Грбовите на Македонија - Македонска Хералдика!

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Абе сега е шанса да се соберат луѓе да дат потписи да се иницира целосна промена :toe:
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Двоглав орел со крст и меч во канџите - симбол на сите православни Македонија, Србија, Русија, Бугарија, Србија итн и Русите го користат орелот па српски ли симбол користат.
Што е српско тука јас не гледам, по можност и тоа да го остават Боже чувај ја Македонија.

Ало реков дека е веќе официјален српски грб не рипај ко петел без мислење.Неможи да се користи идентичен таков.
 
А

Ајсшутер

Гостин
Ало реков дека е веќе официјален српски грб не рипај ко петел без мислење.
Не рипај и ти и русите имаат со двоглав орел со меч и исти ли имаат сега грб, и бугарите имаат лав па ајде сега ние нема да ставаме лав и нормално да има мали модификации на грбот.


Руски
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
само што ние си имаме и друг проблем
најголеми експерти по ова прашање се прогласија политичарите, а хералдичарите никаде ги нема како во земја да пропаднале, или прават како ќе ги платат :kesa:
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Е добро ко така ама не гледам логика византијски грб шо негови варијаци се користат низ цела Европа да биди наш грб кога имаме чисто наш грб.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Промената на петокраката од сегашниот грб иако е задоцнета реакција сепак е нешто во споредба со ништо што досега се направи со грбот. Сепак сум против таа промена затоа што сметам дека со таа промена во наредните 100 години нема да се смени грбот и да се воведе вистинскиот земски македонски грб со лавот. Вака само ќе се оддолжи глупоста која и понатаму ќе не отсликува како земја која нема вистински корени и ќе биде подложна на препукувања од нашите соседи, дека сме стара колку што е стар овој сегашниот грб.
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Јас сум за лавот. Никакви орли, чавки, пеперуги... Најстар и најоригинален чист македонски симбол. :smir:
 
F

FilipMacedon

Гостин
Македонскиот грб несмее да биде исполнување на нечија мултиетничка желба,ниту задоволување на некакви љубители на естетиката.Македонскиот грб е веќе формиран,уште кога е формиран македонскиот народ,а тоа формирање потекнува многу подалеку од средниот век,бар според латински извори
Цезар придружуван со Александар заедно со грбовите

http://images.google.com/imgres?imgurl=http://www.heraldika.org.mk/xnews/images/0.jpg&imgrefurl=http://www.heraldika.org.mk/xnews/news.php%3Fxnewsaction%3Dgetcomments%26newsarch%3D072008%26newsid%3D1&usg=__y2pio1F5xoSzWY9UGdBnN1QPKFU=&h=791&w=403&sz=72&hl=mk&start=2&um=1&tbnid=4u9lnhQ233lNPM:&tbnh=143&tbnw=73&prev=/images%3Fq%3D%25D0%25B3%25D1%2580%25D0%25B1%2B%25D0%25BD%25D0%25B0%2B%25D0%25B0%25D0%25BB%25D0%25B5%25D0%25BA%25D1%2581%25D0%25B0%25D0%25BD%25D0%25B4%25D0%25B0%25D1%2580%2B%25D0%25BC%25D0%25B0%25D0%25BA%25D0%25B5%25D0%25B4%25D0%25BE%25D0%25BD%25D1%2581%25D0%25BA%25D0%25B8%26hl%3Dmk%26um%3D1
И мислам дека подобар модернизиран грб од овој неможеме да измислиме



еве нешто лесно за неупатените
http://mk.wikipedia.org/wiki/Македонски_лав
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.454
Поени од реакции
1.792
Се знае дека треба отприлика ваков грб[FONT=book antiqua, times new roman, times]

:toe::toe::toe:


[/FONT]
 
Член од
21 декември 2008
Мислења
213
Поени од реакции
15
Според мене не е умно да се става лавот он повеќе причини:
- не е добро за ВМРО и други партии затоа што ќе треба да ги сменат сопсвените симболи
-не е добро за СДСМ затоа што ќе ги потсеќа на ВМРО
-и (најважно) ќе им смета на националностите, особено на оние во поголем број и ќе сакаат грбот да биде одбележје за сите, а не само за Македонците, па Албанците ќе сакаат и орел да има на 20%, други нации ќе бараат свои одбележја....

Во секој случај апсурдно е воопшто да се менува. Лошо е што нашиот грб дел од населението не го сакаат заради петокраката, но да бидеме реални и таа петокрака која симболизира комунизам е дел од македонската историја. Многу важен дел. Македонија во "комунизмот" поточно социјализмот доби многу. Ај излезете на улица и погледнете наоколу. Се' околу вас е изградено во комунизмот: сите патишта, сите станбени згради, амбуланти, блници, полиции, училишта, болници, театри, кина, многу дуќани и трговски центри, касарни, студентски домови, стадиони...
Сакале ние или не комунизмот е дел од историјата на Македонија.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Според мене не е умно да се става лавот он повеќе причини:
- не е добро за ВМРО и други партии затоа што ќе треба да ги сменат сопсвените симболи
-не е добро за СДСМ затоа што ќе ги потсеќа на ВМРО
-и (најважно) ќе им смета на националностите, особено на оние во поголем број и ќе сакаат грбот да биде одбележје за сите, а не само за Македонците, па Албанците ќе сакаат и орел да има на 20%, други нации ќе бараат свои одбележја....


Во секој случај апсурдно е воопшто да се менува. Лошо е што нашиот грб дел од населението не го сакаат заради петокраката, но да бидеме реални и таа петокрака која симболизира комунизам е дел од македонската историја. Многу важен дел. Македонија во "комунизмот" поточно социјализмот доби многу. Ај излезете на улица и погледнете наоколу. Се' околу вас е изградено во комунизмот: сите патишта, сите станбени згради, амбуланти, блници, полиции, училишта, болници, театри, кина, многу дуќани и трговски центри, касарни, студентски домови, стадиони...
Сакале ние или не комунизмот е дел од историјата на Македонија.
А каде се останатите илјадници години од македонската историја ????

- Вмро не треба да го мења симболот. Зашто би било забрането некој да го стави македонското знаме на амблемот на својата партија на пр. ?? Истото важи и за грбот.
- Сдсм (членовите) завршиле основно и знаат што значи тој симбол за Македонија и од кога се користи на овие територии. Само се прават наудрени со цел да ја манипулираат простата маса на луѓе кои мислат дека тој симбол е made by ВМРО.
- Грбот ја претставува државата - Македонија - значи сите луѓе што живеат во неа а не само македонците. И тие сите треба да ја почитуваат историјата македонска. Нема смисла да се прави симбол на држава во зависност од процентот на мацинствата, ако го направиме тоа тогаш што би не спречило да го смениме и името на државата во прикладно име со кое би се идентифицирале сите малцинства ??? :toe:
 

Ivan Makedonski

Самопрогласен патриот
Член од
19 август 2009
Мислења
290
Поени од реакции
19
Според мене не е умно да се става лавот он повеќе причини:
- не е добро за ВМРО и други партии затоа што ќе треба да ги сменат сопсвените симболи
-не е добро за СДСМ затоа што ќе ги потсеќа на ВМРО
-и (најважно) ќе им смета на националностите, особено на оние во поголем број и ќе сакаат грбот да биде одбележје за сите, а не само за Македонците, па Албанците ќе сакаат и орел да има на 20%, други нации ќе бараат свои одбележја....

Во секој случај апсурдно е воопшто да се менува. Лошо е што нашиот грб дел од населението не го сакаат заради петокраката, но да бидеме реални и таа петокрака која симболизира комунизам е дел од македонската историја. Многу важен дел. Македонија во "комунизмот" поточно социјализмот доби многу. Ај излезете на улица и погледнете наоколу. Се' околу вас е изградено во комунизмот: сите патишта, сите станбени згради, амбуланти, блници, полиции, училишта, болници, театри, кина, многу дуќани и трговски центри, касарни, студентски домови, стадиони...
Сакале ние или не комунизмот е дел од историјата на Македонија.
Еј многу се курчам кога со името ВМРО ја асоцирате партијата ВМРО-ДПМНЕ!
ВМРО Е СЕКОЈ МАКЕДОНЕЦ СФАТЕТЕ ЕДНАШ ЗАСЕКОГАШ!
Кога мислам ВМРО мислам МАКЕДОНИЈА!
Ако мислите на партијата кажете ВМРО-ДПМНЕ со целото име!

И доста жалите по тој факинг комунизам! Тоа време помина и не дај боже никогаш да не се врати! ГРБОТ МОРА ДА СЕ СМЕНИ!!!!!!!!

Јас сум за стилизирана верзија на Ромејскиот орел со лавот на германски штит во средината или пак стилизирана верзија на земскиот грб со лавот од 1620 година! Досега само тие две опции ми се допаднале!
 
?

..........

Гостин
Dobar e grbot so dve izmeni ke bide top.....znaci mesto petokraka da se stavi lav, a dole i toaa afionot da se trgne oti poveke nema polinja so afion kaj nas....pa moze da se stavi marihuana mesto afion sega toa se sadi poveke:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom