Македонци има во Бугарија - и тоа среде Софија

E

emission

Гостин
Ај сеј мирен се знаа оти ке си смениме името само колко побрзо толко поарно оти да не е касно после.
Вакви ликови како погорниот не треба да им се даде привилегија да завршат како Чаушеску. Треба да се решат без судење.

п.с. Може ли да кажеш што си по националност.
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
34
Поени од реакции
4
:zver::aplauz::oeoeoe::oeoeoe::oeoeoe::oeoeoe:
Знам дека си саркастичен. Не го мислиш ти тоа, туку сакаш да кажеш дека тоа го мисли персоната шо е твој ник.
Се извинувам на сите што не ме прочитаа меѓуредови.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Знам оти ми се лутате саа ама тоа ти е тоа , се знаа оти мора да сменаме името е па тогај шо да губаме време, пари, углед(ок за углед не оти ние ке сме прва држава шо си има сменано името под принуда ) ама на нас веке ни е сменано името ... у секоо организација сме БЈРМ е па северна или славо македонија е далеко поарно.
А си се запитал ли кој ни го смени името?
Јас сум Македонец и не може никој да ми го одземе тва право па ни Бранко Наркоманко! :kesa:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Македонци сепак има во Бугарија


Дали постои македонско малцинство во Бугарија? Да, постои и тоа кога-тогаш бугарската држава ќе мора да го прифати и да го признае и да ги примени основните човекови права на Македонците во Бугарија.

Ова е заклучокот на трибината што вчера се одржа во просториите на Хелсиншкиот комитет на Бугарија во Софија. Повод за трибината беше текстот на Михаил Иванов, советник на бившиот претседател Жељу Желев и член на Хелсиншкиот комитет на Бугарија, објавен во билтенот на комитетот „Објектив“ за тоа дека во Бугарија не постои македонско малцинство. Иванов нема никаков проблем со ставот за постоењето на Македонците како народ и на македонската држава во границите на Република Македонија. Но тој смета дека, од објективни причини, поради тоа што „нема разлики во јазикот, фолклорот, религијата и националното потекло помеѓу Бугарите и оние што се изјаснуваат како Македонци, во Бугарија нема Македонци“. Официјалниот став на Хелсиншкиот комитет на Бугарија и натаму е дека се загрозени основните човекови права на македонското малцинство кај нашиот источен сосед.

На трибината учествуваа Стојко Стојков, копретседателот на ОМО „Илинден“-Пирин, Георги Христов, главниот уредник на месечникот на Македонците во Пиринска Македонија „Народна волја“ и Красимир Кнев, претседател на Хелсиншкиот комитет на Бугарија.

За трибината немаше никаков интерес од бугарските медиуми.
Дали е во право Иванов или не?

Во Бугарија има неколку тези во однос на ова прашање, смета Красимир Кнев.

- Има Македонци, но нема македонско малцинство. Има Македонци во Македонија, но нема Македонци во Бугарија. Нема Македонци ниту во Бугарија... Најбитно е субјективното самоопределување на луѓето. За Македонците слушаме секој ден. Македонци има во Бугарија. Да, точно е тоа дека обичаите, јазикот, фолклорот и с? друго ни се доста слични. Сепак, најбитен е субјективниот фактор. По Втората светска војна во 1946 година во Бугарија како Македонци се изјаснија 146.000 граѓани. Во 1956 дури и повеќе. Зарем е тоа некаква масовна заблуда?

За Стојков од ОМО „Илинден“-Пирин нема никаква дилема.

- Моите родители се Македонци. Дома отсекогаш зборуваме македонски. Порано скришно слушавме радио Скопје, пеевме македонски песни, ама со страв од репресијата на полицијата. Тоа беше порано. Денес, по демократизацијата на бугарското општество, почна друга приказна – станав странски агент и противдржавен елемент - вели Стојков.
Тези хора некога да са читали државни податочи за населението от 2001 година? Има македонци и те са точно 5071 за 2001 година.Ова са фактите.
Нема заблуда,ни наjмалка.Ова беше плод на договорите между Тито и Георги Димитров.Ова е се.
Само едно ми е интересно,зашто тези хора сметат дека медиумите треба да отразат нивното собиране?!
Дали ова не е вик за привличане уште еднаж на внимание,което отдавна немат?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Тези хора некога да са читали државни податочи за населението от 2001 година? Има македонци и те са точно 5071 за 2001 година.Ова са фактите.
Нема заблуда,ни наjмалка.Ова беше плод на договорите между Тито и Георги Димитров.Ова е се.
Само едно ми е интересно,зашто тези хора сметат дека медиумите треба да отразат нивното собиране?!
Дали ова не е вик за привличане уште еднаж на внимание,което отдавна немат?
Тоа се бугарски факти...Реалноста е малку поинаква, ја знаеш која е, само глумиш лудило...

Има две вистини..Една бугарска, друга вистинската вистина...:toe:

Потписот твој е изговорот на бугарската вистина . . .(вашиот нацизам го вметнавте во Уставот, член направен токму поради Македонското малцинство)

Ама нејсе, на крајот сепак верувам дека правдината ќе победи....
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Тоа се бугарски факти...Реалноста е малку поинаква, ја знаеш која е, само глумиш лудило...

Има две вистини..Една бугарска, друга вистинската вистина...:toe:

Потписот твој е изговорот на бугарската вистина . . .(вашиот нацизам го вметнавте во Уставот, член направен токму поради Македонското малцинство)

Ама нејсе, на крајот сепак верувам дека правдината ќе победи....
Да те запрашам каква е дефинициjaта за вистина?
Полна глупост.Иди во Британиja и си направи партиja на етноса Х.
Ех тези британци,какви нацисти били еjj.
Романците исто недозволуват например етнички партии.
Подозирам дека и британците и другите народи,кои не дозволуват етнически партии са го направили заради македонското малцинство.
Па относно на лагите дека ги велат,дека бугарската држава не ги признава македонското малцинство,ова е тотална глупост,заштото са признаени и ги има уште во 2001 година.Незнам до кога ке лажат така jaвно,като си мислат дека некоj им верва.:duel:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Да те запрашам каква е дефинициjaта за вистина?
Полна глупост.Иди во Британиja и си направи партиja на етноса Х.
Ех тези британци,какви нацисти били еjj.
Романците исто недозволуват например етнички партии.
Подозирам дека и британците и другите народи,кои не дозволуват етнически партии са го направили заради македонското малцинство.
Па относно на лагите дека ги велат,дека бугарската држава не ги признава македонското малцинство,ова е тотална глупост,заштото са признаени и ги има уште во 2001 година.Незнам до кога ке лажат така jaвно,като си мислат дека некоj им верва.:duel:
фми, пак ќе речам..Не глуми лудило и не прави се слеп при очи..Многу добро знаеш дека Македонци во Бугарија ги има во многу поголем број од 5071...

И многу добро знаеш низ што се не има поминато Македонското население во Пиринска Македонија, низ какви се не тортури, асимилирања, и притисоци кои се вршат континуирано се до ден денес, само што денес тоа се прави многу софистицирано, и позатскриено од порано, но со ист интензитет на негирање..
 

spas72

Oficial
Член од
13 мај 2008
Мислења
280
Поени од реакции
47
Ee, pa sto se repcite. Kolku Makedonci ima vo BG?
Lesno moze da se proveri, edno setane po Pirisko, Sofija ,Plobdiv.... i ke se vidi kolku ima.:smir:
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
271
Поени од реакции
42
Ај сеј мирен се знаа оти ке си смениме името само колко побрзо толко поарно оти да не е касно после.
Toa uprosteno e oficijalniot stav na "intelegencijata" vo sdsm.
Site clenovi sto gi znam od sdsm mi go imat ova izrecitirano kako stihotvorbicka.
Lugevo nemaat svoe licno ramisluvanje.Kako borgovi se.
Alooo imash li ti mozok vo glavata!??! Mozes li da razmisluvas so tvojot mozok ili prvo cekas b.c. da ti go stavi i updejtira!?!
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Не бе овој кога кажува дека скришно слушале радио Скопје и цело време зборуваат Македонски јазик, лаже човекот, сигурно е некој „Македоноски“ платеник. А бидејќи Македонија и Македонци не постојат , кој знае кој го плаќа!!!
За греота сте сите бугари кои размислувате така, незнам што браните, од што се чувате или кон што се стремите ??? Скоро пола Македонија веќе ја украдовте, што повеќе има за крадење , ги сакате и овие 27 % со колешката од грција :vozbud: ??? А бе глупаци на глупаците!!! Јас се осеќам Македонец, кој може да ми докаже и по која основа ќе ми докаже дека не сум Македонец,а ако не сум тогаш што сум ???? Во бугарија не сум роден, бугарски туку речи незнам, во грција или србија односно грчки и србски исто така, француски и италијански пак уште помалку .... има некоја логика тоа што го трубате или само да се најдеме на муабет, да си правиме интересни проблеми тука на балканот...демек Балканска Традиција а ??? :pos2:
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
951
Поени од реакции
18
фми, пак ќе речам..Не глуми лудило и не прави се слеп при очи..Многу добро знаеш дека Македонци во Бугарија ги има во многу поголем број од 5071...

И многу добро знаеш низ што се не има поминато Македонското население во Пиринска Македонија, низ какви се не тортури, асимилирања, и притисоци кои се вршат континуирано се до ден денес, само што денес тоа се прави многу софистицирано, и позатскриено од порано, но со ист интензитет на негирање..
Ти за Пиринско ке ми говориш, на нас дека сме одовде. Овои пост го дадох на лугето од офисо ми. Скинаа се од смеене. Как па никои од нас и напите родители не знаат вакви работи, дека живееме овде:pos2:
 
Член од
10 март 2009
Мислења
79
Поени од реакции
2
Тоа е се пропаганда од Скопје, се знае дека ако сакаме Македонија да опстане во Европа може само како северна или славомакедонија , само време губиме со тоа што бараме македонци во соседите кога нема ми во Македонија да има. Лутете ми се на овааа ама така е !
E za takvi muabeti vo kuturnite zemji postojat mentalni institucii :uvo::uvo::uvo:
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
1.025
Поени од реакции
41
Претседателот на Хелсиншкиот комитет Красимир Канев рече дека во Бугарија има многу тези за македонската нација и малцинство во Бугарија.
"Ако илјадници луѓе тука се определиле како Македонци неможеме да кажеме дека станува збор за масовна илузија. Македонци има и не се малку", рече Канев.

Според Стојков, тезите се неосновани, а позициите на авторот се позиции на официјална Бугарија. Македонско малцинство има во Бугарија кое сака да се образува на свој јазик за да го задржи културната врска со државата од каде што потекнуваат, рече претседателот на ОМО Илинден Пирин Стојко Стојков.
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
951
Поени од реакции
18
Македонско малцинство има во Бугарија кое сака да се образува на свој јазик за да го задржи културната врска со државата од каде што потекнуваат, рече претседателот на ОМО Илинден Пирин Стојко Стојков.
Па нема лошо тие од ОМО да си купат учебници от Скопие и да си учат децата на македонски. Да си намерат учители. Ама дали ке саберат деца за една паралелка. Ние не сакаме нашите деца да си губат време с учене на македонски. По арно да учат англииски, немски или шпански.
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
1.025
Поени од реакции
41
ти одроден !!!
моли се на господ да ти прости за твоите гревови секој ден
инаку сам ќе си пресудиш или ќе ти пресудат твоите најблиски
 

Kajgana Shop

На врв Bottom