Етнички смени

Член од
5 јануари 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
ас вака би го решил проблемов кога би бил директор на оваа гимназија.

Еве се замислувам директор, си шетам по ходник и си свиркам.
И оп тепачка.
Цак наоѓам кој ја предизвикал и кој учествувал во нејзе (освен ако тепаниот не возвраќал и провоцирал воопшто, тогаш е "амнестиран"), ги отпишувам од школо како лоши ученици, и одма се ослободува место за некој умен ученик кој сака стварно да учи. И да, сето ова би го направил без трошка мислење кој-каква националност е.
Ама бидејќи немаме таков интерес (читај мој претходен пост), нема да се случи ова. Поповски ќе не спојува (која глупост) а Бојчевска ќе не дели (двојна глупост).

Ех многу убаво кажуваш ти ама тоа во пракса тоа неможе да се спроведе.Дојди само да видиш шо се им е дозволено на Албанците па одма ќе го смениш мислењето.Само Македонци се бркаат од школото.Имаше навистина тешки случаи,Албанците со ножеви ги напаѓаа Македоните меѓутоа и покрај тоа сеуште учат во истото училиште.И затоа не се прави многу паметен,директорката неможе ништо да стори за се одлучува власта,ама таа ништо не презема за жал.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
ас вака би го решил проблемов кога би бил директор на оваа гимназија.

Еве се замислувам директор, си шетам по ходник и си свиркам.
И оп тепачка.
Цак наоѓам кој ја предизвикал и кој учествувал во нејзе (освен ако тепаниот не возвраќал и провоцирал воопшто, тогаш е "амнестиран"), ги отпишувам од школо како лоши ученици, и одма се ослободува место за некој умен ученик кој сака стварно да учи. И да, сето ова би го направил без трошка мислење кој-каква националност е.
Ама бидејќи немаме таков интерес (читај мој претходен пост), нема да се случи ова. Поповски ќе не спојува (која глупост) а Бојчевска ќе не дели (двојна глупост).

Ех многу убаво кажуваш ти ама тоа во пракса тоа неможе да се спроведе.Дојди само да видиш шо се им е дозволено на Албанците па одма ќе го смениш мислењето.Само Македонци се бркаат од школото.Имаше навистина тешки случаи,Албанците со ножеви ги напаѓаа Македоните меѓутоа и покрај тоа сеуште учат во истото училиште.И затоа не се прави многу паметен,директорката неможе ништо да стори за се одлучува власта,ама таа ништо не презема за жал.
истово мислење го има и поназад
ц ц ц спамери :tapp:
 
P

Princ

Гостин
Ех многу убаво кажуваш ти ама тоа во пракса тоа неможе да се спроведе.Дојди само да видиш шо се им е дозволено на Албанците па одма ќе го смениш мислењето.Само Македонци се бркаат од школото.Имаше навистина тешки случаи,Албанците со ножеви ги напаѓаа Македоните меѓутоа и покрај тоа сеуште учат во истото училиште.И затоа не се прави многу паметен,директорката неможе ништо да стори за се одлучува власта,ама таа ништо не презема за жал.
Го регистрираше корисничкото име nnnnn само за да ми го пишеш ова?
Закон! :icon_lol:

Муабетот ми беше дека решение постои, решението го знаеме, знаеме како треба да биде... зошто не е како што би требало да биде би требало да се запрашаме. На кој му одговара да не биде ко што треба?
Јас вака самоук мислам дека вистинското место за овие:
Албанците со ножеви ги напаѓаа Македоните
и овие:
Како би ти било тебе да одиш секој ден во школо со мислата дали ќе се степате или ќе те пречекаат 100 души да те истепаат? И место во ташна книги да носиш, да носиш Шипки, ножеви, димни бомби итн..?!?:uvo:
(инаку 2 спротиставени страни, првите се албанци а вторите македонци, претпоставувам)

ИМ Е МЕСТОТО ВО ЗАТВОР.
Не во школо, во затвор. Со ножеви бе, со шипки, со димни бомби во ранец, на школо???? WTF бе, dangerous minds? Мишел Фајфер ви е професорка, а Кулио го сними саундтракот?
Ма све тоа треба да се апси. Све, еден до друг. Ни категоризација "албанци", ни категоризација "македонци". Очигледно е дека ОПШТЕСТВОТО ни е заминато УПМ. Све у апсаана. Нож у ранец? Ава кари те пуџафте нешто врло важно.
Ти бе копук, димна бомба? Што играш, кантер или терорист? B85??? ајт и ти.
И рааааааааааааааааааааааааааат. Лакше се дише.

Инаку, со овој пост го потврдувам мојот став изнесен многу уназад дека во ова нема добитничка страна и губитничка. Си се млатат децава, никој не е тепан. Првите со ножеви идат на школо, вториве со димни бомби :vozbud::vozbud:
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Го регистрираше корисничкото име nnnnn само за да ми го пишеш ова?
Закон! :icon_lol:

Муабетот ми беше дека решение постои, решението го знаеме, знаеме како треба да биде... зошто не е како што би требало да биде би требало да се запрашаме. На кој му одговара да не биде ко што треба?
Јас вака самоук мислам дека вистинското место за овие:

и овие:

(инаку 2 спротиставени страни, првите се албанци а вторите македонци, претпоставувам)

ИМ Е МЕСТОТО ВО ЗАТВОР.
Не во школо, во затвор. Со ножеви бе, со шипки, со димни бомби во ранец, на школо???? WTF бе, dangerous minds? Мишел Фајфер ви е професорка, а Кулио го сними саундтракот?
Ма све тоа треба да се апси. Све, еден до друг. Ни категоризација "албанци", ни категоризација "македонци". Очигледно е дека ОПШТЕСТВОТО ни е заминато УПМ. Све у апсаана. Нож у ранец? Ава кари те пуџафте нешто врло важно.
Ти бе копук, димна бомба? Што играш, кантер или терорист? B85??? ајт и ти.
И рааааааааааааааааааааааааааат. Лакше се дише.

Инаку, со овој пост го потврдувам мојот став изнесен многу уназад дека во ова нема добитничка страна и губитничка. Си се млатат децава, никој не е тепан. Првите со ножеви идат на школо, вториве со димни бомби :vozbud::vozbud:
Добро сега нема да се повторуваме јас знам дека местото им е во затворот ама никој до сега не ги пратил таму.Не си директно инволвиран во целата ситуација и затоа мислам дека не си комепетентен да даваш мислење.А тоа што го даваат на телевизија на вести е некако импровизирано.Па сега наеднаш толку се загрижија па стана главна тема абе ајдеееее.Ако можеше да се реши ќе се решеше уште пред 5 години.
А тоа за корисничкото име незнам што те засега
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Добро сега нема да се повторуваме јас знам дека местото им е во затворот ама никој до сега не ги пратил таму.Не си директно инволвиран во целата ситуација и затоа мислам дека не си комепетентен да даваш мислење.А тоа што го даваат на телевизија на вести е некако импровизирано.Па сега наеднаш толку се загрижија па стана главна тема абе ајдеееее.Ако можеше да се реши ќе се решеше уште пред 5 години.
А тоа за корисничкото име незнам што те засега
за до затвор многу треба
но барем на сослушување во полиција нека ги однесат, а телевизија јасно е дека ќе натрупуваат и други глупости
а да може да се реши може како што се реши на многу други места, ама изгледа некој нема корист да се реши
 
Член од
7 февруари 2009
Мислења
237
Поени од реакции
23
за до затвор многу треба
но барем на сослушување во полиција нека ги однесат, а телевизија јасно е дека ќе натрупуваат и други глупости
а да може да се реши може како што се реши на многу други места, ама изгледа некој нема корист да се реши
нормално нема да се реши,како ќе кажуваат дека МАКЕДОНЦИТЕ не сакаат соживот
 

varnava

пастир
Член од
11 јануари 2009
Мислења
99
Поени од реакции
4
Kosmet, vtor del... A mozda i treti?... :pos2:



ne e ovo albanski prijatelu, naravno da ne mozesh. :wink:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
realno za biznisi posebno vo zapadna Makedonija dobro e da se znae albanski,ama pak i nema smisla da ne se znae oficijalniot jazik na drzavata
Сум кажал многу пати, на таа тема неколку пати сум спомнал, ама ignorance is bliss викаат енглезите.

Пред не толку далечната ни 1991ва година, македонците си учеа македонски во основните училишта.
Албанците си учеа албански во основните училишта. Официјален јазик на федерацијата беше српскиот. Албанските гастарбајтери низ Хрватска, тетовчани со пицерии, гостиварчани со слаткарници..не биле во директен контакт со македонскиот јазик. Учеле, и го научиле српскиот.

После 1991ва, никој не помисли на тоа, дека албанците треба да го научат јазикот на оваа држава, и треба да се образуваат одново според македонскиот образовен систем. Напротив, образованието кај албанскиот етникум беше потполно запоставено. Мене македонски ми предаваше тетка Зорица, и во Димо Хаџи Димов школото во Влае добив 3то место во регионален натпревар по македонски јазик, во 1993та година. Тетка Зорица е сеуште жива, и може да те седне и да ти каже зашто баш нашата група доби трето место, и зашто другите ученици од моето школо не можеа да научат македонски. Една од причините беше дека беше единствена македонка која што предаваше македонски. Во гимназијата Зеф Луш Марку, и ден денеска македонски предава Агим од с. Сарај. Условите во кои што се учеше...не ни сакам да ги спомнам, ниту ми се дискутира во тој правец. Кога албанците рекоа дека не е баш лесно одеднаш да почнеш да учиш на туѓ јазик, кој што не ти е мајчин, и дека треба да се работи на тоа...никој не ги ебеше ни 2%. Ок...ајде сега ќе бараме да учиме САМО на албански тогаш. Сакаме универзитет. Излезе полицијата диригирана од Црвенковски, и уби тројца протестанти. И ден денеска на форум се брани потегот на полицијата, демек универзитетот бил нелегален...уау. И блокадите на млекарите се нелегални, ама кога полицијата ги тепа нив, никој не ја брани сега полицијата :)

Значи...за да го научат албанците македонскиот јазик,прво треба македонците да почнат да не учат нас...Дека јас од ведро небо, не можам да знам македонски. Албанец сум. За да научам, треба ти да ме научиш. Дека е твој јазик. Ти, не сакаш да ме учиш. Ти сакаш јас да си останам глуп, за да можеш да ме контролираш и условуваш како што ќе ти одговара на избори. (Ти = фигуративно кажано, сфаќаш нели?)

Треба да се знае МЕРДИТА, и уште некој збор за да искажеш почит тоа се согласувам...
Мегутоа де факто Македонски треба да знаат сите грагани на оваа држава...
Ете ти и тебе, читај малку погоре. Иначе да, треба за искажување почит, фер игра, и се тоа...кажи ми на колку души си им кажал Мирдита од кога памтиш за себе? То ест, одговори си себеси.

Kosmet, prvi del... A mozda i treti?... :pos2:



ne e ovo albanski prijatelu, naravno da ne mozesh. :wink:
Није албански, ама није ни српски :) јебига...још мало биче београѓански.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
kakav i da je, chak ga i ti vladash. a to je ipak neshto.:smir:

Јебига, нисам ти ја џукела ко вечина срби. Ја волим да знам шта ви говорите иза леџа. Зато вас и разумем, и зато вас не волим :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom