Зоран Заев кандидат за градоначалник на Струмица

Статус
Затворена за нови мислења.
Z

Zona Pelucida

Гостин
Што се замарате бе Струмичани,камо Заев да се кандидираше за Скопје,блазе си ви,и уште еднаш честито победа,со здравје да си ја служите:pipi:
 
Д

Демијан

Гостин
1. Иницијатор и нарачател тешко дека ќе се дознае со оглед дека вие ги држите институциите на правдата. Да беше обратно, ќе имаше спектакуларни апсења пред очите на јавноста, ама очигледно не било така. Сликата едноставно се најде во рацете на Заев за да објасни фино кој е дечкото и со кого е сликан. Логично објаснување не гледам во тоа дека Сдсм би ризикувала да потплати вмровец да работи против својата партија
2. Што дека имал кредибилитет, знаење и углед ? Сите кандидати тоа го имаат, Фрчковски е доктор професор исто така. Нормално е дека нема афери Иванов, всушност како би имал кога е паднат од небо во политиката. Како може еден човек кој не знае два збора да скрсти да биде претседател на една држава, еден човек кој бега од еден едноставен дуел со својот конкурент - па како ќе биде овој претседател утре, што ќе прави кога ќе треба да седне со шефови на држави? Ќе ддкаи таму, или ќе ги колне? Незнам по која основа ти ќе гласаш за него а и сите други, никој не може да познае дека човекот е марионета на Груески.
3. Аха, така викаа и за Струмица итн итн. Чекајте има време, и во Куманово прошли избори Вмро бајги тепаше, па сега доживеа дебакл.Чекај.



Што видов во Фрчко? Лол
Фрчко колку толку има некое политичко минато, знам дека издејствувал Србија да не признае под уставно име итн. Е тука е и одговорот на моето прашање - Незнам ништо за Иванов!

Оф кој ја осакатил бе? Кога последен пат ти си пуштил тв? Ај нема да навлагам во други работи, тоа подоцна. Те молам објасними што сакаше да кажеш со тоа ФИРОМ?

Какво политичко минато има Фрчко?Знаеш големи муда ако Србија не признала под уставно име.

Можеби ти незнаеш за Иванов,ама дека многу интелектуалци во Македонија политички неопределени ја подржаа неговата кандидатура сепак е показател дека човекот ја заслужува таа функција.

Македонија не е осакатена од СДСМ?Се почна од едноокиот.Сред Атина како шеф на држава демантира нешто за кое ние се бориме да го докажеме.Кој ја потпиша привремената референца ФИРОМ?Кој го смени знамето?Кој ја направи таа приватизација да биде толку тешка за Македонецот?Кој го создаде Свето Пивара Штерјо Наков?Им ги дадоа за ич пари нивните фирми.Кој не дозволи да влезе Кока Кола во пивара само за да ја добие Свето па да биде нивен понатамошен спонзор?Пак ќе повторам кој даде 150.000 државјанства на Косовари?

Б.Ц На 15 септември нели ќе ја земевме власта во наши раце?Нели од секое семејство ќе има мин. по еден вработен?

По помилува Верушевски и Заев.Ако викате дека Заев бил невин,па тогаш зашто немаше процес па да докажат дека е невин и да нема веќе заблуди?

Еве еден мал дел за СДС.
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
1. Абе ај не заебавај, ние сме ги држеле институциите на правдата! Не лупај глупости, и врапчињата знаат дека 90% од судиите се членови на СДСМ! Влези во судот во Струмица и ќе се увериш! А и не само во Струмица, низ цела Македонија е така! BTW дури и уставниот суд е на СДСМ инаку немаше да паѓаат одлуки на Влада на уставен!
2. "Сликата едноставно се најде во рацете на Заев" - каква демагогија од старата комуњарска школа! Зошто не се најде во моите раце или во рацете на некој друг, туку токму во рацете на Заев!?
3. "Што дека имал кредибилитет, знаење и углед?" - ова изгледа само вие од СДСМ не го цените како нешто убаво! Сите нормални луѓе се восхитуваат на таквите особини!
4. Во Куманово колку што знам ВМРО никогаш немало градоначалник досега! Тоа е од простата причина што 80% од презимињата на луѓето во тој крај завршуваат на "иќ" т.е. како што реков и погоре "стара комуњарска школа"!
1. Па вие ги држите институциите, вие сте власта. Кој го уапси Заев, а притоа викнаа медиуми? Зошто (тогашниот претседател на собрание) не беше присутен за да го одбрани Бучковски за да не му го одземаат имунитетот, зошто тие од комисија веднаш му го одзедоа? Тоа од СДСМ кадри дан се?

2. Па кај сакаш да се најде сликата бе? Ти претседател на опозициска партија си?

3. "Што дека имал кредибилитет, знаење и углед - Сите кандидати тоа го имаат'' - Очигледно лошо си ја протолкувал реченицата, или не сваќаш, незнам...

4. Во Куманово последниот градоначалник мислам дека беше Вмровец, читни малку. Е гледаш колку малоумно размислуваш. Иќ, ов итн. зависат од близината на соседсвото, кај може еден градоначалник да ти го смени презимето бе? Се читаш ти што пишуваш или само да се лупнело некоја глупост. Да, стара комуњарска школа. Сум кажал илјадапати, прво се крстевте во еден Љубчо кој сега јавно се прокламира за Бурарин, сега пак во влада ја имате една Бонева чив маж негира се што е македонско... не сте далеку од старата врховистичка слава.
 
Д

Демијан

Гостин
Ај види тука.Се испоиздадоа меѓу себе.Кутрите...

Мислам дека треба да привршиме со дискусијата не и е местото тука.Секој со свои ставови и мислења...сепак демократија е ова.Тхе Греат ти посакувам се најдобро и сепак да останеме простојни и да не провоцираме и вреѓаме.
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Какво политичко минато има Фрчко?Знаеш големи муда ако Србија не признала под уставно име.

Можеби ти незнаеш за Иванов,ама дека многу интелектуалци во Македонија политички неопределени ја подржаа неговата кандидатура сепак е показател дека човекот ја заслужува таа функција.

Македонија не е осакатена од СДСМ?Се почна од едноокиот.Сред Атина како шеф на држава демантира нешто за кое ние се бориме да го докажеме.Кој ја потпиша привремената референца ФИРОМ?Кој го смени знамето?Кој ја направи таа приватизација да биде толку тешка за Македонецот?Кој го создаде Свето Пивара Штерјо Наков?Им ги дадоа за ич пари нивните фирми.Кој не дозволи да влезе Кока Кола во пивара само за да ја добие Свето па да биде нивен понатамошен спонзор?Пак ќе повторам кој даде 150.000 државјанства на Косовари?

Б.Ц На 15 септември нели ќе ја земевме власта во наши раце?Нели од секое семејство ќе има мин. по еден вработен?

По помилува Верушевски и Заев.Ако викате дека Заев бил невин,па тогаш зашто немаше процес па да докажат дека е невин и да нема веќе заблуди?

Еве еден мал дел за СДС.
Па какво такво барем има. Не е со празни раце.

Привремената референца ФИРОМ беше потпишана за да влеземе во ООН како секоја нормална држава со нормални граѓани, ја потпиша за Македонија да влезе во сите светски организации, ја потпиша за да ја гледаш Македонија на градски против Холандија итн. Ете да речеме тој само потпишал привремена референца, е ајде де станете побунетесе и тргнетеја ако можете, или пак зошто тогаш не се побуни македонскиот народ и не стана да се искаже против таа идеја?
А ти кажими кој ја продаде Окта за смешна сум? Кај се милијардите од Тајван/Тајланд? Ајде малку во поново време. СДС додека беше на власт ни донесе барем статус членка кандидат за ЕУ и требаше да влеземе во НАТО. Дојде ВМРО и со нивните провокации од типот Александар е наш не доведоа до ова дереџе, да не можеме сигурно да живееме во сопствена држава. Знаеш дека моментално имаме најголем број на невработени во државава, а Грујо најавуваше бум? Со тоа ти паѓа во вода онаа изјава на Бранко. Можеш да ми кажеш зошто додека беше на власт СДСМ бевме пред Србија/Косово/Црна Гора/Бугарија/Албанија во инвестиции, а сега сме на дното, а притоа Груески ја лаже јавноста дека сме 2-3 ? Можеш да ми кажеш што се случи со Свидмилк, со пропаднатите инвестиции на турците за аеродромот, за пропаднатата градба на сончев град, на рекордната инфлација во регионот од 11%. М?

Инаку ВМРО беше на власт, зошто повторно не покрена обвинение против Заев и да докажеше дека е виновен?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Сега конечно ќе може ДПМНЕ да покрене обвинение против Заев кога ќе нема кој да го помилува освен Џорџе,па вистината ќе излезе на видело.:pos2:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
20
Поени од реакции
2
1. Па вие ги држите институциите, вие сте власта. Кој го уапси Заев, а притоа викнаа медиуми? Зошто (тогашниот претседател на собрание) не беше присутен за да го одбрани Бучковски за да не му го одземаат имунитетот, зошто тие од комисија веднаш му го одзедоа? Тоа од СДСМ кадри дан се?

2. Па кај сакаш да се најде сликата бе? Ти претседател на опозициска партија си?

3. "Што дека имал кредибилитет, знаење и углед - Сите кандидати тоа го имаат'' - Очигледно лошо си ја протолкувал реченицата, или не сваќаш, незнам...

4. Во Куманово последниот градоначалник мислам дека беше Вмровец, читни малку. Е гледаш колку малоумно размислуваш. Иќ, ов итн. зависат од близината на соседсвото, кај може еден градоначалник да ти го смени презимето бе? Се читаш ти што пишуваш или само да се лупнело некоја глупост. Да, стара комуњарска школа. Сум кажал илјадапати, прво се крстевте во еден Љубчо кој сега јавно се прокламира за Бурарин, сега пак во влада ја имате една Бонева чив маж негира се што е македонско... не сте далеку од старата врховистичка слава.


1. Полицијата не е институција на правдата како што си напишал погоре! Институции на правдата се судовите! Информирај се малку! Полицијата само го приведе, а понатаму целата постапка ја водеше вашата СДСовска "независна" судска власт, а капак на се беше аболицијата од Capo di tutti i capiили во превод за полесно да ти биде со оглед на умствениот багаж што го носиш - лицето Б.Ц.
2. Па што има врска кој сум и што сум! Ти велиш дека "едноставно" се нашла кај Зајчо! Е ако е толку едноставно, зошто не дојде така едноставно кај мене или едноставно кај некој друг (еве нека е и од друга партија)?!
3. Јас добро сфаќам, ама ти не разбираш што треба да се цени, а што да се осудува кај еден човек! Но тоа не ме чуди - цело СДСМ има проблем со разбирањето на толку далечниот и непознат поим за нив наречен "чесност"!
4. Треба ти да читнеш и тоа не малку, туку малку повеќе! Зоран Дамјановски, градоначалникот на Куманово не е од ВМРО туку од СДСМ! А тоа за "иќ" знам дека се од старата комуњарска школа бидејќи имам еден комшија што е СДС-овец во коските и кога игра Македонија фудбал, тој на терасата вее знаме на бивша СФРЈ и пее "Хеј словени"!
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
1. Полицијата не е институција на правдата како што си напишал погоре! Институции на правдата се судовите! Информирај се малку! Полицијата само го приведе, а понатаму целата постапка ја водеше вашата СДСовска "независна" судска власт, а капак на се беше аболицијата од Capo di tutti i capiили во превод за полесно да ти биде со оглед на умствениот багаж што го носиш - лицето Б.Ц.
2. Па што има врска кој сум и што сум! Ти велиш дека "едноставно" се нашла кај Зајчо! Е ако е толку едноставно, зошто не дојде така едноставно кај мене или едноставно кај некој друг (еве нека е и од друга партија)?!
3. Јас добро сфаќам, ама ти не разбираш што треба да се цени, а што да се осудува кај еден човек! Но тоа не ме чуди - цело СДСМ има проблем со разбирањето на толку далечниот и непознат поим за нив наречен "чесност"!
4. Треба ти да читнеш и тоа не малку, туку малку повеќе! Зоран Дамјановски, градоначалникот на Куманово не е од ВМРО туку од СДСМ! А тоа за "иќ" знам дека се од старата комуњарска школа бидејќи имам еден комшија што е СДС-овец во коските и кога игра Македонија фудбал, тој на терасата вее знаме на бивша СФРЈ и пее "Хеј словени"!
1. Полицијата ти е извршна власт/институција, судот ти е институција на правдата. Сакаш да кажеш дека СДС се вмешани во судската власт? Ако беа вмешани зошто го осудија Зоран Заев, па потоа да добие аболиција? ЛОЛ
2. Ама ти очигледно не разбираш некои работи. Многу си буквалиста бе, нормално е дека сликата ќе се најде кај Заев, претседател е на опозиција, противкандидат на Бонева, вмровците насекаде ширеа пропаганди дека колата ја демолирале СДСовци, епа кај сакаш да се најде сликата? Кај Меркел во Германија?
3. Па јас кај реков дека не го ценам тоа ајде најди и постирај тука. Реков дека покрај тоа што тој е угледен имал знаење итн, истото го имаат и другите противкандидати, размисли малку де.
4. Не зборував за актуелниот градоначалник значи. Него ај касно е, разбирам. И јас имам еден вујко ВМРОВЕЦ до коска што е, и што ми вика секогаш кога ќе појдам ДЕКА МАКЕДОНЦИТЕ И БУГАРИТЕ БИЛЕ ИСТИ НАРОД ВО ДВЕ ДРЖАВИ.
 
Д

Демијан

Гостин
Па какво такво барем има. Не е со празни раце.

Привремената референца ФИРОМ беше потпишана за да влеземе во ООН како секоја нормална држава со нормални граѓани, ја потпиша за Македонија да влезе во сите светски организации, ја потпиша за да ја гледаш Македонија на градски против Холандија итн. Ете да речеме тој само потпишал привремена референца, е ајде де станете побунетесе и тргнетеја ако можете, или пак зошто тогаш не се побуни македонскиот народ и не стана да се искаже против таа идеја?
А ти кажими кој ја продаде Окта за смешна сум? Кај се милијардите од Тајван/Тајланд? Ајде малку во поново време. СДС додека беше на власт ни донесе барем статус членка кандидат за ЕУ и требаше да влеземе во НАТО. Дојде ВМРО и со нивните провокации од типот Александар е наш не доведоа до ова дереџе, да не можеме сигурно да живееме во сопствена држава. Знаеш дека моментално имаме најголем број на невработени во државава, а Грујо најавуваше бум? Со тоа ти паѓа во вода онаа изјава на Бранко. Можеш да ми кажеш зошто додека беше на власт СДСМ бевме пред Србија/Косово/Црна Гора/Бугарија/Албанија во инвестиции, а сега сме на дното, а притоа Груески ја лаже јавноста дека сме 2-3 ? Можеш да ми кажеш што се случи со Свидмилк, со пропаднатите инвестиции на турците за аеродромот, за пропаднатата градба на сончев град, на рекордната инфлација во регионот од 11%. М?

Инаку ВМРО беше на власт, зошто повторно не покрена обвинение против Заев и да докажеше дека е виновен?

Вака сега.Да расчистиме некои дилеми.Тоа ДПМНЕ со Љубчо и ова со Грујо немаат никаква допирна точка.

Грујо убаво во програмата не ветуваше чуда.И самиот го знаеш тоа,ама ајде.Неднаш не кажа дека ќе направи бум за разлика од фамозниот 15 септември.

Па Окта е една.А овие ни ебаа матер со приватизацијата!

Статус членка а?П Дпмне ќе не внесеше одма во Нато да не беше името.Ама за разлика од твоите пулени Дпмне има и нешто што се вика национално чуство.

Од каде ти на тебе таа информација дека моментално има најмалце невработени моментално?Знаеш бројка?Еве јас ќе ти кажам дека стапката на невработеност е намалена во однос на таа кога хараа комуњарите.

А кои инвестиции ги донесоа Сдсм?Кој си играше к*р со земјоделци,тутунари и сл?Кој ја продаде ЕВН?


Сведмилк е приватна инвестиција во Македонија која според регуларно влезе во Македонија.Немаше никаква проневера за тоа.Што да направи Грујо?Може само да посредува за да се реши проблемот.

Има уште многу работи пр.АУДИ инвестицијата и мн мн други работи.


Иди у потфорум политика и побарај ги темите во врска со СДСМ и нивното минато.

Некои работи ќе ти се разјаснат...Најверојатно.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
20
Поени од реакции
2
Инаку ВМРО беше на власт, зошто повторно не покрена обвинение против Заев и да докажеше дека е виновен?
А дали ако се докаже дека е виновен ќе признаеш дека институциите се во право и Зајакот е криминалец или ќе ќиснеш пред собрание, ќе сечеш вени и ќе викаш "ова е политички реваншизам"?!
 
Д

Демијан

Гостин
Еве еден мал дел во врска со твојот кандидат со богато политичко искуство.

Глигоров во јуни годинава за "Утрински весник" рече дека Фрчкоски во три наврати му нудел подароци што ги донел Грилакис. Првиот случај бил со часовниците "ролекс", за кои експретседателот зборуваше и во интервјуто за емисијата "Во центар" на Васко Ефтов. "Ми носи златен часовник ‘ролекс‘. ‘Гледај што носам, ама на раката‘. Па вади од џебот спакувана луксузна кутија, и ми вели: ‘Ова е за тебе‘. Зошто за мене? ‘Па благодарност од Грилакис* што му дозволи тука да остане‘. Јас не му дозволив, туку му реков да го вратиш да оди каде што сака. ‘Па добро, но човекот чувствува благодарност‘. А тој на раката, му велам, тебе ли ти го даде. ‘Да. На мене и на Бранко‘", се потсетуваше тогаш Глигоров. Вториот обид за поткуп, според Глигоров, била понудата на вредна амфора, а третиот фамозното куферче, во кое сумата на американски долари варирала во зависност од изворот, од 100 илјади па до еден милион. Глигоров тврди дека ги одбил сите подароци што му ги носел Фрчкоски.
Извор: “Утрински Весник“, број 1965 понеделник, датум: 16 октомври 2006
http://217.16.70.245/?pBroj=1965&stID=59252&pR=2

*Грилакис е грчки генерал, пратеник на грчката влада во Скопје.

Интервју -Роли Јакуповиќ, поранешен шеф на обезбедувањето на СДСМ
Велите дека се занимавал со криминал?
- Апсолутно. Јас одговорно, и кривично и материјално, тврдам дека тој човек е криминалец. Тоа што го обвинуваат Војо и Ламбе е само 0,001 отсто од тоа што го правеше Фрчко. Па само за презентација за една Нова година потроши 40.000 марки, 1.000 марки даде само за шноли и вратоврски. Да не зборувам за милионските бизниси со фри шоповите, во кои влезе заедно со неговиот брат.
Сигурно се сеќавате на рејбан очилата. Јас и Славчо Саздов му ги понудивме за 15 марки по парче, а тој купи од Србија по 98 марки. Фрлаше пари за слики, за скулптури, за што уште не без никакви тендери, се договорено во четири очи за износи од стотици илјади долари. А пак кога беше министер за надворешни работи го праќаше Славчо дури во Куба за да му купи пури. Ќе ви кажам и друга случка. Во една прилика бевме во Турција за да го поправиме моторот од полициската јахта. Бевме со "мерцедес кабриолетè јас, возачот на Фрчко, Диме, возачот на Бранко Црвенковски, Зоки Миравац и еден инженер Ристо, на презимето не се сеќавам. Отидовме и ни кажаа дека моторот не го бива. Му јавив на Фрчко, тој ми рече: "Продај го, и дај му ги парите на Димеè. Бидна работата а од износот издвоивме околу 1.000 марки за на шопинг, бидејќи добивме порачка на Фрчко да му купиме нешто за гардероба. Во продавницата Диме извади 20.000 долари, кои беа гланц нови, како да ги печател вечерта во хотелот. Нив и парите од моторот ги потрошивме во целост, ама му купивме добри работи на Фрчко. Кога се вративме, му велам: "Што само на возачот му даваш пари, мене никогаш не си ми далè. Фрчко само ми рече "Па никогаш не си побарал, кажи колку сакаш не е проблемè.
Освен овие, се спомнуваат и криминали кои се ценеа над 10-тина милиони евра?
- Да. Пример за тоа се набавките и печатењето на пасоши, сообраќајни и возачки дозволи преку фирмата ЗУС. Јас и Славчо Саздов го запознавме со директорот на ЗУС, Милан. Само што ги запознавме, веднаш се поврзаа, и целиот профит од обрасците кои МВР ги набавуваше од ЗУС го делеа 30 отсто за Фрчко, 70 за ЗУС. Само за наводни дизајни на сообраќајните и возачките дозволи Фрчко фиктивно исплати над 20.000 долари. Бизнисот се плати за 18 милиони долари, а вредеше половина од тоа. Дури Фрчко на ЗУС им отвори и барака кај полициската "Бекоè за да даваат услуги на граѓани. Тогаш кај Фрчко во кабинет не можеше да влезе никој освен Милан од ЗУС. За овој случај сў е документирано, дури и во МВР.
Дали тие профити беа доволни за Фрчковски?
- Секако не. Работејќи ги фри-шоповите, дозна дека сў се врти околу шверцот на цигари, па се поврза со моќниот бос на трговијата со цигари - Данчо Шутурков, од Македонија табак. Шутурков не го познавав, но луѓе од обезбедувањето ми кажаа дека сакал да ме види мене и моите соработници. Се консултирав со Лазе Китановски, тогаш кадровик од СДСМ, кој инаку беше комшија со Шутурков да се распрашам за него. Откако ми кажаа дека е "наш, иако играл со ситеè, отидовме. Бевме јас, Чаволи, Горан Тајсон и уште двајца. Шутурков ми кажа дека сака да бидеме пријатели, и за возврат ми понуди 300.000 швајцарски франци да ни се најдат за лобирањето во негова полза. Ние парите не ги зедовме, а за средбта, се разбира, му кажавме и на тогашниот премиер и партиски шеф - Бранко Црвенковски, оти не сакавме да работиме зад грб ништо. Црвенковски се заблагодари за информацијата, но беше лут на Шутурков.
Додека бевме кај Шутурков, неговиот директор Сашо Неловски неколку пати ме праша како да им изградам добри контакти и релации со министерот Фрчковски. Тогаш разбрав дека Нелковски бил член на ЦО на СДСМ, помислив дека го бара нешто за партијата, па му реков барај го Црвенковски, што ќе ти е Фрчко. После тоа, по свои канали, успеал да дојде до Фрчко и веднаш да го вклучи во бизнисот со цигари. Брат му на Фрчко, Влатко, ги сместуваше сите бизнисмени со цигари и алкохол во Гранд хотел. Најчесто Срби, оти тогаш беше ембаргото, па најмногу работеше со нив. Во еден наврат бевме кај Лазе Китановски дома и случајно го видовме Фрчковски, како со својот "голфè ГТИ кој вредеше околу сегашни 40.000 евра, влегува кај Шутурков. Го забележавме тоа, почнавме да го сликаме. Кога голфот излегуваше од кај Шутурков, имаше нешто тешко во гепекот бидејки задниот дел беше искосен речиси допирајќи го асфалтот. Тие слики постојат, му ги дадовме на Лазе Китановски. Што имаше во автомобилот не знам, ама може да претпоставите. За неговите средби со Шутурков не знаеше ниту неговиот шеф, Црвенковски.
Го споменавте брат му Влатко. Која беше неговата улога?
- Му беше оперативец на Фрчко. Помнам еднаш бевме во неговиот кабинет, кога му јавија дека два камиони со моторно масло заглавиле во царината во Крива Паланка. Фрчко веднаш му се јави на Влатко да оди таму и да ги земе камионите. Во меѓувреме, го натера Томче Николовски, тогашен началник на НТШ, да се јави во паланечката царина и да нареди да ги пушти камионите. По еден месец разбравме дека ги зеле Влатко и Добри Величковски, но што се случи со нив, не знам.
Извор: ВЕЧЕР, датум: 11.09.2006, Бр. 13294
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=DC29...F53DDEFACE4CF6
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
20
Поени од реакции
2
1. Полицијата ти е извршна власт/институција, судот ти е институција на правдата. Сакаш да кажеш дека СДС се вмешани во судската власт? Ако беа вмешани зошто го осудија Зоран Заев, па потоа да добие аболиција? ЛОЛ
2. Ама ти очигледно не разбираш некои работи. Многу си буквалиста бе, нормално е дека сликата ќе се најде кај Заев, претседател е на опозиција, противкандидат на Бонева, вмровците насекаде ширеа пропаганди дека колата ја демолирале СДСовци, епа кај сакаш да се најде сликата? Кај Меркел во Германија?
3. Па јас кај реков дека не го ценам тоа ајде најди и постирај тука. Реков дека покрај тоа што тој е угледен имал знаење итн, истото го имаат и другите противкандидати, размисли малку де.
4. Не зборував за актуелниот градоначалник значи. Него ај касно е, разбирам. И јас имам еден вујко ВМРОВЕЦ до коска што е, и што ми вика секогаш кога ќе појдам ДЕКА МАКЕДОНЦИТЕ И БУГАРИТЕ БИЛЕ ИСТИ НАРОД ВО ДВЕ ДРЖАВИ.
Хехе ... па тоа е лошото бе дете! Лошото е што не го осудија, а Б.Ц. веднаш му даде аболиција уште кога беше во притвор т.е. без да се докаже дека е виновен, а докази имаше! Инаку ако беше се во ред немаше да има потреба од аболиција, ќе докажеше дека е невин и готово! Тогаш ќе излезеше и како морален победник, без на никој ништо да должи, а и луѓето ќе го ценеа како личност, а не како сега со рејтинг на ниво на Македонија од 0.5%! Со експресната аболиција се докажа дека е матна водата и дека Зајакот има матни работи за кои Б.Ц. не сакаше да се дознае па затоа и не дозволи процес! Ноооооооооо......сега веќе Б.Ц. нема да е претседател така да ќе биде интересно! :helou:
Еве еден поздрав за лесна ноќ за тебе http://www.vecer.com.mk/?ItemID=4944C49A4565044B95A68D7E5A5200F6
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Абе срамота жива.
Крадец на вашите черги, вие мѕ дадовте глас. Бидејќи сте војници од СМСМ очигледно беше да гласате за Бранко не за градоначалник.
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Вака сега.Да расчистиме некои дилеми.Тоа ДПМНЕ со Љубчо и ова со Грујо немаат никаква допирна точка.

Грујо убаво во програмата не ветуваше чуда.И самиот го знаеш тоа,ама ајде.Неднаш не кажа дека ќе направи бум за разлика од фамозниот 15 септември.

Па Окта е една.А овие ни ебаа матер со приватизацијата!

Статус членка а?П Дпмне ќе не внесеше одма во Нато да не беше името.Ама за разлика од твоите пулени Дпмне има и нешто што се вика национално чуство.

Од каде ти на тебе таа информација дека моментално има најмалце невработени моментално?Знаеш бројка?Еве јас ќе ти кажам дека стапката на невработеност е намалена во однос на таа кога хараа комуњарите.

А кои инвестиции ги донесоа Сдсм?Кој си играше к*р со земјоделци,тутунари и сл?Кој ја продаде ЕВН?


Сведмилк е приватна инвестиција во Македонија која според регуларно влезе во Македонија.Немаше никаква проневера за тоа.Што да направи Грујо?Може само да посредува за да се реши проблемот.

Има уште многу работи пр.АУДИ инвестицијата и мн мн други работи.


Иди у потфорум политика и побарај ги темите во врска со СДСМ и нивното минато.

Некои работи ќе ти се разјаснат...Најверојатно.
Е како бе немаат допирна точка, кои се гласачите, нови граѓани на Македонија, се родија во меѓувреме?
Како бе Грујо не ветувал чуда? Сите знаеме за фамозниот проект во 100 чекори. Велиш не ветувал чуда а нонстоп се рекламираше за некои глупи донесени закони. Секој ден гледав реклами од типот - Македонија на 4то место во светот во реформи итн итн...
Аха, сега ОКТА е една, и пак тролање безвезе... Види, како можеш така да размислуваш? Кој е тој човек кој што може да промени име на една нација бе? Како може СДС да го смени името или националноста не ми е јасно? Сакав да кажам дека статус членка кандидат добивме поради тоа што немавме безвезни провокации кон Грците, ТИЕ НЕМАА НА ШТО ДА СЕ ЖАЛАТ во Европа. Сега тие си прават филмови дека ние сме провоцирале, дека сме имале територијални претензии итн. Еве кажими разумен е потегот на Груески да го смени името на автопатот? Никаде во светот не е забележано таков тип на име на еден автопат, ама ајде остај тоа. Зошто Грујо не почека да се инвестира во автопатот па после да го преименува, нели последниот најслатко се смее? Или заборавив, идеа избори па реши да купи гласови.
Имаат национално чуство а? Ајде одговорими на ова? Нели братот Љубе се бореше за македонските интереси и ВМРО силно го поддржуваа. Откако се врати во Македонија и седнал човекот да вечера со Бучковски овие одма му го свртеа грбот? Зошто кажими ако беа толку патриоти и гинеа за Македонија, зошто му го свртеа грбот и ги измешаа партиските со националните бои? Тоа е патриотизам? Ајде ВМРО беа патриотите, не коалицираа со терористи како ДУИ, па еве ги во коалиција сега, ВМРО беа патриотите, зошто не им даваат пензии на бранителите?

Кога требаше да се приватизира ЕСМ, прво сдс беа против, а вмро беа за, па потоа дојде сдс на власт и се сменија работите, нели политиката е курва.

И за крај, ако ти партиите ги оценуваш според постови на форуми тогаш си имаш голем проблем. Јас гледам тв, читам литература и така мислам дека можам да добијам јасна слика за една политичка состојба.

А дали ако се докаже дека е виновен ќе признаеш дека институциите се во право и Зајакот е криминалец или ќе ќиснеш пред собрание, ќе сечеш вени и ќе викаш "ова е политички реваншизам"?!
Ќе признаам бе. Нека победи правдата, мене Заев не ми е брат.
 
Д

Демијан

Гостин
Не го величам јас Грујо ама во некои работи не си во право.Убаво нагласуваше Грујо дека не ветува чуда немој сеа само да лупаш зелени кога и сам знаеш дека не е така.

Кој е тој човек што може да го промени името?Според мене несмее да има таков а сепак има.Реално името не е променето само заради притисокот од народот.Иначе сите би го смениле.Го сменија и името со Фиром и знамето.И немој сеа да ми штикаш муда за бубрези кога Македонија како дел од СФРЈ која е една од неколкуте основачи на Обединети нации или една од првите незнам точно.Македонија тогаш можеше само да отиде и да си побара место без проблеми.Ама евидентно е дека СДС имале друга политика во тоа време.

СДС први коалицираа со ДУИ.Вмро мораше да коалицираат заради Рамковниот договор кој знаеме што налага.

За бранителите секоја чест.Ама не си запознаен добро со работите па за да ги коментираш.Несакам јавно да коментирам а знам доста работи во врска со тоа.


Јас партиите не ги оценувам со постови по форуми.А ти си во голем проблем со перцепција на лошо и не толку лошо.Политиката ја разбирам имам близок што ги знае работите и пред многу луѓе.

А ти што сакаш праи гледај тв слушај радио...било што.Многу ќе научиш од А1 на Велија и Сител на Динго.

Види погоре има едно сведоштво за твоите пулени.Има време ќе сфатиш што е најдобро.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom