Дали вреди да се биде добар?

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.754
Поени од реакции
12.080
Вреди добар ама разумен така некако а не хепи фул ретардињо...
 
С

сашенко

Гостин
ќе бидам добар и не ти давам негативна репутација
Brevis ipsa vita est sed malis fit longior. Јас ова стварно го читам прв пат и појма немам што е, ако тоа што незнам што значи е нешто за лоша репутација, тогаш целава работа околу давање репуација јас сум ја имал погрешно сватено...претпоставувам е латински ама јас ниту латински разбирам ниту сум по латинските дефиниции, се што ми треба да знам веќе е преведено на македонски јазик така да биди љубезен и преведи ако знаеш...
 
Член од
12 март 2010
Мислења
389
Поени од реакции
42
Brevis ipsa vita est sed malis fit longior. Јас ова стварно го читам прв пат и појма немам што е, ако тоа што незнам што значи е нешто за лоша репутација, тогаш целава работа околу давање репуација јас сум ја имал погрешно сватено...претпоставувам е латински ама јас ниту латински разбирам ниту сум по латинските дефиниции, се што ми треба да знам веќе е преведено на македонски јазик така да биди љубезен и преведи ако знаеш...
не сум те сватил, мислев дека е коментар а не прашање.
и јас не знам што значи.
мисандрстендинг
 

Tired..

of fаke fаces
Член од
16 октомври 2010
Мислења
150
Поени од реакции
19
Ова прашање ми се има мотано често низ глава. А одговорот ни ваму ни таму не ми е.:raz:
Незнам што да мислам. До некаде вреди да се биде добар но, се што е претерано не е убаво. Па така и со добринава.
Колку повеќе правиш добро на другите толку повеќе бараат од тебе, добрината веќе е злоупотребена, тоа на луѓето им преминува во навика.. се навикнуваат свесно или несвесно дека секогаш постои некој друг тука за нив. Ја цицаат се повеќе и повеќе нашата добрина.:icon_neut Добро ни е познато дека во денешницава па и не се цени правилно добринава како и мн.др.работи. Се цени да, ама до кога ?! до моментот кога ке ти кажат фала ?! И така секој следен пат!
Секако дека постојат искучоци не велам не. Но, да ретки се. За жал.
Убаво е да правиш добро но, поубаво е кога истото ке ти биде возвратно. Секако никој од нас не очекува и не не тера да бидеме добри. Но ете такви сме и кој може не искористува, ама ке им се врати кога тогаш.
Јас сум од оние луѓе кои што прават добро и што ке правам. И многу пати било злоупотребено тоа:lut: но што е тоа е. Бедно е што навистина добрите секогаш не чека напорен и тежок живот. Ама ние сме одбрале да бидеме такви какви што сме, или пак едноставно такви сме. Не верувам дека ке се сменам. А и некои работи не зависат само од нас. Тука влијае и околината и мн. др. работи.
Затоа се во граница.. кој колку заслужил толку и ке си добие. Јас несакам да бидам газена. Секако ке правам добро но до тој степен до кој јас сметам дека е доволен. Некогаш е добро и да ги оставиш луѓето малку да се помачат и самите за да си постигнат нешто во животот. Како можеме ние така можат и тие.
А тоа што не ми се враќа доброто не ми се враќа - се тешам со тоа дека сеуште не е време.. ама кој знае.:smir:
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Не вреди !!

Колку и да сакам да не верувам во ова и да си створам подобра слика и претстава за светот, секој ден се повеќе и повеќе се уверувам во спротивното. Секоја твоја добрина и човечност во било која ситуација, од другата страна е проепознаена како твоја слабост, и како што би рекле англичаните : They try to took advantage of u !

Ааа што повеќе се понашате издигано и како ѓубриња ги третирате другите, оставајќи им впечаток дека во ваши очи тие не вредат ниту да се плукне на нив, е тогаш ќе ти се тресат и ќе имаат и те каква доза на респект спрема вас и дури ќе ве прашуваат кога може, а кога не да направат муабет со вас. Гадно звучи ова но така е, таков си е народот ..
 

Вилинско коњче

It is my party :))
Член од
31 декември 2009
Мислења
550
Поени од реакции
62
Вреди да се биде добар, да се љуби, да се простува, да не се губи надеж, да се верува - тоа не прави луѓе
 
Член од
14 август 2010
Мислења
5.508
Поени од реакции
5.821
Вреди да се биде добар, сум помагала на луѓе околу мене, мислам секогаш кога можам помагам, и секогаш со добро ми се враќа. Никогаш немам зажалено што сум помагала, а и кога ќе му помогнам на некому многу подобро се чувствувам.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Кога ќе има единствена дефиниција за “да се биде добар“, тогаш може некој да каже дека е, или не е добар. А тек потоа да размислуеш дали вреди или не.
 

Capitano

...
Член од
24 октомври 2007
Мислења
1.344
Поени од реакции
137
Вреди, само кон тие што заслужуваат.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
да се биде добар не е избор туку начин на размислување, чувства, реакции, Доколку мислиш дека ти одлучуваш дали да бидеш добар спрема некој или не тоа е веќе манипулација. И очекуваш нешто за возврат..
 
Г

Грејвдигер

Гостин
За кого како. Денес (скоро) сите гледаат да те искористат, наштетат и да успеат во нешто. Вреди да се биде добар спрема тие што те почитуваат, но и да знаеш дека добрината ќе ти биде возвратена.

Денес секој си гледа за себе. Цело време ќе се трудиш да бидеш добар спрема сите и на сите да им угодиш, за на крај да направат будала од тебе. Нешто на кое имам паѓано многу пати.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Вреди ради карма ако не друго:) и на оние што ми правеле лошо им враќам со добро, за потоа да ги видам поразени уништени, а јас со тоа се полнам со позитивна енергија и позитивна карма:wink:
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Вреди ради карма ако не друго:) и на оние што ми правеле лошо им враќам со добро, за потоа да ги видам поразени уништени, а јас со тоа се полнам со позитивна енергија и позитивна карма:wink:
Се заебаваш нели? :)
Тука кармата е симптоматична. Ти враќаш со добро затоа што очекуваш емоционална награда од тоа, значи си духовен материјалист(те оксиморонирав сега,нели?). Незнам колку таа кармичка енергија природно ќе исциркулира и ќе ја награди таа твоја целовно себична активност и исусоидност.
What a good jew you are. :)
 
F

Frankie Yale

Гостин
Што е тоа добар? Нема една дефиниција за добар... Не е црно и бело се околу нас. Овој е добар а овој е лош. Ако под добар подразбирате угодување на другите во секоја дадена ситуација тогаш слободно можам да кажам дека јас сум лош. А и ако некој е лош спрема тебе тоа него/неа ја прави лоша личност, зошто ти не си единствен центар во нејзиниот/неговиот свет. Се е релативно и арбитрарно, вие што се сметате за добри личности од кај знаете дека некоја друга личност не ме смета за лоши зошто некако сте и згрешиле. Интересно е што грешките човекот секогаш си ги оправдува сам на себе.
 
Член од
13 мај 2010
Мислења
569
Поени од реакции
437
Се заебаваш нели? :)
Тука кармата е симптоматична. Ти враќаш со добро затоа што очекуваш емоционална награда од тоа, значи си духовен материјалист(те оксиморонирав сега,нели?). Незнам колку таа кармичка енергија природно ќе исциркулира и ќе ја награди таа твоја целовно себична активност и исусоидност.
What a good jew you are. :)
Што има лошо во таа т.н. себична активност? Се’ додека не штети на другите, удоволувањето на себеси не е ништо лошо. Себичноста не е апсолутно лоша особина. И сите, без исклучок, ја поседуваме.

***

Под добар човек јас подразбирам човек кој не прави на другите нешто што не сака тие да му прават нему, и најчесто во склоп со своите желби и околности го прави на другите она што сака него да му го прават.
А угодувањето на другите во секоја дадена ситуација не е добро... сите ние имаме чувства и ако ги потиснуваме за да им угодиме на другите, еден ден ќе пукниме и ќе им направиме лошо дури и на оние кои не го заслужиле тоа од нас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom