Изборни резултати од Претседателски избори 2009 (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Адриано
  • Време на започнување

За кого ке гласате на следните претседателски избори?

  • Ѓорѓи Иванов (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 313 39,0%
  • Љубомир Фрчковски (СДСМ)

    Гласови: 126 15,7%
  • Нано Ружин (ЛДП)

    Гласови: 23 2,9%
  • Mируше Хоџа (ДПА)

    Гласови: 1 0,1%
  • Љубе Бошковски (независен кандидат)

    Гласови: 141 17,6%
  • Имер Селмани (Нова Демократија)

    Гласови: 68 8,5%
  • Нема да гласам (или сеуште неопределен)

    Гласови: 74 9,2%
  • Агрон Буџаку (ДУИ)

    Гласови: 3 0,4%
  • Ќе го поништам ливчето, никој не ми се допаѓа.

    Гласови: 53 6,6%

  • Вкупно гласачи
    802
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Прв круг Вмро победила ...

Аеродром
Битола
Прилеп
Ѓорче
Гази Баба
Кочани
Штип
Кавадарци
Бутел
Св.Николе
Виница
Новаци
Валандово
Градско
Кратово
Пехчево
Василево
Демир Капија
Босилово

И уште 4-5 не ги слушнав зафрќава програмава нешто.
Грујо кажа дека во Другово и Кичево во водство е Вмро
а ваму ние славиме уште во прв круг
да не му ги пратија сеуште резултатите :toe:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Не може Селмани да се претставува како водач на албанската десница и да биде "македонскиот Обама" во исто време. Ако некои Македонци пред тоа имаа илузии, таа дебата дефинитивно ги разбуди.
И тоа тотално. Познавам Македонци кои сериозно размислуваа да гласаат за харизматичниот и шармантен Селмани, но по дебатата нивните мислења за него тотално се сменија.
 

Mind In Motion

Smirking Revenge
Член од
29 мај 2007
Мислења
816
Поени од реакции
46
може некој комуњар да ми го објасни феноменот на тоа што многу општини каде досега имаше нивни градоначалник сега ќе има од Вмро
а сепак да слават :toe:

Брејкинг њуз компир, Емилијан рече дека 100к членови/симпатизери заминале од ВМРО. Хаха. He doesnt get it.
Незнаат ни сами.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Брејкинг њуз компир, Емилијан рече дека 100к членови/симпатизери заминале од ВМРО. Хаха. He doesnt get it.
Незнаат ни сами.
200 члена на ЛДП се префрлија во СПМ
а многу комуњари што ги знам од порано дека со нив сум се тепал на партиска линија сега ги гледам по штабови на ВМРО
во другово веќе и немаат ни членови ни младина досегашниот градоначалник од сдс изгуби 1:9 бруки за нив
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Decki gledajte na tv gvujo koga zbori a facata koce trajanovski izgleda kako izguben ovcar zad nego a ke bide gradonacalnik na glavniot grad.:pos2:
 
P

Princ

Гостин
Како и да е, лицемерие е.

Држи митинзи и во источна Македонија, а тој дел од програмата го крие, (не го "крие", туку навистина го крие) пред избирачкото тело. Зошто? : )

А дека го има во програмата на сите албански партии јасно е, ама другите барем не го кријат како овој.
Не заебавај пер. Кажи ми една политичка партија која на митинг седнува и чита програма на политичка партија од точка до точка. Бидејќи нема да најдеш ниедна можам да заклучам дека конкретно твоја е вината што не си фатил да ја читаш програмата на личноста од политичката партија за кој планираш да гласаш (хипотетички гласач).
А Буџаку навистина мудро го искористи тој момент и факт што НД е нова политичка партија на која ретко кој и ја има прочитано програмата. Тоа го направи со намера Селмани да загуби гласачи + они да придобијат некој за да можат подобро да се пазарат со ДПМНЕ за претседател Албанец од нивната партија во 2014. Да сме здрави и живи па ќе видиме кое зло било помало.

Инаку, чисто како куриозитет "како изгледаа сајтовите на политичките партии за време на предизборниот молк".

ВМРО-ДПМНЕ


СДСМ


ЉУБЕ БОШКОВСКИ


НАНО РУЖИН


НОВА ДЕМОКРАТИЈА


ДУИ


ДПА
 

Mind In Motion

Smirking Revenge
Член од
29 мај 2007
Мислења
816
Поени од реакции
46
200 члена на ЛДП се префрлија во СПМ
а многу комуњари што ги знам од порано дека со нив сум се тепал на партиска линија сега ги гледам по штабови на ВМРО
во другово веќе и немаат ни членови ни младина досегашниот градоначалник од сдс изгуби 1:9 бруки за нив
Им се нудев за набљудувач и покрај што персонално луѓето ми веруваа.:baeh: Па сега ти замисли на кое дереџе се дојдени.
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.897
Поени од реакции
717
Да не знае некој како стојат работите во Струга ептен ме интересира откако некаде прочитав дека албанските партии се плашат дека ке ја загубат.Ми кажаа дека влегол Фијат Цановски и некој од албанскиот блок ама не се сигурни ако знае некој нека пише ме интересира.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Да не знае некој како стојат работите во Струга ептен ме интересира откако некаде прочитав дека албанските партии се плашат дека ке ја загубат.Ми кажаа дека влегол Фијат Цановски и некој од албанскиот блок ама не се сигурни ако знае некој нека пише ме интересира.
Рамиз Мерко и Фијат Цановски прееска колку шо слушнав на тв воделе скоро изедначена битка... ваљда во втор круг ќе се решава, ќе видиме...
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Не заебавај пер. Кажи ми една политичка партија која на митинг седнува и чита програма на политичка партија од точка до точка. Бидејќи нема да најдеш ниедна можам да заклучам дека конкретно твоја е вината што не си фатил да ја читаш програмата на личноста од политичката партија за кој планираш да гласаш (хипотетички гласач).
Па на македонски јазик во неговата програма да пишел за што навистина се залага, наместо да крие, можеби некој и ќе прочитал, нели? : )
 
P

Princ

Гостин
Па на македонски јазик во неговата програма да пишел за што навистина се залага, наместо да крие, можеби некој и ќе прочитал, нели? : )
Статут и програма, бујрум.... И после Албанците не чинеле, за тебе сурфав а ти планираше да го гласаш него без да пробаш да најдеш статут и програма :icon_lol:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Статут и програма, бујрум.... И после Албанците не чинеле, за тебе сурфав а ти планираше да го гласаш него без да пробаш да најдеш статут и програма :icon_lol:
Да те корегирам - никогаш не сум планирал да го гласам него, реков дека знам луѓе кои сериозно размислувале да го гласаат, но тие луѓе по дебатата во четвртокот се попишманија, откако дознаа факти за неговата програма, кои Селмани никогаш јавно ги нема кажано на изборни митинзи пред неалбанско гласачко тело, и на македонски јазик :)

Буџаку е барем искрен :)

Oвој дури и на него не му одговори директно, се обиде во завиена форма нешто да промумла и да избегне одговор.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Ех Карпош остана комунистички...
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Chestitki do dpBne vo Prilep i Bitola i neka im e so "srekja" na Mlekarite,Branitelite i Stechajcite i na Mlekarite ushte 1000 mlekari da im otvorat.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom