Дали вреди да се биде добар?

S

Shellshock nam67

Гостин
нема мн фајда од добрина :) за кој како .. не вреди за секој да се заложуваш ..
ко шо вика мама на тато: "да беше женско, до сеа 100пати ќе беше бремен/а "
:pos2::pos2::pos2: ме насмеа и кај мене е слична ситуација татко ми е предобар :)
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
^:tapp: .. кога нема кој, еве ја :P
 
Член од
31 јануари 2011
Мислења
779
Поени од реакции
382
Да ако можеш да искористиш некој или нешто. Ако не, тогаш е само трошење време.
 

Youthanasia

The game
Член од
19 март 2010
Мислења
141
Поени од реакции
11
Да ми даваја за добрините по една цигла - до сега куќа ќе напраев.
Иначе, да се бит добар е релативна работа.Никогаш не зависит само од тебе, или само од социјални и ред други фактори.Вашиот окружок е мотиватор т.е иницијатор и потврда за то колку си добар/лош. Секако, не во секој случај и со секого, пошо некогаш и окружокот не ги ценит добрините во нивното точно значење. Јас мислам дека требит да си умерено добар со увид во тоа на кој, кога и како му даваш одредена добрина.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Не,не вреди да се биде добар.Во овој свет каде што најбитни се парите не вреди да се биде добар.Сите лижат гз,сите гледат како да те зафркнат.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Денес добрината се дефинира како особина на глупавите. Со што јас не се сложувам,ама сега ретко кој искрено е добар доколку зад неговата добрина не стои некоја скриена намера да оствари некаква корист или најчесто добрите се искористуваат бидејќи не знаат кон кого да ја насочат нивната добрина, затоа што мислат дека сите се како нив а таквите како нив спаѓаат во категорија загрозен вид.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.303
Поени од реакции
30.412
doblest shto se poveke odi vo zaborav

a i se zavisi od situacijata ., pa nemozhe sekogash da se bide dobar ako ti preteruvaat;)
 
M

mercenary

Гостин
Добрината е право-пропорционална со глупавоста а јас сум слончето со големите уши. True fact.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Добрината е право-пропорционална со глупавоста а јас сум слончето со големите уши. True fact.
Па кој те тера да бидеш добар, уствари зошто би бил нешто што не си?
 
M

mercenary

Гостин
Па кој те тера да бидеш добар
Не можеш да бираш дали ќе бидеш добар или нема да бидеш, или ај да не генерализирам, јас неможам.

Тоа дека добрината е право-пропорционална со глупавоста е исто така генерализирање, добро. Нема да е точно ако на добрината ти вратат со добро, или во најмал случај, барем го ценат тоа што си го направил. Тогаш вреди да се биде добар, ама ретки се тие случаи.

Но, во поголем дел од случаите, тоа дека добрината е право-пропорционална со глупавоста е true fact.
Пример (in fact, вистина, ова многу пати ми се случило) некој ми побара помош за нешто, му помагам. За некое време мене ми треба помош, го прашувам да ми помогне. Не можам, не сакам. Океј. По некое време истиот ме прашува да му помогнам, иако знам дека ако му помогнам сум тотален идиот, му помогнам. А зашто, не знам. Не сакам да бидам кретен ама тоа само од себе ми иде, не можам да одбијам.

За добрите добар, за не-добрите (ако некој не ти помогне, не значи дека е лош, негово право е тоа.. па ќе пишам не-добар :D ) не-добар. Е ова е идеално, ама на пример јас не го можам ова и затоа: Добрината е право-пропорционална со глупавоста а јас сум слончето со големите уши.

уствари зошто би бил нешто што не си?
?
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Да, вреди да се биде добар. Но нетреба да се биде наивен, иако едното со другото е правопропорционално. Кој ќе успее да одржи баланс помеѓу овие 2 особини , ќе има искрени и многу пријатели.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
ма прај се добар.......биди си лош...денес тоа е во тренд.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom