Oд кaде потекнува Thrash Metal-ot ..?

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
Ако незнаеш да читаш или незнаеш англиски тоа е твој проблем!
THRASH METAL е а тоа не е ѓубре. Или незнам англиски??? Исправи ме ако грешам...

А ти демек се разбираш? Кажи три бенда треш ја зеленко ти давам бе! Ама немој Металика те молам! И немој тие ја шо ги набројав горе! Слушаш Хим и Слипнот бе ееј! Шо се мешаш у тема за треш метал?

па знам не три бенди колку сакаш ке ти кажам ... и прашувај ме за што сакаш во врска со металот и ке ти се одговарам...само за блек метал не прашувај.......
1.ratos de porao
2.annihilator
3.destruction
4.kreator
5.sodom
6.tankard
7.bathory
8.the haunted
9.anthrax
10.dark angel

и од македонија санаториум ....сакаш уште бендови да ти кажувам ..од тие што ги слушам..
http://en.wikipedia.org/wiki/Ratos_de_Porao
 
Член од
24 јануари 2009
Мислења
14
Поени од реакции
0
абе колку што гледам пак не дојдовме во заклучок од која дрпжава потекнува трешот... реков држави пошто у исто време во неколку држави (особено во Германија, С.А.Д. и Бразил) бил Thrash Movement...

а вака сепак треш металот иако во исто време се појави во неколку држави сепак сите ја имаат таа особеност што ги прави различни...

еве вака ....

трешот значи е поделено по регионални сцени... така тоа го прави металот да не звучи исто во сите земји...

1. Bay Area Thrash Metal (тука ви се : Attitude Adjustment, Blind Illusion, Death Angel, Defiance, Epidemic, Exodus, Forbidden, Heathen, Imperium, Megadeth, Metallica, Possessed, Sadus, Slayer, Testament, Vio-lence)...


2.Teutonic Thrash Metal (Kreator, Sodom, Destruction, Holy Moses, Mekong Delta, Tankard, Darkness, Desaster, Assassin, Living Death, Sacred Chao, Poltergeist, Carrion, Death Row, S.D.I, Exumer, Iron Angel, Dew-Scened, Violent Force, Protector)


3.Brazilian Thrash Metal (Holocausto, Mutilator, Sepultura,Sarcofago, Witchhammer, Atomica, Blasthrash, Bywar, Korzus, Lobotomia, Ratos De Porao, Torture Squad, Dorsal Atlantica)..


имате и од други држави но овие што ги спомнав се најзначајни... :wink::wink::wink::wink::wink::wink:
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
1. Bay Area Thrash Metal (тука ви се : Attitude Adjustment, Blind Illusion, Death Angel, Defiance, Epidemic, Exodus, Forbidden, Heathen, Imperium, Megadeth, Metallica, Possessed, Sadus, Slayer, Testament, Vio-lence)...


2.Teutonic Thrash Metal (Kreator, Sodom, Destruction, Holy Moses, Mekong Delta, Tankard, Darkness, Desaster, Assassin, Living Death, Sacred Chao, Poltergeist, Carrion, Death Row, S.D.I, Exumer, Iron Angel, Dew-Scened, Violent Force, Protector)


3.Brazilian Thrash Metal (Holocausto, Mutilator, Sepultura,Sarcofago, Witchhammer, Atomica, Blasthrash, Bywar, Korzus, Lobotomia, Ratos De Porao, Torture Squad, Dorsal Atlantica)..


имате и од други држави но овие што ги спомнав се најзначајни... :wink::wink::wink::wink::wink::wink:

1.pola bendovi ne se od bay area-ta....slayer n.pr. se od LA, metallica se doselile kako i drugi od tvojot spisok!

2.TEUTONIC THRASH METAL?? wtf is that?????

3.od tie samo eden band ti se thrash!

nitu sepultura bea thrash do beneath the remains!
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
па знам не три бенди колку сакаш ке ти кажам ... и прашувај ме за што сакаш во врска со металот и ке ти се одговарам...само за блек метал не прашувај.......
1.ratos de porao
2.annihilator
3.destruction
4.kreator
5.sodom
6.tankard
7.bathory
8.the haunted
9.anthrax
10.dark angel

и од македонија санаториум ....сакаш уште бендови да ти кажувам ..од тие што ги слушам..
Овие се првите десет кои што се појавуваат на википедија кога ќе пишиш треш метал.
Друго ратос де порао не се чист треш така да.....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Oтвараш речник и бараш
ТРАШ - ЃУБРЕ
МЕТАЛ - МЕТАЛ
Значи отпад.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
trash е ѓубре а ова е thrash така да нема врска!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
trash е ѓубре а ова е thrash така да нема врска!
Можи на некој друг јазик е, на Аустралијски или Швајцарски. Немам при рака Швајцарско - Македонски речник да проверам.
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
Овие се првите десет кои што се појавуваат на википедија кога ќе пишиш треш метал.
Друго ратос де порао не се чист треш така да.....
добро бе влези у википедија и гледај кој се првите 10 и после дојди и зборувај глупости.... bthw не беше за тебе таа информација........зош мислиш дека мене ке ме боли..........бидејќи ти не верувааш...хахаха оди бе гледај цртани...:drk:
 

Necrophilia

Find Beautiful Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
трешот технички потекнува од панкот.

секој трешер го знае тоа.
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
добро бе влези у википедија и гледај кој се првите 10 и после дојди и зборувај глупости.... bthw не беше за тебе таа информација........зош мислиш дека мене ке ме боли..........бидејќи ти не верувааш...хахаха оди бе гледај цртани...:drk:
a ti edukacijata od wikipedia ja teras???
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
163
Поени од реакции
23
трешот технички потекнува од панкот.

секој трешер го знае тоа.
Како не потекнувал од панкот... до коа бе со вакви коментари.

Thrash {[(Metal)]} значи потекнува од некоја предходна врста на Metal,

(што најлогичо е Extreme Metal... Venom, Mothorhead итн) е сеа таа

врста на Metal добила примеси од HC/Punk како што Rap добил примеси од

Blues&Soul а немa врска со тој стил на музика.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Metallica imaat kazano deka na niv vlijael britanskiot punk, thrash metalot nastana so spoj na punk hard core punk so metal.
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
Како не потекнувал од панкот... до коа бе со вакви коментари.

Thrash {[(Metal)]} значи потекнува од некоја предходна врста на Metal,

(што најлогичо е Extreme Metal... Venom, Mothorhead итн) е сеа таа

врста на Metal добила примеси од HC/Punk како што Rap добил примеси од

Blues&Soul а немa врска со тој стил на музика.
lele deca..vekja kriza me fakja citajki ja temata!!!

naj prvo WTF IS EXTREME METAL????????
vtoro, MOTORHEAD METAL?????????
treto, se e HEAVY METAL!
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Како не потекнувал од панкот... до коа бе со вакви коментари.

Thrash {[(Metal)]} значи потекнува од некоја предходна врста на Metal,

(што најлогичо е Extreme Metal... Venom, Mothorhead итн) е сеа таа

врста на Metal добила примеси од HC/Punk како што Rap добил примеси од

Blues&Soul а немa врска со тој стил на музика.
Брат, под екстремен метал се подразбира блек и дет метал, a Venom и Motorhead немаат ни допирна точка со екстремниот метал. Според Леми од Моторхед не ни постои метал музика, туку сето тоа е еден вид на Rock & Roll.
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
Extreme ваљда би било нешо као Job For a Cowboy и Meshuggah... кои се далеку од Веном и Моторхед. Симнете си Get Thrashed: The Story of Thrash Metal врло закон документарец. Ја би рекол потекнуе од Америка, и е чекор напред од speed (тука се Моторхед, Прист и такви ствари) и спој на Punk и/или Hardcore.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom