Претседателски избори втор круг: Ѓорѓе Иванов е новиот претседател на Македонија!

Кој ќе биде новиот претседател на Македонија?

  • Ѓорѓе Иванов - ВМРО ДПМНЕ

    Гласови: 207 48,3%
  • Љубомир Фрчковски - СДСМ

    Гласови: 143 33,3%
  • Нема да гласам / сеуште не определен

    Гласови: 40 9,3%
  • Ќе го поништам ливчето, не сакам да гласам за ниту еден од кандидатите.

    Гласови: 39 9,1%

  • Вкупно гласачи
    429
Статус
Затворена за нови мислења.

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
  1. Во следните 2-3 денови очекувам Фрчко (како бранител на правата на студентите кои демонстрирале против црквата на плоштад) да излезе на прес и да констатира дека поради фашизмот и тоталитаризмот на режимот на Грујо - ги повикува гласачите да го бојкотираат вториот круг.
  2. После него очекувам Љубе (како поддржувач на пијаничиштата кои викале „Албанци, Албанци“ и се степале со студентите), исто така да повика на бојкот на вториот круг.
  3. После него очекувам Тачи (како најмногу навреден од пијаничиштата на Љубе кои викале „Албанци, Албанци“) да излезе на прес и да повика на бојкот на изборите.

Еххх - деструктивци ко плева. ОСКАТА Б.Ц.-љуБчо-Тачи-Грци-Бугари почна озбилно да напаѓа.

(ама у моментов ја слушам „Во срцето носев една роза сина, но помина некој (Грујо) и розата ја скина ...“ ла ла ла ) ЛУЗЕРИИИИИИ
Сакаш да се обложиме дека ни една од трите точки нема да ти биде точна???:toe:
 
Член од
22 декември 2008
Мислења
372
Поени од реакции
11
Сакаш да се обложиме дека ни една од трите точки нема да ти биде точна???:toe:
Не, не би се обложил. Не сум коцкар по природа.
А и зошто да се обложувам па да изгубам.
Ова е форум, дискутираме, браниме или напаѓеме ставови.
Моите три точки само едно можно сценарио - ако лузерите од СДСх увидат дека ќе ги загубат изборите и ако решат „Што ни е гајле дали Македонија ќе добие добри оценки за изборите, ќе предизвикуваме уставна криза со тоа што нема да се избере претседател во вториот круг.“
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
1.482
Поени од реакции
22
Не, не би се обложил. Не сум коцкар по природа.
А и зошто да се обложувам па да изгубам.
Ова е форум, дискутираме, браниме или напаѓеме ставови.
Моите три точки само едно можно сценарио - ако лузерите од СДСх увидат дека ќе ги загубат изборите и ако решат „Што ни е гајле дали Македонија ќе добие добри оценки за изборите, ќе предизвикуваме уставна криза со тоа што нема да се избере претседател во вториот круг.“
Па ако може, зошто да не.
Исти ти е случајот со распуштањето на собранието и предвремените парламентарни избори само за продолжување на мандатот.
 
Член од
24 март 2009
Мислења
22
Поени од реакции
1
pa vie kako da vi stavile nekoj cip vo glava,pamtite samo sto kazale protivnicite,
sinojka kaj milenko grujo javno si kaza deka otisle vo bukurest so smeneto ime republika makedonija (skopje)
pak povtori deka ke prodolzat pregovorite da se najde najprifatliv predlog za imeto i toj predlog ke odi na referendum
sto vie mislite predlogot nov da ne ke bide REPUBLIKA MAKEDONIJA,pa grujo toj predlog ke go prifati i ke go stavi na referendum?????????

pa dobro bre neli razbravte deka i grujo ke go menuva imeto

od kaj vi e taa teza deka nema da go smeni imeto,i samiot dava izjavi,i ne go razbirate

i uste postrasno sinojka kaj milenko JAVNO prizna deka ivanov ne go biva bas za zborenje,ama dobro toa se ucelo so tek na vremeto,ama bitno covekot bil bez niedna crna damka,bil mnogu dobar i cesen,ova grujo si go kaza sam vo emisijata na milenko ,koj ne ja gledal moze da ja gleda na youtube

i bez sram ne ubeduva grujo deka ovoj treba da ni bide precedatel,a koj ke ZBORI KOGA KE TREBA???????

NE Gruevski ke go stavi na referendum a Nie nema da go smenime!!!!
 
Член од
22 декември 2008
Мислења
372
Поени од реакции
11
Па ако може, зошто да не.
Исти ти е случајот со распуштањето на собранието и предвремените парламентарни избори само за продолжување на мандатот.
Види, од еден генерален поглед на работите во право си.
Секоја политичка борба е легитимна политичка борба.
На крајот, во демократија - граѓаните т.е. гласачите одлучуваат.
И во 2006, и во 2008 и оваа 2009 - гласачите се виде за кого најмногу се одлучија.
Но применувајќи го истиот тој демократски принцип - ако се случи да не излезат повеќе од 40% гласачи - и тоа е легитимна политичка борба. Затоа и ги наведов трите точки како едно можно (иако за мене не посакувано) сценарио.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Грујо ако ви каже да го смените, тогаш ќе го смените.Една кладба ако сакаш.
Тој свири , вие играте.
ќе се прашаш и ти во тој момент
и од тебе ќе зависи дали ќе се смени името
се разбира ако имаш право на глас (18+ години)
нема страни тука туку ќе се прашува народот
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
Не, не би се обложил. Не сум коцкар по природа.
А и зошто да се обложувам па да изгубам.
Ова е форум, дискутираме, браниме или напаѓеме ставови.
Моите три точки само едно можно сценарио - ако лузерите од СДСх увидат дека ќе ги загубат изборите и ако решат „Што ни е гајле дали Македонија ќе добие добри оценки за изборите, ќе предизвикуваме уставна криза со тоа што нема да се избере претседател во вториот круг.
и ке бидеме со уште понегативни поени кај големците....

Тоа ти е , македонска работа. Некои работи што се случуваат кај нас, ги нема нигде. Некој за власт е спремен да направи буквално се:smir:
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
1.482
Поени од реакции
22
ќе се прашаш и ти во тој момент
и од тебе ќе зависи дали ќе се смени името
се разбира ако имаш право на глас (18+ години)
нема страни тука туку ќе се прашува народот
Се ок ама народот тука верувај само фигуративно ќе одлучува.Претходно ќе се направи добра атмосфера од политичките партии. И јас би сакал народот САМ да одлучи, но тоа е многу тешко.
п.с. Гласам !:salut:
 
Член од
22 декември 2008
Мислења
372
Поени од реакции
11
и ке бидеме со уште понегативни поени кај големците....

Тоа ти е , македонска работа. Некои работи што се случуваат кај нас, ги нема нигде. Некој за власт е спремен да направи буквално се:smir:
Ај сети се на 2004. Грујо можеше истото тоа да му го направи на Б.Ц., да повика на бојкот ама не повика. Тогаш, за вториот круг ако се сеќаваш предавникот-лопов љуБчо повика на бојкот, ама Грујо не.

Од аспект на тоа дека според егоизмот, самобендисаноста и злобата и Б.Ц. и предавникот-лопов се потполно исти, нив не им е гајле дали Македонија ќе добие уште поголеми или помали лоши оценки, сценариото за бојкот што го напишав погоре е можно.
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
Ај сети се на 2004. Грујо можеше истото тоа да му го направи на Б.Ц., да повика на бојкот ама не повика. Тогаш, за вториот круг ако се сеќаваш предавникот-лопов љуБчо повика на бојкот, ама Грујо не.

Од аспект на тоа дека според егоизмот, самобендисаноста и злобата и Б.Ц. и предавникот-лопов се потполно исти, нив не им е гајле дали Македонија ќе добие уште поголеми или помали лоши оценки, сценариото за бојкот што го напишав погоре е можно.
Добро кога си запнал по БЦ. А мислиш на Грујо му е гајле за горе оценките. Он си ги фана земјоделците на време, и си држи властт:smir:
 

кцхсхт

македоноид
Член од
4 февруари 2009
Мислења
341
Поени од реакции
9
  1. Во следните 2-3 денови очекувам Фрчко (како бранител на правата на студентите кои демонстрирале против црквата на плоштад) да излезе на прес и да констатира дека поради фашизмот и тоталитаризмот на режимот на Грујо - ги повикува гласачите да го бојкотираат вториот круг.
  2. После него очекувам Љубе (како поддржувач на пијаничиштата кои викале „Албанци, Албанци“ и се степале со студентите), исто така да повика на бојкот на вториот круг.
  3. После него очекувам Тачи (како најмногу навреден од пијаничиштата на Љубе кои викале „Албанци, Албанци“) да излезе на прес и да повика на бојкот на изборите.

Еххх - деструктивци ко плева. ОСКАТА Б.Ц.-љуБчо-Тачи-Грци-Бугари почна озбилно да напаѓа.

(ама у моментов ја слушам „Во срцето носев една роза сина, но помина некој (Грујо) и розата ја скина ...“ ла ла ла ) ЛУЗЕРИИИИИИ
:smir::smir::smir: Личи на нивната ГЕБЕЛШТИНА, не би ме изненадило!!!
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
како само поштено не изе%а власта, си го сменија концензусот наместо 51 на 40% и оп шака раја , т.е.само 21% се доволни да одлучат за иднината на останатите 79% , или тоа во бројки би било за 2000000 гласачи може да им го уништат животот само 410000 вжештени глави кој веруваат во некаква си идеологија а верувајте нема да бидат ни толку... епа луѓе нека ни е со среќа:vozbud:
 
Член од
2 април 2007
Мислења
394
Поени од реакции
13
Kolku sto vidov na poslednata anketa
25% VMRO
13% SDSM
50% ne glasaat.
12% neopredeleni

I sega vie 38% ke siluete narod.
Pa koj k.. Ste vie be mamu vi e..

So 25 % i 13 % ke mi solite li pamet goveda edni.
Ne ve biva!!!!
Nie sme vo mnozinstvo!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom