Градоначалничка листа на Кавадарци

ваш фаворит за шериф на Кавадарци

  • 1.Александар Панов-ВМРО-ДПМНЕ И ко.

    Гласови: 43 51,8%
  • 2.Д-р Јордан Нефчев-НСДП

    Гласови: 0 0,0%
  • 3.Душко Сапунџиев-независен кандидат

    Гласови: 16 19,3%
  • 4.Ратко Грков-СДСМ

    Гласови: 19 22,9%
  • 5.Ристо Атанасов-независен кандидат

    Гласови: 4 4,8%
  • 6.Андосија Ристова-ПОДЕМ

    Гласови: 1 1,2%

  • Вкупно гласачи
    83
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 февруари 2009
Мислења
16
Поени од реакции
1
абе копуци мои мили (секоја чест на исклучоците) кога се праве анкета само партиските војници и активисти гласат мене воа ми личе на 70-те во америка кога на народот му го переле мозокот со опасноста од Русија а Русија не била ни најмалку опасна ама џабе е сите гледат само праволиниски пропагандата како ќе каже... Јас за градоначалник на Кавадарци ќе гласам за Душко Сапунџиев од повеќе причини.

Прво, човекот се кандидира како независен и сам си ја спонзорира кампањата така да нема да биде зависен од никој после кога ќе победе. Плус, он нема своја листа за советници така да кога ќе победе нема да има ризик од политички пазари на какви што сме навикнати.

Второ, за разлика од партиските кандидати кои ако победат ќе морат да се мразат со советниците од спротивните листи па ќе имаме пат позиции на сметка на градот, тука имаме човек шо се разбирал со германци,американци,кинези а ногу време и со Кавадарчани плус доволно му е приносен бизнисот така да нема да ги коче проектите заради лични интереси.

Трето, човекот со години сам инвестира во телекомуникациите во Кавадарци и градот технолошки ногу го подигна а и слушам дека кога ќе победе на најпрометните места во градот од свој џеб ќе поставе бесплатен безжичен интернет, телефони и др такви работи

Четврто, се догребав до неговата биографија и мислам дека никој друг кандидат нема такво искуство. Еве па читајте и мислите со своја глава:

[FONT=&quot]БИОГРАФИЈА[/FONT]



[FONT=&quot]Сапунџиев Душко – Дипломиран инженер по електроника и автоматика[/FONT]


[FONT=&quot]Роден[/FONT][FONT=&quot]: 25.[/FONT][FONT=&quot]Април.1956 Кавадарци, Република Македонија[/FONT]
[FONT=&quot]Адреса[/FONT][FONT=&quot]: [/FONT][FONT=&quot]Киро Крстев 8 1430 Кавадарци[/FONT]
[FONT=&quot]Државјанство[/FONT][FONT=&quot]: [/FONT][FONT=&quot]Македонија[/FONT]
[FONT=&quot]Националност[/FONT][FONT=&quot]:[/FONT][FONT=&quot] Македонец[/FONT]

[FONT=&quot]ОБРАЗОВАНИЕ[/FONT]


[FONT=&quot]1962-1970 Основно образование во Кавадарци – одличен успех[/FONT]
[FONT=&quot]1970-1974 Средно образование во Кавадарци – Гимназија – Математички[/FONT]
[FONT=&quot] смер – одличен успех[/FONT]
[FONT=&quot]1975-1980 Додипломски студии на Елекотротехнички факултет Белград[/FONT]
[FONT=&quot] смер електроника и автоматика, запишан на магистерски [/FONT]
[FONT=&quot] постдипломски студии на истиот факултет[/FONT]

[FONT=&quot]ЈАЗИЦИ[/FONT]

[FONT=&quot]Активно познавање на англиски и германски јазик (пишан и говорен) како и на јазиците на поранешните ЈУ републики.[/FONT]

[FONT=&quot]РАБОТНО ИСКУСТВО[/FONT]

[FONT=&quot]1980-1984 Вработен во ФЕНИ Кавадарци како главен инженер за електрично [/FONT]
[FONT=&quot] мерење и регулација на неелектрични величини. Стекнато [/FONT]
[FONT=&quot] огромно практично искуство за процесно управување на [/FONT]
[FONT=&quot] индустриски објекти во тригодишна секојдневна соработка и [/FONT]
[FONT=&quot] комуникација со експерти од водечките компании од САД [/FONT]
[FONT=&quot] испорачатели на опрема и технологии за ФЕНИ.[/FONT]

[FONT=&quot]1984-1988 Вработен во Елро Електрика Кавадарци како Раководител на РЕ [/FONT]
[FONT=&quot] Електроника развој и производство со активно учество во проекти [/FONT]
[FONT=&quot] од процесна опрема,автоматско управување на индустриски [/FONT]
[FONT=&quot] постројки, автоматизирани магацини, нумеричко управување на [/FONT]
[FONT=&quot] машини, спортски повеќенаменски семафори и дисплеи и системи [/FONT]
[FONT=&quot] за регулација на еднонасочни погони[/FONT]

[FONT=&quot]1988-1997 [/FONT][FONT=&quot]Сопственик и вработен во Инел Електроника Кавадарци и Инел [/FONT]
[FONT=&quot] Интернационал Кавадарци, фирми кои се занимаваат со [/FONT]
[FONT=&quot] проектирање на компјутерски мрежи и изработка на апликативен [/FONT]
[FONT=&quot] софтвер[/FONT]

[FONT=&quot]1997-2000 Соосновач и сопственик на ИНКОМ Системи Скопје, фирма која се [/FONT]
[FONT=&quot] занимава со проектирање и изведба на заеднички антенски [/FONT]
[FONT=&quot] системи за прием на земски и сателитски сигнали, проекти за [/FONT]
[FONT=&quot] радио и ТВ станици како и кабелски мрежи и системи.[/FONT]

[FONT=&quot] 2000-2003 Технички директор во [/FONT][FONT=&quot]WIR Electronic Munchen,Germany [/FONT][FONT=&quot]како [/FONT]
[FONT=&quot] одговорен инженер за компјутерски мрежи и пренос на податоци [/FONT]
[FONT=&quot] и раководител на службата за поддршка на производството, [/FONT]
[FONT=&quot] проектирање и консалтинг како и комерцијално [/FONT]
[FONT=&quot] водење и договарање на набавките и продажбата во земјите од [/FONT]
[FONT=&quot] ЕУ,САД,Канада и Источна Азија. Во овој период одговорен за [/FONT]
[FONT=&quot] склучување на еднократни и долгорочни договори со голем број [/FONT]
[FONT=&quot] фирми од ИТ и Авио индустријата ([/FONT][FONT=&quot]Dornie, ND-Satcom, Nortel [/FONT]
[FONT=&quot]Data,BlackBox…). [/FONT][FONT=&quot]Во истиот период член и председател на МКЦ [/FONT]
[FONT=&quot] ИЛИНДЕН во Минхен, Германија[/FONT]

[FONT=&quot]2003-2009 Основач и сопственик на оператор на кабелска мрежа,интернет [/FONT]
[FONT=&quot] провајдер и провајдер за фиксна телефонија Инел Интернационал [/FONT]
[FONT=&quot] Кавадарци и директор на Инел Техник Кавадарци, фирми кои [/FONT]
[FONT=&quot] инвестираат во телекомуникацискиот бизнис и се занимаваат со [/FONT]
[FONT=&quot] проектирање и изведба на кабелски и компјутерски мрежи. [/FONT]
[FONT=&quot] Истовремено председател на Собранието на основачите на [/FONT]
[FONT=&quot] телекомуникациската групација МАКТЕЛКО ДОО Битола[/FONT]

[FONT=&quot]1986-2001 Делегат во Собранието на РМ, собор на Општините[/FONT]

[FONT=&quot]2005-2008 Председател на УО на СИЗ МК НЕТ интересна заедница на кабел [/FONT]
[FONT=&quot] операторите на РМ[/FONT]

[FONT=&quot]2006-2008 член на УО на ЈП Комуналец Кавадарци


[/FONT]
 
S

smart ass

Гостин
abe luge pa mojot komsija ratko se kanditira za gradonacalnik c c c loso mu se oise na gradot nas ako toj pobedi
 
R

RAYTHEON23

Гостин
хмм има исуство како што можам да видам во работата,баш ке отидам на митинг па да видам каква програма ке понуди....и патем фала за инфото:helou:

abe luge pa mojot komsija ratko se kanditira za gradonacalnik c c c loso mu se oise na gradot nas ako toj pobedi
а овој ратко шо работи..економиста или правен(како минов) или нешто друго...бидејќи тоа сигурно има влијание и ако може постирај зошто мислиш дека лошо за градот...

П.С а за овај панов нешто има ли??

инаку јас немам партиска книшка(ама ај и не е важно) а за локални најважен е човекот па затоа ме интересира...а за андосија многу тврдат дека ако победи,ко што викаат строга била,некои алудираат дека може ке биде строга многу-наводно ке била повише полицаец наместо градоначалник.
 
Член од
27 февруари 2009
Мислења
16
Поени од реакции
1
за Душко Сапунџиев имам близок човек до него и знам некои работи како и флаерот шо го пуштив прв :) иначе незнам дали ќе праве класичен митинг на плоштадот знам дека ќе праве европска позитивна кампања и дека ќе оде по месни заедници да разговара за проблемите на секое маало посебно. Инаку знам дека човекот има живеено а и сега цело време се движе по западна европа, латинска и западна америка и кина и има некоја визија за градот а има и многу контакти по светот што може да ги искористе. Како што кажав предходно најверојатно чесно се нафаќа оти си има јак бизнис сигурно не му е до градоначалничката плата или некои ситни интереси туку сака да допринесе за градот. Кога ќе знам повеќе детали ќе пишам.

Инаку за другите кандидати не ме ни интересира многу оти мразам партии.Едино знам дека Александар Панов е горе долу анонимус и ни во ВМРО ДПМНЕ не го сакат сите т.е. прерипа преку многу постари кадри што дале многу повеќе за партијата од него за да стигне до позиција Директор на поштата во кавадарци со незнам каква позадина пред тоа.

Андосија Ристова а знам од гимназијата професорка мислам уште е таму ама многу слаба е со знање според тоа шо го лафеа "хакерите" од мојта генерација кои уште како средношколци и правеа намерни заебанции со компјутерите и стварно е строга кога сака да си го излече комплексот т.е. кога некој нема појма од информатика се крева а кога некој знае повеќе од неа хистериче. Друго за неа незнам дали има некое искуство.

Другите кандидати па скоро уопште не ни знам кои се за Ратко Грков имам така слушнато нешто ама немам појма кој е и што е ама чим комшијата негов вика олеле мајко тогаш јасна е. Виа Ристо Атанасов ако не сум грешка после 20 години се враќа од Австралија за изборите. Јордан Нефчев го знам само дека е доктор и дека ако играиш хан и имаш само двојки и тројки се вика дека "ни нефчев не те отвара" :D
 
S

smart ass

Гостин
хмм има исуство како што можам да видам во работата,баш ке отидам на митинг па да видам каква програма ке понуди....и патем фала за инфото:helou:



а овој ратко шо работи..економиста или правен(како минов) или нешто друго...бидејќи тоа сигурно има влијание и ако може постирај зошто мислиш дека лошо за градот...

П.С а за овај панов нешто има ли??

инаку јас немам партиска книшка(ама ај и не е важно) а за локални најважен е човекот па затоа ме интересира...а за андосија многу тврдат дека ако победи,ко што викаат строга била,некои алудираат дека може ке биде строга многу-наводно ке била повише полицаец наместо градоначалник.
nikoj od gore navedenite ne go poznavam ama Ratko mi e komsija i go znam covekot uste kako mal toj e samo eden obicen piun na sds. A i bese sovetnik na MINOV vo poslednite 8 godini kradea zaedno si kupi 4 koli si ja napravi kukata na zenamu i napravi stomatoloska ordinacija pred 2 meseca si kupi avtomobil od 25 000 evra. e pa sega koga na panco minov mu padna rejtingot ratko stapuva na scena ista skola e so MINOV pa ke bide toa repriza gledan film. P.S seksi zena ima:vozbud:

A da zaboraviv da ti odgovoram covekot nema ni pravno ni ekonomski od starata SDS skola e.
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
целта не беше да видиме кој ке гласа за кого,ни па се замарам со нешо друго,целта беше да се продискутира за кандидатите,а некои шо гласале со повеке јузери,е помалку битно,ако сакам сеа ке напрааам 50 и ке гласам за еден,ама не е тоа финтата,нели:nenene::smir:

дискусија,шо е тоа,изглеа стварно сме малку од Кавадарци:jaj:
 

vildenSTAR

vildenSTAR
Член од
28 февруари 2009
Мислења
44
Поени од реакции
0
more site se spioni i kodosi za nis ne i biva:nenene:
 
Член од
1 март 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Aleksandar Panov bez razlika dali imal ili nemal visoki rabotni mesta...kako so citam pogore poveke na toa aludirate..tuku covekot pred se si e lokalpatriot..pa neli za gradonacalnik na gradot toa i e najvazno..nekoj so si go saka gradot i narodot za da naprave nesto..
Oti imame eden do sea so ni sam ne se sakase a ne pa narodot ili gradot.dosta ni e od takvi gradonacalnici i dosta ni e od anunimusi kako andosija ili pa tia risto...koj se oni u gradot??? so napravile do sega??? osven so andosija e profesorka i edna obicna prodavacka na oriflame...so drugo e ona u kav??
Aleksandar ne bi rekla kako so gore ste napisale deka e anonimu...stom covekot tolku vreme si a vode partijata u gradot znaci ama ic ne e anonimu.
I Aleksandar pred se e poln so vizija, idei, planovi kako kavadarci da go izdigne vo poubav i porazvien grad...jas licno veruvam deka vo toa ke uspee samo treba na covekot da mu a dadime podrskata...a ubedena sum i deka ke ja dobie..
 
Член од
11 јануари 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
Александар Панов заслужува да биде градоначалник на Кавадарци затоа што е млад, полн со енергија, визионер, работник и некомпромитиран човек, а таквите се ретки во нашиот град....
 
Член од
1 март 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Znaci vaka....
Ova ne e politicko truenje na nardot i prenje na mozok (ova e samo moe mislenje za koe sum sigurna deka e tocno)
Za gradonacalnik moze da se kandidira sekoj sto saka...no ne e isto!
Za nekoj da bide prv covek u gradot kako prvo treba da bide fakultetski obrazovan,da ima domasna kultura i da ne krade od narodot!
ALEKSANDAR PANOV e dostoen za Gradonacalnik i tamu mu e mestoto!
Kako prvo,ima kvalitetni lugje pozadi sebe,kako vtoro toj e lokal-patriot i kako treto e covek koj ke gi soslusa gragjanite i nivnite problemi i ke najde resenie.
Toj e gradonacalnik kako sto bi posakal sekoj grad!
Od Pano Minov ne dobivme nishto (si gledase samo za sebe) nitu ke dobieme od nekoj drug (osven od Aleksandar Panov)...
Na nasiot grad ne mu treba gradonacalnik samo za clenovite na VMRO-DPMNE ili gradonacalnik samo za clenovite na SDSM!
Nas ni e potreben gradonacalnik koj ke misli za site nas!
Aleksandar treba da bide idniot gradonacalnik na Kavadarci!
Zatoa,ajde da glasame i da go dobieme najdobriot gradonacaklnik uste vo vtoriot krug!
Ako mislite na vasata idnina GLASAJTE ZA ALEKSANDAR!
ALEKSANDAR SO TEBE SME!
DA ZIVEE VMRO-DPMNE,DA ZIVEE KAVADARCI,DA ZIVEE ALEKSANDAR PANOV!
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Znaci vaka....
Ova ne e politicko truenje na nardot i prenje na mozok (ova e samo moe mislenje za koe sum sigurna deka e tocno)
Za gradonacalnik moze da se kandidira sekoj sto saka...no ne e isto!
Za nekoj da bide prv covek u gradot kako prvo treba da bide fakultetski obrazovan,da ima domasna kultura i da ne krade od narodot!
ALEKSANDAR PANOV e dostoen za Gradonacalnik i tamu mu e mestoto!
Kako prvo,ima kvalitetni lugje pozadi sebe,kako vtoro toj e lokal-patriot i kako treto e covek koj ke gi soslusa gragjanite i nivnite problemi i ke najde resenie.
Toj e gradonacalnik kako sto bi posakal sekoj grad!
Od Pano Minov ne dobivme nishto (si gledase samo za sebe) nitu ke dobieme od nekoj drug (osven od Aleksandar Panov)...
Na nasiot grad ne mu treba gradonacalnik samo za clenovite na VMRO-DPMNE ili gradonacalnik samo za clenovite na SDSM!
Nas ni e potreben gradonacalnik koj ke misli za site nas!
Aleksandar treba da bide idniot gradonacalnik na Kavadarci!
Zatoa,ajde da glasame i da go dobieme najdobriot gradonacaklnik uste vo vtoriot krug!
Ako mislite na vasata idnina GLASAJTE ZA ALEKSANDAR!
ALEKSANDAR SO TEBE SME!
DA ZIVEE VMRO-DPMNE,DA ZIVEE KAVADARCI,DA ZIVEE ALEKSANDAR PANOV!
со тебе се сложувам само дека на градот(а и на сите градови)им треба одговорни градоначалници кои не бараат партиски книшки-а за тоа се докажаа и двете партии:smir: не врши пропаганда си пишавме за кој ке гласаме и ај дај инфо за панов:helou:
 
Член од
27 февруари 2009
Мислења
16
Поени од реакции
1
се слагам RAYTHEON23

во однос на предходните дискусии, секој си има право да е симпатизер на партија или на конкретна личност и да си гласа по свое лично убедување. кандидатите за градоначалник сами ќе се измерат кој колку го бива за времена кампањата а ние ако веќе сме почнале тука да ги мериме редно е да дадиме некои факти и аргументи зошто мислиме дека некој е подобар од другите а не само да вршиме пропаганда со празни муабети "заслужува,има визија,квалитетни луѓе позади него,локалпатриот,а водел партијата у градот...". јас човекот не го знам ни како изгледа а нема ногу работи што ги пропуштам у градот. може оти не сум партиски определен па не ги знам локалните пиони. така да било што од тие општи констатации да напишете нема да можам ни да верувам ни да не верувам.

јас конкретно за мојот фаворит Душко Сапунџиев постирав цела биографија и некои информации што тогаш ги знаев па од таму може да се констатира од делата колку е локалпатриот ако тоа беше главната поента на вмровците. Тука мислам дека неможат да се мерат. Околу тоа кој колку направил Душко Сапунџиев со цела заработувачка од позиција на директор се врати од Германија дал отказ таму и ако газдата го молел да остане и уште е од тука консултат за новиот технички директор во таа фирма во Германија за парите да ги вложе у градот. Ако бил алчен или мислел само за себе немало да се враќа. А колку знам и неговата фамилија (жена му и децата) имат германско жителство,работни дозволи и визи и можат кога сакат да одат таму и да си работат на струката а ипак работат сите во Кавадарци. Плус и тоа шо го постигнал тука го постигнал сам а не со партии или "квалитетни луѓе позади него". Oва го пишам оти мислам дека гласаме за човекот пред се а не за некоа сива еминенција. А и ни треба човек што е обезбеден материјално и шо нема да го пќне џепот од градот туку видел како е настрана, живеел таму и сега сака добрите идеи да ги пренесе тука.

За повеќе инфо деновиве ќе почне да функционира и доменот www.dusko.mk мислам дека ќе биде ако сум грешка ќе пишам а дотогаш може да го посетите на

http://www.inel.mk/dusko/index2.htm

ај поздрав и секој со својта глава
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
е па ако си неопределн сајбер-дууд,ај најди линкови и биографија за другите кандидати,глеам најногу си се намачил,па да видиме што имат зад нив,а не само за еден кандидат го форсираш туа сеа,а и акаунтот ти е нов па нема да ти верувам многу ако не го направиш тоа што ти реков.

п.с.знаеш како викааат битолчани----- не си чоек____,ако не го сториш воа.па ајде просветли не
 
Член од
27 февруари 2009
Мислења
16
Поени од реакции
1
е па ако си неопределн сајбер-дууд,ај најди линкови и биографија за другите кандидати,глеам најногу си се намачил,па да видиме што имат зад нив,а не само за еден кандидат го форсираш туа сеа,а и акаунтот ти е нов па нема да ти верувам многу ако не го направиш тоа што ти реков.

п.с.знаеш како викааат битолчани----- не си чоек____,ако не го сториш воа.па ајде просветли не
прво, конкретно за локалните избори не сум неопределен туку јасно и гласно напишав за кого ќе гласам. партиски сум неопределен и тоа е само една од причините за да бидам за Душко Сапунџиев како НЕЗАВИСЕН кандидат за градоначалник на Кавадарци. За претседател нема да гласам а и до сега само сум ги поништувал лифчињата за да не ми го крадат гласот.

второ, како што кажав имам близок човек од таборот на Душко Сапунџиев и од таму ги имам овие информации за него. За другите напишав дека незнам многу па и за јас да се просветлам го прашав и google за нив и не најдов скоро ништо. Така и ја најдов оваа тема и се зачленив, може некој друг ќе ме просветле мене.

За тоа ми е нов акаунтот а дали ми веруваш мене или не уопште не е релевантно. Јас не пишам работи од мене измислени па да убедувам некој туку информации што се објавени од кандидатот мене што ми се допаѓа и кои се сигурно точни и може да се проверат у секое време.

и како и останатите сметам дека имам право да го форсирам мојот избор само за разлика од нив тоа го правам со аргументи.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Aleksandar Panov bez razlika dali imal ili nemal visoki rabotni mesta...kako so citam pogore poveke na toa aludirate..tuku covekot pred se si e lokalpatriot..pa neli za gradonacalnik na gradot toa i e najvazno..nekoj so si go saka gradot i narodot za da naprave nesto..
Oti imame eden do sea so ni sam ne se sakase a ne pa narodot ili gradot.dosta ni e od takvi gradonacalnici i dosta ni e od anunimusi kako andosija ili pa tia risto...koj se oni u gradot??? so napravile do sega??? osven so andosija e profesorka i edna obicna prodavacka na oriflame...so drugo e ona u kav??
Aleksandar ne bi rekla kako so gore ste napisale deka e anonimu...stom covekot tolku vreme si a vode partijata u gradot znaci ama ic ne e anonimu.
I Aleksandar pred se e poln so vizija, idei, planovi kako kavadarci da go izdigne vo poubav i porazvien grad...jas licno veruvam deka vo toa ke uspee samo treba na covekot da mu a dadime podrskata...a ubedena sum i deka ke ja dobie..
локал патриот ма дајјј-ако си патриот тогашја цакаш цела татковина не локалнипатриоти..и викас одв една страна не е вазно кој каде работел аѕука постирас андосија не направила ништо продавала тутун...
ЗА ГРАДОНАЦАЛНИК И ПРЕТСЕДАТЕЛ се бира цовек...а за парламентарни не мора имено пратеници9те си ги слушаат фирерите:helou:

многу се вазнипартиите и овцадастават кандидат пкев добие гласови...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom