Сакам да зготвам: ... помош!

H

^HITMAN^

Гостин
Дајте ако знаете некој сос за тестенини.
Болоњезе.

Јас секогаш одам со мрзливата варијанта. :)
Значи, купуваш готов сос од продавница 35 денари е се вика Болоњезе произведен од "C" компанијата, купуваш мелено месо, прво го запржуваш со кромид нормално, потоа во посебен сад го зовриваш купенит сос според упатството, ги измешуваш и добиваш оригинален Болоњезе сос кој има феноменален вкус.
 

mr.cornelius1

И ОНДАК ТО..
Член од
1 ноември 2009
Мислења
773
Поени од реакции
14
Абе кажете што може да се стави место крем на палачинки
 
Член од
29 февруари 2008
Мислења
370
Поени од реакции
13
med,marmalad, ispasirana banana, kafeav seker....so sakas :)

mene najveke mi ide ispasirana banana so malce rum vo nea :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Сакам да правам шницли за вечера,па ми треба инспирација за сос,гарнир и слично,да оди со црвено вино:icon_lol:
Хелп:smir:
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Сакам да правам шницли за вечера,па ми треба инспирација за сос,гарнир и слично,да оди со црвено вино:icon_lol:
Хелп:smir:
Ти ептен домаќинка! :pipi:

Шницла (Пролетен Начин)



1 кгр. свински или телешки бифтек или телешки розбиф
80 гp. кисели краставички
80 гр. печурки
80 гp. сланина
80 гр. брашномасло
сол
малку магдонос


Шницлите се отсекуваат, се толчат, се посолуваат и се печат на скара. Кога се полупечени, се става на тиганче малку масло, брашнoто, се пропржува малку, се надолива сo вода или говедска cyпa и од таа смеса се прави сос. Се ставаат шницлите во сосот да прокрчкаат малку. Кога се готoви, во посебно титанче се става сланината, печурките и краставичките и тие се пропржуваат. Кoга се готови се сервира на следниот начин: се става шницлата во овал, се гарнира со грашок, морков и млад компир и се прелива со оваа смеса.



Шницли со Кечап-Павлака-Сенф


4 парчиња шницли
50 мл кечап
50 мл пиво
50 мл вода
50 мл млеко
200 гр павлака
малку магданос
1 главица лук
100 гр вегета
1 ловоров лист
100 гр шеќер
малку брашно и сенф за да се намачкаат шницлите

Припремање на оброкот:
1. Шницлите се валкаат во брашно од едната страна, а од другата страна со малку сенф.
Така припремени со брашно и сенф се ставаат во тава да се пропржат малку од двете страни.
2. Во еден лонец се прави сос од кечап, пиво и вода. Се оставаат малку да провријат, и се додава магданосот, вегетата, лукот, ловоровиот лист и шеќерот и се остава усте 10 минути на тивок оган да се вари.
3. Шницлите се ставаат во керамичка тепсија, па врз нив се става сосот распореден рамномерно врз шницлите и се печи на 200°Ц околу 20 минути.
4. Млекото и павлаката заедно се измесуваат и се ставаат врз шницлите, рерната во тој момент се исклучува, и се остава се да постои усте 15 минути.
Со овој специјалитет како додаток може да се користи помфрит и бело вино.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Бидејќи сакаш со црвено вино, најарно е да зготвиш шницли во сос од црвено вино и балсамико

Pork Steaks with Red Wine and Balsamic Vinegar Sauce
4 pork blade steaks, 3/4 to 1 inch thick
1/2 teaspoon salt
1/2 teaspoon ground black pepper
2 teaspoons olive oil
1/2 cup chicken broth
1/2 cup dry red wine
2 tablespoons balsamic vinegar
2 teaspoons brown sugar

  1. Season steaks with salt and pepper and brown in olive oil in medium-hot skillet, about 1 1/2 to 2 minutes per side. Remove steaks from skillet, reserve.
  2. Stir in remaining ingredients; cook and stir to remove any brown bits from bottom of skillet. Bring to a boil, return steaks to pan, cover, reduce to a simmer and cook for 20 minutes
Serves 4.
Nutrition Facts
Calories 370 calories
Protein 40 grams
Fat 18 grams
Sodium 630 milligrams
Cholesterol 135 milligrams
Saturated Fat 6 grams
Carbohydrates 4 grams

Recipe provided courtesy of Pork, The Other White Meat.



 
J

Johnny Stulic

Гостин
Сакам да правам шницли за вечера,па ми треба инспирација за сос,гарнир и слично,да оди со црвено вино:icon_lol:
Хелп:smir:
Пошто имаш сос и гарнир по асистенција на Бети и Гарфилд јас имам предлог за слично.

Музика од Џо Кокер со волуменот на зарешка број 3 и маслинка да ја лижи како на 9 и пол недели :smir:
 

punkbooster

Black Rose Dying
Член од
10 декември 2009
Мислења
845
Поени од реакции
29
Фала многу,срце си:back:
Изгледа вкусно,се надевам ке ја погодам:smir:
Ние Во Ресен сме јаболкарски крај како што знаете и мајками скоро секоја недела прави штрудли МН МН МН се фкусни вреди да се проба верувајте
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Очигледно ја окупирав темава:)
Последно што направив е турлитава,па да споделам колку беше вкусна и лесна за спремање:
Ти треба зеленчук (компири,морков,магоднос,бамља,пиперки,кроми,лук,и нешто плус по желба)
Ти треба месо (јас обожавам свинско и него го користам)
Се тоа сечкаш и ставаш во голема земјена тава,промешуваш со зејтин,сол,вегета,мелен бибер,ставаш фолија и го пикаш во рерна да крчка на тивко цела ноќ.
Утрото се будиш и имаш турлитава :))
За да биде се по рецепт,прво треба да здробите салатче по желба со ракија по можност кавадаречка или узо.Да се напиете две три за крвоток.Потоа земете литро вино црно/бело сервирајте од јадењето во чинија и испијте го цело.
На крај запалете цигарче,телефонот во рака и досаѓајте по луѓето :))
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Очигледно ја окупирав темава:)
Последно што направив е турлитава,па да споделам колку беше вкусна и лесна за спремање:
Ти треба зеленчук (компири,морков,магоднос,бамља,пиперки,кроми,лук,и нешто плус по желба)
Ти треба месо (јас обожавам свинско и него го користам)
Се тоа сечкаш и ставаш во голема земјена тава,промешуваш со зејтин,сол,вегета,мелен бибер,ставаш фолија и го пикаш во рерна да крчка на тивко цела ноќ.
Утрото се будиш и имаш турлитава :))
За да биде се по рецепт,прво треба да здробите салатче по желба со ракија по можност кавадаречка или узо.Да се напиете две три за крвоток.Потоа земете литро вино црно/бело сервирајте од јадењето во чинија и испијте го цело.
На крај запалете цигарче,телефонот во рака и досаѓајте по луѓето :))

Само уште Гарфилд фали со соодветна музика у позадина. :))

Нареден пат кога ќе правиш стави и малку маринирани печурки, менуваат вкус. :) И пробај со два вида месо, по можност телешко и свинско.

Поише постови у Гурманско катче место у Љубов и секс, пример. :pos2:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Очигледно ја окупирав темава:)
Последно што направив е турлитава,па да споделам колку беше вкусна и лесна за спремање:
Ти треба зеленчук (компири,морков,магоднос,бамља,пиперки,кроми,лук,и нешто плус по желба)
Ти треба месо (јас обожавам свинско и него го користам)
Се тоа сечкаш и ставаш во голема земјена тава,промешуваш со зејтин,сол,вегета,мелен бибер,ставаш фолија и го пикаш во рерна да крчка на тивко цела ноќ.
Утрото се будиш и имаш турлитава :))
За да биде се по рецепт,прво треба да здробите салатче по желба со ракија по можност кавадаречка или узо.Да се напиете две три за крвоток.Потоа земете литро вино црно/бело сервирајте од јадењето во чинија и испијте го цело.
На крај запалете цигарче,телефонот во рака и досаѓајте по луѓето :))
Bamja, ne bamlja (okra), uzo Leandrush, uzo???

Mastika e poarna!

Само уште Гарфилд фали со соодветна музика у позадина. :))

Нареден пат кога ќе правиш стави и малку маринирани печурки, менуваат вкус. :) И пробај со два вида месо, по можност телешко и свинско.

Поише постови у Гурманско катче место у Љубов и секс, пример. :pos2:
Muzika za turlitava, samo Mendelsson, na primer:

 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Се извинувам учителе :icon_lol:
Песнава на толку пиење ќе ме однесе само во веце:pos2:
Туку дај пишете,тестенини незнам да готвам,а не ми се убави тие сосови со мелено месо.Нешто со сирење,павлака,сланинка...
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Се извинувам учителе :icon_lol:
Песнава на толку пиење ќе ме однесе само во веце:pos2:
Туку дај пишете,тестенини незнам да готвам,а не ми се убави тие сосови со мелено месо.Нешто со сирење,павлака,сланинка...
Изволи: :)

Spageti "Carbonara"

Sastojci:

- špageti (500 g)
- sušena slanina (150 g)
- maslac (75 g)
- ulje (1 šoljica)
- kisela pavlaka (2 dl)
- žumance (3 kom.)
- peršun (1 veza)
- so
- biber

Način pripreme:

Skuvajte špegete. Slaninu iseckajte na kocke, propržiti je na ulju i dodati maslac i peršun. Posebno umutiti kiselu pavlaku i žumanca. Preko toplih špageta prvo preliti prženu slaninu, pa umućenu pavlaku. Stalno mešati. Pososliti i pobiberiti. Služiti odmah.


ФЕТУЧИНИ СОС
Се пржи на малку масло лукче и пушена сланина исечкана на коцки. Пред да се извади се става неутрална хопла и зачини по вкус- вегета сол, оригано, кари.
Ова е бел сос, а доколку сакате да биде црвен може да се додаде и кечеп.

Spagetti Quatro formagi

500 gr шпагети, 5-6 чешниња лук,200 gr павлака,150 gr.сирење oд 4 врсти.....(горгонзола, пармезан и други две по избор), печурки свежи.

Шпагетите се варат и се цедат. Сосот се приготвува на следниот начин: на малку масло се пржи сецканиот лук, се додава оригано по вкус, 100 gr. павлака и на крај сирењето. Откако ќе се истопи се додаваат печурките и останатите 100 gr павлака.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Бети, а бе, свој рецепАт, а не :nenene:некој рвацки од Кроејшата! :) :) :) :back::back:
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Де бре Гаро, три лукчиња и две парченца сланина и на крај павлака. Толку од сосот. Мој-твој рецепт си е рецепт! Дозволи да влезе "туѓото" и кај нас, каков си... :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom