Ако баба лаже (ВМРО, СДСМ...) траг не лаже (бројките) - избори 2009

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Кои се рејтинзите на сите политички партии?
Зошто ниедна партија не кажала колку луѓе ја подржале според број на гласачи на советничко ниво?
Од каде Љубе зема гласови?

Е овие прашања се многу јасни кога ќе се погледнат бројките од локалните избори за советнички места. Јас рачно пресметав колку гласа има владеачката ВМРО а во план ми е истото деновиве да го пресметам и за СДСМ.
Еве ги бројките кои се поделени по страни од документот објавен на ДИК и тоа од 1-10,11-20,21-30...
Бројките можете и сами д ги проверите за да се увидите дека не се чиста моја фикција:
Следуваат бројките кои никоја партија не успеа да ги пресмета:

52322
49936
16451
32899
36092
23476
44853
37699
14655

308383 (вкупно гласови за ВМРО)


Ѓорге Иванов 343374
-308383
-------------------------
34991 (гласови кои ВМРО ги доби поради нивната номинација на Иванов )

Мислам дека кога ќе се погледнат овие бројки паѓаат во вода мислењата дека Љубе им ги има земено гласовите на ВМРО. Би можело да се каже дека СДСМ со номинирање на Фрчко им даде околу 30 000 гласови на ВМРО ама може и да сум грешка. Сепак факт е дека ВМРО има драстичен пад на рејтингот во овие избори.

Се извинувам за печатната грешка во насловот ако има некој привилегии ве молам нека ја исправи.
 
M

marsovka

Гостин
е па тоа е луѓето сватија и отрпнаа на популизмот на груевски..
 
А

Ајсшутер

Гостин
Ќе видиш по вториот круг дали ќе ти држи вода напишаново.
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Uraa, mu umre kozata na komsijata.
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Како и да СДСМ си беше во право им паѓа рејтингот.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Uraa, mu umre kozata na komsijata.
:pos2::pos2:
така е брат, од толку гласа 10гласа да беа помалце од лани вмро овие ќе скакаа од радост ... а не гледаат дека тотален пораз ... ги намачкаа на тапет сдсм шо би рекол фрчко :)
 
А

Ајсшутер

Гостин
Како и да СДСМ си беше во право им паѓа рејтингот.
Со каков рејтинг можеш да правиш споредба кога неможат ни 4 општини да добијат во прв круг, од кога тоа стана политичка партија ?
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Ќе видиш по вториот круг дали ќе ти држи вода напишаново.
Ова се бројки земени од странта на ДИК. Јас само ги пресметав. А дали држат вода локалните избори за советници секогаш важеле за најдобра анкета за рејтинг на една политичка партија бидејќи таму се гласа баш за партија, а не за личност.
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Со каков рејтинг можеш да правиш споредба кога неможат ни 4 општини да добијат во прв круг, од кога тоа стана политичка партија ?
Карпош,центар,струмица,куманово,ќе отиде и Охрид,ајт на здравје.
 
А

Ајсшутер

Гостин
Карпош,центар,струмица,куманово,ќе отиде и Охрид,ајт на здравје.
Каде се оние 22-24 општини што кажуваше Фрчковски дека ќе ги земе и одеднаш да станат 4-5 а овие погоре не се баш сигурни како што гледам вие сте и како што бевте пред избори.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Uraa, mu umre kozata na komsijata.
За да ми биде мило што умрела козата на комшијата јас прво треба да имам комшија.
Јас не сум партиски определен и на овие избори гласав само за Љубе за претседател а за градоначалник и за совет воопшто и не гласав.
Тоа што сакав да го покажам во анкетата е дека нагло паѓаат рејтинзите и на СДС и на ВМРО а за тоа си се самите криви бидејќи јас лично, а и многу други никогаш не сме биле по поразочарани од политичката сцена во земјава.
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Da da paga rejtingot, koga izleze onaj portparolot od SDSM nasmean do usi pomisliv deka ima dobieno na loto a toj " gi dobivme duri strumica Kumanovo i Debarca"znaci se radvime na makar dobien i eden glas od narodot, nevidena patetika.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Каде се оние 22-24 општини што кажуваше Фрчковски дека ќе ги земе и одеднаш да станат 4-5 а овие погоре не се баш сигурни како што гледам вие сте и како што бевте пред избори.
Дури и полошо, надолу одат, тонат.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
А која е излезеноста сега и на Парламентарните? :wink:
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Кои се рејтинзите на сите политички партии?
Зошто ниедна партија не кажала колку луѓе ја подржале според број на гласачи на советничко ниво?
Од каде Љубе зема гласови?

Е овие прашања се многу јасни кога ќе се погледнат бројките од локалните избори за советнички места. Јас рачно пресметав колку гласа има владеачката ВМРО а во план ми е истото деновиве да го пресметам и за СДСМ.
Еве ги бројките кои се поделени по страни од документот објавен на ДИК и тоа од 1-10,11-20,21-30...
Бројките можете и сами д ги проверите за да се увидите дека не се чиста моја фикција:
Следуваат бројките кои никоја партија не успеа да ги пресмета:

52322
49936
16451
32899
36092
23476
44853
37699
14655

308383 (вкупно гласови за ВМРО)


Ѓорге Иванов 343374
-308383
-------------------------
34991 (гласови кои ВМРО ги доби поради нивната номинација на Иванов )

Мислам дека кога ќе се погледнат овие бројки паѓаат во вода мислењата дека Љубе им ги има земено гласовите на ВМРО. Би можело да се каже дека СДСМ со номинирање на Фрчко им даде околу 30 000 гласови на ВМРО ама може и да сум грешка. Сепак факт е дека ВМРО има драстичен пад на рејтингот во овие избори.

Се извинувам за печатната грешка во насловот ако има некој привилегии ве молам нека ја исправи.
прерацунај ги сега за советницки листи со ги доби вмро и стави ги тука па да ја видиш бројката
 

Kajgana Shop

На врв Bottom