Разликите помеѓу Отецот и Синот

  • Креатор на темата ateist
  • Време на започнување

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Едноставно...нели?
 
A

ateist

Гостин
4. Отецот никој не Го видел, Синот стана човек и стана видлив.
5. Отецот е Бог по суштина, така и Синот ја наследува божјата суштина.
1 ) ако Отецот НИКОЈ НЕ ГО видел а Синот ја наследува неговата како велите суштина ...............логички и Синот никој не го видел ........НИТУ МОЖЕ ( оти непостои сироткиот :) )



( и ако ова е православна лага ...царот Давид ги видел двајцата и Отецот иСинот

Лука 1 - ред 32 Тој ќе биде голем И ЌЕ СЕ НАРЕЧЕ ( САМ СЕБЕ ) Син на Сèвишниот. И Господ Бог ќе Му го даде престолот на Неговиот татко Давид.

Лука 20 - ред 42 Зашто самиот Давид вели во свитокот на псалмите: „Му рече Господ на мојот Господ: ‘Седи оддесно Мене,
ред 43 - додека не ги соборам Твоите непријатели под нозете твои

ред 44 - И така, Давид Го наречува Господ;тогаш како Тој може да му биде Син?”

ЕТЕ ДАВИД ГИ ВИДЕЛ ДВАЈЦАТА И ОТЕЦОТ И СИНОТ )

.
.


2)

А КОЈА Е СУШТИНАТА НА ОТЕЦОТ КОЈА ЈА НАСЛЕДИЛ И СИНОТ ?

а што ?

му направил некој аутопсија .....?

од каде знаете како изгледаат одвнатре ..по суштина ?

ако имаме само еден примерок Синот .....

а немаме втор промерок за споредба ...
ЕПА ОД КАДЕ ДА ЗНАЕМЕ ДЕКА СЕ ИСТИ И НАДВОРЕШНО А КАМО ЛИ ВНАТРЕШНО ....ПО СУШТИНА ..ПО АНАТОМСКА ГРАДБА ...ВНАТРЕШНА СТРУКТУРА ..ГРАДБА ...ФИЗИЧКИ ХЕМИСКИ СОСТАВ СВОЈСТВА .. ( ШТО И ДА СЕ ПОИМА ПОД ТОЈ ТЕРМИН ) ?

ма ова е само драпешник грчко римска патка ....

Нарачка на Римските императори ...

ОВА И ТИЕ ШТО ГО ИЗМИСЛУВАЛЕ СЕ ЗЕЗАЛЕ ПРЕД 1700 ГОД СЕ ЗБУНИЛЕ НЕЗНАЕЛЕ ШТО СМИСЛИЛЕ..................ГЛУПОСТИ НЕВИДЕНИ
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
Атеист не си разбрал што е тоа љубов.
Зборуваме за Христијанска, (љубов) за да ја разбереш Библијата и да направиш врска со Бога прво треба ДА ВЕРУВАШ , треба да проучуваш, па со милоста Божја можеби и ќе разбереш од она за кое велиш дека во него не веруваш, многу е едноставно нели.

Ako jezike čovečije i anđeoske govorim a ljubavi nemam, onda sam kao zvono koje zvoni, ili praporac koji zveči.

2 I ako imam proroštvo i znam sve tajne i sva znanja, i ako imam svu veru da i gore premeštam, a ljubavi nemam, ništa sam.

3 I ako razdam sve imanje svoje, i ako predam telo svoje da se sažeže, a ljubavi nemam, ništa mi ne pomaže.

4 Ljubav dugo trpi, milokrvna je; ljubav ne zavidi; ljubav se ne veliča, ne nadima se,
 
A

ateist

Гостин
1) РАЗДВОЕНИ А НИКАКО СЛИЕНИ

Осија: 11:1 Додека Израел беше младенец Јас го љубев, го ПОВИКАВ Мојот син од Египет.

Матеј: 2:15 и таму беше до Иродовата смрт; за да се исполни реченото од Господа преку пророкот кој вели: „Од Египет Го ПОВИКАВ Својот Син.”

2) ХИЕРАРХИСКА ПОДРЕДЕНОСТ А НИКАКО РАМНОПРАВНОСТ

А) КОЈ КОГО ИСПРАТИЛ ПО НАРЕДБА
Јован: 3:34 Зашто Оној Кого Бог Го ИСПРАТИЛ говори Божји зборови; бидејќи, Бог не дава Дух со мерка.
6:29 Исус одговори и им рече: „Божјото дело е ова: да верувате во Оној, Кого Тој Го ИСПРАТИЛ .”
6:38 зашто не слегов од Небото да ја извршувам Мојата волја, туку волјата на Оној, Кој Ме ИСПРАТИЛ .
17:3 А ова е вечен живот: да Те познаат Тебе, Единствениот вистински Бог, и Исуса Христа, Кого си Го ИСПРАТИЛ .
17:23 Јас во нив, а Ти во Мене, за да бидат совршени во едно, за да знае светот дека Ти си Ме ИСПРАТИЛ , и дека ги љубеше нив, како што Ме љубеше Мене.

Б) ЧИЈА ВОЛЈА ТРЕБА ДА СЕ СПРОВЕДУВА

Јован:
6:38 зашто не слегов од Небото да ја извршувам Мојата ВОЛЈА, туку ВОЛЈАТА на Оној, Кој Ме ИСПРАТИЛ .

.
.
.
ако биле рамноправни и исти зарем Исус немало да му рече на Отецот штом сака некој да го плука камшикува да го распнува САМ НЕКА СИ ГО НАПРАВИ ТОА .

ако јас со некого сум еднаков зарем нема даму речам да иде таквите идеи сам да си ги реализира а не мене да ме праќа да ме плукаат , малтретираат камшикуваат .

Атеист не си разбрал што е тоа љубов.
Зборуваме за Христијанска, (љубов) за да ја разбереш Библијата и да направиш врска со Бога прво треба ДА ВЕРУВАШ , треба да проучуваш, па со милоста Божја можеби и ќе разбереш од она за кое велиш дека во него не веруваш, многу е едноставно нели.

Ako jezike čovečije i anđeoske govorim a ljubavi nemam, onda sam kao zvono koje zvoni, ili praporac koji zveči.

2 I ako imam proroštvo i znam sve tajne i sva znanja, i ako imam svu veru da i gore premeštam, a ljubavi nemam, ništa sam.

3 I ako razdam sve imanje svoje, i ako predam telo svoje da se sažeže, a ljubavi nemam, ništa mi ne pomaže.

4 Ljubav dugo trpi, milokrvna je; ljubav ne zavidi; ljubav se ne veliča, ne nadima se,
демек кликни на пребарувачот и кога ќе се наредат зборовите

напрај само копи пасте и уживај .

а логика на напишаното нема .! само така наредени реченици во кој го има зборот без никаква поврзаност .

малку средувај си ги мислите што сакаш да постигнеш кога нешто пишуваш .
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Oтецот е со долга бела коса и долга бела брада и седи на престолот а синот е млад со светло костенлива коса пократка брада и седи десно од престелот
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
1) РАЗДВОЕНИ А НИКАКО СЛИЕНИ

Осија: 11:1 Додека Израел беше младенец Јас го љубев, го ПОВИКАВ Мојот син од Египет.

Матеј: 2:15 и таму беше до Иродовата смрт; за да се исполни реченото од Господа преку пророкот кој вели: „Од Египет Го ПОВИКАВ Својот Син.”

2) ХИЕРАРХИСКА ПОДРЕДЕНОСТ А НИКАКО РАМНОПРАВНОСТ

А) КОЈ КОГО ИСПРАТИЛ ПО НАРЕДБА
Јован: 3:34 Зашто Оној Кого Бог Го ИСПРАТИЛ говори Божји зборови; бидејќи, Бог не дава Дух со мерка.
6:29 Исус одговори и им рече: „Божјото дело е ова: да верувате во Оној, Кого Тој Го ИСПРАТИЛ .”
6:38 зашто не слегов од Небото да ја извршувам Мојата волја, туку волјата на Оној, Кој Ме ИСПРАТИЛ .
17:3 А ова е вечен живот: да Те познаат Тебе, Единствениот вистински Бог, и Исуса Христа, Кого си Го ИСПРАТИЛ .
17:23 Јас во нив, а Ти во Мене, за да бидат совршени во едно, за да знае светот дека Ти си Ме ИСПРАТИЛ , и дека ги љубеше нив, како што Ме љубеше Мене.

Б) ЧИЈА ВОЛЈА ТРЕБА ДА СЕ СПРОВЕДУВА

Јован:
6:38 зашто не слегов од Небото да ја извршувам Мојата ВОЛЈА, туку ВОЛЈАТА на Оној, Кој Ме ИСПРАТИЛ .

.
.
.
ако биле рамноправни и исти зарем Исус немало да му рече на Отецот штом сака некој да го плука камшикува да го распнува САМ НЕКА СИ ГО НАПРАВИ ТОА .

ако јас со некого сум еднаков зарем нема даму речам да иде таквите идеи сам да си ги реализира а не мене да ме праќа да ме плукаат , малтретираат камшикуваат .



демек кликни на пребарувачот и кога ќе се наредат зборовите

напрај само копи пасте и уживај .

а логика на напишаното нема .! само така наредени реченици во кој го има зборот без никаква поврзаност .

малку средувај си ги мислите што сакаш да постигнеш кога нешто пишуваш .

Атеист,атеист ме обвинуваш мене за несреденост на мислите , а те молам прочитај се што пишуваш , а каде е мојата нелогичност цитурај ми ја. Доколку нешто не сме во можност да разбереме не велиме дека е неповрзаност едноставно бараме помош од оние , кои по милоста Божја успеале да ``фатат`` зрак од пресветлата Божја светлина.

ако биле рамноправни и исти зарем Исус немало да му рече на Отецот штом сака некој да го плука камшикува да го распнува САМ НЕКА СИ ГО НАПРАВИ ТОА .


ОВА МОЖЕБИ БИ ГО РЕКОЛ ТИ НА ТАТКОТИ ОТИ НЕ ЈА РАЗБИРАШ (ТИ СЕ ИЗВИНУВАМ) ЉУБОВТА (НИТУ ЧОВЕКОВАТА, А КАМО ЛИ БОЖЈАТА)
 
A

ateist

Гостин
Ја го толкувањето:

1....Мојот отец е поголем од мене. Евангелие според Јован 14 (ред 28)

Овде Исус сака да покаже дека таму каде постојат личносни релации, како кај Света Троица, таму, меѓу личностите, постои почит кон другите, сметајќи ги другите за повредни од самите себе.

2. ...Мојот отец е поголем од сите... Евангелие според Јован 10 (ред 29)

Да, навистина, Богот Отец е поголем од Сите, оти Отецот е извор и причина за се, вклучувајќи ги тука и Синот и Светиот Дух.

3. ... јас истерувам бесови со духот божји... Евангелие според Матеј 12 (ред 28)

Овде Христос ја покажува својата моќ: да истерува демони не со човечка способност, туку со својата Божја сила.

4. ...Со прст Божји ги истреувам бесовите... Евангелие според Лука 11 (ред 20)



е арно де ПА ЕТЕ И САМИТЕ СИ ПРИЗНАВАТЕ ДЕКА НЕПОСТОИ НИКАКВО ТРОЈСТВО

ШТО Е ПРОБЛЕМОТ СО ВАС БЕ ЛУЃЕ ?

Евангелие по Јован

17:25 Праведен Татко, светот не Те запозна, а Јас Те ЗАПОЗНАВ, и овие познаа дека Ти си Ме ПРАТИЛ.

20:17
‘Се враќам при Мојот Татко и вашиот Татко, при Мојот Бог и вашиот Бог.’

ЕТЕ САМИОТ ИСУС КАЖАЛ-ПРИЗНАЛ НЕЛАЖЕЛ ДЕКА НЕЕ ЕДИНИОТ БОГ !
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
е арно де ПА ЕТЕ И САМИТЕ СИ ПРИЗНАВАТЕ ДЕКА НЕПОСТОИ НИКАКВО ТРОЈСТВО

ШТО Е ПРОБЛЕМОТ СО ВАС БЕ ЛУЃЕ ?

Евангелие по Јован

17:25 Праведен Татко, светот не Те запозна, а Јас Те ЗАПОЗНАВ, и овие познаа дека Ти си Ме ПРАТИЛ.

20:17
‘Се враќам при Мојот Татко и вашиот Татко, при Мојот Бог и вашиот Бог.’

ЕТЕ САМИОТ ИСУС КАЖАЛ-ПРИЗНАЛ НЕЛАЖЕЛ ДЕКА НЕЕ ЕДИНИОТ БОГ !
jas i otecot edno sme jovan 10 ,30,a judejcite zedo kamena i saka da go ubijat....a tie mu odgovorija za dobro delo kamena ne frlame tuku ti covek a se pravis bog.vo pocetokot bese slovoto i slovoto bese vo boga i bog bese slovoto jovan1,1 . zasto troica se koi svedocat na neboto otecot slovot sinot i sv dux i troica se edno 1 jovan bogoslov 5,7bog e eden vo tri licnosti no eden bog , svetite otci za da go razbereme polesno toa ucele slicno na detelinka so tri lista a edna , kako triagolnik eden boga vo tri lica, pozz

1) РАЗДВОЕНИ А НИКАКО СЛИЕНИ

Осија: 11:1 Додека Израел беше младенец Јас го љубев, го ПОВИКАВ Мојот син од Египет.

Матеј: 2:15 и таму беше до Иродовата смрт; за да се исполни реченото од Господа преку пророкот кој вели: „Од Египет Го ПОВИКАВ Својот Син.”

2) ХИЕРАРХИСКА ПОДРЕДЕНОСТ А НИКАКО РАМНОПРАВНОСТ

А) КОЈ КОГО ИСПРАТИЛ ПО НАРЕДБА
Јован: 3:34 Зашто Оној Кого Бог Го ИСПРАТИЛ говори Божји зборови; бидејќи, Бог не дава Дух со мерка.
6:29 Исус одговори и им рече: „Божјото дело е ова: да верувате во Оној, Кого Тој Го ИСПРАТИЛ .”
6:38 зашто не слегов од Небото да ја извршувам Мојата волја, туку волјата на Оној, Кој Ме ИСПРАТИЛ .
17:3 А ова е вечен живот: да Те познаат Тебе, Единствениот вистински Бог, и Исуса Христа, Кого си Го ИСПРАТИЛ .
17:23 Јас во нив, а Ти во Мене, за да бидат совршени во едно, за да знае светот дека Ти си Ме ИСПРАТИЛ , и дека ги љубеше нив, како што Ме љубеше Мене.

Б) ЧИЈА ВОЛЈА ТРЕБА ДА СЕ СПРОВЕДУВА

Јован:
6:38 зашто не слегов од Небото да ја извршувам Мојата ВОЛЈА, туку ВОЛЈАТА на Оној, Кој Ме ИСПРАТИЛ .

.
.
.
ако биле рамноправни и исти зарем Исус немало да му рече на Отецот штом сака некој да го плука камшикува да го распнува САМ НЕКА СИ ГО НАПРАВИ ТОА .

ако јас со некого сум еднаков зарем нема даму речам да иде таквите идеи сам да си ги реализира а не мене да ме праќа да ме плукаат , малтретираат камшикуваат .



демек кликни на пребарувачот и кога ќе се наредат зборовите

напрај само копи пасте и уживај .

а логика на напишаното нема .! само така наредени реченици во кој го има зборот без никаква поврзаност .

малку средувај си ги мислите што сакаш да постигнеш кога нешто пишуваш .
pisuvaj malku pojasno, vaka se veli i vistinski kako kazuvale svette otcii uciteli na grkvata,na prestolot so oca, vo pekolot so adam , vo rajot so razbojnikot, bog e ednen vo tri licnosti
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Oтецот е со долга бела коса и долга бела брада и седи на престолот а синот е млад со светло костенлива коса пократка брада и седи десно од престелот

A Svetiot Duh, kako bestelesno bitie, se promiskuitetise po devici nadevajki se pa dek ke ubode i mu fane semeto za da konecno moze da dojde do ona famozno Vtoro Doagjanje koe go najavuvaat i belokosiot Tatica i kostenlivokosiot sinok vekje dve iljadaletija!
 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
408
Поени од реакции
15
Светиот Дух (грч: Άγιο Πνεύμα) е третото Лице на Света Троица. Светиот Дух од вечноста исходи од единствената испостас на Бог Отецот, и има улога во икономијата на домостројот на спасението. Светиот Дух тајно делотвори во секој акт на божественото делување, искупување и последниот суд. Божественото достоинство на Светиот Дух и Неговата неразделна припадност на Пресвета Троица Црквата го примила од апостолите како богооткриена вистина и го дефинирала во осмиот член на Символот на верата: “(Верувам)... И во Светиот Дух, Господ, Кој живот твори, Кој исходи од Отецот, Кому заедно со Отецот и Синот Му се поклонуваме и Го славиме и Кој говорел преку пророците.“ Секој, кој одрекнувал дека Светиот Дух не е Бог, Црквата го изопштувала. Во борбата за догматско-богословска вистина, пак, Црквата имала две спротивставен ереси како најлути непријатели: савелијанската и аријанската ерес (или уште попрецизно, македонијанизмот).
Светиот Дух во Света Троица

Светотроичното толкување на сите Божји дела го подразбира учеството на Светиот Дух во чинот на создавање: „Духот Божји лебдеше над водата“ (Битие, 1,2). Делувањето на Светиот Дух треба да се гледа како дел од творечката Божја активност. Светото Предание Го објаснува Светиот Дух како ипостас која се’ одржува, а посебно човекот, кому Бог „му дувна во лицето дух животен; и човекот стана жива душа.“ (Битие 2,7). Токму Овој „дух животен“, кој е поистоветен со Светиот Дух е она што го прави човекот да биде икона Божја. Ова дејство на Светиот Дух го наговестил и ветил на своите ученици и самиот Господ Исус Христос. Тој всушност објавува дека не само што Светиот Дух Го сведочи и прославува (Јован 15,26), туку дека и Светиот Дух, на Светата Педесетница во апостолите ќе ја актуелизира реалноста на спасоносниот подвиг и неговите дела (Јован 14,26).
Господ Исус Христос пред Своето Вознесение нагласил пред своите апостоли дека нема спасение додека не се исполнат со силата на Светиот Дух (Лука 24,29). Светиот Дух е Дух на мудрост и на откровение (Ефесјани 1,17), Кој го исполнува човекот со божествена мудрост и му ја открива тајната на Богочовекот Христос; преку силата на Светиот Дух литургиски, евхаристиски и теофаниски се јавува тајната на спасението во Царството Божјо уште во времето и просторот на овој век и свет. Во тој контекст, односот помеѓу Христос и Светиот Дух е неразделив (што имплицира и неразделивост помеѓу Христологијата и Пневматологијата); сепак, невозможно е да се види Светиот Дух (Јован 14,17), што претставува суштинска разлика помеѓу делувањето на Исус Христос и Светиот Дух. Но, преку Светиот Дух се гледа Синот, Кој е икона на Отецот. Преку Светиот Дух, Кој непрестајно обитува во Црквата, се остварува есхатолошката природа на Црквата како Тело Христово. „Каде е Црквата, таму е и Светиот Дух“ (Свети Иринеј Лионски), Кој „ја изградува Црквата Божја“ (Свети Василиј Велики). Со други зборови, сиот живот на Црквата, секое црковно дејание, служба, тајна или дело бива само преку призивањето на силата и благодатта на Светиот Дух, односно „Благодатта, давана од Света Троица, се дава од Отецот преку Синот во Светиот Дух.“ (Свети Атанасиј Велики).
Светиот Дух во библистиката


Света Педесетица
Светиот Дух дејствува низ историјата на спасението на луѓето. Сепак, се до Новиот Завет и „ерата на Духот“ во Светото Писмо не може да се најдат деталите за Неговото дело. Духот Божји бил активен во создавањето на Светот. Како и Бог Отецот, и Тој е секаде присутен - нема ништо никаде во сета твар, надвор од Неговото владение. Во Светото Писмо може да се прочита за Духот Божји, Кој го оспособува Својот народ; Тој им дарува вдахновение на пророците и преку нив го соопштува Божјото слово. Но Стариот Завет постои со исчекување на денот кога Светиот Дух ќе се излие на сите народи. Кога Христос се воплотил, Тој бива роден преку силата на Светиот Дух. Светиот Дух е Оној кој слегува на Него на денот на кршението во реката Јордан, и истиот Тој Дух Го одвел во пустината, каде ѓаволот Го искушувал. Во почетокот на Својата јавна мисија, Христос објавил дека ќе делува со силата на Духот. Свети Јован Крстител, исто така, рекол дкеа Исус ќе ги крштева луѓето со Светиот Дух. Самиот Христос, пак, им ветил на Своите ученици дека откако ќе ги остави, ќе им Го испрати Светиот Дух, за со нив да остане за сите времиња: во времето кога Синот се враќа кај Отецот, Светиот Дух ќе биде Оној кој ќе ги поучува и води учениците и ќе им дава сила: „Тој ќе ме прослави“, рекол Христос.
Светите апостоли се крстени во Светиот Дух, по ветувањето Христово, на денот на Педесетница. Нивното крштевање било очигледно за сите: според нивниот начин на прославување на Бога, според смелоста, и говорењето на други јазици, како и моќната проповед. Како што и светиот апостол Петар им рекол на своите ученици на денот на Педесетница, кога се исполнува всушност Јоиловото пророштво, Бог Го излил Светиот Дух на сите верници. Кога некој станува Христијанин, истиот тој го прима дарот на Светиот Дух, и на тој начин Светиот Дух е во него, давајќи му ново поимање и владеење, чивејќи го свесен дека навистина е син Божји, преку единството со Исус Христос. Тој прави да се вподобиме на Христос во добродетелите, „љубов, радост, мир, трпение, милосрдие“, давајќи и дарови за служба (1 Мој 1,2; Пс 139,7-12; Суд 3,10; 14,6; Ис 11,1-3; 2 Сам 23,2-5; Ез 36,26-27; Јл 2,28-29, Мих 3,8; Лука 1,35; 3,22; 4,1-18; 3,16; Јован 14,16-17; 16,7-15; Дап 2; Рм 8; 1 Кор 12; Гал 5,22-23).

Бог Отец (грч: Πατέρας Θεών), едно од трите Лица Божји, прва испостас на Света Троица. Бог Отец е Оној кој е нероден, и кој е начело на единството на Света Троица, беспочетен е, безусловен, нестворен, несоздаден, за разлика од другите две ипостаси на Света Троица (Синот е роден, Светиот Дух исходи). Во првиот член на Символот на верата, изразена е суштината на верата на Црквата во однос кон Бога Оца: "Верувам во едниот Бог Отец, Седржител, Творец на небото и земјката и се видливо и невидливо“. Бог Отецот Го родил Синот пред сите векови (Псалм 2,7; 2 Коринтјани 11,31); од Отецот исто така вечно исходи Светиот Дух (Матеј 11,27).
Создател

Отецот е Творец Кој го создал ангелскиот свет, како и овој свет, ниодшто (ex nihilo), или подобро речено, Тој создал сѐ што постои, освен самиот Бог, Кој постои од секогаш во вечноста. Бог Отецот ги создал сите нешта преку Синот, во Светиот Дух (Битие 1 и 2, Јован 1,3; Јов 33,4) и Христијаните се повикани да Го слават Него (Јован 4,23). Отецот не возљубил и Го испратил Својот Син да ни дари вечен живот (Јован 3,16).
Бог Отецот во иконографијата

Низ старозаветните списи непрекинато се повторува уверувањето дека не постои смртник кој го видел лицето Божјо, а останал жив. Од страв да не се види Господ, лицето најчесто се скрива со столб од облак, чад од кадилницата или мрак, Саваот се гледа од грбот, се слуша Неговиот глас или се наѕирнаат Неговите нозе, кои почиваат на камен престол од како небо син сафир. Иконите кои Го прикажуваат Бог Отецот не се во согласност со Седмиот вселенски собор. Бог Отецот не може да се види, и не може да се претстави. Постојат икони, каде Отецот е прикажан како старец со бела брада, понекогаш во горниот дел на други икони. Постоја руски икони на Пресвета Троица каде Христос и Отецот стојат на два престоли, и гулаб (алузија на Светиот Дух) е прикажан помеѓу Нив. Друг пример на антропомофрна икона на Бог Отецот Го прикажува Отецот како старец со бела брада, а Христос како мало момче стои во Неговиот скут, држејќи гулаб (повторно, символ на Светиот Дух).
 
Г

Господ

Гостин
Зш ретко да видам некој на подфорумов всушност да ги искористи сите копчиња на тастатурата а не само ctrl,c и v?
 
A

ateist

Гостин
плагијаториште едно не знае една своја реченица за состави..........
а мене ме обвинува што си користам мој работи

НЕГО ЕВЕ МУ-ИМ НАЈДОВ НЕШТО ЕПТЕН ИНТЕРЕСНО :

Нов завет разликува :

1 ) ТАТКО што значи ОСНОВОПОЛОЖНИК

2 ) ОТЕЦ = ПОТАТКО = ОЧУВ

е сега инетерсно е дека Исус и апостолите ги користат двата термини

еве :



Евангелие по Матеј 23

9 И никого на земјата не НАРЕЧУВАЈТЕ го свој ‘ТАТКО’, зашто е Еден вашиот небесен Татко.


Евангелие по Јован:
20:17 Исус и рече: „Не допирај Ме, зашто уште не отидов горе при Мојот Татко. Туку оди при Моите браќа и речи им: ‘Се враќам при Мојот Татко и вашиот Татко, при Мојот Бог и вашиот Бог.’

Евангелие по Матеј
26:39 И отиде малку потаму и падна на Своето лице и се помоли, велејќи: „ОЧЕ Мој! Ако е можно, нека Ме одмине оваа чаша; сепак нека биде не како што сакам Јас, туку како што сакаш Ти!” ----

РЕКОЛ ПРОРОКОТ ЕМАНУИЛ (кој ја оформил бесмртната личност Исус Христ)

.
.
.
па така имаме :

Римјаните: 8:15 Имено, не го примивте духот на ропството, за да бидете пак во страв, туку го примивте Духот на ПОСИНУВАЊЕТО, со кој викаме: „Ава - Татко!”
8:23 И не само тоа, туку и ние, кои го имаме Духот како прв дар; ние самите воздивнуваме во себе чекајќи го ПОСИНУВАЊЕТО: откупувањето на нашето тело.
9:4 кои се Израелци; на кои им припаѓаат: ПОСИНУВАЊЕТО и славата, заветите и законодавството, богослужението и ветувањата;
Галатјани: 4:5 за да ги откупи оние, кои беа под Законот, за да го примиме ПОСИНУВАЊЕТО.
.
.
.
епа и пророкот Емануил - Исус Христос го нарекол Бог.............ОЧЕ- ОТЕЦ
ЗНАЧИ И САМИОТ Е ...........ПОСИНЕТ

Јован:
17:25 Праведен Татко, светот не Те запозна, а Јас Те ЗАПОЗНАВ, и овие познаа дека Ти си Ме пратил.

Ефесјани: 1:2 благодат на вас и мир од Бога, нашиот Татко и од Господа Исуса Христа!
4:6 еден Бог и Татко на сите, Кој е над сите, и преку сите и во сите.

ДАли само Исус бил "роден" од Бог ?
НЕ !

ЕВЕ :



Јаков: 1:18 Тој нè РОДИ според Својата волја преку Словото на вистината, за да бидеме првина на Неговите созданија.


1 Петрово: 1:3 Благословен да е Бог, Таткото на нашиот Господ Исус Христос, Кој по Својата голема милост, преку воскресението на Исуса Христа од мртвите, нè РОДИ ОДНОВО за жива надеж,
.
.
се "родиле" многу Исусовци

Галатјани: 4:19 деца мои, кои пак сум во породилни маки, додека Христос се вообличи во вас.
Павле ги "раѓа" новите Исус Христовци

а уствари :

Римјаните: 8:29 зашто оние кои ги познаваше однапред, нив и ги предопредели да се ПРЕОБРАЗАТ според ликот на Неговиот Син,

.
.
.
Осија: 1:10 Во место каде што им зборуваат: Вие не сте Мој народ, ќе ги НАРЕЧАТ: Синови на Живиот Бог.

Матеј: 5:9 Блажени се миротворците, зашто тие ќе бидат НАРЕЧЕНИ синови Божји!

Римјаните: 9:26 и така ќе се случи дека на местото, каде им беше речено: „Вие не сте Мој народ,” таму ќе бидат НАРЕЧЕНИ синови на живиот Бог.”
.
.
.
.
.

Пророкот Емануил - Исус Хрсист..........СЕ НАРЕКОЛ (сам себе ) но битието Бог му го признало таквиот статус..............ИСУС ХРИСТ БИЛ .......ПОСИНЕТ ОД ОТЕЦОТ(ОЧУВ)

Евреите: 1:5 Зашто, КОМУ ОД АНГЕЛИТЕ некогаш МУ РЕКОЛ: „Ти си Мој Син; Јас Те родив денес” и пак: „Јас ќе Му бидам Татко и Тој ќе ми биде Син?”
5:5 Така и Христос не се прослави Сам Себеси за да биде Првосвештеник, туку Оној Кој Му рече: „Ти си Мој Син, Јас Те родив денес,”

ЕВЕ ОВА ГО ОБЈАСНУВАИ СТАРИОТ ЗАВЕТ :
Псалм: 2:7 „Ја објавувам Господовата ОДЛУКА: Тој ми рече: *Ти си Мој Син, Јас те родив денес.

ете
станува збор за одлука а не дека стварно пред 2000 год се родил биолошки човек од некаков бог
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
427
Поени од реакции
10
читајте добро:
„Навистина, навистина ви велам: Слугата не е поголем од Господарот свој, ниту пратеникот е поголем од Оној кој го испратил.“ (Јован 13:16)

Еве што вели Аллах во Куранот за Иса а.с.(Исус)

Безбожни се оние кои велат: „Бог и Христос, син на Марија. Кој може да го спречи Бог, ако би сакал да го уништи Христа, синот на Марија, како и неговата мајка и сите оние кои се на земјата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom