Страшниот Суд

Dreamer_32

Unstopable
Член од
23 октомври 2008
Мислења
79
Поени од реакции
1
Јас како што се сеќавам во Библијата се вели дека одма на самиот почеток на судењето Бог ќе убие 2 третини од населението (или ако денес дојде до судењето то би било некои 4 милијарди луѓе. Е сега од каде Бог знае одма на почеток колку третини или четвртини од населението ќе заслужат моментна смрт. Нели популацијата расти ако некогаш имало една милијарда население, па 2 па 3 денес има 6... за некое време ќе не има 10 милијарди. По што бог знаи дека секогаш 2 третини ќе ги убие? дали однапред се знае колку точно ќе има грешници (процентуално од севкупното население)
Тоа колку што сум запознаен на Бог тоа му е познато затоа што тој е безвременски односно за Него не постои минато сегашност и иднина такашто Тој не предвидува што ќе се случи туку ни кажува за да бидеме спремни и да се потрудиме да не влезиме во тие 2/3.
А на нас останува дали ние ќе одлучиме да му веруваме или не.
 
A

ateist

Гостин
И од Господовото си направивте игра. Ашколсун, аферим, бре, небраќа.
браќа по што ?
по криминал ?

Го испокрадовте нашето и си го нарековте свое ..........
Сега се курчите со нашето.......плус не уценувате за биолошки опстанок..со нашето

Вие веќе ги сторивте двата смртни грева за кој нема проштавање
1) не нарекувај го брат ти по дух-идеал глупав
2)не навредувај го Светиот Дух ....Екстремно висока опшетествена свест

тоа се истите гревови што ги направиле Адам и Ева......од Ноевото време...
од Содома и Гомора..........

и вас секако според библија ви следи вечен живот

Истата работа ја пишува и во Стар завет , ја кажал и Исус , и апостолите и ја има во Откровението

Откровение 9 - ред 6............
Во тие дни луѓето ќе ја бараат смртта , но нема да ја најдат , ќе сакаат да умрат , но смртта ќе бега од нив.
.
.
.
еве ви ја невестата..............тоа ќе ви биде наградата
..
.
изигравате богови на земјата ....ѓоамити во име на некаков бог ........
вие ги уценувате луѓето ....и одлучувате кој ќе живее а кој треба да умре
Лажен пророк , Лажен учител , Ѕвер..= религии + капиталисти + властољупци = Лажен Бог
 
Член од
8 декември 2007
Мислења
254
Поени од реакции
9
И кога ќе заминам и ви припремам место,повторно ќе дојдам,и ќе ве земам при себе да и вие бидете каде што сум јас(Јов.14,13).

Денот кога ќе дојде Христос е тајна која не ја знаат и неговите слуги,ангелите негови. Но,ќе има знаци за да луѓето се подготват и поверуваат.
Прво,,Сонцето ќе се помрачи,и месечината својата светлост ќе ја изгуби звездите од небо ќе паѓаат,и силите небесни ќе се поместат.Мат,24,29).
Второ,,Евангелието ќе се проповеда на секаде по светот.
,,И ќе се проповеда ова евангелие за царството по целиот свет за сведоштво на сите народи. И тогаш ќе биде крајот,,(Мат.24,14).

Залудно се ќе биде,печатење библии и друга литература,испраќање мисионери, ќе се подигнуваат болници,цркви,школи...
,,Плашете се од Бога и подајте му ја славата зашто ќе дојде часот на судот Негов....(Откровен.14)

Во последните денови ќе наидат тешки времина. ,,зашто луѓето ќе постанат,самоѓиви,среброљубци,самофаливи,горделиви,хулници,непокорни према родителите,неблагодарни,невоздржани,бесни(лути),надувани,предавници.....

Безаконието ќе се намножи,и љубовта на многу ќе се олади(Мат.24,12)
Нешто многу познато овие денови.
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Си ја копавме дупката едно 3 века, па така да за судниот ден ние сме криви, не гледам Бог во тоа. БОг не предизвика глобално затоплување и труење на воздухот, нуклеарки секаде ко цвеќенца, глад во пола свет, дебилност и луѓе од 200 кила во другата половина.
НЕ ни е крив никој, ние сме си криви за апокалипсата што ни следи.

Кога ќе дојде тој суден ден, само се надевам дека ќе ги видам баба ми и дедо ми, ништо друго...
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Еве веќе се ближи страшниот суд па да видиме како тоа ќе изгледа. На што ќе личи дал ќе биди некоја атракција со светла, грмотевици земјотреси и масовни сцени или то ќе се случи поскромно. Пошо има овде на форумо верници кои се запознати со правните процедури на Бог би било убо да кажат и опишат ако можи сликовито какво е сценаријото... агендата.
Секое судење си има Судија (Бог вероватно) обвинет (човекот како поединец) и обвинител и адвокат (застапник на обвинетиот) Плус судска полиција и можеби посматрачи на судењето. Не ми е јасно кој ќе биди обвинителот и адвокатот. Значи пред лицето на бога (тоа фанфари и труби на ангели) те прозиваат и збор зема обвинителот “Чесен боже ние овде ќе докажеме дека лицето Лет 3 на ден тој и тој имал сексуални односи со комшивката таа и таа која во тоа време беше во брак со оној и оној те сходно законот направил казниво дело прељуба. Истиот делото го повторил и на тој и тој ден, и на тој и тој ден со што покажал дека е непоправлив грешник, та затоа предлагам и барам од судот истиот да донесе најстрога казна то ест вечни маки во пеколта. Благодарам Ај рест мај кејс. (Незадоволен џагор во судницата)
Сега станува адвокатот. Почитуван Боже, ова што го кажа обвинителот се небулози и непоткрепени со никакви докази и спрема оа обични лаги. Мојот клиент е чесен и добар човек убав, паметен, духовит, интелигентен и добро обдарен и не е ни чудо што жените трчаа по него. Но за да постои дело мора да има и докази и ако нема докази барам обвинението да се отфрли во целост и мојот клиент да се ослободи да оди правец у рај. (Џагор и одобрување во публиката).......................

јас мислам дека вака нешто би било ... ако некој има друга идеја нека каже.
Знајш кој ке дојде така и кој така ке пристапи антихристот, Бог не одбира такви глупи начини за второ доаѓање и горенапишаново може да го смисли само некој со лоша смисла за хумор и бујна фантазија. Добра тема, лош почеток.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Знајш кој ке дојде така и кој така ке пристапи антихристот, Бог не одбира такви глупи начини за второ доаѓање и горенапишаново може да го смисли само некој со лоша смисла за хумор и бујна фантазија. Добра тема, лош почеток.
Па се вика СУДЕЊЕ. Судење подразбира обвинител, судија адвокат порота и обвинет. Ако ги нема овие елементи тогаш не е ни судењето фер. (Да не зборувам дека секој обвинет треба да биди уредно поканет)
 
K

kat.<3

Гостин
Само Божјиот суд е праведен и ќе дојде за сите. Правете си зезанција колку сакате, Божјите очи гледаат се.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Само Божјиот суд е праведен и ќе дојде за сите. Правете си зезанција колку сакате, Божјите очи гледаат се.
А бе ај како може праведен а едно лице да е и судија и обвинител и егзекутор.
То је немогуќе
А шо ако Бог (обвинител), рече “Петре е виновен“ а Бог (судија) да речи “Не е!“ а Бог (обвинител) викни АБЏЕКШН!, а Бог (судија) ОВЕРРУЛ!
 
K

kat.<3

Гостин
А бе ај како може праведен а едно лице да е и судија и обвинител и егзекутор.
То је немогуќе
А шо ако Бог (обвинител), рече “Петре е виновен“ а Бог (судија) да речи “Не е!“ а Бог (обвинител) викни АБЏЕКШН!, а Бог (судија) ОВЕРРУЛ!
А не си помислил дека исто мислат тие три лица?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
А не си помислил дека исто мислат тие три лица?
E тоа е нефер судење. Така се судеше во Нацистичка Германија или Сталинистички СССР. кога и судијата и обвинителот и егззекуторот мислеа исто.

То е фарса
 
K

kat.<3

Гостин
E тоа е нефер судење. Така се судеше во Нацистичка Германија или Сталинистички СССР. кога и судијата и обвинителот и егззекуторот мислеа исто.

То е фарса
Една е вистината, а ако ти затвориш очи и не ја гледаш, нема да престане поради тоа да биде вистина. Може се да ми се случи и да дозволам душата да ми изгори, и од болка да кажам дека нема Бог, дека ме заборавил, но не поради моите зборови Бог ќе престане да постои. Уште повеќе сама ќе бидам ако го истерам Бог од срцето си. Тогаш ништо нема да ми остане.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Абе, кој може да среди се??
Кој ја има таа моќ???
само Бог??
епа тогаш он се ќе среди
а сега што се забаа не зеза...
 
R

RAYTHEON23

Гостин
И кога ќе заминам и ви припремам место,повторно ќе дојдам,и ќе ве земам при себе да и вие бидете каде што сум јас(Јов.14,13).

Денот кога ќе дојде Христос е тајна која не ја знаат и неговите слуги,ангелите негови. Но,ќе има знаци за да луѓето се подготват и поверуваат.
Прво,,Сонцето ќе се помрачи,и месечината својата светлост ќе ја изгуби звездите од небо ќе паѓаат,и силите небесни ќе се поместат.Мат,24,29).
Второ,,Евангелието ќе се проповеда на секаде по светот.
,,И ќе се проповеда ова евангелие за царството по целиот свет за сведоштво на сите народи. И тогаш ќе биде крајот,,(Мат.24,14).

Залудно се ќе биде,печатење библии и друга литература,испраќање мисионери, ќе се подигнуваат болници,цркви,школи...
,,Плашете се од Бога и подајте му ја славата зашто ќе дојде часот на судот Негов....(Откровен.14)

Во последните денови ќе наидат тешки времина. ,,зашто луѓето ќе постанат,самоѓиви,среброљубци,самофаливи,горделиви,хулници,непокорни према родителите,неблагодарни,невоздржани,бесни(лути),надувани,предавници.....

Безаконието ќе се намножи,и љубовта на многу ќе се олади(Мат.24,12)
Нешто многу познато овие денови.
ubavo i konstruktivno...
pa jas ne veruvam vo boga ama etikata mislam deka dobro sum ja razbral(bibliska i pomalce od kuran-ot) eve edno mislenje kade objasnuvaat
a ne se potsmevaat..pa me terate da ne idam veke u religija ejjjjj
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
kako sto imase svoj pocetok zemjata taka ke ima i svoj svrsetok kraj, no krajot na svetot ke se zavrsi so strasniot bozji sud .coveckite sudovi sudat po delata i se rakovodat po dokazi, no na bozjiot sud ne treba dokazi zasto bog go znae coveckiot zivot i go gleda srceto na covekot i kakva namera (ima imal) covekot sto mislel pravel zboruval duri i najskrienoto cuvstvo ke izleze na videlo zasto nema nisto da ostane skrieno . Na bozjiot sud ke se pojavat site demoni i angelite ke bidat prisutni i celoto covestvo bog ke im sudi na site spored nivniot zivot i na gavolot koj se protivese na boga i na antihristot koj ke vladee pred sudot bozji na zemjata i pred krajot na svetot ke ima golemi katastrovi, poplavi igolem glad, vojni i buntovi ke se pojavi covek so gavolski osobini i mok satanska ke zboruva slatkorecivo a ke se sprema noz da zabie toj ke vladee e kratko ke se pravi oti e bog mesijata se vratil i ke gi lazi lugeto i izmamuva no zaslepenite ke trgnat po negoviot pat i oni koi ne go poznnaa boga i ke velat koj e kako zverot i koj moze da vojuva protiv nego i koga konecno ke misli deka go unistil siot covecki rod i svetot od neboto ke zableska svetiot krst na hrista raspnatioti site oni koi bega od rakata na antihristot i ke mu ostanat verni na boga ke se ispravat i ke gi podignat glavite svoi zasto se priblizi nivnoto spasenie i gospoda ke mu stavi kraj na sekoja gavolska maka i zlo nema da ima veke ni smrt zasto ona sto trebase da bide na pocetokot toa i ke bide i spasenite narodi ke se raduvaat vecno i celiot univerzum ke bide nivni i ke go slavat boga sekogas vecno taka e zapisano vo biblijata i taka biduva amin slava na boga
 

Kajgana Shop

На врв Bottom