Изборни резултати од Претседателски избори 2009 (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Адриано
  • Време на започнување

За кого ке гласате на следните претседателски избори?

  • Ѓорѓи Иванов (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 313 39,0%
  • Љубомир Фрчковски (СДСМ)

    Гласови: 126 15,7%
  • Нано Ружин (ЛДП)

    Гласови: 23 2,9%
  • Mируше Хоџа (ДПА)

    Гласови: 1 0,1%
  • Љубе Бошковски (независен кандидат)

    Гласови: 141 17,6%
  • Имер Селмани (Нова Демократија)

    Гласови: 68 8,5%
  • Нема да гласам (или сеуште неопределен)

    Гласови: 74 9,2%
  • Агрон Буџаку (ДУИ)

    Гласови: 3 0,4%
  • Ќе го поништам ливчето, никој не ми се допаѓа.

    Гласови: 53 6,6%

  • Вкупно гласачи
    802
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Се плашам од Селмани бидејки може да влезе во вториот круг. Се плашам и кога ке влезе во вториот круг. Опасен е.. Всушност треба да се плашам од македонците што ке го гласат....:toe:

Тој ке бил Обама во Македонија:tapp:
Обама не зборува на друг јазик и не бара преведувач.:smir:
Обама зборува и француски тоа еден јазик за кој што јас знам :toe:
Додуша и Имер нема преведувач кога гостува во емисии ,освен разбира се кога си е на митинзи по селата и градовите каде повеќето се албанци,е сеа мене едно нешто друго ми падна во очи кај Имер .Пред некој ден кога имаа митинг во Сарај ,бев пријатно изненаден од Имер и кандидатот за градоначалник од неговата партија за Сарај...држејќи говор на албански, некаде на средина на говорот прво Имер а потоа и градоначалникот почнаа да зборуваат на Македонски
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Цар е,за бисери тресење.
Абе така зборувавме и правевме мајтап за Борис трајковски, кој беше уште понепозната личност од Иванов, ама беше избран за претседател.
Слично беше и со Б.Ц, се противеа Вмро, на крај и тој си доби.

Така и Иванов ќе си добие и никому ништо.

Добро, колку е големо гласачкото тело во Македонија, знае ли некој?:toe:
Околу 800 900.000 македонски, од кој на претходните Вмро освои, над 480.000 гласови, а Сдсм 230.000
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
toa so selmani e planot na grujo
cela kampanja na selmani ja finansira grujo.
e sega zosto ,ke prasate?
prvo grujo se plasi od BRAT LJUBE,i ako vo vtor krug vleze BRATOT zaedno so ivanov,se znae deka ke pobedi VO TOJ SLUCAJ BRAT LJUBE ,A TOKMU TOA NE MU ODGOVARA NA GRUJO

vtora varijanta na koja odi grujo :GO FORSIRA SELMANI,za da vleze vo vtor krug i vo toj slucaj nema da bide zagrozena pozicijata na ivanov ,no vo vtor krug treba da dobie pobednikot celi 780 000 glasa.i vo prethoden dogovor site sto glasale vo prv krug za selmani ke glasaat za ivanov,a vo znak na blagodarnost grujo ke gi zeme kako koalicioni partneri tie demek sto se odkaj selmani,i ke go sutne dui

i treta varijanta:se forsira selmani,vleguva zaedno so ivanov vo ftor krug,no nitu selmani nitu ivanov nema da osvojat dovolen broj (780 000)glasovi.vo ovoj slucaj po tri meseci se raspisuvaat novi pretsedatelski izbori,a do togas funkcijata pretsedatel ke ja izvrsuva trajko veljanovski aktuelniot segasen pretsedatel na sobranie.vo ovie tri meseci ke se smeni zakonot za izbor na pretsedatel ,i so noviot zakon ke se bira pretsedatel vo sobranie(demek da ne se trosat pvtorno pari na graganite)

a vo sobranie se znae koj ima mnozinstvo i spored toa se znae kakov i koj ke bide izbran za pretsedatel,a vo izmenite na zakonot ke se bira i zamenik pretsedatel i normalno toa ke bide albanec

se nadevam deka ke me razberete sto pisav


zatoa jas licno ke si glasam za BRAT LJUBE,mnogu go pocituvam i mislam daka ja zasluzuva mojata doverba
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Пред некој ден кога имаа митинг во Сарај ,бев пријатно изненаден од Имер и кандидатот за градоначалник од неговата партија за Сарај...држејќи говор на албански, некаде на средина на говорот прво Имер а потоа и градоначалникот почнаа да зборуваат на Македонски
Јее кандидат за претседател на Македонија зборувал македонски... патетични сте.:kesa:
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
toa so selmani e planot na grujo
cela kampanja na selmani ja finansira grujo.
e sega zosto ,ke prasate?
prvo grujo se plasi od BRAT LJUBE,i ako vo vtor krug vleze BRATOT zaedno so ivanov,se znae deka ke pobedi VO TOJ SLUCAJ BRAT LJUBE ,A TOKMU TOA NE MU ODGOVARA NA GRUJO

vtora varijanta na koja odi grujo :GO FORSIRA SELMANI,za da vleze vo vtor krug i vo toj slucaj nema da bide zagrozena pozicijata na ivanov ,no vo vtor krug treba da dobie pobednikot celi 780 000 glasa.i vo prethoden dogovor site sto glasale vo prv krug za selmani ke glasaat za ivanov,a vo znak na blagodarnost grujo ke gi zeme kako koalicioni partneri tie demek sto se odkaj selmani,i ke go sutne dui

i treta varijanta:se forsira selmani,vleguva zaedno so ivanov vo ftor krug,no nitu selmani nitu ivanov nema da osvojat dovolen broj (780 000)glasovi.vo ovoj slucaj po tri meseci se raspisuvaat novi pretsedatelski izbori,a do togas funkcijata pretsedatel ke ja izvrsuva trajko veljanovski aktuelniot segasen pretsedatel na sobranie.vo ovie tri meseci ke se smeni zakonot za izbor na pretsedatel ,i so noviot zakon ke se bira pretsedatel vo sobranie(demek da ne se trosat pvtorno pari na graganite)

a vo sobranie se znae koj ima mnozinstvo i spored toa se znae kakov i koj ke bide izbran za pretsedatel,a vo izmenite na zakonot ke se bira i zamenik pretsedatel i normalno toa ke bide albanec

se nadevam deka ke me razberete sto pisav


zatoa jas licno ke si glasam za BRAT LJUBE,mnogu go pocituvam i mislam daka ja zasluzuva mojata doverba
Грујо алал да му е. Да е на форумот ке му дадам 150 зеленки.:toe:

Си го креира сценариото за изборите како сака. Си ги има Ружин, Селмани... Има уште долго да управува со Македонија со ваква доверба кај народот:smir:

Обама зборува и француски тоа еден јазик за кој што јас знам :toe:
Додуша и Имер нема преведувач кога гостува во емисии ,освен разбира се кога си е на митинзи по селата и градовите каде повеќето се албанци,е сеа мене едно нешто друго ми падна во очи кај Имер .Пред некој ден кога имаа митинг во Сарај ,бев пријатно изненаден од Имер и кандидатот за градоначалник од неговата партија за Сарај...држејќи говор на албански, некаде на средина на говорот прво Имер а потоа и градоначалникот почнаа да зборуваат на Македонски
Што е тука за изненадување???
Се кандидира за претседател на држава и што го зборувај нејзиниот јазик? дај ти се молам..:tapp:
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Јее кандидат за претседател на Македонија зборувал македонски... патетични сте.:kesa:
Јееее коалициониот партнер во изјави на мтв го слушате македонски само со преведувач ....жива патетика:kesa:.Не е работава да се натегаме, ти кажав што приметив и за мене тоа е позитивно ,та нели и Иванов ни рече дека без Албанците Македонија неможе да оди напред!
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
Јееее коалициониот партнер во изјави на мтв го слушате македонски само со преведувач ....жива патетика:kesa:.Не е работава да се натегаме, ти кажав што приметив и за мене тоа е позитивно ,та нели и Иванов ни рече дека без Албанците Македонија неможе да оди напред!
Е тука згрешил....:smir:
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
vkupno glasaci ima 1 784 000 ,a na minatite izbori DPMNE osvoi 480 000 ama ne sam .tuku so uste 22 partii so koi nastapi vo koalicija,a za ovie izbori e vo koalicija so celi 18 partii

selmani ne e tojku dobar kolku sto grujo go velici,zar ne primetuvate po televiziite samo selmani i dpmne se reklamiraat najmnogu,celo vreme samo se zemaat najgolemi izjavi od selmani ,normalno grujo plaka

selmani kako nova partija nema tolku pari za tolkava kampanja ,pa ova barem moze da go vidite ne e tesko
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Грујо алал да му е. Да е на форумот ке му дадам 150 зеленки.:toe:

Си го креира сценариото за изборите како сака. Си ги има Ружин, Селмани... Има уште долго да управува со Македонија со ваква доверба кај народот:smir:



Што е тука за изненадување???
Се кандидира за претседател на држава и што го зборувај нејзиниот јазик? дај ти се молам..:tapp:

Ред се ределе ,аман бе луѓе.Ајде сега на секој посебно да пробам да објаснам! За разлика од другите албански кандидати кај Имер можеш да видиш и знаме на државата а и ова погоре што го напишав....:tapp:
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Јееее коалициониот партнер во изјави на мтв го слушате македонски само со преведувач ....жива патетика:kesa:.Не е работава да се натегаме, ти кажав што приметив и за мене тоа е позитивно ,та нели и Иванов ни рече дека без Албанците Македонија неможе да оди напред!
Абе како и да е, мене ме разочарувате вие што воопшто и помислувате да гласате за нашиот најголем непријател.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
За поздравување е тоа што Селмани зборува македонски (како сакате толкувајте го тоа) бидејќи Аљи не знае ни два збора (т.е. можеби знае два) ама досега нема изговорено ни два збора на македонски јазик. Се прашувам која е таа држава да дозволува висок функционер, лидер на партија да не го зборува јазикот на матичната држава и да мораме само за него специјално да обезбедуваме преведувач небаре е од Кина!
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Ред се ределе ,аман бе луѓе.Ајде сега на секој посебно да пробам да објаснам! За разлика од другите албански кандидати кај Имер можеш да видиш и знаме на државата а и ова погоре што го напишав....:tapp:
И албанско знаме... а се кандидира за претседател на која земја? Гледајки го неговиот спот човек може само да погодува.
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
Ред се ределе ,аман бе луѓе.Ајде сега на секој посебно да пробам да објаснам! За разлика од другите албански кандидати кај Имер можеш да видиш и знаме на државата а и ова погоре што го напишав....:tapp:
Сине, до албанското и 10 македонски знамиња да стави, албанското си стои. Незнам шо му тука позитивно на него. Дека знае дека постојат македонци во Македонија, па ставил наше знаме:tapp:
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
vkupno glasaci ima 1 784 000 ,a na minatite izbori DPMNE osvoi 480 000 ama ne sam .tuku so uste 22 partii so koi nastapi vo koalicija,a za ovie izbori e vo koalicija so celi 18 partii

selmani ne e tojku dobar kolku sto grujo go velici,zar ne primetuvate po televiziite samo selmani i dpmne se reklamiraat najmnogu,celo vreme samo se zemaat najgolemi izjavi od selmani ,normalno grujo plaka

selmani kako nova partija nema tolku pari za tolkava kampanja ,pa ova barem moze da go vidite ne e tesko
Aман бе па ти се знаеш :pos: да не му си советник на Грујо.
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
И албанско знаме... а се кандидира за претседател на која земја? Гледајки го неговиот спот човек може само да погодува.

Ц ц ц цц така де освен знамето на ЕУ,УСА ,Албанското го има и Македонското кај Имер

ДПА - Албанско,ЕУ ,УСА АШШШШШ БУБАТА

ДУИ владиниот коалиционен партнер - Албанско ,ЕУ,НАТО,УСА АШШШШ БУБАТА
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom