Студенти Албанци повикуваат на бојкот на изборите

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Albanskite partii nemora i da gi vklucuvat makedoncite vo svojata programa tie gi imaat svoite partii, osven toa tuka se diskutira za pretsedatel na drzava, pretsedatel za site gragani na drzavata, kako ucekuvat ovie pizdive da glasame za nov koga nemaat vo svojata programa ama bas nisto konkretno za albancite i nivnite interesi kako na primer da se zalagat pobrzo implementiranje na ramkovniot dogovor i sl.. Edno e jasno bez glasovite na albancite nema pretsedatel na drzavata, barem jas taka mislam.
Па значи ако бојкотираат албанците, нема да има претседател на државата? Тогаш што правиме, твое мислење се разбира?
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
kako mene ke mi odi dobro koga toj vo svojot mandat ke raboti samo za tebe ..? i gi gledat samo vasite interesi .. ehmm
Сакаш да кажеш и обратно ако Селмани беше претседател? Пријателе веројатно имаш агенда која се разликува од нормалната. Ова ваши, наши, ако не по наше ние во шума итн полека треба да се напуштат и тогаш биди сигурен дека ќе ги видиш интересите во претседателот кој и да бил. Се додека се закануваш со интереси ти условуваш.:toe:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Бојкот знаете што значи на претседателски?
Вељановски ВД председник.
Немојте, ги симпатизирам ама не смее до тоа да дојде.

Инаку се слушнав со Иванов, локум или тулумба за студентиве.
Нека бираат.
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Па значи ако бојкотираат албанците, нема да има претседател на државата? Тогаш што правиме, твое мислење се разбира?
Promena na stavovi, promena na nivnite postoecki programi, dogovori toa. Dodeka albancite nemat kjar od ovie kandidati da se bojkotirat ovie izbori od strana na albancite toa.
 
P

Princ

Гостин
Сакаш да кажеш и обратно ако Селмани беше претседател?
Селмани имаше митинг во Кондово, Струмица и Битола. Фрчко и Иванов само во Струмица и Битола. Споредбава не ти чини.

Да не го цитирам Славјански, ама може да му каже на Иванов да се повлече од трката и ДПМНЕ друг да кандидираат. Не се палиме на локуми и тулумби :)
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Promena na stavovi, promena na nivnite postoecki programi, dogovori toa, se dodeka albancite nemat kjar od ovie kandidati da se bojkotirat.
Поентата ми беше дека, главната цел е да пропаднат изборите за да добијат Албанците повеќе од кандидатите...(малце чудно нели)... ама гледај си ги постовите кон тоа одат.

Кажи ми што ќе добијат Албанците ако навистина пропаднат изборите и утре ЕУ каже... „нема визна либеризација“?

Албанците имаат исто толку ќар колку и Македонците, да зборувавме за влада... во ред можеби имаше некоја поента, ама вака пливаш на суво.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Ја иам едно многу интимно прашање .... А што уствари на албанците им ФАЛИ во државава ?

Добивте СРАМковен договор за 25% ? иако сите знаеме дека не е тој број точен ?

Добивте .....


Да не можда не ги признаваме ? како нас што не не признаваат грците/бугарите/а богами и во Албанија сумњам дека имаме некои права ? Имате исти ако не и повеке права од македонците ... а и мн. народи во регионот

Да не можда им е забрането да учат на албански ? Немаат албански паралелки и остало ? Имаат ... и ке имаат

Да не можда им ги забрануваме празниците ? Рамадан,Бајрам и што уште не ? Или ги славиме како државни празници ?

Да не можда не им дозволуваме да имаат дигнато АЛБАНСКИ ЗНАМИЊА на македонска територија ? Што поправете ме ако грешам ... е против законите на било која држава (освен конзулати ? )

Баравте универзитет во Тетово - Добивте ...


Ајде ... еден Албанец (македонски албанец ... а не планинар од Косово доселен у 1998) да ми каже ... ШТО ВИ ФАЛИ НА ВАС АЛБАНЦИТЕ ? ШТО ПОСАКАВТЕ ДУПЛО ДОБИВТЕ ....
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Во секој случај и на оваа тема се покажува дека Албанците мислат како еден...
Им завидувам на тоа...
Треба да учиме што е единство...
И без разлика на тоа што е ова иницијатива на ДПА која има 2 % , сите ја подржуваат...веднаш...

Што се однесува до темата ИВАНОВ во секоја можност потенцира дека мултиетничоста ни е големо богатство и дека треба да ја негуваме, дека ќе биде претседател за сите и, и , и ....
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Поентата ми беше дека, главната цел е да пропаднат изборите за да добијат Албанците повеќе од кандидатите...(малце чудно нели)... ама гледај си ги постовите кон тоа одат.

Кажи ми што ќе добијат Албанците ако навистина пропаднат изборите и утре ЕУ каже... „нема визна либеризација“?

Албанците имаат исто толку ќар колку и Македонците, да зборувавме за влада... во ред можеби имаше некоја поента, ама вака пливаш на суво.
Na ova trebase kandidatite da razmisluvat, a ne albancite, kanditadite treba da im ponudat na svoite sograni programa vo koja ke bidat opfateni i nivnite interesi sekako, ako utre propadnat izborite i nema da ima vizna liberizacija od EU, za toa ke bidat direktni odgovorni vmro i sdsm bidejki ne ponudija kvalitetni kandidati, programa i vizija za site etnikumi vo drzavata vklucuvajki i albancite vo nea.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Во секој случај и на оваа тема се покажува дека Албанците мислат како еден...
Им завидувам на тоа...
Треба да учиме што е единство...
И без разлика на тоа што е ова иницијатива на ДПА која има 2 % , сите ја подржуваат...веднаш...
ne bidi naiven..ke vidis nedela dali ke ima b od bojkot )))))

pola od ovie na forum so zborat ke si glasaat )))))))))))

a i da ne glasaat nikomu nisto ))))
 
P

Princ

Гостин
Деко, пробав да ти одговорам на долго и широко, ама при крај сватив дека јас сум планинар од Косово доселен 1999 тука па го избришав коментарот :)

Не, сериозно... не мора апсолутно ништо да ти фали за да сакаш да повеќе. Не мора да имаш 0 денари у џеб за да сакаш 1000, можеш имајќи 1000 да сакаш 2000.
Работата е што Албанците не гледаат лидер во ниеден од двајцата кандидати. Мислам, Фрчко, 1994 праќа специјалци да тепаат студенти на Тетовскиот Универзитет затоа што сакале да учат на мајчин јазик. Или Иванов, човек што не го знам а партијата негова пред 4-5 дена направи друга далавера со други студенти. Ова е мојот избор?
Очаен е изборот. На крај краишта, Албанците формираат само 25% од гласачкото тело (иако сите знаеме дека тој број не е точен :icon_lol:) Македонците и остали формираат 75% гласачко тело. За кворум се потребни само 40%. Што ви е гајле дали ќе гласаат Албанците или не? И така се работи за мал процент на граѓани, само 25%, а и тој број не е точен?
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Селмани имаше митинг во Кондово, Струмица и Битола. Фрчко и Иванов само во Струмица и Битола. Споредбава не ти чини.

Да не го цитирам Славјански, ама може да му каже на Иванов да се повлече од трката и ДПМНЕ друг да кандидираат. Не се палиме на локуми и тулумби :)
Има афера некоја за да се повлече, или треба да учествува во атентат или вооружен конфликт за да биде председник.
Баклава ?
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Селмани имаше митинг во Кондово, Струмица и Битола. Фрчко и Иванов само во Струмица и Битола. Споредбава не ти чини.

Да не го цитирам Славјански, ама може да му каже на Иванов да се повлече од трката и ДПМНЕ друг да кандидираат. Не се палиме на локуми и тулумби :)
Не знам за какви митинзи зборуваш или мислиш за прошетувањето на Селмани по улиците низ овие градови. Но, како и да е прифаќам дека е така , конкретно за овие избори. Сепак, не е алиби да кажеш дека Албанците се изоставени во платформите кај македонските кандидати кога секогаш споменуваат дека се она што планираат да го прават го прават за граѓаните на Македонија. Друго е ти што си Албанец, за тебе веројатно сеуште зборот ѓраѓанин не важи. Мислам дека никогаш оваа држава нема да има прогрес токму од постојаното чуство на загрозеност на Албанците. Или пак еднаш создадената навика дека сте обесправени под „дифол“ секаде треба да се кука. Премногу е заморно веќе. Премногу. Едноставно реков и претходно се додека се настапува од позиција на уцена и божемна обесправеност, се дотогаш кај нас Македонците ќе има сомнеж дека вие Албанците сепак претерувате постојано потенцирајќи нешто, што понекогаш се подразбира.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Треба и ние да ве условуваме, оти само тој начин го разбирате.
И да знаеш дека ТРЕБА да ги условуваме
неможам да им ја разберам поентата............Јадат леб во Македонија,ги имаат сите права(дури и повеќе отколку што треба),работат и земаат плата во Македонија.......Па што уште барате бе:tapp::tapp::tapp:
Да ви клекне НЕКОЈ НА КОЛЕНА И ДА ВЕ МОЛИ ДА ГЛАСАТЕ??????:tapp::tapp::tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom