Претседателски избори втор круг: Ѓорѓе Иванов е новиот претседател на Македонија!

Кој ќе биде новиот претседател на Македонија?

  • Ѓорѓе Иванов - ВМРО ДПМНЕ

    Гласови: 207 48,3%
  • Љубомир Фрчковски - СДСМ

    Гласови: 143 33,3%
  • Нема да гласам / сеуште не определен

    Гласови: 40 9,3%
  • Ќе го поништам ливчето, не сакам да гласам за ниту еден од кандидатите.

    Гласови: 39 9,1%

  • Вкупно гласачи
    429
Статус
Затворена за нови мислења.

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Очигледно е дека си и ти од вемере, со оглед на тоа што веднаш се трудиш да навредиш некого, бидејќи очигледно тоа е некој правилник кој ви го делат во штаб и на вашите заседанија. Вака господине, ниту сум јас од Марс ниту од Бардовци (претпоставувам мислеше на ЈЗО Психијатриска Болница „Скопје“ од Скопје), а не на скопското селото Бардовци во чија близина е лоцирана споменатата болница. Значи, прво се оградувам од било која партија затоа што едноставно интелигенцијата не ми дозволува да бидам приврзаник нечив, а и како би бил, кога сите нормални, вредни и интелигентни луѓе си заминаа од Македонија. Како второ, колку и да не сакате да признаете, впрочем, како и би можеле да признаете такво нешто, ВМРО претставува творба или збирштина на луѓе во стилот на четниците и усташите, знаши тоа не е некој огранок или групација со која некој би требало да биде горд. Од создавањето, ВМРО работи против Македонецот и против Македонија, односно работи за свои себични цели. Се она што сами си го напишале вмровчињата во историјата, служи за подоцна самите да си го читаат и да си го перат мозокот колку се тие големи патриоти и колку ја сакаат Македонија. А ако не се сложувате со ништо од ова, ќе се читнеме за некоја година на истиов форум можеби, само најверојатно ќе биде хостиран на некој грчки или бугарски сервер или не дај боже албански, затоа што, ако вемере си ја следи агендата за уништување на државава, потпомогнато од ултимативната власт што сега ја поседува (баш онаква каква што во една комунистичка држава постои), МАКЕДОНИЈА нема да биде повеќе, односно во најдобар случај ќе се викаме Горно посрана македонска збирштина Скопје и најверојатно во таа држава уставен јазик ќе биде Албански или Бугарски или било кој друг само не македонски, а македонскиот ќе може да се употребува само дома во одредени региони. И сигурен сум дека тогаш, како многу пати до сега, дека вемере повторно ќе испратат некој дебил на телевизија кој ќе чита од некој портокалов лист дека СДСМ, или не знам која друга партија која ќе им смета во моментот, се криви за ситуацијата во која се наоѓа горенаведената држава, ама дека ете тие имаат план, како да излезат од ситуацијата бидејќи се нели тие патриотите. И пак ќе кажам, жално, жално Македонијо што си полна со волку многу продадени души...
Поздрав, и секое добро, хехе, дааа дааа :pos2:
ај кажи некој македонски национален херој кој ти го славиш?
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Очигледно е дека си и ти од вемере, со оглед на тоа што веднаш се трудиш да навредиш некого, бидејќи очигледно тоа е некој правилник кој ви го делат во штаб и на вашите заседанија. Вака господине, ниту сум јас од Марс ниту од Бардовци (претпоставувам мислеше на ЈЗО Психијатриска Болница „Скопје“ од Скопје), а не на скопското селото Бардовци во чија близина е лоцирана споменатата болница. Значи, прво се оградувам од било која партија затоа што едноставно интелигенцијата не ми дозволува да бидам приврзаник нечив, а и како би бил, кога сите нормални, вредни и интелигентни луѓе си заминаа од Македонија. Како второ, колку и да не сакате да признаете, впрочем, како и би можеле да признаете такво нешто, ВМРО претставува творба или збирштина на луѓе во стилот на четниците и усташите, знаши тоа не е некој огранок или групација со која некој би требало да биде горд. Од создавањето, ВМРО работи против Македонецот и против Македонија, односно работи за свои себични цели. Се она што сами си го напишале вмровчињата во историјата, служи за подоцна самите да си го читаат и да си го перат мозокот колку се тие големи патриоти и колку ја сакаат Македонија. А ако не се сложувате со ништо од ова, ќе се читнеме за некоја година на истиов форум можеби, само најверојатно ќе биде хостиран на некој грчки или бугарски сервер или не дај боже албански, затоа што, ако вемере си ја следи агендата за уништување на државава, потпомогнато од ултимативната власт што сега ја поседува (баш онаква каква што во една комунистичка држава постои), МАКЕДОНИЈА нема да биде повеќе, односно во најдобар случај ќе се викаме Горно посрана македонска збирштина Скопје и најверојатно во таа држава уставен јазик ќе биде Албански или Бугарски или било кој друг само не македонски, а македонскиот ќе може да се употребува само дома во одредени региони. И сигурен сум дека тогаш, како многу пати до сега, дека вемере повторно ќе испратат некој дебил на телевизија кој ќе чита од некој портокалов лист дека СДСМ, или не знам која друга партија која ќе им смета во моментот, се криви за ситуацијата во која се наоѓа горенаведената држава, ама дека ете тие имаат план, како да излезат од ситуацијата бидејќи се нели тие патриотите. И пак ќе кажам, жално, жално Македонијо што си полна со волку многу продадени души...
Поздрав, и секое добро, хехе, дааа дааа :pos2:
Ти ми се чини дека си посакуваш и самиот себе некоја ваква мрачна иднина, само за да си докажеш себе или некој друг дека ВМРО е неспособна и дека ја води државата незнам каде ...
Државата треба да ја водиме јас и ти бе брат, па дали било вмро или тмро или рпбш ама ич не е важно. Сега имаат ВМРО шанса, да им помогнеме сите ние Македонци во нивните убави програми и да ги оствариме нашите национални интереси, верувам дека секој еден Македонец се грижи за истите, да? Па ако не оди има бе други правни постапки ...па ако дојде и „нож до коска“ има предвремени избори , немора да ги чекаме наредните! Ама не како тебе , уште не започнале ама не чинат оти се викале ВМРО. Така брат цел живот ќе си стенкаш и само тоа ќе ти остане. Реално, Македонија некако стана прва во европските реформи во овој регион, откога е ВМРО на власт, зар ти тоа го сметаш како пораз бе Македонецу ?
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Da stvarno, vo pravo si. Isto kako Dimic sto go krkase od Stevce. Bruki ej.:vozbud:
и не е баш исто не беше голема разлика
ама затоа фрле со голема разлика изгубии ако се радувате вие на една или 5-6 општини ние на 55 :vozbud:
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Ви текнува на зборовите на Игор Џамбазов ??? „Ако и ова не успее ке правам хари-кири на сред плоштад“ :pos2:
Вмро имаат сега прилика да ја однесат Македонија напред и да си останат на власт бар едно столетие. Се надевам дека вистински ќе им ги затнат устите на сите песимисти и ќе го направат Македонскиот народ да биде горд на своето постоење. Да бидеме пример во Источна Европа па и во светот! :oeoeoe:
 
Член од
8 август 2008
Мислења
153
Поени од реакции
2
и не е баш исто не беше голема разлика
ама затоа фрле со голема разлика изгубии ако се радувате вие на една или 5-6 општини ние на 55 :vozbud:
HEHEHE еј 55:5 EJ HAHAHAHA........ abe sdsm kako izlagaat od doma coece... toa e sram da izlezat leb da si kupat be...
HAHAHA i pak >>>
55:5 <<< ova e za vo ginisovi rekordi!
ps. more i ogromna steta e sto i tie 5 gi zele! ja bi im ostail samo nekoja ramnina vo istocna MK i neka se snaogjaat... ili pa bi gi pratil na mrtvo more da go napravat nemrtvo... :D
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26


Медведев му ја честита победата на Иванов
вторник, 07 април 2009

Претседателот на Руската Федерација Дмитриј Медведев упати телеграма со честитки до новоизбраниот претседател на Македонија Ѓорге Иванов

Во телеграмата, како што соопшти Руската амбасада во Скопје, меѓу другото, се вели:

- Руско-македонските односи се карактеризираат со заемниот интерес за одржување на активен политички дијалог, со подготвеноста за продлабочување на трговско-економската соработка. Духовната и културно-историската блискост меѓу нашите народи дава дополнителен придонес за доследно унапредување на руско-македонските релации. Уверен Сум дека односите на пријателство и соработка меѓу нашите две држави и понатаму ќе се развиваат во интерес на зацврстување на стабилноста и безбедноста на европскиот континент.

Медведев му посака на Иванов успеси во работата на оваа одговорна функција, а на граѓаните на Македонија – мир и просперитет.


http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=23330
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
тмро

дипломатијата е речник на куртоазија.

дај боже да се унапредат посебно економските односи, не само со русија туку и со сите кои се спремни на искрена соработка.
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
тмро

дипломатијата е речник на куртоазија.

дај боже да се унапредат посебно економските односи, не само со русија туку и со сите кои се спремни на искрена соработка.
Se razbira ama nema nigde za razlika od EU strana da dojdeshe ova, recenicite da najdite kompromis sto pobrzo ili da gi izpolnite reformite i uslovite.
Toa e razlikata.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
HEHEHE еј 55:5 EJ HAHAHAHA........ abe sdsm kako izlagaat od doma coece... toa e sram da izlezat leb da si kupat be...
HAHAHA i pak >>>
55:5 <<< ova e za vo ginisovi rekordi!
ps. more i ogromna steta e sto i tie 5 gi zele! ja bi im ostail samo nekoja ramnina vo istocna MK i neka se snaogjaat... ili pa bi gi pratil na mrtvo more da go napravat nemrtvo... :D
Да живеевме во нормална држава, немаше да има вмровски или сдсм-овски градови, градоначалниците треба да работат за и само за општината, не и за партијата.

Додека на локални и претседателски избори гласаме за партија, а не за човек, ќе имаме усрана држава и апсолутистички влади кои ја рушат демократијата.
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Да живеевме во нормална држава, немаше да има вмровски или сдсм-овски градови, градоначалниците треба да работат за и само за општината, не и за партијата.
Се согласувам!Затоа несмеат да бидат полтрони градоначалници или уште помалку претседател.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Абре не поздравив...
Ај со среќа да му е, за негово арно и за наше добро. :)
 
Член од
8 август 2008
Мислења
153
Поени од реакции
2
Да живеевме во нормална држава, немаше да има вмровски или сдсм-овски градови, градоначалниците треба да работат за и само за општината, не и за партијата.

Додека на локални и претседателски избори гласаме за партија, а не за човек, ќе имаме усрана држава и апсолутистички влади кои ја рушат демократијата.
ako ti ne mislis deka rabotat samo za opstinata i drzavata togas 98 procenti od Makedonija mislat taka...
a sto toa rabotat za partijata... partijata e na vlast i rabotat za MK...
a sea tebe sto ti smeta imeto VMRO a ti se svigja poveke SDSM toa e stvar ukusa... ali VMRO e taa sto raboti za i samo za MK...
 
Член од
29 декември 2008
Мислења
1.505
Поени од реакции
43
Да живеевме во нормална држава, немаше да има вмровски или сдсм-овски градови, градоначалниците треба да работат за и само за општината, не и за партијата.

Додека на локални и претседателски избори гласаме за партија, а не за човек, ќе имаме усрана држава и апсолутистички влади кои ја рушат демократијата.
Тука си во право ама сепак македонецот мислам дека веќе е позрел(што не може да се рече за партиите).Пример е Струмица која гласовите за градоначалник ги даде на Заев додека за прецедател гласаше за Иванов.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom