попис на покуќнина ниту бирав жена од која ќе наследам појќе имот

Ако ви е толку грижата и умирачки има решение, ќе си оформите фирма “Ректум трејд“ или “Анал експорт импорт“ и ќе си го пишите цел свој имот во фирмата двата ќе бидете сопственици и кој прв ќе умре другио ќе располага со фирмата и целио имот.

Хомосексуалноста е сексуална орјентација, сексот и за теб и за мене е приватна и интимна работа/ Шо си праиш со момчето в спална е ваш работа али гејојте запнаа то да го вадат надвор по весници по документарни филмови, сексот да го пикаат во закони устави и декларации. Во македонија секој граѓанин е рамноправен и сите ги имаат истите права. Нит е некој над ни под уставот и законите.
Со балканци не сакам да си иам работа најмалце да навлагам во дискусиии и да се обидувам да им објаснам нешто што нивните комплекси не дозволуваат да го сватат затоа ПОЗДРАВ

--- надополнето ---

Цела прикаска за правата на хомосексуалците е да се наследат по смртта еден со друг ??!
Многу сте бе морбидни. Јас кога се женев а ни до сега по толку години брак ниту еднаш не паднав во муабет со жената или рачунав шо кој ќе наследи по смртта. Ни листи праев ни попис на покуќнина ниту бирав жена од која ќе наследам појќе имот

Ако ви е толку грижата и умирачки има решение, ќе си оформите фирма “Ректум трејд“ или “Анал експорт импорт“ и ќе си го пишите цел свој имот во фирмата двата ќе бидете сопственици и кој прв ќе умре другио ќе располага со фирмата и целио имот.

Хомосексуалноста е сексуална орјентација, сексот и за теб и за мене е приватна и интимна работа/ Шо си праиш со момчето в спална е ваш работа али гејојте запнаа то да го вадат надвор по весници по документарни филмови, сексот да го пикаат во закони устави и декларации. Во македонија секој граѓанин е рамноправен и сите ги имаат истите права. Нит е некој над ни под уставот и законите.
Незнам дали е таа приказната барем јас така сватив у секој случај нивна работа а јас немам намера да му го докажувам тоа на уште еден балканец чии комплекси не дозволуваат тоа да го свати така да поздрав
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Добро бре, они ке ни држат лекции за демократија, здрав разум и напредок, демек они се ЕВРОПЈАНИ...

Мало дете, посвоен син на 2ца гејови, секој ден кога ке станува од сон ке ги гледа неговите мрсни родители како стануваат од ист кревет, кога имаат интимни односи ке гледа 2ца мрсни будали со алатки како се маваат дома...

Животот изгуби смисла...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Мало дете, посвоен син на 2ца гејови, секој ден кога ке станува од сон ке ги гледа неговите мрсни родители како стануваат од ист кревет, кога имаат интимни односи ке гледа 2ца мрсни будали со алатки како се маваат дома...

Животот изгуби смисла...
Извини,ти твоите ги гледаш кога имаат интимни односи?
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Извини,ти твоите ги гледаш кога имаат интимни односи?
Не моите, неам налетено, ниту сум имал намера за такво нешто... но да претпоставиме дека може да се случи...

Тебе кога би ти била попријатна глетка, 2ца мажи, или маж и жена?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не моите, неам налетено, ниту сум имал намера за такво нешто... но да претпоставиме дека може да се случи...

Тебе кога би ти била попријатна глетка, 2ца мажи, или маж и жена?
Нема што да претпоставуваме...глупости на квадрат е примеров.
 
L

Liberation

Гостин
Веста е стара, нема што повеќе да се дискутира по прашањето за Шведска.:locked:
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Нема што да претпоставуваме...глупости на квадрат е примеров.
Е ај добро, не претпоставувам, немора да ги види кога имаат интимни односи... Сепак никако не би му било згодно на дете да живее во семејство со двајца машки родители...
Сеа незнам дали е болеста кај нив, они што посакуваат машки, или е кај мене болеста што неможам да поднесувам гејови...

А црквата го дозволува бракот, дозволува да се венчаат пред олтар?
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Добро бре, они ке ни држат лекции за демократија, здрав разум и напредок, демек они се ЕВРОПЈАНИ...

Мало дете, посвоен син на 2ца гејови, секој ден кога ке станува од сон ке ги гледа неговите мрсни родители како стануваат од ист кревет, кога имаат интимни односи ке гледа 2ца мрсни будали со алатки како се маваат дома...

Животот изгуби смисла...
Среќно ќе биде ако само остане на гледањето туку да не го внесат и него во секс играта:pov:земајќи во предвид дека 90% од нив имаат и педофилски склоности
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
ке ги гледа неговите мрсни родители
па не мора да се мрсни...зависи од конституција, гени :wink:

Веста е стара, нема што повеќе да се дискутира по прашањето за Шведска.
ако де, нек се малкуцка диже прашина
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
822
Поени од реакции
290
Среќно ќе биде ако само остане на гледањето туку да не го внесат и него во секс играта:pov:земајќи во предвид дека 90% од нив имаат и педофилски склоности
Мислам дека ова е грешно.

Педофилија е нешто сосема трето.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Не богохулам само ги изнесувам фактите и повторно ке кажам дека си ограничена, затоа што ограничен човек гледа само од една страна и не ја согледува реалноста тоа може да се согледа и од овој твој пост повторно го доловувам тоа, исто така повторно ке ти го поставам прашањето не верувам дека ти беше јасно, како може да користиш шпекулации наместо факти како аргументи во некоја расправија, бог е шпекулација бидејки никогаш не бил потврден со факт, а црквата веке го знаеме нивниот удел во историјата да било по нивно уште ке сме мислеле дека сонцето се врти околу земјат и сите кој немало да мислат како нејзе ке биле спалувани на плоштади .Незнам каде од мојот пост свати но ја не сум педер не правам ништо спротивно на библијата и затоа верувај дека не е виновна совеста што не верувам во бог виновна е ЛОГИКАТА.Ни јас ни ти не сме експерти за сексуалност па дискутираме тука, така да можеме да дискутираме и за бог и за било која тема.Мене нема потреда ба ме прифатиш пошто не сум хомосексуалец немаш потреба ниту хомосексуалците да ги прифатиш но немаш потреба да идеш против нив и нивните барања и уште помалце да влијаеш на тоа нивните права да не бидат озаконети само затоа што на тебе не ти се свигаат или не ти се потребни.факт е дека не ги разбираш педерите но барем обиди се да ме разбереш мене дали и на мене и на тебе нешто ке ни смени ако они смеат да стапуваат во брак дали тебе лично ке ти смени нешто и да посвојат деца тоа е целата поента на мојот муабет и тоа е целата причина зашто те цитирам.Јас не те врегам освен ако вистината не ја сметаш за навредлива, а мојте навреди или вистини како сакаш се секогаш подржани со факти, за разлика од тебе која постојано нешто шпекулираш,прво го земаш бог како факт,потоа мојот напад врз твоето размислување го оправдуваш со тоа што викаш дека сум педер а не сум само не свакам која е таа потреба да напагаш нешто што нема блиска поврзаност со тебе.Никој не му рекол на некој педер дека нема да јаде во некоја кафана но потребата за да се озаконат си ја свакаат они нешто што ни ти ни јас неможеме да го сватиме ама немаме потреба да им го скратуваме тоа право поради наш интерес или да не речам каприц.Тоа што ти го правиш во кревет се надевам го праиш добро :P не го пишува во никој закон и тоа што ке го прават они нема да го пишува во никој закон тоа што ти си во брак со некој го пишува во закон истото го бараат и они ако немаат потреба од тоа зашто ти имаш потреба од документ кој ке каже дека си во брак ?За последниот дел од твојот пост цело време размислував дали вреди одгоров, не вреди но ке го добиеш, значи според тебе не треба да се дозволи брак од кој нема корист и потомство зашто тогаш стерилните луге би стапиле во брак ? и во што е спротивен тој брак на општеството општество кое маме му ебам не ме остава да дувам на раат а на никој од тоа општество не му смета тоа што јас си го праам мозокот салата можда а можда и не зашто никој не потврдил дека тревата е штетна само на општеството му е забавно да им досага на лугето и да ги ограничува нивните слободи без за тоа да им даде образложение зашто истите им се скратени, и ако нешто е спротивно на такво ограничувачко општество секој нормален човек треба да застане на страната на тие што баараат нешто зашто тука е денот кога и тебе некој слободи ке ти бидат скратени и ке ти биде јасно како е од другата страна.

МОДЕРАТОРИ - сигурен сум дека не најдовте ништо навредливо

--- надополнето ---



Со балканци не сакам да си иам работа најмалце да навлагам во дискусиии и да се обидувам да им објаснам нешто што нивните комплекси не дозволуваат да го сватат затоа ПОЗДРАВ

--- надополнето ---



Незнам дали е таа приказната барем јас така сватив у секој случај нивна работа а јас немам намера да му го докажувам тоа на уште еден балканец чии комплекси не дозволуваат тоа да го свати така да поздрав
Во однос на тоа БАЛКАНЦИ - ти кај си роден? Кај си растен?Африканец да не си?И за тоа колку си ограничен искарај си се со сопствениот пост. Ако ти ги сметаш за глупи балканците и конзеравтивни, тогаш и јас имам право да сметам дека педерите се ненормални.
Ако за тебе нема Бог, а за мене има, тогаш ти си неверник, не јас. Иако и двацата го немаме видено, имаме различни ставови. Иако и двајцата имаме видено педери, јас ги мразам, ти ги обожаваш.Simple. За вкусовите не се разговара. Мене не ми смета да продолжиш да ги обожаваш и жолчно да ги браниш, иако не ти ја сфаќам потребата(кога би се карале за Бог, јас ќе го бранам ставот дека го има, оти сум верник).
Но не поддржувам бракот да им биде правно регулиран, врз основа на сексот што го имаат.Законите се јасни и не дискриминираат за ништо, но не е доволен брак меѓу истополови.Нека си живеат педерите заедно и нека си пишат тестаменти. Ете ти брак со наследување на имотот. Ако некое ливче им врши работа, алал да им е.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom