Етнички смени

Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Па ако тргнуваме од таа идеја на израмнување на сметки можеби бесконечно ќе трае...

Сепак од 2001 па наваму стремиме за соживот и добри меѓуетнички односи дури пожелно е етнитетот да стане ирелевантна ствар со замената слободен граѓанин на државата. Сепак за соживот и взаемна доверба треба малку повеќе време но важно е да се знае кон што стремиме па ваквите дневни инциденти да се изолираат и да се прави се од страна на надлежните овие инциденти да не се преобратуваат од лични во етнички пресметки.
Како може да има взаемна доверба и ентитетот да биде ирелевантен кога повеќето млади Албанци незнаат Македонски...
Секоја чест за вас овдека на Форумот, Секоја чест за Селмани, секоја чест за сите Албанци кои ја испочитувале оваа држава и говорат и пишат Македонски, меѓутоа што со оние кои незнаат Македонски...
Еден другар нон стоп е на терен по западна Македонија , немал проблеми навистина мегутоа вели мора да имаш Албанец со тебе бидејки младите немат појма од Македонски е сега негова претпоставка е дека тие се Косовци, мегутоа што ке стане еден ден ако не се разбираме мегу себе...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.566
Поени од реакции
82.201
Сепак од 2001 па наваму стремиме за соживот и добри меѓуетнички односи ...
Абе ти се потсмеваш тука со нас?

Гарант се газиш од смеење додека го пишуваш ова.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Ako imalo vo Niko Nestor mesto, mozelo uste od septemvri tamu da se pocne so jazicni smeni.:toe:
Zosto bas sega?
Aj ti, si ebale vekot oni, isplanirano im e se.
Кварк ке можеш ли малку подетално да ја објасниш политичката позадина...
Кој стои зад тоа и по која логика ќе се поентира политички и кој ќе поентира...
Сега читав на АлсатМ ама и таму нема конкретни обвинувања, некако се ми се сведува на предпоставки...
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Кварк ке можеш ли малку подетално да ја објасниш политичката позадина...
Кој стои зад тоа и по која логика ќе се поентира политички и кој ќе поентира...
Сега читав на АлсатМ ама и таму нема конкретни обвинувања, некако се ми се сведува на предпоставки...
Ama treba da ti e jasno deka problemot ne e tolku golem kolku sto toa nekoj se obiduva da go pokaze, da go lansira vo javnosta i so toa da pridobie nesto vo negova polza.
Kako be majku mu stara, bas sega na mesec dena pred lokalni, ovie od ministerstvoto se odlucija za etnicki smeni?

A sto postignaa so toa, rezultatot koj e?

Eve jas ke ti kazam. Najaktualna tema na vestite denovive e ovaa. I ti garantiram, deka vo narednive denovi nekoj od DPMNE ke izleze so izjava: za se e kriv SDSM....2004... i bla bla bla.....

Vestacki i namerno kreiran a i pobajagi napumpan problem e....:toe:

Kratko i figurativno kazano... od pod masa izvadeno dosie, ke se upotrebi, ke se dojde do posakuvanata cel, i na kraj otkako povtorno ke se zakaska ke se spakuva i pak pod masa ke se butne. Za drugi vreminja i priliki, koga povtorno ke bide potrebno.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443

Бидејќи:
Парламентарното мнозинство одби да расправа за Струга

10 February, 2009 06:49:00
Големина на фонт:

Парламентарното мнозинство го отфрли барањането на СДСМ да се расправа за одлуката на министерот за образование за етнички смени во средното училиште “Нико Нестор“ во Струга.
Иако оваа одлука ја осудија сите политички партии, со исклучок на ВМРО-ДПМНЕ и пратениците на ДУИ, иницјативата на СДСМ не наиде на поддршка. Партијата на Груевски останува на вчерашната одлука, политичките партии да на се вмешаат во таквите прашања.

„Ваквата тенденција на поделба на учениците по етничлка основа е недозволива.Тоа не е решение туку ќе предизвика уштѕе поголеми проблеми бидејќи не ги решава причините туку само последиците“ изјави Славица Г. Лошкова, пратеник на СДСМ

Извор АлсатМ

Не ми е јасно...ако сака да поентират нели е сега моментот...
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Pa e de....
Ama ne se poentira vo parlament...pocekaj do mitinzite i sledi im ja glavnata retorika. :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
211
Поени од реакции
12
Како може да има взаемна доверба и ентитетот да биде ирелевантен кога повеќето млади Албанци незнаат Македонски...
Секоја чест за вас овдека на Форумот, Секоја чест за Селмани, секоја чест за сите Албанци кои ја испочитувале оваа држава и говорат и пишат Македонски, меѓутоа што со оние кои незнаат Македонски...
Еден другар нон стоп е на терен по западна Македонија , немал проблеми навистина мегутоа вели мора да имаш Албанец со тебе бидејки младите немат појма од Македонски е сега негова претпоставка е дека тие се Косовци, мегутоа што ке стане еден ден ако не се разбираме мегу себе...
Не знаат македонски можеби затоа што сметаат дека не им е потребен,го учат само во училиште... Затоа реков треба време за некои работа, кога ќе го учат било кој јазик заради тоа што секој јазик е важен како мост на економска,културна итн размена тоа е веќе друго, во оваа насока можеш да го упатиш другарот на курс по албански јазик ако сака економски да напредува.

Абе ти се потсмеваш тука со нас?

Гарант се газиш од смеење додека го пишуваш ова.
Не и не.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Pa e de....
Ama ne se poentira vo parlament...pocekaj do mitinzite i sledi im ja glavnata retorika. :)
Ако сакале да поентират дефинитивно го избрале погрешниот пат...
За половина ден се виде дека повеќето Македонци се за решавање на овој спор со други „МАШКИ„ методи, а не вака...
Како и да е со вакви потези ВМРО само може да изгуби...
Јас сум свесен дека СДСМ ја засрал работата, мегутоа ВМРО заедно со ДУИ се нафатија проблемите наследени од предходниците да ги решават а не да ги вадат од под маса како што викаш...
Ако е така многу е проѕирно дури не ми се ни верува дека ќе се обидат такво нешто да направат...
А во моментов најдобро решение е Министерот да си поднесе оставка...
И самиот кажа дека ќе поднесе одговорност...
А можеби пак тоа му го намести Грујо за да му текне дека треба да си оди...
Ќе видиме можеби и тоа е играта...

Не знаат македонски можеби затоа што сметаат дека не им е потребен,го учат само во училиште... Затоа реков треба време за некои работа, кога ќе го учат било кој јазик заради тоа што секој јазик е важен како мост на економска,културна итн размена тоа е веќе друго, во оваа насока можеш да го упатиш другарот на курс по албански јазик ако сака економски да напредува.



Другар ми на курс кога ќе оди во Албанија на терен во Македонија не...
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Aaaaaaaaaa ne, greska, pogresna logika ti e taa, neprofitabilna i finansiski neisplatliva. :toe::)
Албанците треба да знаат Македонски, исто како што Македонците кои живеат во Албанија треба да знаат Албански...

Имаш нешто против?

realno za biznisi posebno vo zapadna Makedonija dobro e da se znae albanski,ama pak i nema smisla da ne se znae oficijalniot jazik na drzavata

Треба да се знае МЕРДИТА, и уште некој збор за да искажеш почит тоа се согласувам...
Мегутоа де факто Македонски треба да знаат сите грагани на оваа држава...
 
E

emission

Гостин
Vazi be, ti baraj da bidam baniran za navreda, a ja ke baram ti da bides baniran radi propagiranje na delenje na drzavata, vprocem i koja bese pricinata za iskazanata "navreda" od moja strana. :toe:
Тој филм за делење на државата нема да го гледаш не му ги искривувај зборовите. Станува збор на поделба на смени и за тоа треба да решат децата од Струга. Штом се чуствуваат загрозени треба ли и натаму да продолжат да се чуствуваат така. Секаде каде што се повеќе Албанците се праат газди ама нема засекогаш да бидат миленици на западот и Америка.
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
receptot e toj,tuka sega sekogas i sekade,se e isto
kako i da svrtis makedoncite se vinovni za se .

ako se ucu samo na makedonski(zagrozeni im se pravata da se obrazuvaat na nivniot albanski jazik)
ako se uci na dva jazika vo toj slucaj im e tesno ,ke se razbutkaat(raztepaat)za da imaat poveke prostor posto se mnogubrojni,se razbira vo soodvetnata sredina.
e sega vo jazicni smeni ne ja biva(pa kogo da provociraat i da tepaat)i kako da placat pred megunarodnata deka im se zagrozeni covekovite prava
pa spored toa ako ne placat kako ke dobijat podrska od megunarodnata za podelba na makedonija ,ednostavno ke treba da odat vo skolo ,ke gi nema makedoncite za da gi tepaat(i posle da lazat deka i oni bile tepani od makedoncite )i na sto ke se zalat?zaradi sto ke treba da se podeli makedonija ako nema problem megu albanci i makedonci -i zatoa oni ne prifakaat da si ucat sami vo edna smena bez makedoncite
pa sega im tekna za sozivot da gradat
sega ke se pretstavuvaat kako dobri ?
neli nie gi tepavme albancite i zatoa nivnite vodaci zemaa puski i udri po nasite braniteli policajci -i sega policijata da go sprovede redot,ma vi se molam.
neli se selea od edna opstina i se doseluvaa vo druga vo koja ke bidat mnozinstvo ,i sega zosto da ucele sami vo smena ,pa neli toa sakavte ? i toa ne samo tuka vo makedonija,tuku sekade
sto se slucuva na kosovo isto
napravia etnicki cisti teritorii i sega nesakaat da se delat ,zosto?za da rabotat srbite da gradat a ovie da uzivaat,pa tamu nema izbori sega ako ne se lazam a situacijata e ista
i sega nekoj ke me banira mozebi ,so izgovor deka zagovaram podelba na drzavata ?a ne e taka neli?
moralo sozivot ,koj veli?
jas eve nesakam sozivot.sakam so albancite da si bidam komsija.
koga ke sakam i ako sakam ke mu pojdam na gosti no ne nekoj so sila da me tera da go pratam deteto vo skolo i da se mislam dali ke se vrati natepano ili nedajboze da bide utepano i toa samo radi zelbata na drug da ima sozivot

e sega moze nekoj ke kaze pa porano kako sme ucele zaedno?

e togas bese drug rasporedot,sekade bea albancite:na primer vo medicinsko edna paralelka,vo drugo skolo edna do dve paralelki,e vo zefljus marku gi imase poveke ama oni vo edna smena a makedoncite vo nikola karev vo druga smena i toa vo paralelkata site ne bea kako sega samo od cair tuku recisi od site opstini po nekolku ucenici......i.t.n.pa spored ova ako nesakam da jadam grav ,i ako me najade nekoj so sila se znae ke povratam

ne sum nacionalist no nesakam sozivot
sakam da sum svoj na svoeto i ticka
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
26
Поени од реакции
2
Odlukata si e vo red,a tie sto smetaat poinaku neka predlozat vistinsko resenie so koe nema da ima nikakov incident,sigurno bi bilo dobredojdeno.
Bas me interesira dali ke imase tolkava vreva,Albancite da pobaraa etnicki cisti smeni.
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Odlukata si e vo red,a tie sto smetaat poinaku neka predlozat vistinsko resenie so koe nema da ima nikakov incident,sigurno bi bilo dobredojdeno.
Bas me interesira dali ke imase tolkava vreva,Albancite da pobaraa etnicki cisti smeni.
mnogu poveke od sto mozes da si zamislis, demek eve sakat da ja delat struga ona ova 1000 cuda.:toe:.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom